Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ispitivanje sličnosti iz Osnova geometrije

[es] :: Matematika :: Ispitivanje sličnosti iz Osnova geometrije

[ Pregleda: 4021 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Ispitivanje sličnosti iz Osnova geometrije12.08.2008. u 15:40 - pre 191 meseci
Pozdrav svima. Imam problem sa Osnovama geometrije, sa zadacima gde treba dokazati da je neko preslikavanje sličnost. Naime, svaka sličnost je kompozicija izometrije i homotetije, . Da li pri ispitivanju preslikavanja tipa treba da uzimamo u obzir ? Kako se „dodatak“, konstantni vektor uklapa u formulu ?

Na primer, imamo sledeći problem:


I tu je .

Unapred zahvalan na odgovoru,
Cabo

 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: Ispitivanje sličnosti iz Osnova geometrije13.08.2008. u 20:42 - pre 191 meseci
Dakle, nijedan geometar ovo ne čita, a? Hm.
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: Ispitivanje sličnosti iz Osnova geometrije15.08.2008. u 13:16 - pre 191 meseci
Čitajući teoriju, naišao sam na jednu teoremu koja možda pruža odgovor na ovo pitanje, pa sam rešio da ga podelim sa ostalima, koji očigledno takođe nisu znali odgovor na njega. Naime, postoji tzv. Teorema o kanonskom razlaganju izometrija (str. 152 u Đorićkinoj/Kalajdžićevoj knjizi), koja kaže da se svaka izometrija može razložiti na kompoziciju translacije za neki vektor i izometrije sa bar jednom fiksnom tačkom. E, sad, ono što je mene bunilo je to da se sabiranje predstavlja kao jedna od operacija u toj kompoziciji. Dakle, ono je translacija za konstantni vektor , što je u ovom zadatku . Postoji i teorema o razlaganju sličnosti, koje su širi pojam od izometrija, i tamo je umesto translacije odgovarajuća komponenta opštija, izometrija. Ali, svejedno, translacija jeste izometrija, pa je sve u redu što se tiče ovog konkretnog problema.

Samo da još dodam da ću imati još pitanja u vezi sa ovom vrstom zadataka, koja ću uskoro poslati ovde.
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: Ispitivanje sličnosti iz Osnova geometrije16.08.2008. u 16:48 - pre 191 meseci
Evo ovako. Ne znam kako se klasifikuju izometrije prostora. Od onih informacija koje sam mogao da „izvučem“ iz Đorićkine/Kalajdžićeve knjige sastavio sam sledeće tabele:



Može li neko da napiše njihove ispravne verzije i da mi pomogne da rešim ovaj zadatak iz prve poruke?

 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: Ispitivanje sličnosti iz Osnova geometrije17.08.2008. u 14:54 - pre 191 meseci
Još nešto me interesuje: kako se određuju fiksne tačke na osnovu matrice linearnog dela izometrije? ako rešavamo samo jednačinu , onda nju zadovoljava i tačka . To znači da svaka izometrija ima bar jednu fiksnu tačku (??!). Molim za pomoć.
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.rcub.bg.ac.yu.



+5 Profil

icon Re: Ispitivanje sličnosti iz Osnova geometrije20.08.2008. u 11:14 - pre 190 meseci
Dakle, još ništa? Izgleda da su svi na odmorima... a kada dođu, za neke može biti kasno...
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Ispitivanje sličnosti iz Osnova geometrije

[ Pregleda: 4021 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.