Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[pascal] a sta sada?

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: [pascal] a sta sada?

[ Pregleda: 2549 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fearofthemrak
ucenica:)
Smederevo

Član broj: 187958
Poruke: 33
*.ms012.net.



Profil

icon [pascal] a sta sada?16.07.2008. u 18:05 - pre 192 meseci
Ovako, godinu dana prostudirase paskal i sad znam da napravim neke sitne programcice, bla bla truc i tako to.
Nista specijalno, i zato ocu jos! A sta, e ne znam! Skinula sam par programa tipa devc++, scratch itd.. i delfi da, al o tome jos pojma nemam. E sada, skinula sam tutorijal za pocetnike u c++ i presla ga za dva dana i sad sam podosta upucena u osnovne stvari sto se c++ tice, odnosno, znam onoliko koliko i u paskalu--> jezik donekle, rad sa nizovima, osnovne operacije i tako to. E a ovaj skrech je paskal u boji(po mom misljenju) i tu sam napravila neke proste igrice tipa pacman, snake i tako to
E ne znam da li je neko bio dovoljno pametan da primeti, ali 90 posto tutorijala na internetu su za pocetnike a sta posle to ih boli uvo! E ajde si mi preporucite neki tutorijal (na srpskom) koji ce da mi pomogne da nastavim ili sa paskalom ili sa c++om... Jer necu da budem pocetnik! aaa! Posle bih razume se presla na javu, posto mi zvuci nekako kul
crveni rez ispod oka... i lisce krece da susti...
 
Odgovor na temu

Vladica Savić
Software Developer
Toronto, Canada

Član broj: 26699
Poruke: 654



+5 Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?16.07.2008. u 19:31 - pre 192 meseci
Ja bih ti preporucio da polako pocnes da ucis Delphi tj. objektni pascal, vredi nauciti ga

Pocni polako sa osnovnim konzolnim aplikacijama posto je to gotovo isto ko u turbo pascalu, zatim polako kreni na nesto konkretnije u delphi okruzenju

Ima jedan lep tutorijal koji je pisao jedan (nisam siguran jel pisao sam ili sa jos nekim o delphi-u (ne mislim na opengl i directx ) od clanova ovde, srki_82, ali ne mogu da iskopam link sad da pastujem, postovacu uskoro

Citat:
fearofthemrak: ...Posle bih razume se presla na javu, posto mi zvuci nekako kul


Hehe super sto ucis nesto zato sto ti zvuci nekako kul
 
Odgovor na temu

fearofthemrak
ucenica:)
Smederevo

Član broj: 187958
Poruke: 33
*.ms012.net.



Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?16.07.2008. u 20:44 - pre 192 meseci
Ali breee mislim da cu tako samo da nagomilam programe koje pocetnicki poznajem!
Hocu da lepo naucim bar jedan od ova dva (paskal ili c++, mada sam ja definitivno za c++), pa tek onda da idem dalje..
A svi tutorijali vezani za paskal(a imam ih 10tak) su o deklaraciji promenljivih, if naredba, for petlja, ripit, vajl, nizovi, matrice, funk i proc i kraj! Meneme zanima... sta ide dalje? Mozda zvuci glupo, ali realno ako neko sedne i nauci sve ovo, odakle, kako da uci dalje.... Ili za c++ svi tutorijali uce ovo isto(samo malo drugacije) + graficki deo u tom istom obimu(a mozda i manje)..
crveni rez ispod oka... i lisce krece da susti...
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?16.07.2008. u 23:17 - pre 192 meseci
Programiranje se uči iz knjiga i radom, dakle bilo da je tvoj izbor Delphi ili C++, nađi kvalitetnu knjigu odvoj tri meseca i polako ćeš videti rezultate. Preporuke za knjige i za Delphi i za C++ su već slate tako da pretraži stare poruke. Inače, nije toliko bitno koji jezik poznaješ već da li umeš da napraviš algoritam, pisanje je lakši deo i predstavlja stvar tehnike. Moj ti je savet Delphi jer ćeš lakše savladati objektno programiranje.
 
Odgovor na temu

fearofthemrak
ucenica:)
Smederevo

Član broj: 187958
Poruke: 33
*.ms012.net.



Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?17.07.2008. u 00:49 - pre 192 meseci
knjigu knjigu ili knjigu s neta? nemam si ja pare za knjigu knjigu.. a jos zamisli da je kupim i da ne valja?
nego dajte neki link za c++ knjizicu :)
e a ja sam skinula c++ za pocetnike pdf i ima 200 strana (ja to smatram veeelikim)
i nisam naucila nista specijalno. ali presla to sam za 2 dana.
ali kako i da naucim nesto specijalno iz knjige koja slobodno moz da se zove c++ za retarde (izvinjavam se ali pobogu...
cout << "ovo je moj tekst<< endl;
sledeci zadatak cout << " ovde stavljamo tekst" << endl;
pa stvarno.. glupo je...)

No definitivno imam i vremena i volje da radim, samo mi treba malo pomoci...
crveni rez ispod oka... i lisce krece da susti...
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?17.07.2008. u 10:48 - pre 192 meseci
Ništa nije bolje od papirne knjige, možeš ih naći u biblioteci a neke skinuti sa neta. Ako si odabrala C++ najbolje da probaš i Builder i Visual Studio, koje knjige su dobre potraži u starim porukama u C++ grupi.
 
Odgovor na temu

priki

Član broj: 24732
Poruke: 700
*.link.t-2.net.

ICQ: 174153511


+26 Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?17.07.2008. u 13:29 - pre 192 meseci
evo i jedan deo elektronske knjige
odlična ako krećeš sa učenjem, predložio bi ti da odmah
udješ u svet objekata, biće ti kasnije lakše

http://oreilly.com/catalog/delphi/chapter/ch02.html
 
Odgovor na temu

rambo
Dejan Petković
Beograd

Član broj: 6095
Poruke: 190
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?18.07.2008. u 20:53 - pre 192 meseci
Postoji jedan uobičajeni savet koji se preporučuje svima koji su prešli osnove i žele da idu dalje, a to je da lepo uzmeš i pokušaš da napraviš neki standardni program tipa telefonski imenik/adresar. Dok budeš radila na jednom takvom programu, dolazićeš do različitih novih problema za koje ćeš onda tražiti konkretnu pomoć, bilo po knjigama, bilo po Internetu.

Inače, svi moderni programski jezici tipa Delphi/C++/Java su objektno orjentisani, pa ti je sledeći korak svakako učenje osnovnih principa OOP-a (objektno orjentisanog programiranja). Ono što ti učiš iz literature su uglavnom fundamentalni principi programiranja koji su primenljivi u svim modernim programskim jezicima. Da bi naučila više, moraš da počneš da se baviš izradom programa za konkretnu primenu. Gore pomenuti telefonski imenik je klasičan primer jedne aplikacije koja obuhvata bar nekoliko standardnih programerskih tehnika.

Dobra knjiga je svaka knjiga iz koje možeš bar nešto da naučiš. Po meni, odlične knjige su one koje su pisane kao referentni priručnici. Međutim, sva današnja razvojna okruženja (IDE - Integrated Development Envieronment) kao što su Delphi ili Visual Studio u sebi sadrže opsežan help sistem iz kojeg možeš da naučiš mnogo više nego iz bilo koje knjige. Pre svega, tu su reference ka svim funkcijama i procedurama, objektima i klasama, kompletni priručnici za različite API-je (Application Programming Interface), ali se tamo nalazi i veliki broj tutorijala i primera iz kojih se najviše uči (bar sam ja tako naučio gotovo sve o Delphi-ju). Zato, moja ti je preporuka da odlučiš koji programski jezik želiš da koristiš, zatim na osnovu toga izabereš jedno konkretno razvojno okruženje i nastaviš odatle. Ako želiš lakši jezik i moćan IDE, Delphi je pravi izbor. Ako želiš moćan i kompleksan jezik i vrlo dobar IDE, C++ je za tebe. Ako želiš takođe moćan jezik ali dobru podršku za izradu web aplikacija, onda ćeš izabrati Javu. Na tebi je da odlučiš i da kreneš odatle. Obzirom da si već radila Pascal, onda ti preporučujem Delphi...

"There is a theory which states that if ever anybody discovers exactly what the
Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by
something even more bizarre and inexplicable. There is another theory which states
that this has already happened."
-- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

fearofthemrak
ucenica:)
Smederevo

Član broj: 187958
Poruke: 33
*.ms012.net.



Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?18.07.2008. u 22:05 - pre 192 meseci
Hmmm... Telefonski imenik?
Ajde reci mi koje sve opcije treba da ima? evo vec sam pocela da pravim, valjda cu da se snadjem
crveni rez ispod oka... i lisce krece da susti...
 
Odgovor na temu

Vladica Savić
Software Developer
Toronto, Canada

Član broj: 26699
Poruke: 654



+5 Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?19.07.2008. u 09:27 - pre 192 meseci
Citat:
fearofthemrak: Hmmm... Telefonski imenik?
Ajde reci mi koje sve opcije treba da ima? evo vec sam pocela da pravim, valjda cu da se snadjem :)

Znam da pitanje nije bilo namenjeno meni ali evo mog predloga za telefonski imenik, pa normalno rad sa bazom, unos podataka o novim osobama u tu bazu, izmena vec unetih, brisanje istih.
Zatim pretraga po jednom kriterijumu, po imenu, prezimenu, adresi, broju telefona, pa kombinovana pretraga (recimo ime+prezime, ili ime+adresa, prezime+adresa itd.) i takve stvarcice za pocetak. Pa onda malo i rad sa INI fajlovima gde ces da pamtis neke recimo poslednje pretrage ili stanje neko za pretragu, pa recimo stavis malo zastitu za programce da ne bude dostupno svima vec das recimo trial verziju neku bla bla, pa dodas i opciju za registrovanje programa recimo opet bla bla tako nesto itd. (moj predlog naravno). Pa zatim recimo dodas i mogucnost da pozivas odredjen broj iz datog imenika preko kompa i razgovor sa tom izabranom osobom.
 
Odgovor na temu

fearofthemrak
ucenica:)
Smederevo

Član broj: 187958
Poruke: 33
*.ms012.net.



Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?19.07.2008. u 15:03 - pre 192 meseci
Citat:
Znam da pitanje nije bilo namenjeno meni ali evo mog predloga za telefonski imenik, pa normalno rad sa bazom, unos podataka o novim osobama u tu bazu, izmena vec unetih, brisanje istih.
Zatim pretraga po jednom kriterijumu, po imenu, prezimenu, adresi, broju telefona, pa kombinovana pretraga (recimo ime+prezime, ili ime+adresa, prezime+adresa itd.) i takve stvarcice za pocetak.

ovo posle cek bre.

Tako nesto mogu donekle da zamislim.
Vec sam napisala program donekle- unos, ovo ono... s pretragom se jos makljam ali snaci cu se.
E sad... Kako da svi uneseni podaci ne budu za jednokratnu upotrebu?
Mislim kako da ih sacuvam negde, pa kad se program pokrene drugi treci put da sacuva izmene i unos>
pretpostavljam da je ovo problem
Citat:
rad sa bazom

Ajde molim vas po srpski i lepo.
znam da je ovo glupo i osnovno ali dzabe kad nemam odakle da procitam niti ko da mi objasni.
ocigledno da svi ti podaci moraju da se sacuvaju nekako, ali kako? :S
Meni je samo palo na pamet da ih cuvam u txt dokumentu ali to ne radi ( mozda sam negde pogresila, a mozda i kad se startuje prog opet obrise se sve (?) )
crveni rez ispod oka... i lisce krece da susti...
 
Odgovor na temu

Vladica Savić
Software Developer
Toronto, Canada

Član broj: 26699
Poruke: 654



+5 Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?19.07.2008. u 20:25 - pre 192 meseci
Mozes ti da unosis, menjas i brises sadrzaj i unutar tekstualne datoteke, ali je efikasnije raditi sa bazom podataka sve to... :)

Ajd pocni donekle pa cemo videti gde koci sta. Na forumu ces dobiti pomoc gde god zapnes, treba samo da pocnes, sve ostalo ide usput.
 
Odgovor na temu

rambo
Dejan Petković
Beograd

Član broj: 6095
Poruke: 190
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?20.07.2008. u 01:33 - pre 192 meseci
Ne bi bilo loše da nam kažeš u čemu si počela da radiš taj program, tj. za koji si se programski jezik odlučila?

Prvo, na osnovu toga ćemo znati šta konkretno treba da ti pojasnimo, i drugo, znaćemo dali trebaš da nastaviš da postavljaš pitanja ovde ili na nekom drugom mestu...

"There is a theory which states that if ever anybody discovers exactly what the
Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by
something even more bizarre and inexplicable. There is another theory which states
that this has already happened."
-- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

fearofthemrak
ucenica:)
Smederevo

Član broj: 187958
Poruke: 33
*.ms012.net.



Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?20.07.2008. u 02:43 - pre 192 meseci
Ja sam u stvari pocela u c++u, ali mogu to da radim i u paskalu, nebitno mi je. Sta vi kazete? Ja cu da vas slusam! Evo zapelo mi je tu da ne znam sta su to baze podataka (pretpostavljam doduse ) i da mi trebaju naredbe za unos, izmenu, pristup podacima...(nadam se da je to dovoljno) sad to malo smara, pa ako ima negde na internetu rad sa bazama podataka u c++u ja bih rado da procitam, ali guglala sam i skidala neke tutorijale, ali oni uglavnom govore o nekim levim programima i nesto sam se sva pogubila.
treba mi nesto kratko jasno i po srpski
Hvala na pomoci drugaaari enivej

crveni rez ispod oka... i lisce krece da susti...
 
Odgovor na temu

rambo
Dejan Petković
Beograd

Član broj: 6095
Poruke: 190
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?20.07.2008. u 16:06 - pre 192 meseci
Pomoć za C++ ćeš morati da tražiš u posebnoj grupi. Imaš tamo čak i C++ za početnike.

Što se tiče baza podataka, onda mislim da je bolje da se latiš Delphi-ja, jer u njemu imaš sve neophodne alate za to. Postoji mnogo različitih servera za baze podataka i mnogo različitih mehanizama za pristup istim. Delphi ima podršku za skoro sve najpopularnije sisteme. Moj ti je savet da uzmeš neki pravi server a ne BDE (koji takođe imaš na raspolaganju) jer ćeš tako naučiti da radiš sa ozbiljnim sistemima. Za početak je najbolje da pogledaš Firebird (http://www.firebirdsql.org/) jer je dovoljno jednostavan i dovoljno moćan za sve standardne primene.

Što se tiče baza podataka uopšte, moraćeš da nađeš neku knjigu koja se bavi tom temom generalno, nevezano za neki konkretan sistem. Moraćeš da naučiš neke osnovne pojmove, osnovne metode za prijektovanje i, naravno, SQL jezik koji je vrlo jednostavan.

Samo bih da dodam da, ako u jednom trenutku primetiš da trebaš dosta da učiš da bi nešto konkretno mogla da radiš, to je zato što je programiranje relativno kompleksan posao. Nije dovoljno da naučiš sam jezik (Pascal, C++, Java, ...) već moraš da poznaješ bar nekoliko drugih dodatnih tehnologija pomoću kojih se rade neke konkretne stvari (baze podataka i SQL, DirectX ili OpenGL, WinAPI, ...), ali to ne treba da te obeshrabri! Ako zaista želiš time da se baviš, onda moraš da se stalno usavršavaš i pratiš nove tehnologije. Vremenom ćeš steći dovoljno znanja i iskustva pa ćeš moći da radiš sve što se od tebe traži. Za sada si dobro počela. Najbolji način da nastaviš je da se postepeno upoznaješ sa novim stvarima, ali ne površno, već, ako ti je to interesantno ili potrebno, onda do kraja. Jedino tako ćeš moći da napreduješ kvalitetno i da učiš sve brže i brže, jer kako budeš sticala nova znanja, videćeš da je mnogo toga povezano i da mnoge tehnologije proizilaze iz nekih drugih, pa ćeš sve lakše učiti nove stvari. Samo napred!
"There is a theory which states that if ever anybody discovers exactly what the
Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by
something even more bizarre and inexplicable. There is another theory which states
that this has already happened."
-- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Vladica Savić
Software Developer
Toronto, Canada

Član broj: 26699
Poruke: 654



+5 Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?20.07.2008. u 19:54 - pre 192 meseci
Ne bih se slozio da bas mora da poznaje sve ono sto si naveo. Deluje nekako pomalo zastrasujuce :)
U zavisnosti od toga sta planira, tj. cemu planira da se posveti u buducnosti tome bi trebalo da posveti vise paznje. Ako ce da radi poslovne programe (mislim na ono tipa knjigovodstvenih) tu bi recimo trebalo da se koncentrise na baze podataka, ako planira nesto u game industriji directx i opengl itd. naravno mislim da winapi treba da se zna za sve, svuda moze da koristi ;)

Sto se tice rada sa bazama podataka ima u top temi ovde i ado tutorijal koji je lepo objasnjen ;)

BTW-Pitala si sta je baza podataka, evo ovde malo i o tome ;)


 
Odgovor na temu

fearofthemrak
ucenica:)
Smederevo

Član broj: 187958
Poruke: 33
*.ms012.net.



Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?21.07.2008. u 13:08 - pre 192 meseci
Hm...
Ovako sam ja to shvatila :
1) napravim bazu podataka u nekom programu
-u accessu?
-ajde preporucite mi neki program koji vredi nauciti
2) povezem tu bazu podataka sa c++om(nemojte ljudi delfi da mi preporucujte, pobogu kad naucim lepo c++ lako cu da savladam neki drugi jezik. rekoh vec da ne bih da sve ucim povrsno)
-kako? opet preko nekog programa? koji je najbolji?
3) napisem program u c++u.
4) repeat klik na f9
until proradi;
sve vas castim picem;
))


Ispravite me gde sam pogresila

crveni rez ispod oka... i lisce krece da susti...
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: [pascal] a sta sada?21.07.2008. u 15:43 - pre 192 meseci
> 1) napravim bazu podataka u nekom programu
> -u accessu?

Access je više od baze to je integrisano razvojno okruženje, što znači da ti možeš razviti i bazu i program u njemu. On je pogodan za početnike jer je sve dato u grafičkom obliku, i ne mora se ići ručno pisanje SQL upita. Možeš njega koristiti da vežbaš rad sa bazama. Ozbiljnije varijante su puni RDBMS serveri i pravljenje strukture baze u nekom CASE alatu.

> 2) povezem tu bazu podataka sa c++om(nemojte ljudi delfi da mi preporucujte, pobogu kad naucim lepo c++ lako cu da savladam
> neki drugi jezik.

Baš naprotiv lakše ćeš savladati Delphi nego C++, a posle Delphia lako možeš preći na C# ili nešto teže na C++.

> -kako? opet preko nekog programa? koji je najbolji?

Ako hoćeš C++ onda imaš nekoliko varijanti, C++ Builder, Visual Studio, gcc, mingw...
U svakom slučaju najbolji savet je da odabereš jedno okruženje, nađeš neku knjigu i kreneš redom.


 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: [pascal] a sta sada?

[ Pregleda: 2549 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.