Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jel se kod nas iko ista sam programira?!

[es] :: Web razvoj :: Jel se kod nas iko ista sam programira?!

[ Pregleda: 2658 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Jel se kod nas iko ista sam programira?!23.08.2008. u 22:00 - pre 190 meseci
Nemali broj puta sam prilikom inspekcije koda nekih sajtova primijetio stvari koje se nikako ne slazu sa mojom koncepcijom imenovanja pri pravljenju neke web aplikacije. Logicno je kada po narudzbi pravite neku aplikaciju, da varijable u njoj imenujete na nasem jeziku. Barem je ovo pravilo kod svih ljudi koje ja znam. Obicno su "domace" stranice sa linkovima tipa "index.php?get=topic&id=new_topic_".$row['id]."..." bile znak da je kod odripovan odnekle, umjesto da je sam programiran.

Medjutim, sada sam primijetio da i stranica domace mobitel kompanije ima linkove tipa "CheckBill.aspx" i slicne. Mene sada zanima jel moja predodzba oko imenovanja pogresna i ljudi zaista programiraju na engleskom, ili u ovoj nasoj ex-drzavi 0,1% ljudi programira svoje aplikacije dok ostali kradu?? Kakvo je vase misljenje o ovome?
...
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Jel se kod nas iko ista sam programira?!23.08.2008. u 22:20 - pre 190 meseci
Setih se jedne stare teme - verovatno može da se primeni i na nazive strana i slično...
 
Odgovor na temu

del-boy
Bojan Delić
Beograd

Član broj: 9330
Poruke: 1089

Sajt: www.delic.in.rs


+21 Profil

icon Re: Jel se kod nas iko ista sam programira?!23.08.2008. u 22:22 - pre 190 meseci
Nevezano za Web development, jer ne pišem web aplikacije, ali kad programiram bilo šta drugo dosta često krstim promenljive na engleskom. Ponekad mi se zadesi da ih imenujem na srpskom, ali to je uglavnom na nekim malim programčićima koji se pišu za par minuta i nikad neće napustiti moj HDD. Ili ako nastavim da radim na nečijem kodu, a taj neko je već počeo da koristi srpsku nomenklaturu. U svakom drugom slučaju engleski...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Jel se kod nas iko ista sam programira?!24.08.2008. u 08:20 - pre 190 meseci
Engleski je univerzalan jezik, tako da ne vidim nista neobicno ako programeri njega koriste.
 
Odgovor na temu

semiconductor

Član broj: 87235
Poruke: 147
212.200.207.*



+1 Profil

icon Re: Jel se kod nas iko ista sam programira?!24.08.2008. u 23:12 - pre 190 meseci
Ja radim iskljucivo na engleskom. Registrovan sam na mnogim forumima, new grupama i sl, pa ce nekome mozda
da zatreba to sto ja imam, a ne zna srpski.

Kod sajtova u flashu koristim i jedno i drugo, jer nikog ne interesuje moje "programiranje" u AS... ponekad ni ja ne mogu
da se snadjem, ali odradi posao.

Iskreno, meni je nekako lakse na engleskom.
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
77.46.166.*

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: Jel se kod nas iko ista sam programira?!25.08.2008. u 07:29 - pre 190 meseci
Sve pisem na engleskom. Imena fajlova, klasa, funckija, promenljivih, komentare.

Bas me zanima kako si po nazivu fajla povezao da je to 'ukradeno'?
 
Odgovor na temu

Mirko Rajkovača
Subotica

Član broj: 18458
Poruke: 119
93.86.116.*



Profil

icon Re: Jel se kod nas iko ista sam programira?!25.08.2008. u 09:10 - pre 190 meseci
Ma ako programiras samo za ex-yu prostore onda slobodno pisi sve na srpskom, svakako nas i Rusa 300 miliona pa sto bi pisali kod na engleskom da ga celi svet razume. Svako razuman ko je otvorenog uma i zeljan da napreduje u programiranju ce pisati sve na engleskom (ili imati tendenciju ka tome), da ne govorim o nekoj cistoti logike i koda kada je nekada poprilicno tesko uklopiti nazive promenljivih u korektan padez srpskog jezika a svakako je sve ostalo na engleskom tako da neko ko ne zna engleski svakako nema sanse da razume kod.

while(true) drinkBeer();


Razlika izmedju softvera i hardvera je:
Softver je nesto sto mozes psovati, a hardver je... pa hardver je nesto sto mozes sutati
 
Odgovor na temu

dj011

Član broj: 27347
Poruke: 272
*.ptt.rs.

Sajt: www.enquisition.com


+7 Profil

icon Re: Jel se kod nas iko ista sam programira?!25.08.2008. u 10:37 - pre 190 meseci
ili cms je na engleskom, pa su "ukrali" posto nisu hteli ispocetka ceo cms da prave?
 
Odgovor na temu

1r0nM4n
Nenad Vasić
Web Developer
Beograd

Član broj: 55970
Poruke: 441
*.artcommunication.co.yu.

ICQ: 303614173
Sajt: www.nenadvasic.com


+1 Profil

icon Re: Jel se kod nas iko ista sam programira?!26.08.2008. u 23:59 - pre 190 meseci
Citat:
maksvel: Setih se jedne stare teme - verovatno može da se primeni i na nazive strana i slično...

Moj post iz te teme:

Citat:
1r0nM4n: Ja i nazive promenljivih i komentare pišem na engleskom.
Citat:
Vecito se dvoumim ,a sprske stavljam cisto da kad ne ko vidi kod ne kaze :"Ti si to ukrao"

Često razmišljam o tome kada pišem neki kôd, ali šta ja sad tu mogu što tamo neko nije upućen u problematiku radnje..


Što se tiče naziva fajlova, njih takođe pišem na engleskom ali obično stavim rewrite u .htaccess zbog seo-a...
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Jel se kod nas iko ista sam programira?!

[ Pregleda: 2658 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.