Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

dj oprema u kucnoj varijanti, sta kupiti?

[es] :: Muzička produkcija :: dj oprema u kucnoj varijanti, sta kupiti?

[ Pregleda: 6796 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

branislav.m
beograd

Član broj: 186400
Poruke: 2
*.static.ikomline.net.



Profil

icon dj oprema u kucnoj varijanti, sta kupiti?29.06.2008. u 15:52 - pre 192 meseci
Pozdrav svima,
Nov sam clan i po preporuci sam se uclanio u Vas cenjeni forum.
Naime, imam par pitanja o miksetama, dekovima, zvucnicima i uopste o
miksovanju house pesama, pravljenju prelaza...
Malo sam trazio po forumu, ali misam uspeo da nadjem odgovor na moje pitanje.
Slusam house muziku i uvek me fasciniralo kako dj uspe da napravi prelaz sa
jedne na drugu pesmu, a da to neko ko
ne zna pesme i ne primeti.
Vec dugo vremena se igram sa programom virtual dj, ali mi je to dosadilo, pa
sam hteo da uzmem nesto ozbiljnije.
Hteo bih da kupim neku miksetu sa dekovima iskljucivo za kucnu upotrebu,
znaci ne za pustanje po zurkama, nego
cisto malo da se igram, i da to mogu da snimim u mp3 ili neki slican format.
Posto sam na forumu procitao da je pri odabiru miksete i dekova bitna muzika
koja ce se pustati, evo da dam malo
primera cije pesme mislim da pustam:
Axwell, Micha Moor, Dj Antoine, David Guetta, Klaas, Bob Sinclar i drugi.
Znaci to je neki meksi club house.

E sad par strucnijih pitanja.
Napominjem da sam u svemu ovome totalni pocetnik pa Vas molim da se ne
smejete previse mojim pitanjima :)

- koju miksetu uzeti, koje dekove?
za dekove sam isto tako procitao da se muzika najvise pusta za cd-ova, pa bih
se i ja odlucio za takve.
- posto imam kompjuter sa creative 5.1 zvucnom novije generacije ( nisam
siguran za tacan naziv) trebaju li mi uopste
dekovi ili kompjuter moze da posluzi za pustanje muzike?
- imam 5.1 zvucnike Altec Lansing 4100 koji su vezani na komp. Da li mi trebaju
neki drugi zvucnici, mozda neki 2.1 ili je ovo ok?
- muzika mi je uglavnom sva u mp3 formatu @ ~ 320 kbit/sec, jel to dovoljan
kvalitet za kucnu upotrebu?
- slusalice imam, mislim da su dovoljno kvalitetne, ispravite me ako gresim:
Altec Lansing, model: AHP-712 IE

To bi uglavnom bilo to sto se tice pitanja.
Da napomenem jos i da bih najradje uzeo pioneer opremu.
Fond za sve to mi je max 2000 evra.

Unapred zahvalan za odgovore
Branislav
 
Odgovor na temu

Egan Marlow
Dejan Marić
Student fizike
Zagreb / Slav.Brod

Član broj: 187315
Poruke: 6
77.237.119.*

Sajt: myspace.com/dmaricsb


Profil

icon Re: dj oprema u kucnoj varijanti, sta kupiti?08.07.2008. u 20:06 - pre 192 meseci
pozdrav Branislave. Prvo bih ti preporučio da od nekog prijatelja koji je već DJ (ja bih ti rado pomogao i pokazao ali sam u HR) objasni neke stvari vezano uz same osnove DJ-inga, kako početi, kako miksati i sl.. Ja cu ti probati u par crta (iako imam osjecaj da cu dugo pisati :) objasniti o cemu se tu radi). Prvo, postoje 2 vrste DJ-a, dj koji pusta glazbu i dj koji ajmo reći svira. Sviranje se prvenstveno odnosi na sempliranje, loopove, rad u nekom programu "abletonu", skrečanje, beatjugglanje i sl. i to zahtjeva veliko vježbanje i tehniku. Druga vrsta DJ-a se bazira na beatmeatchingu i to je u biti to ukratko što se tiče opisa onog čime bi se volio baviti. Ja se trenutno bavim ovim tehničkim dijelom znači turntablismom jer mi je puštanje glazbe malo dosadno stalno, ovako mogu uvijek nauciti nesto novo i pokusati raditi svoje stvari dok kod pustanja glazbe nemam puno mjesta za neke svoje ideje koje je potrebno sprovesti u djelo. Pokusat cu ti objasniti u par crta osnove beatmatchinga (beat znaš šta je pretpostavljam).. o turntablismu necu govoriti jer se to ne moze objasniti preko foruma :)

Osnovna stvar koju moraš znati prilikom puštanja bilo kakve glazbe je od čega se ta tvoja glazba sastoji. Ti si odabrao house koja je najjednostavnija glazba ovog doba, glazba koja je točna i precizna, bez previše mudrovanja. House pjesma pretežno ima BPM (beat per minute, to je znači koliko puta udari jedan beat u minuti) oko 130, napravljen s ciljem da ima znaci 2put vise "otkucaja" nego otkucaja srce, plesna glazba i te šeme. Ne znam koliko si upoznat sa glazbenim terminima al evo jednostavnije, slusaj neku house pjesmu i broji 1 2 3 4 ; 2 2 3 4 ; 3 2 3 4 ; 4 2 3 4.. vidjet ces da je uvijek prvo KICK (znači onaj masni bass) pa onda SNARE (kao ono "trš" :) ).. znači pjesma ti ide uglavnom KICK SNARE KICK SNARE ... i to je u biti to. Recimo sad da imas 2 plejera. Na prvom ti svira house stvar od 130 bmp. Ti sad zelis ubaciti u miks (napraviti prijelaz) drugu stvar koja ima 135 bmp. Prvo trebas smanjiti drugu ili ubrzati prvu pjesmu (preporucljivo je ovo prvo) tako da obje budu iste brzine. Znači sad npr. imaš prvu od 130 i drugu od 130. --> Sad te 2 pjesme idu jednakim ritmom, jedina stvar je pogoditi znači KICK na KICK, a SNARE na SNARE, to je osnovno pravilo beatmatchinga (poklapanje bitova).. Ne znam čime se mislis sluziti, ali recimo da ces s gramofonima kao ja i da znaš osnove skrečanja, tj. "baby scratch".. najjednostavnije ti je da drugu pjesmu uhvatiš scratchom na KICK i držiš, tj čekaš. Kad na prvoj pjesmi dođe KICK pustiš i to ti je najjenostavniji beatmatching (kick na kick, mozes i snare na snare al ovo je onako skolski)..

Mozda izgleda ali sumnjam nesto prekomplicirano, ali kad skuzis jednostavno je. Jedina stvar je ako zelis gramofone i miksetu bez bpm-a moras dosta vjezbati i nauciti se slusati pjesme, znaci sam ocijeniti koju ubrzati koju usporiti odnosno koja je brza koja sporija. Na virtualdj-u si i sam vidio da ti on pokaze koji bpm ima koja pjesma, pa onda mozes lako vidjeti koju treba ubrzati, i jos imas gumbic "sync" koji ti to sve sam namjesti sto nikako nije dj-ing nego igranje na kompjuteru :D

uglavnom kad se odlucis oko opreme i svega pitaj me sta ti nije jasno ako budes bio zainteresiran jos, svjestan si da ti ne mogu ovako preko foruma sve točno objasniti.

Što se tiče opreme, 2000 eura ti je više nego dovoljno da si nabaviš neću reći vrhunsku ali super opremu. Znači opremu koja se koristi na DMC-u, opremu koja je neki STANDARD propisani za dj-ing.

Preporucujem ti da uzmes gramofone, jer je to najbolje, s gramofonima mozes sve i najvise ces nauciti, a ne biti rob neke tamo digitalne miksete i mp3 plejera, ali kako zelis.

Eo ti sta mozes kupiti, Gramofon : Technics 1200 MK2, 1210 MK2 ili VESTAX PDX2000 ... polovni su oko 250 Eura svaki + igle sa zvučnicom "Ortofon OM DJ" ili Concorde DJ

Od mikseta za scratch je najbolje Vestax, Rane, Allan&Heath, a za puštanje odnosno beatmatching je dobar bilo koji pioneer,denon,a&h.., nemoj behringer ili numark onaj jeftini sto nude, dovoljna su ti 2 kanala. oko 200-300 eura, pogledaj na http://www.player.co.yu/category.php?ID=22

I posto imas mp3 trebat ce ti zvucna kartica MAYA 44 USB koja je oko 100 EUR to kupi novo, i program MixVibes te 2 ploče koje su sve skupa 30 EURA.. spojis timecode ploce na program, mislim da radi i sa virtualDJ (oni cak imaju i svoje ploce isto timecode) i stavis na programu pjesmu, potpuno je jednako kao da si ju stavio na ploču, sve je isto..

napredniji od mixvibesa i maye bi ti bio serato ali to ti ne treba ako ces kod kuce..

i preporucujem ti obavezno gramofone, vidjet ces da je puno bolje!

pozdrav (uh al se napisa)
Page 360, Principia Mathematica
 
Odgovor na temu

Egan Marlow
Dejan Marić
Student fizike
Zagreb / Slav.Brod

Član broj: 187315
Poruke: 6
77.237.119.*

Sajt: myspace.com/dmaricsb


Profil

icon Re: dj oprema u kucnoj varijanti, sta kupiti?08.07.2008. u 20:18 - pre 192 meseci
samo da se izvinem ako sam prekrsio pravila vezano za onaj link gore.. pogledaj na youtube-u ellaskin, dj-a koji objasnjava u svojim filmicima kako poceti i sta tocno raditi, vrlo je poucno i dobro objasnjeno, evo

http://www.youtube.com/watch?v=IIt0ola2HOQ
http://www.youtube.com/watch?v=JdBuXkEVtOY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9c9gik5JaXY

Page 360, Principia Mathematica
 
Odgovor na temu

branislav.m
beograd

Član broj: 186400
Poruke: 2
*.static.ikomline.net.



Profil

icon Re: dj oprema u kucnoj varijanti, sta kupiti?09.07.2008. u 18:42 - pre 192 meseci
Pozdrav Dejane.

Puno ti hvala na odgovoru.
Prvo da kazem da bi se ja za sad opredelio za beatmeatching, kako si ti napisao, jer mi je i dalje sve ovo strano.
Jeste malo nezgodno snaci se bez dj-a koji bi mi pomogao u prvim koracima ali prokuzicu vec nekako.
Vidim da vise cenis gramafon od digitalnih dekova.
Ja bih se pre opredelio za digitalne dekove (mp3) iz par razloga:
-veca dostupnost muzike
-lakse koriscenje
-manji gabariti uredjaja
mogucnost automatskog brojanja bitova ( ako ovo ima i gramafon ispravi me)

BTW gde uopste naci muziku za dj-ing?
Ipak mislim da ova muzika koju ja imam u kolekciji ne bi lepo zvucala na izlazu miksete, jer primetio sam da je jedna pesma tisa, glasnija od druge.
To naravno zavisi od samog ripovanja, kvaliteta obrade mp3, stepen kompresije i sl.
Ako ti ili neko od clanova foruma mozete da mi predlozite gde u Beogradu moze da se kupi muzika u audio cd kvalitetu bio bih vam zahvalan.


E sad...
Malo sam istrazivao sta bih mogao uzeti a da mi se uklapa u fond koji sam namenio.
Dosao sam do sledeceg zakljucka
dekovi: 2x Pioneer CDJ-400 ~ 2*550 evra
mikseta: Pioneer djm-400 dvokanalna ~ 450 evra
slusalice: Pioneer HDJ-1000 ~ 165 evra
Kad se podvuce sve ukupno izadje oko 1700 evra.
Ako smatras da za taj novac ima nesto bolje, kvalitetnije i sl. slobodno napisi.
Svaka sugestija je dobrodosla naravno.
Sto se tice zvucne karte u kompjuteru ne bih trenutno menjao, videcu kako ce mi se ova pokazati.
Zvucnu ionako ne bih koristio nizasta drugo nego cisto za povezivanje miksete na zvucnike preko line-in ulaza. Nadam se da to moze tako.

Jos jednom srdacan pozdrav i puno hvala na odgovoru. Mnogo si mi pomogao.

[Ovu poruku je menjao branislav.m dana 10.07.2008. u 16:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Egan Marlow
Dejan Marić
Student fizike
Zagreb / Slav.Brod

Član broj: 187315
Poruke: 6
*.dsl.optinet.hr.

Sajt: myspace.com/dmaricsb


Profil

icon Re: dj oprema u kucnoj varijanti, sta kupiti?10.07.2008. u 23:23 - pre 192 meseci
prvo što se tiče gramofona i playera.

Citat:
veca dostupnost muzike

Korištenjem timecode vinila (ploča) (2 ploče 35 EUR) imaš istu dostupnost muzike jer ćeš mp3 vrtiti na pločama pomoću serata na kojem ti piše BMP pojedine pjesme, ne mora to biti nuzno serato (koji je najcijenjeniji), moze biti VirtualDJ, Traktor, MixVibes, nije bitno, zamisli da imas virtual dj sve ono samo u realnom svijetu, a ne program, imas sve te opcije.

Citat:
lakse koriscenje

jednom sam vrtio s mp3 plejerima (denon su bili) i ja to nikad ne bih mijenjao za moj technics. Naime, gramofon ima tipku PLAY/STOP, ON/OFF i pitch kontrolu tako da je puno jednostavnije koristiti se njime nego deckom koji je svaki drukčiji. Ja ti preporučujem gramofone jer ćeš steći pravi osjećaj, najviše naučiti a kad se jednom poželiš nečeg višeg od beatmatchinga uvijek ce ti biti na raspolaganju. Technicsov ili Vestaxov gramofon se ne moze pokvariti naprosto, pokusavao sam vise puta, jedino sto se kvari i to nakon 5,6 godina redovitog miksanja je pitch koji se promijeni jeftino i brzo, kao i igle koje mijenjas jednom u 2,3 godine (pod pretpostavkom da koristis Ortofon DJ OM Sistem koji je za to najbolji). Pogledaj malo po youtube-u DMC natjecanja, ako te to ne napali na vinyl neće ništa :)

Citat:
mogucnost automatskog brojanja bitova ( ako ovo ima i gramafon ispravi me)

Pošto nećeš raditi s pravim pločama nego timecoded (http://www.dolphinmusic.co.uk/...b17a4ff42dd617016fe91d8464.jpg) radit ces u programu na kojem ti pise BPM. Druga stvar je mikser, imaš miksera koji imaju BMP brojače, najčešće sam viđao behringerove s tim, ali imaju vjerojatno modeli i pioneera i sl. Vidim da si se odlucio uglavnom za pioneer što je vrh kvalitete tako da ne mozes fulati, ako si stvarno zapeo za deckove ja nemam ništa protiv, ne razumijem se nešto ekstra u tu opremu, ali vjerujem da je dobra, barem mikseta, plejeri su pioneer svi dobri kako sam čuo, kao i denonovi. Slušalice su manje bitne, mozes naci i neke za manje novce nece ti trebati te ekstra skupe i kvalitetne jer ces na jeftinijima isto cuti jako dobro a posto neces raditi u disku (u pocetku, tko zna kasnije) gdje ce svirati glasna muzika, ne trebaju ti takve. Za spajanje gramofona s mikserom trebat ce ti zvucna s 4 in i 4 out, to ti preporucujem maya 44 usb ili serato scratch (profesionalno, u tom rade svi dj-evi koji pustaju s gramofona a nemaju veliku kolekciju ploca koje se kod nas rjetko mogu nabaviti, u inozemstvu češće, 10 eura je otprilike 1 ploča).

Što se tiče glazbe, bit u tome je da ti pjesmu moraš slušati. Znači prva pjesma je glasnija od druge, ti to moraš prepoznati već u slušalicama da je to tako i pojačati GAIN na mikseru u toj mjeri da budu što više jednako glasne. Za nabavljanje muzike se moraš sam snaći, imam ti ja dobrih linkova za house stvari ali mozes traiziti okolo piratske, medjutim ako se budes profesionalno bavio time i pustao po nekim klubovima i festivalima recimo morat ces imati "original" stvari znaci one koje si kupio, koje nisu iskopirane. Najbolje mjesto za to ti je beatport gdje ti jedna pjesma kosta oko 1,2 dolara, dobro je to sto mozes tamo cuti dio pjesme pa ako ti se svidi kupis. To je mjesto gdje svi dj-evi prate sto je novo, sto se slusa i svi kupuju sa beatporta. Najbolje ti je traziti neke kompilacije ako vec ides piratski, jer u kompilaciji ti je uvijek pretezno jednak bitrate mp3-a. Ostavit cu ti privatno par linkova pa pogledaj ako te sta zanima.

Samo da se vratim na bmp counter. Idealno bi bilo da kao DJ ako se vec zelis time baviti znas sam prepoznati koja je pjesma brza a koja sporija i umiksati jednu u drugu. Naravno za to treba puno vjezbanja i truda, a i puno slušanja. Ja sam počeo ovako, uzeo sam house jer je to najjednostavnije za miks. Pustim jednu ploču na jedan gramofon i drugu na drugi. Prvu pustim malo da čujem, a drugu namještam da se poklapaju. Kad namjestim kick na kick - da budu u ritmu, onda idu neko kratko vrijeme zajedno pa se razidju (kao ellaskins sto objasnjava u svom klipu BMP ono s autićima). Fora je PRVA u tome da ti prepoznaš koja je pjesma sporija, DRUGA fora je da ti ako je pjesma brza, ploču malo poguraš laganim pritiskom na unutarnji rub, a ako je sporija usporiš na vanjskom dijelu gramofona gdje se ploča vrti, (kod technicsa su uglavnom kao male rupice, onaj rub što ide u koso, izmedju tijela gramofona i ploče). TRECA stvar je kad si skuzio koja je brza, koja sporija, da pitch u kombinaciji s guranjem i usporavanjem ploce podešavaš tako da otprilike tražiš isti bmp (beatmatch). Pošto je to u početku dosta "komplicirano" i trebat ce ti jedno minutu i po, dvije, nekad i vise da ustimas to tocno kako si zamislio i onda ces skuzit da se nakon 20ak sekundi ipak malo razlikuje pa ces opet se iznervirati i tako dalje i tako dalje dok ne steknes tu naviku. Nakon nekog vremena ćeš umiksati jednu stvar u drugu za 5,6 sekundi, to se zove brzo miksanje :)) i sam ces shvatiti sve, jer ces nauciti slusati glazbu (to se odnosi prvenstveno na gramofone, kod deckova nema smisla o tom razglabati kad vidis koji je bmp sto po meni nije onaj pravi istinski dj-ing :D ) Mnogo ce ljudi reci da je pravi DJ samo onaj sto radi s pločama, što ne znači da i ja mislim tako.

Jasno ti je da ovom čovjeku ne trebaju mp3ice, deckovi, slušalice, bmp brojači, serato, zvučne kartice... nego 2 ploče i mikser da svira bolje nego neki bendovi http://youtube.com/watch?v=6rr1tFIPgPk

Sretno, pozdrav
Page 360, Principia Mathematica
 
Odgovor na temu

vesa.aca
Starcevo

Član broj: 222282
Poruke: 2
93.86.40.*



Profil

icon Re: dj oprema u kucnoj varijanti, sta kupiti?12.05.2009. u 07:50 - pre 181 meseci
Sta bih ja mogao kupiti,treba mi nesto cisto za kucno zezanje,do 200e,imam zvucnike 2.1 visokog kvaliteta,nowi komp,sa qore 2 duo,nvidia Ge force 8500Gt,koristio sam Virtual DJ,Traktor,i Ableton, hteo bi da kupim nesto za zezanje,neku kucnu varijantu do 200-300e Sta preporucujete?
Aleksandar Vesa
 
Odgovor na temu

vesa.aca
Starcevo

Član broj: 222282
Poruke: 2
93.86.40.*



Profil

icon Re: dj oprema u kucnoj varijanti, sta kupiti?12.05.2009. u 07:53 - pre 181 meseci
Nasao Sam mixetu Numark DM1000x,mislim da je solidna,samo mi treba neki CDJ.Ali koji?
Aleksandar Vesa
 
Odgovor na temu

cyBerManIA
I ovo T ono
Space

Član broj: 25195
Poruke: 698
91.148.94.*

Sajt: www.facebook.com/cyberman..


+263 Profil

icon Re: dj oprema u kucnoj varijanti, sta kupiti?01.06.2009. u 17:55 - pre 181 meseci
@Egan Marlow
fino si objasnio :)
Sto se tice gramofona, slazem se s tobom.A i cenjeniji su DJejevi koji rade na gramofonima.
Takodje i, kad se na gramofonima uhodas oko beatmatchinga i radis ga bez problema, mnogo lakse ces se snaci na CDJ gde isto to radis na tasterima CUE i PLAY + JOG bez start in time-a i poteskoca da drzis plocu :)

@branislav.m
Znaci lakse je preci s gramofona na CDJ nego sa CDJ na gramofone.
Kad bih ja imao te pare, uzeo bih gramofone (2 technicks-a), Rane Serato Live Scratch ili traktor scratch pro, i cetvoro kanalni mixer (Allen&Heat/Pioneer DJM600,700,800..) kako bih imao lufta za jos 2 uredjaja.Pre svega CDJ, ili jos neki gramofon, laptop ukoliko ne bi bio u virtual vinyl rezimu..

Takodje sto se muzike tice, mozes je kupiti na sajtovima kao sto su: beatport.com, junodownload.com, trackitdown.net ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: dj oprema u kucnoj varijanti, sta kupiti?

[ Pregleda: 6796 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.