Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

koji aspect ratio za prirodan izgled videa?

[es] :: Video kompresija :: koji aspect ratio za prirodan izgled videa?

[ Pregleda: 1784 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon koji aspect ratio za prirodan izgled videa?06.07.2008. u 23:51 - pre 192 meseci
narode, ucim se da pravim dividijeve sa menijima u TMPG DVD Author 3.
program mi se bas svidja a probao sam gomilu slicnih. postoji i fino uputstvo na osnovu kojeg sam ja kao pocetnik probao (i uspeo) da napravim menu po svom ukusu. jeeee.
ko zeli da proba neka prouci. nije tesko (idealno za pocetnike)

http://www.digital-digest.com/...ivX_Authoring_Guide_page1.html

e sad, nesto mi nije jasno. na jednom mestu mi trazi da unesem aspect ratio filma (vidi atach)

po defautu je podeseno 1:1 - kockasti piksel. autor uputstva medjutim preporucuje da se stavi pal (12:11). to ima efekat minimalnog ali primetnog sirenja slike (ja ga izracunah za oko 9%)

zar nije najbolje da ostane 1:1? zasto podesavati na 12:11? to "deblja" sve na filmu, zar ne? ima li ko iskustva (znanja) u vezi ovog aspect ratia? ja prvi put vidim nesto slicno.

dakle, kakvo podesavanje da stavim da mi dete bude najprirodnije prikazano?

hvala unapred :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: koji aspect ratio za prirodan izgled videa?07.07.2008. u 00:10 - pre 192 meseci
savet je da stavis originalni aspect ratio (vidis koji je na ulaznom materijalu i izaberes od ponudjenih najodgovoarajuci)


Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
212.91.116.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: koji aspect ratio za prirodan izgled videa?07.07.2008. u 09:16 - pre 192 meseci
Mislim da na tom mestu (SOURCE) bioras aspect ratio od izvornog video clipa i treba da izaberes 1:1 - kockasti piksel.

Mislim da imas na drugom mestu u programu jos jedna podesavanja koja se odnose nea celi rezultat tj. DVD i da tamo opet podesavas aspect ratio ali za rezultat. Tamo trebas odabrati ili 4:3 za normalne ekrane ili 16:9 za widescreen.
Program ce sam ustimati sliku da je prilagodi ukoliko se razlikuje aspect ratio od klipova i konacnog rezultata.
na znam tacno na kom tabu su te opcije ali moras i na njih da naletis

probaj tako
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
212.91.116.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: koji aspect ratio za prirodan izgled videa?07.07.2008. u 09:21 - pre 192 meseci
Hej ovaj tutorijal koji si pomenuo je DivX Authoring Guide

ne znam da li pravis DivX ili DVD

za dvd imas http://www.digital-digest.com/...DVD_Authoring_Guide_page1.html
DVD Authoring Guide

razlika je pretpostavljam u tome sto DVD ima samo nekoliko ponudjenih rezolucija i aspect ratia a za DivX ima veci izbor
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: koji aspect ratio za prirodan izgled videa?07.07.2008. u 14:39 - pre 192 meseci
@Stranger2

da, i ja mislim da treba da ostane 1:1.

za tutorial si u pravu. dao sam pogresan link.
nije los stos ni sa DivX Authoringom. ja bih pre napravio Divx nego DVD menu ali da postoji opcija da se napravi samo menu i ne rekompresuju originalni avi fajlovi (valjda svako rekompresovanje moze samo da smanji kvalitet, zar ne?). rekompresijom avi filmova iz mog foto aparata u dvd samo malo smanjim njihovu velicinu a sigurno smanjim kvalitet. nazalost, izgleda da ovaj "TMPGEnc DVD Author 3 (DivX Author)" mora da kompresuje avi fajlove.
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: koji aspect ratio za prirodan izgled videa?08.07.2008. u 02:31 - pre 192 meseci

A zar ne mozes videti da li je widescreen film ili klasican 4:3 ???? Tada i oznaci po potrebi od filma do filma. A sto se tice toga, cudi me da program nema opciju Auto, tj. da sam prepozna.
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
77.237.108.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: koji aspect ratio za prirodan izgled videa?08.07.2008. u 12:32 - pre 192 meseci
Citat:
valjda svako rekompresovanje moze samo da smanji kvalitet, zar ne?

da ali svaki snimak se mora rekompresovati bar jednom da bi se preveo u konacan oblik tj. u onaj format koji zelis da se koristi.
Citat:
izgleda da ovaj "TMPGEnc DVD Author 3 (DivX Author)" mora da kompresuje avi fajlove.

mora zato sto ima funkcije video montaze. ti mozes u njega stavljati razne klipove sa razlicitim rezolucijama i u razlicitim formatima. ne mogu drugacije biti spojeni osim da se sve rekompresuje u jedinstven zapis.

Citat:
da postoji opcija da se napravi samo menu i ne rekompresuju originalni avi fajlovi

Postoji takva mogucnost.
Prvi uslov da bi to bilo moguce je da su svi AVI fajlovi i ustom formatu i sa svim istim parametrima.
AVI fajlove tako mozes spojiti i iseci nepotrebne delove u programu VirtualDubMod http://www.free-codecs.com/download/VirtualDubMod.htm
(treba izabrati Direct Stream Copy da ne bi vrsio kompresiju. Za spajanje fajlova kliknes na "Append segment" i onda doas jos jedan fajl)

Kada odradis takvo seckanje i spajanje u VirtualDubModu onda ces dobiti jedan AVI file svim klipovima.

Taj AVi fajl mozes pretvoriti u DIVX fajl sa menijima i chapterima pomocu alata koje ces naci ovde http://labs.divx.com/Tools

skini http://download.divx.com/labs/DivXMediaFormat_SDK_r2.rar

u njemu ces dobiti uputstva i program DivX Mux GUI koji ti treba da konverujes AVI u DIVX

a za ubacivanje menija ti treba http://labs.divx.com/MenuBuilder
na toj stranici imas i uputstva kojim redom da ides
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: koji aspect ratio za prirodan izgled videa?08.07.2008. u 18:58 - pre 192 meseci
super, svi klipovi su potpuno isti (foto aparat fuji 5700). probacu ovo.
hvala na velikom trudu.

svaka cast :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Video kompresija :: koji aspect ratio za prirodan izgled videa?

[ Pregleda: 1784 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.