Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ne razumem,u pitanju je MySql

[es] :: Baze podataka :: Ne razumem,u pitanju je MySql

[ Pregleda: 1984 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stevanobivan
aleksandar stevanovic
kregujevac

Član broj: 144001
Poruke: 52
*.eunet.rs.



+2 Profil

icon Ne razumem,u pitanju je MySql30.08.2008. u 16:19 - pre 190 meseci
Pozdrav svima vama koji ste dosli da procitate ovo.
Pocecu od konstatacije da je MS Sql ustvari Sql server a da je MySQl jezik za pravljenje baza podataka koje ce se nalaziti na serveru(Molim da me neko ispravi ako ovo nije tacno).
Ono sto mene interesuje je-koji se program ili aplikacija koriste da se napravi baza podataka.Recimo,za pisanje HTML tagova(posto mogu da kazem da poznajem HTML) moze da se koristi Dramweawer,a sta bi ,u tom smislu,bilo odgavarajuce za MySql?Nasao sam na netu PLSQL Developer,SQLyog.Da li je to ono sto meni treba,kao sto mi recimo koristi Dramweawer za HTML,dali mi to koristi za MySql?Ako moze molim vas neki besplatan program(ili crack uz neki komercijalni:).Iz pitanja vidite naravno da sam pocetnik,stoga vas molim za pomoc da bih sto pre poceo sa ovim.Naravno ono sto mi jos treba jesu komande,pa ako neko ima neki dobar savet u vezi toga,nek ostavi :).Ono sto sam ja nalazio jesu neka siroka objasnjenja ili to mora tako?
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Ne razumem,u pitanju je MySql30.08.2008. u 16:43 - pre 190 meseci
Uf, 'ajmo iz početka
SQL je jezik za rad sa relacionim bazama podataka. MS SQL Server je Microsoftov proizvod - sistem za upravljanje bazama podataka. Ti bi, koliko sam razumeo, da radiš sa MySQL? MySQL predstavlja drugi, besplatan, sistem za upravljanje bazama podataka. U suštini, ne moraš da praviš bazu preko komandi, ali ćeš verovatno morati da ih naučiš pre ili kasnije
Za rad sa MySQL-om postoji niz grafičkih alata, odnosno alata za upravljanje preko web-interfejsa: Navicat, MySQLYog (to reče da si i sam našao), PhpMyAdmin itd...
Ono što ti je verovatno važnije na početku, jeste upoznavanje sa osnovama relacionih baza podataka: entiteti, tabele, normalne forme, ključevi, upiti itd.
E, da: pogledaj obavezno MySQL FAQ na ES
 
Odgovor na temu

stevanobivan
aleksandar stevanovic
kregujevac

Član broj: 144001
Poruke: 52
*.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Ne razumem,u pitanju je MySql30.08.2008. u 20:55 - pre 190 meseci
"MySQL predstavlja drugi, besplatan, sistem za upravljanje bazama podataka"
Jel to znaci da on upravlja vec postojecim bazama,ili sluzi za pravljenje baza?Ako sam razumeo on je nesto kao i MS Sql?Ako jeste kako poceti sa razvojem baza pozadatka-na to si verovatno mislio kad si pomenuo upoznavanje sa osnovama?Kako poceti sa upoznavanjem,sta predlazes imas li ti mozda nesto?
Konkretnije sta se koristi da se pise kod(aplikacija....ili nesto sl.?) a gde je najbolje da se nauci sam kod?
 
Odgovor na temu

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
88.200.65.*



+80 Profil

icon Re: Ne razumem,u pitanju je MySql31.08.2008. u 21:25 - pre 190 meseci
Hm, da, mysql i mssql su 2 različita konkretna programa iz iste familije - sistemi za upravljanje bazama podataka (kao i oracle, informix, db2...). I svima njima se pristupa preko (manje više) istog protokola, tj preko SQL jezika. I pošto su u pitanju serverski programi, nemaju interfejs prema čoveku, nego koristiš neki drugi (klijentski) program koji se mysqlu (ili bilo kom od ovih ostalih) obraća na sql jeziku, a ti u u tom klijentskom programu recimo imaš tekst editor pa u njega pišeš sql upit koji će on da prosledi serveru.
I ti sistemi za upravljanje bazama podataka služe i za kreiranje i izmenu strukture baze, kao i za upisivanje podataka u bazu i čitanje iz baze.

Citat:
Ono sto sam ja nalazio jesu neka siroka objasnjenja ili to mora tako

Bojim se da mora. Baze podataka su ozbiljna tehnika kojom se bave profesionalci (obično programeri).
Dakle, ako misliš da se baviš time kolko tolko ozbiljno, računaj da ćeš morati malo da pročitaš teoriju i da treniraš SQL i da će ti to oduzeti neko sasvim opipljivo vreme (recimo neuporedivo opipljivije nego da bi čovek počeo da se zeza sa htmlom). Inače bolje nađi čoveka koji se razume u baze pa sarađuj s njim.
it works on my machine
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Ne razumem,u pitanju je MySql31.08.2008. u 21:39 - pre 190 meseci
Da razjasnimo prvo pojmove: SUBP (sistem za upravljanje bazama podataka) je softver za kreiranje, održavanje i eksploatisanje baza podataka. Ipak, često se upravo ovaj sistem naziva skraćeno "baza podataka", pa se tako može čuti da je MySQL baza podataka, a u stvari je SUBP.
Toliko o terminologiji
znau je u poslednjem pasusu otprilike opisao šta i kako.
Ako hoćeš dalje, progooglaj za resursima: šta su entiteti, šta veze, kako se koncepti iz realnog sveta (tzv. predmetnog sistema) predstavljaju preko ER dijagrama, šta su relacije, normalne forme itd. Za osnove može poslužiti i Access, a najosnovniji SQL je sličan kod svih SUBP-ova (iliti baza podataka).
Na srpskom imaš više stvari na http://tutoriali.org/
 
Odgovor na temu

stevanobivan
aleksandar stevanovic
kregujevac

Član broj: 144001
Poruke: 52
*.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Ne razumem,u pitanju je MySql31.08.2008. u 22:13 - pre 190 meseci
Fala zmau vec sam se angazovao da nadjem nekog ko bolje poznaje temu.

Pozdrav maksvel pokupio sam vec neke stvari sa ovog linka.Znaci koliko sam razumeo aplikacije koje sluze za odrzavanje i eksploatisanje baza podataka su aplikacije koje se koriste i za njihovo kreiranje....inace mislim da postoje sanse da pocnem sa accessom(upao sam da volontiram u jednoj firmi nakon sto sam dobio MCSA).

Pozdrav za obojicu malo je reci da ste bili korisni!
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.129.*



+19 Profil

icon Re: Ne razumem,u pitanju je MySql05.09.2008. u 17:10 - pre 190 meseci
Citat:
stevanobivan: Pozdrav svima vama koji ste dosli da procitate ovo.
Pocecu od konstatacije da je MS Sql ustvari Sql server a da je MySQl jezik za pravljenje baza podataka koje ce se nalaziti na serveru(Molim da me neko ispravi ako ovo nije tacno).
Ono sto mene interesuje je-koji se program ili aplikacija koriste da se napravi baza podataka.Recimo,za pisanje HTML tagova(posto mogu da kazem da poznajem HTML) moze da se koristi Dramweawer,a sta bi ,u tom smislu,bilo odgavarajuce za MySql?Nasao sam na netu PLSQL Developer,SQLyog.Da li je to ono sto meni treba,kao sto mi recimo koristi Dramweawer za HTML,dali mi to koristi za MySql?Ako moze molim vas neki besplatan program(ili crack uz neki komercijalni:).Iz pitanja vidite naravno da sam pocetnik,stoga vas molim za pomoc da bih sto pre poceo sa ovim.Naravno ono sto mi jos treba jesu komande,pa ako neko ima neki dobar savet u vezi toga,nek ostavi :).Ono sto sam ja nalazio jesu neka siroka objasnjenja ili to mora tako?






zamisli ovako.
postoji x automobila, pa tako i x baza.
ono što su rezervni dijelovi kod automobila, to ti je sql jezik kod baze.
neki dijelovi pašu na neke, neki ne.tako i sql, postoji ansi, ali postoji i prošireni.oracle ima pl/sql, MS ima T-Sql itd..
mysql je jedna baza, kupio ih sun, sql server druga baza od tvorca MS-a itd..
mysql koristi standardni ansi sql.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Ne razumem,u pitanju je MySql

[ Pregleda: 1984 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.