Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vadjenje baterije iz laptopa uz koristenje UPS-a

[es] :: Laptopovi :: Vadjenje baterije iz laptopa uz koristenje UPS-a

[ Pregleda: 6624 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Vadjenje baterije iz laptopa uz koristenje UPS-a30.08.2008. u 17:54 - pre 190 meseci
Posto mi je laptptop nov, naravno i baterije, zelim da im pravilnom upotrebom produzim vek.
Koristicu ga, gotovo isklucivo kao desktop, odn. u kuci, na drugim forumima sam procitala da je u tom slucaju pametno izvaditi bateriju iz laptopa, posto se predhodno isprazni do 40 % svog kapaciteta, na sobnoj temperaturi. Zatim je dopunjavati jednom mesecno, ali mi nije jasno da li do 40 % ili do 100 % ?
Jedan decko mi je to savetovao, ali kaze da koristi UPS.
Gledala sam cene ovh uredjaja i krecu se od 20 EUR, pa navise, a koliko vidim i oni imaju bateriju, moja je pretpostavka da se i ona menja posle odredjenog roka.
E sad, sta je isplativije : kupiti UPS i izvaditi bateriju ili koristiti laptop bez baterije i UPS-a ( kakve to moze imati posledice u slucaju nestanka struje ? ) ili drzati bateriju stalno u laptopu s tim da se isprazni jednom mesecno ? ( naisla sam i na ovu teoriju )
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Vadjenje baterije iz laptopa uz koristenje UPS-a30.08.2008. u 18:12 - pre 190 meseci
Zasto bi kupovala UPS i bacala pare? Da li to ima ikakve logike s obzirom da vec imas backup sistem napajanja?
Prosto i jednostavno, ostavi bateriju u laptopu i neces imati problema. Ja je tako koristim vec skoro dvije godine i nisam siguran da li je kapacitet opao i za 10%.
Nemas pojma koliko sam puta bio srecan sto sam je ostavio u lap-u.
Ako planiras ionako da ga koristis skoro uvjek kao desktop zamjenu, sta ti znaci poslje dvije godine razlika u kapacitetu od 10-15%? Baterija ce ti obaviti najvazniju funkciju, a to je backup napajanja, ako bi koristila UPS i on bi nakon dvije-tri godine bio zreo za zamjenu. Nema tu mnogo razmisljanja.
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Re: Vadjenje baterije iz laptopa uz koristenje UPS-a30.08.2008. u 18:42 - pre 190 meseci
Sad sam gledala bateriju i videla da izgleda sasvim drugacije nego sto sam je zamisljala. Naime mislila sam da je u obliku dugmeta, a to je ustvari citav deo laptopa. Kada se izvadi kontakti ostaju nezasticeni, sto u mom slucaju predstavlja realnu opasnost da u iste udje prasina, sitne cestice, jer ga koristim na kuhinskom stolu, krevetu, podu ( tepihu ). Dakle, bateriju ne bih vadila.
Kako ti postupas sa svojom, da li praktikujes praznjenje jednom mesecno ? Da li to stvarno produzava zivotni vek baterije ?
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Vadjenje baterije iz laptopa uz koristenje UPS-a30.08.2008. u 20:46 - pre 190 meseci
Mislim da ne bi bilo problema za konektore. Ne mogu da zardjaju
Moja je praksa da je ispraznim onda kada nestane struje. Za skoro dvije godine mozda sam je namjerno praznio svega dva-tri puta (i ja sam citao brdo savjeta). Naravno, vise puta sam laptop koristio kao "mobile device" i tada sam je praznio i do kraja i do pola i po malo... Sve u svemu, najveci deo vremena je provela u desktop modu i nisam je praznio po dva-tri mjeseca. Svi ovi savjeti o 40%, mjesecnom ciklusu praznjenja, hladno-toplo itd. su korisni u nekoj maloj mjeri.
Onog trenutka kada ti baterija oslabi toliko da je to primjetno (>20%), bice odavno vreme da mjenjas laptop (3+ godine).

ZAKLJUCAK: Nece se pokvariti sta god joj radila (udaranje cekicem se ne racuna), mozda ce joj opasti kapacitet (potpuno zanemarljivo) nakon duzeg peroioda (2+ god). Nemas sta da se brines, slobodno je ostavi u lap-u i zaboravi na nju. Ako se nekad sjetis da je ispraznis i napunis uradi, ako ne, nece joj biti bas nista. Za to su napravljene.
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Re: Vadjenje baterije iz laptopa uz koristenje UPS-a30.08.2008. u 23:58 - pre 190 meseci
Ma, u pravu si, a i ja sam postala "pametnija" , posle iscitavanja desetina postova na ovo temu.
Pamet se ne ogleda u tome da sam nasla konacni odgovor, jer se jedni kunu u to da baterija duze traje, ako je vade iz laptopa, a drugi da im je kapacitet neznatno oslabio mada je nisu nikad vadili npr. godinu ili dve.
Treca stuja, kojoj sam se i sama priklonila, kaze da su baterije potrosna roba ( srecom pada im cena ) i da tehnika treba da sluzi nama, a ne da mi robujemo njoj.
Drzacu bateriju u laptopu ( a sta ako konektori zardjaju kad krckam sarmu, a komp u kujni ?) i prazniti je jednom mesecno, pa kako bude.
Posto od laptopa ne zahtevam nista osim ovoga - da mogu da idem na net, racunam da ce mi i zastareli trogodisnjak uz novu bateriju posluziti bar jos toliko.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Vadjenje baterije iz laptopa uz koristenje UPS-a31.08.2008. u 01:04 - pre 190 meseci
Pogledaj koliko kosta nova baterija ... i onda vidi dali ti se isplati...
Meni stari laptop stoji kao server (sa 200 dana uptime-a), i pre par dana sam probao bateriju da prazni (do 5%) i izdrzala mi oko 1:50h (sto je u odnosu na 2:30h kod nove baterije) relativno dobro (2g star laptop). Znaci (bar) poslednjih 200dana stalno prikljucen...

i opet... ako nova baterija kosta ~100 eur, dali ti se isplati davati toliko za ups? (ona sr***a za 20eur se ne isplate uopste).
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Re: Vadjenje baterije iz laptopa uz koristenje UPS-a02.09.2008. u 23:00 - pre 190 meseci
Cao,
ja sam se odlucila da koristim laptop, kao desktop, ustvari to je sticaj okolnosti i da ga uvek drzim u struji, praznim jednom mesecno, pa koliko traje neka traje.
Hvala na iskustvu koje si nam preneo .
pozdrav
 
Odgovor na temu

billyboy
Aleksandar Lukic
Lo

Član broj: 94408
Poruke: 7
93.87.148.*



Profil

icon Re: Vadjenje baterije iz laptopa uz koristenje UPS-a19.09.2009. u 10:44 - pre 177 meseci
Naleteh na ovu temu sasvim slucajno pa me interesuje sada tvoje iskustvo posle tacno godinu dana i nesto malo vise. Kako ti se ponasa baterija i kako si je koristila.
 
Odgovor na temu

[es] :: Laptopovi :: Vadjenje baterije iz laptopa uz koristenje UPS-a

[ Pregleda: 6624 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.