Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS

[ Pregleda: 2812 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

CIH
Kraljevo

Član broj: 13909
Poruke: 70
79.101.222.*

Sajt: www.myenter.org


Profil

icon Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS01.08.2008. u 14:47 - pre 191 meseci
Kako je moguce postaviti da na primer kad se neki korisnik koji je nakacen na MIKROTIK router dobije name npr. kada ide na pojedinim sajtovima ne pise mu u registraciji ip addresa nego *.mojdomen.com kao sto dobijaju npr. ptt korisnici 424a.ptt.yu ili PoE-1815.sa.bih.net.ba ili *.adsl-1.sezampro.yu kakvo je moguce odraditi i namestiti na mikrotiku?

Unapred zahvalan
»» Hack.THE.Planet »»
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS01.08.2008. u 19:18 - pre 191 meseci
Moras imati PTR record za ip adresu za koju zelis da ti se razresava u ime. E sad, gde je tvoj dns server ne znam... ali pretpostavljam da je kod tvog providera.
 
Odgovor na temu

CIH
Kraljevo

Član broj: 13909
Poruke: 70
79.101.222.*

Sajt: www.myenter.org


Profil

icon Re: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS04.08.2008. u 17:26 - pre 191 meseci
Moj dns server je kod mene na mikrotiku i ima samo ip addresu, ako mozes malo da mi pojasnis ili das detaljno uputstvo za to.
hvala ti unapred :)
»» Hack.THE.Planet »»
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS04.08.2008. u 20:38 - pre 191 meseci
Mikrotik ima nesto sto samo lici na DNS, to jest DNS cache. Nema on nikakvih ni obicnih a kamoli naprednih mogucnosti. Za reverzni DNs (to sto trazis) treba ti ozbiljan DNS server.
 
Odgovor na temu

Schmidt
RHCE

Član broj: 80784
Poruke: 647
*.blic.net.



+10 Profil

icon Re: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS05.08.2008. u 14:05 - pre 191 meseci
I da ne zaboravimo, treba mu opseg adresa :)
 
Odgovor na temu

CIH
Kraljevo

Član broj: 13909
Poruke: 70
79.101.222.*

Sajt: www.myenter.org


Profil

icon Re: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS05.08.2008. u 18:01 - pre 191 meseci
Hvala vam sto mi pojasnili koliko ste mogli ali bi mi trebao jos malo pojasnjenja:
koji dns server da instaliram i kako da ga konfigurisem

Hvala vam unapred
»» Hack.THE.Planet »»
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS05.08.2008. u 22:06 - pre 191 meseci
Vidi ovako, to sto imas DNS ili hoces da ga instaliras, neznaci da mozes postici to sto ti zelis. Instalacijom DNS servera mozes dobiti da recimo host-ujes zonu tvoje interne mreze, a za to sto ti zelis treba da hostujes zonu tvojih javnih IP adresa.
Host-ovanje DNS zona nije bas trivijalan posao, bar ne za one koji to nikad nisu radili do sad. Ne kazem da je tesko, ali ti malo treba predznanja.

Ja bi ti savetovao sledece:
Pretpostavljam da ides na internet preko 1 (dinamicke) IP adrese.
Trebao bi da uzmes staticku javnu IP adresu od ISP-a, i da trazis da ti postave odgovarajuci PTR record za tu javnu IP adresu. Naravno, moras ih pitati da li bi to uradili i da li razumeju sta ti hoces. Svojevremeno sam u Srbiji morao da objasnjavam adminu ISP-a kako se to radi.... :-)

Time si postigao to sto si zeleo.
Posle recimo, ako zelis da se "igras" sa DNS-om mozes hostovati DNS zonu svog domena "na toj" javnoj IP adresi...

Eto, toliko, u najkracim crtama...
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
80.93.231.*



+28 Profil

icon Re: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS05.08.2008. u 23:29 - pre 191 meseci
Samo reci ISP adminu da treba da ti delegira deo in-addr.arpa zone, i to onog dela zone koji se tiče tvojeg javnog adresnog opsega. Ali za ovo moraš da imaš podešen DNS server :)
Ček malo, pa nisi naveo da li uopšte imaš opseg javnih adresa? Ukoliko imaš samo jednu javnu ip, samo im kaži da ti naprave PTR rekord. Ukoliko imaš više javnih ip, opet možeš da im kažeš kakve PTR želiš za svaku od ip adresa. Svakako je atraktivnije da sam praviš/menjaš PTR za svoje ip adrese, ali je za to potreban DNS i odgovarajuća delegacija zone od strane ISP.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

CIH
Kraljevo

Član broj: 13909
Poruke: 70
79.101.222.*

Sajt: www.myenter.org


Profil

icon Re: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS06.08.2008. u 17:02 - pre 191 meseci
Ja imam javnu adresu "ne dinamicku" i mogu da dobijem onoliko koliko god budem trazio, a sta ce biti ako ni moj provajder od koga uzimam link ne zna to da uradi PTR records da dodeli?? Sta u tom slucaju da radim, kako da to odradim na najjednostavni nacin? Molio bih ako je moguce da mi kazete i date uputstvo kako da to sve spojim sa mojim DNS. Ja u momo mikrotiku mogu da dodelim PTR records ali ne vidi se na netu vidi se samo unutar mreze.

Hvala vam za ovo sto ste do sada pisali ali bih Vas zamolio ako mozete i da nastavite i da resim ovaj problem koji imam. Unapred zahvalan :)
»» Hack.THE.Planet »»
 
Odgovor na temu

mgifos
Nikola Petkov
Software engineer, InSite
Novi Sad

Član broj: 190574
Poruke: 15
*.neobee.net.

Sajt: www.insite.rs


Profil

icon Re: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS16.08.2008. u 00:11 - pre 191 meseci
Isti problem kod mene, sve mi je jasno, ispravno podeseno sve sto treba (kod godaddy-ja), znaci sve sto sam mogao, a to su MX i SPF record, medjutim PTR record je u nadleznosti SBB-a, jer mi je staticki IP kod njih. Vec sam im poslao molbu za tako nesto (promena PTR-a na moj domen), jer me Google naravno odbija i sad samo zbog toga.

Ono sto mene interesuje je, da li neko ima iskustva sa SBB-om na ovu temu, hoce li mi neko izaci u susret, buduci da sam im malocas poslao zahtev.

P.S.
Mozda ovo vidi i neki admin sa SBB, pa mi pomogne ;)

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS16.08.2008. u 08:40 - pre 191 meseci
Citat:
mgifos: Isti problem kod mene, sve mi je jasno, ispravno podeseno sve sto treba (kod godaddy-ja), znaci sve sto sam mogao, a to su MX i SPF record, medjutim PTR record je u nadleznosti SBB-a, jer mi je staticki IP kod njih. Vec sam im poslao molbu za tako nesto (promena PTR-a na moj domen), jer me Google naravno odbija i sad samo zbog toga.

Ono sto mene interesuje je, da li neko ima iskustva sa SBB-om na ovu temu, hoce li mi neko izaci u susret, buduci da sam im malocas poslao zahtev.

P.S.
Mozda ovo vidi i neki admin sa SBB, pa mi pomogne ;)

Hvala unapred.


Vidi ovako,
ako imas staticku IP adresu od SBB-a onda to ne bi trebao da ti bude problem, jer u svom imenu sadrzi rec "static" (proveri ovo).
Ono sto bi trebao jos da uradis jesu jos dodatne modifikacija na tvom mail serveru i dodavanjem jos DNS record-a u tvojoj DNS zoni, u zavisnosti kakvu mreznu i mail server konfiguraciju imas.
Za pocetak pogledaj recimo:
http://www.au.sorbs.net/

Drugo resenje je da koristis SBB-ov smtp kao relay.

 
Odgovor na temu

mgifos
Nikola Petkov
Software engineer, InSite
Novi Sad

Član broj: 190574
Poruke: 15
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.insite.rs


Profil

icon Re: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS16.08.2008. u 17:02 - pre 191 meseci
Moram da pohvalim SBB, javili su mi se u roku od par sati sa pozitivnim odgovorom kako to nije problem i kako je to normalna praksa, samo im je potrebno poslati zahtev.

Pozdrav za Vitorca - nisam znao da si u Briselu, a nisam ni primetio da si ti odgovarao ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Jedno veoma interesanto pitanje vezano za DNS

[ Pregleda: 2812 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.