Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

C# - ključna riječ static

[es] :: .NET :: C# - ključna riječ static

[ Pregleda: 4170 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VictoriaV
Zagreb, Hrvatska

Član broj: 182308
Poruke: 8
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon C# - ključna riječ static02.07.2008. u 14:53 - pre 192 meseci
Pozdrav svima. :-)


Čitala sam, općenito, o tome gdje se sve može 'upotrijebiti' static kao ključna riječ. Koliko sam shvatila, a voljela bih da me netko ispravi u slučaju da sam nešto pogrešno razumijela :-), ako klasa sadrži static member ili method, preko imena klase se pristupa pojedinom memberu ili poziva methoda. tj. ne preko kreirane instance/objekta. Zatim, ako kreiram (s new() operatorom ) instancu/objekt klase koja sadrži static member ili static method, onda static member ili method nisu dio instance/objekta. U ovom trenutku 'ne pada mi na pamet' niti jedan primjer, gdje bih static member ili method-a upotrijebila. Zašto ne imati običnu funkciju ili deklarirati, te incijalzirati varijablu umjesto static member-a. Zatim, static constructor. Ako klasa ima static constructor, onda će se on uvijek pozvati, pa tako i prije kreiranja instance/objekta te klase ? Što bi značilo da unutar njega mogu incijalizirati non-static member-e prije nego keriram objekt/instancu. U slučaju da imam static constructor i u njegovoj implementaciji incijaliziram non-static member-e, i onda se pozove default-ni constructor s kreiranjem objekta/instance pomoću new operator-a, onda će, npr., non-static member-i na kraju biti postavljeni na nulu, naravno u slučaju da ne implementiram drugačije, u smislu da ih ne incijaliziram/postavim na neku drugu vrijednost. Tako da opet ne vidim svrhu static constructor-a.

Prilikom kompajliranja, da li se prvo incijaliziraju sve globalne varijable, pa tek onda sve static member-i ?

Unaprijed se zahvaljujem,

Victoria
Carpe Diem
 
Odgovor na temu

peka
Beograd

Član broj: 3947
Poruke: 124
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: C# - ključna riječ static02.07.2008. u 15:49 - pre 192 meseci
U C# (i u Javi) ne postoje globalne promjenljive ni funkcije koje nisu metodi neke klase, nego se umjesto njih koriste static atributi i metodi. Dakle, static atribut mozes posmatrati kao globalnu promjenljivu, s tim da joj pristupas sa Klasa.Atribut. Slicno vazi i za static metod. Static konstruktor sluzi za inicijalizaciju static atributa neke klase, dok obicni konstruktor inicijalizuje non-static, tako da nema preklapanja.
IRC is just multiplayer notepad.
 
Odgovor na temu

Marko Medojević
Team leader
Digital ST
Beograd

Član broj: 93659
Poruke: 776
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.digitalst.rs


+99 Profil

icon Re: C# - ključna riječ static02.07.2008. u 18:51 - pre 192 meseci
@VictoriaV:

Probaj recimo da napraviš program sa dve ili više forme i da sve imaju podjednak pristup nekom skupu promenljivih (nizovi, objekti...). U tom sličaju ćeš u istom namespace-u napraviti klasu sa statičkim atributima i metodama koje će sve forme moći da dele.
 
Odgovor na temu

VictoriaV
Zagreb, Hrvatska

Član broj: 182308
Poruke: 8
87.252.147.*



Profil

icon Re: C# - ključna riječ static05.07.2008. u 12:35 - pre 192 meseci
Citat:
peka: U C# (i u Javi) ne postoje globalne promjenljive ni funkcije koje nisu metodi neke klase, nego se umjesto njih koriste static atributi i metodi.


Čitam knjigu : "Pro C# 2008 and the .NET 3.5 Platform" by Andrew Troeslen, koja je, ipak, moram priznati, dobro koncipirana. Tako da sam tek nakon posta-anja došla do dijela gdje je lijepo rečeno da global varijable i funckije 'ne postoje' u C#. :-) A na drugu stranu ne mogu a da ne napravim paralelu sa C++-om. :-) Moram priznati da mi se tako nešto sviđa, jer 'global' je kod mene bila uvijek zadnja opcija pri modeliranju.

Citat:
mare_bj:
Probaj recimo da napraviš program sa dve ili više forme i da sve imaju podjednak pristup nekom skupu promenljivih (nizovi, objekti...). U tom sličaju ćeš u istom namespace-u napraviti klasu sa statičkim atributima i metodama koje će sve forme moći da dele.


Primjer je stvarno dobar. I pomogao mi je da shvatim o čemu je riječ. :-)



Pošto sam na početku sa čitanjem i učenjem C#. Imate li neki savijet za mene ?


Victoria
Carpe Diem
 
Odgovor na temu

Aleksandar Ružičić
Software Architect, Appricot d.o.o.
Beograd

Član broj: 26939
Poruke: 2881

Jabber: krckoorascic@gmail.com
Sajt: krcko.net


+44 Profil

icon Re: C# - ključna riječ static05.07.2008. u 13:30 - pre 192 meseci
Citat:
VictoriaV: Pošto sam na početku sa čitanjem i učenjem C#. Imate li neki savijet za mene ?

citaj, probaj svako parce koda na koje naidjes u knjizi i budi strpljiva :)

i da, obavezno koristi MSDN uz bilo koju knjigu koju citas... ja npr ucim C# pomocu MSDN-a i Google-a ;)
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: C# - ključna riječ static05.07.2008. u 14:31 - pre 192 meseci
Evo par mesta gde ces naci mnogo primera za C# u toku ucenja i bilo bi korisno svakom da ga ima u favorites linkovima
http://www.codeproject.com
http://www.codeguru.com
http://www.c-sharpcorner.com
Uz dobru knjigu, primere sa sajtova, forume i Google najbolje se nauci ...



Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Marko Medojević
Team leader
Digital ST
Beograd

Član broj: 93659
Poruke: 776
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.digitalst.rs


+99 Profil

icon Re: C# - ključna riječ static05.07.2008. u 14:50 - pre 192 meseci
Citat:
VictoriaV: Primjer je stvarno dobar. I pomogao mi je da shvatim o čemu je riječ. :-)
Pošto sam na početku sa čitanjem i učenjem C#. Imate li neki savijet za mene ?
Victoria


Obavezno nabavi "CBT Nuggets On The Job Training Series: C#" - http://www.cbtnuggets.com/webapp/product?id=218. To su video tutorijali za C# (na engleskom).
Sadržaj:
- Overview: What is Microsoft .NET?
- Introducing Microsoft C# (free video)
- The Basics of Variables, Operators, and Expressions
- Implementing Methods
- Making Decisions Using Flow Control
- Classes, Objects, and Assemblies
- Developing Business Objects Part 1
- Developing Business Objects Part 2
- Working with Menus
- Working with C# Events
- Windows List Controls: The Combo Box
- Introduction to ADO.NET Part 1
- Introduction to ADO.NET Part 2
- Introduction to ADO.NET Part 3
- Databound Controls
- Introducing ASP .NET
- Databound Web Applications
- Using the Web Configuration File
- Advanced DataGrid Techniques
- The .NET Framework and XML

Ako ne uspeš da nađeš obrati mi se na PP! :)
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: C# - ključna riječ static

[ Pregleda: 4170 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.