Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Access - problem sa vezama Jedan - Vise.....

[es] :: Access :: Access - problem sa vezama Jedan - Vise.....

[ Pregleda: 4838 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bokacbl
Negdje tu....

Član broj: 10877
Poruke: 182
*.dialup.blic.net



Profil

icon Access - problem sa vezama Jedan - Vise.....05.11.2003. u 12:20 - pre 249 meseci
Pozdrav,

Radim neki projekat za fakultet u pitanju je baza podataka radjena u Access-u i
radi se o evidenciji kosarkaskih utakmica....

Problem je sledeci:

Imam tabelu utakmice i tabelu sudije i ne znam na koji nacin da ih povezem jer treba da imam sljedece situacije:

1.Jedna utakmica ima vise (dvojicu ili trojicu) sudija - znaci veza jedan - vise
2.Jedan sudija ima vise utakmica - znaci ponovo veza jedan - vise.

Obe tabele imaju definisane Primary Key.

Ja znam da napravim vezu izmedju tabela sudije i utakmica - vezu jedan vise ali to mi ne rjesava problem jer
tako mi se desava da imam evidenciju za jednog sudiju - utakmice a ne i za ostalu dvojicu....

Odnosno da pojednostavim.....

Kada u Formu koju sam napravio za unos utakmica unesem utakmicu zelim da on u tabeli sudije doda tu utakmicu obojici/trojici
sudija....

Nadam ste da ste razumjeli moj problem....


The only place success comes before work is in the dictionary.
 
Odgovor na temu

byTer

Član broj: 10936
Poruke: 1221
*.ptt.yu

ICQ: 47761626


Profil

icon Re: Access - problem sa vezama Jedan - Vise.....05.11.2003. u 12:24 - pre 249 meseci
Ne mozes tako. Moras da odredis kriterikjum prema kome ces da pravis bazu. Ili neka sudije budu nosioci ili neka utakmice imaju sudije. To ces da odredis po tome sta ti je prece. Ukoliko su utakmice onda ces morati da samo linkujes tabelu sa sudijama. A ukoliko su sudije u prvom planu onda ce sudije da imaju utakmice.

Reci sta radis da ti dam(0) dalju ideju.
 
Odgovor na temu

bokacbl
Negdje tu....

Član broj: 10877
Poruke: 182
*.dialup.blic.net



Profil

icon Re: Access - problem sa vezama Jedan - Vise.....05.11.2003. u 13:20 - pre 249 meseci
Konkretno radim neki projekat za Faks a ujedno i to bi mogao da iskoristim kao bazu podaka za Podrucni kosarkaski odbor Banja Luka.

Sto se tice onog sta mi je bitnije.."bitnija" mi je tabela sudije.....

Radi se o bazi podataka u kojoj bih unosi utakmice sudije,delegat, klubovi....... i da on na osnovu unesenih podataka doda sudijama utakmicu u kojoj su navedeni da sude....
Meni nije to problem da rijesim ako je rijec o jednom sudiji,medjutim kosarku sude dvojica ili trojica, tako da mi to predstavlja problem...
A takodje u jednoj sezoni vise sudija sudi jednu utakmicu,a vise utakmica u sezoni sudi jedan sudija..... = vise utakmica sudi vise sudija.

Ja imam 16 sudija koji sude utakmice a ukupan broj utakmica je 18 kola po 5 utakmica u kolu....


Mislim da se moj problem ne moze tako lako rijesiti ...

Procitao sam na netu da ako se zahtjeva veza vise-vise da se to sredjuje pomocu pomocnih tabela ali ne znam kako to da rijesim....

The only place success comes before work is in the dictionary.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
216.236.216.*



+40 Profil

icon Re: Access - problem sa vezama Jedan - Vise.....05.11.2003. u 18:12 - pre 249 meseci
Resava se veoma jednostavno. Dodas tabelu koju nazoves npr. SastavSudija. Ta tabela ima kolone:
IDUtakmice - oznaka koja je utakmica u pitanju
IDSudije - oznaka sudije
IDUloga - recimo glavni, pomocni, delegat i td.


Tabela utakmica:

ID i td
1
2

Tabela Sudije

ID Prezime ime i td.
1 Pera Peric
2 Mika Mikic
3 Zika Zikic


Tabela Uloga

ID Opis
1 Glavni sudija
2 Pomocni sudija
3 Delegat

Tabela SastavSudija

IDUtakmice IDSudije IDUloga
1 1 1
1 2 2
1 3 3
2 2 1

...

Pozdrav Goran






JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

Goran Aničić
Goran Aničić
Novi Sad

Član broj: 7404
Poruke: 414
*.neobee.net

Sajt: www.personalmag.rs/blog/o..


Profil

icon Re: Access - problem sa vezama Jedan - Vise.....05.11.2003. u 22:21 - pre 249 meseci
Citat:
1.Jedna utakmica ima vise (dvojicu ili trojicu) sudija - znaci veza jedan - vise
2.Jedan sudija ima vise utakmica - znaci ponovo veza jedan - vise.


Vrlo jednostavna situacija. Reč je o relaciji [više prema više] koja implicira krairanje još jedne tabele (pored dve osnovne) u koju se sele primarni ključevi iz osnovnih tabela (utakmica, sudija), te zatim u toj novoj tabeli primarni ključ je složeni ključ sastavljen od dva strana ključa (IDUtakmice i IDSudije).
ICT magazin
IT, Mobile, Gaming online magazin
------------------------------
Blog
Svakodnevnica Blog Auto blog
------------------------------

Kompjuterski e-zine
Personal magazine
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Access - problem sa vezama Jedan - Vise.....

[ Pregleda: 4838 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.