Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

2 racunara kroz jedan UTP?

[es] :: SOHO Networking :: 2 racunara kroz jedan UTP?

[ Pregleda: 2987 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
212.200.223.*



+638 Profil

icon 2 racunara kroz jedan UTP?27.08.2008. u 12:27 - pre 190 meseci
dakle, imam 2 racunara u prizemlju, switch mi je u potkrovlju, imam provucen jedan UTP od potkrovlja do prizemlja, mogu li kroz njega da pustim 2 racunara? mozda ce nekom da bude cudno, ali evo kako sam to isplanirao, posto jedna mrezna koristi samo 2 parice da kroz druge 2 pustim jos jednu? kao PoE, samo mrezna kartica, po meni bi trebalo da radi, jedino ako se ne umesha interferencija
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: 2 racunara kroz jedan UTP?27.08.2008. u 12:57 - pre 190 meseci
Citat:
guslac:  switch mi je u potkrovlju, imam provucen jedan UTP od potkrovlja do prizemlja, mogu li kroz njega da pustim 2 racunara? mozda ce nekom da bude cudno,
I te kako mi je čudno. Jesi li ti sam korisnik tog switcha ili ih ima još ?
Ne znam razlog zbog čega je switch u potkrovlju osim ako se na njega ne konektiraju i drugi "stanari", da si dao više detalja možda se može naći neko rješenje.

Postoje dva načina.
Jedan je upotrebom običnog malog switcha, spajanjem kompova na njega i riješio si sve probleme
a drugi je "zezanjem" tj. način na koji si ti htio to rješiti.

Ako baš hoćeš s time se zezati ( dijeliti jedan UTP kabal za dva kompa i mučiti muku sa krimpanjem kablova ? ), onda probaj ugraditi na izlazu UTP-a u sobi jednu razdjelnu utičnicu za 2 x RJ-45 . Na njih spoji kompove a isto tako napravi i u potkrovlju i spoji na switch ako ima mjesta
Obrati dobro pažnju na raspored pinova i žice prilikom krimpanja UTP-a.


Sada je upitno ono što se i ti pitaš:
Citat:
jedino ako se ne umesha interferencija

Ja bih prije uložio novce u neki najobičniji dodatni switch.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
212.200.223.*



+638 Profil

icon Re: 2 racunara kroz jedan UTP?28.08.2008. u 02:40 - pre 190 meseci
ma meni je vec isecen UTP, dobio sam bez konektora (na jednoj strani), iseko sam konektor od drugog kabla i vezao na ovaj, sa IZOLIR trakom :)
ne pitaj kako zasto, klesta, krimpovanje, nista :)

lako cu ja to da skarabudzim, nego je pitanje da li ce raditi? da se ne mucim dzaba

edit: sad sam vido ostala pitanja,

moj je switch, nego su na njemu nakacena cuda i cudesa, hocu reci jos 3 kompa, jedan routerboard (mikrotik)...nebitno

Citat:
i mučiti muku sa krimpanjem kablova


a pa nema tu sta da se krimpuje, isecem konektore od nekih drugih kablova, i vezem na ove 2 "vishak" parice :)

 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
147.91.216.*



+18 Profil

icon Re: 2 racunara kroz jedan UTP?28.08.2008. u 08:10 - pre 190 meseci
Radice.
YU2MP
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: 2 racunara kroz jedan UTP?28.08.2008. u 08:41 - pre 190 meseci
Ja sam to probao i radi. Ali ja nisam sekao kablove, već sam pravio "adapter". U mom slučaju je bio jedan kabl u zidu koji je na oba kraja imao utičnice (jedan kraj ka računaru, drugi ka ruteru). Ja sam u jedan RJ45 ubacio 2 kabla (jedan je koristio zelene i naradnžaste parice a drugi plave i braon) koji su na krajevima imali ženski konektor. Sa druge strane ista stvar, isti raspored i to je to. Kad se firma selila, samo sam svoje "adaptere" uzeo a infrasktruktura je ostala ista.

Ako ti imaš kabl koji na krajevima ima RJ45, umesto sečenja, uzmi 2 ženska i u njima po 2 kabla koji na krajevima imaju RJ45. Kulturnije je i može se vratiti u pređašnje stanje mnogo lakše nego da sečeš, lemiš, nastavljaš.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: 2 racunara kroz jedan UTP?28.08.2008. u 10:47 - pre 190 meseci
Najlakše rešenje je da kupiš svič koji košta desetak evra pa kasnije možeš da povežeš još koji komp. Ako nećeš, nema problema da podeliš kabl na dva kompa, ili namestiš po duplu kutijicu gore i dole i napraviš kabliće koji će da povežu sa svičem/kompovima, ili namestiš po dva konektora mada je izolir traka loše rešenje. Ovde je važno i da li su kablovi puni ili licnasti, oni prvi idu na kutijice a drugi na konektore. Cena prve kombinacije je otprilike kao za svič, druga je jeftina ali ružna i pomalo nesigurna.
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: 2 racunara kroz jedan UTP?

[ Pregleda: 2987 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.