Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sony je ipak prvi zakoračio - FF A900 24.6 mp

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Sony je ipak prvi zakoračio - FF A900 24.6 mp

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 28910 | Odgovora: 202 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
79.101.218.*



+17 Profil

icon Re: Sony je ipak prvi zakoračio - FF A900 24.6 mp05.11.2008. u 15:29 - pre 188 meseci
Citat:
AMomcil: Ako sada pričamo o nekom objektivu i ja kažem da je strava jer ga koristim par dana i okačim fotku, recimo portret u smanjenoj rezoluciji. Koliko je to bitan podatak? Koje informacije se mogu izvući odatle? Kontrastnost, CA, fler, bokeh se mogu nekako proceniti, ali mnogo bolje ako je primer takav da provocira namerno neki od tih parametara. Oštrina se može proceniti mnogo manje precizno - samo za deo u fokusu i zavisi jako od područja objektiva, blende, itd. A koliko informacija ima tu za poređenje sa nekim drugim objektivom? Jako malo zapravo, sem ako se naprave uporedne fotke sa oba objektiva.

Pa, pazi... i iz slike koja je smanjena na "samo" 800px se moze mnogo toga zakljuciti... prvo i osnovno je da li slika ima ikakav motiv, kadar, pricu, sto samim tim dovoljno govori i o tome ko je slikao i njegovoj kompetentnost da bilo sta tom, i uz tu, sliku i kaze... odatle sve krece. Takodje, iz te i takve slike se sasvim lepo moze zakljuciti i kakvim je objektivom, telom, radjeno... iskusno oko i te kako moze da prepozna dosta toga i iz "samo" tih 800px.

Posebno je interesantna prica o ostrini, bokehu, cropu... Ja sam u par navrata radio mini testove i u svakom od njih obuhvatio "pricu o jednom staklu" na nacin za koji, licno, mislim da je najbolji... prvo teoretski iznesena zapazanja, tipa pro et contra, zatim par snapshotova istog kadra u priblizno istim uslovima, par "normalnih" slika i to sve uz obavezan prikaz bokeha, 100% cropove (za takvu vrstu prezentacije to vec jeste obavezno), a po zelji i dodatni set fotografija, odgovori na pitanja... i uglavnom je odziv na takvu vrstu prezentacije bio pozitivan. Inace, to verovatno znas i sam, na ES-u uglavnom svi koji kace svoje fotografije, veoma cesto (ako to neko zatrazi) kace i famozni 100% crop kao "neoborivi dokaz" propitivacima i on-line znalcima za dubokoumnu procenu i tvrdnje koje generalno bas i nemaju mnogo veze sa fotografijom (ali ni mozgom), vec mnogo vise sa measurebacijom...

Ako pazljivije pogledas, veoma cesto desava da bas "taj" 100% crop traze da vide oni koji najmanje znaju sta treba da gledaju na fotografiji... ili, da bas tim 100% cropom, kao najjacim oruzjem, biju oni koji ne znaju da slikaju... Ne znas sta je gore.

Mene ostrina i trazenje te vrste "dlake u jajetu" zaista ne zanima ni najmanje. Jednostavan je razlog... kada kupujes najbolje ( L stakla) i to kacis na FF tela, ti jednostavno ne upadas u zamku "da li je dovoljno ostro, da li je bolji bokeh sa ovim ili onim, da li je flare izrazeniji kada uperis objektiv u Sunce (ne znam samo koga to zanima???) ili..." ... neeeeee, tada jednostavno dises punim plucima i uzivas u svakom koraku koji napravis sa aparatom u ruci, gde god da si.

A "kvalitet zapisa"... pa to vec znas i sam, bolje nema.

Pozz





 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.84-48-216.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Sony je ipak prvi zakoračio - FF A900 24.6 mp05.11.2008. u 18:03 - pre 188 meseci
@StORM48:
Pazi, izbor 17-55 IS umesto 17-40L je jer sam zaključio da meni prvi više odgovara. Koji je optički "bolji" je da kažemo diskutabilno (mnogo je već diskutovano i ovde od tome). Međutim, 17-55 ima IS i blendu više, a to mi je dosta značilo i koristilo. Najviše bih voleo da je nešto manji, a i da je robustniji ne bi bilo loše. Ipak, opravdao je očekivanja.

@dzura:
Ali nije ni poenta da se tumači nečije mišljenje. Tumače se podaci koje je taj neko javno objavio. Tačno je da im test slike uglavnom "nit smrde nit mirišu" - tj. niti imaju neku vrednost kao fotografije, niti su često dovoljno fokusirane da istaknu određene parametre (recimo fler, CA i sl.). Srećom, zato ima primera na Netu koliko hoćeš. U pravu si i da je svačije iskustveno mišljenje bitno i to sve ulazi u "bazu podataka".

@beske:
Potpuno se slažem da se 100% kropovi zloupotrebljavaju da bi se "dokazalo" sve i svašta. Još kad se krene u "čiji je duži" natezanje.. Ima i mnogo ljudi koji vatreno brane svoje mišljenje bez mnogo znanja i argumenata. Međutim, ne bih se baš složio da neko mora da bude jako dobar fotograf da bi umeo da proceni kvalitet optike. Klizačkim rečnikom, za "tehničku vrednost" je potrebno znanje, a za "umetnički dojam" talenat. Iskustvo uvek puno pomaže, jasno.

Nego, rekao si da si probao kratko A900, imam pitanje za tebe (i Nebojšu). Kako ti se čini tražilo u poređenju sa 1Ds2? Sećaš li se kakvo je "mat staklo" (focusing screen)? Osećaj kod ručnog fokusiranja - da li se lako vidi šta je u fokusu?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Sony je ipak prvi zakoračio - FF A900 24.6 mp05.11.2008. u 19:31 - pre 188 meseci
Citat:
AMomcil: Pazi, izbor 17-55 IS umesto 17-40L je jer sam zaključio da meni prvi više odgovara. Koji je optički "bolji" je da kažemo diskutabilno (mnogo je već diskutovano i ovde od tome). Međutim, 17-55 ima IS i blendu više, a to mi je dosta značilo i koristilo. Najviše bih voleo da je nešto manji, a i da je robustniji ne bi bilo loše. Ipak, opravdao je očekivanja.

Po meni je jedini validan argument u ovome baš to što on TEBI više odgovara. Po svemu ostalom je taj objektiv bezmalo pa inferioran u odnosu na 17-40L, a posebno zato što je jedan od retkih koji je precenjen nekih 2 puta - njegova realna cena ne bi ni u ludilu smela da pređe 450-500€. Naravno, kumovala je tome i blenda u korelaciji sa stabilizacijom, ali je zato sve ostalo diskutabilno i ni na koji način nije uporedivo sa 17-40L. Ipak, određenom delu ljudi on više odgovara i to je to.

Otud moje pitanje.

No, to ovde nije tema, ali je bitno znati, jer cena često uopšte veze nema s' kvalitetom. On koliko-toliko realnu crnu postiže tek kao polovan, pošto mu ista onda sumanuto padne i tek tada biva realna.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Sony je ipak prvi zakoračio - FF A900 24.6 mp

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 28910 | Odgovora: 202 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.