Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.04

[es] :: Linux :: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.04

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5233 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.cable-2.sattrakt.net.



+60 Profil

icon Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0425.06.2008. u 10:06 - pre 192 meseci
Do nedavno nije bilo nikakvih smetnji, pojavile su se iznenada.
1. Na ekranu se pojavljuju bele a na beloj podlozi i crne linije različitih dužina.
2. Prilikom otvaranja Firefoxa i Evolution-a ekran je potpuno crn a posle se taj zastor podiže i nestaje.
3.Prilikom pozivanja neke tabele ili njenog zatvaranja sa nje odlaze neke senke kao da se ljušti njena ambalaža.
4.Na srednju komandu miša ekran reaguje talasima a sadržaj se premešta takođe u talasima koji liče na skakutanje.
Na isti način se sadržaj premešta i kada se mišem aktiviraju strelice za vertikalno pomeranje sadržaja sa desne strane displeja.
5. Na Windowsu koji se nalazi pored, stanje je normalno, nema ovakvih smetnji.
Zna li neko šta mi je činiti? Unapred hvala!
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0425.06.2008. u 10:42 - pre 192 meseci
koja graficka? koji drajveri?
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.cable-2.sattrakt.net.



+60 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0425.06.2008. u 12:34 - pre 192 meseci
@momsab. Stručna pitanja upućena nestručnom licu.
Grafička kartica integrisana. Koja je nemam pojma.
O drajverima isto ništa ne znam . Ubuntu je instaliran sa narezanog diska. Ako bude potrebno pitaću kreatora diska.
Da li je moguće da su ove smetnje nastale usled velikog opterećenja jer sam instalirao sve programe iz Add/ Remove i još podosta njih koji mi se učinili korisni iz onog neobaveznog paketa. Možda sam suviše opteretio sistem pa Ubuntu ne može da diše?
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0425.06.2008. u 12:44 - pre 192 meseci
Iskljuci efekte (System -> Preferences -> Appearance, kratica Effects) pa javi sta se onda desava.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0425.06.2008. u 13:13 - pre 192 meseci
da li je sistem opterecen zavisi od broja aktivnih procesa i programa, kolicine radne memorije, hard diska (kapacitet, brzina) i procesora (brzina, kes memorija, broj jezgara...)

kakav hardware je u pitanju mozes da saznas tako sto ces u konzoli (Terminal ili command line) ukucati sysinfo
:)

probaj obavezno ovo sto je predlozio Goran Rakic
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0425.06.2008. u 13:42 - pre 192 meseci
"Ima neka tajna veza" (stih iz neke stare pesme). I meni se Ubuntu 8.04 povremeno prosto zaustavi, i kod mene nije nista menjano. Efekte sam ukinuo odmah, bas zbog tih talasa i ljuljanja, ali se ipak vidi da ga nesto muci. Bilo je reci o nekim manama Firefoxa i slicno, mada se ja nisam previse u to upustao, pa detalje ne znam.

Inace, ovaj Ubuntu je mene obavestio na samom pocetku da mi je na raspolaganju "proprajetari" drajver za graficku karticu (dakle drajver koji je izradjen izvan Ubuntua, pa oni na njega nemaju nikakvog uticaja, sto mi je takodje objasnio sam od sebe) i ponudio mogucnost da taj drajver aktiviram, sto sam i uradio. Graficka je integrisana na osnovnoj ploci sa cipsetom "GeForce 6100 nForce 405" sto sam lepo procitao iz upravo instaliranog sysinfo programcica (hvala momsab!).

Ta graficka ima problema sa mnogim Linuxima, ali to je druga tema. Jedino sto sam ja bio ubedjen da SVAKA nVidia radi super sa Linuxom, a eto nije tacno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

kime1
Srbija

Član broj: 13275
Poruke: 939
217.24.27.*



+2 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0425.06.2008. u 14:44 - pre 192 meseci
ja sam odustao od 8.04 zato što nije hteo da mi mountuje fleš, bez čega ne mogu, a bilo je ok u live varijanti. USB štampač je, s druge strane, radio ok...
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.223.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0425.06.2008. u 17:45 - pre 192 meseci
^^ Mislim da bi to resio da si se samo malo potrudio, recimo video razlog zasto nece da ga mountuje.
(inace, Ubuntu 8.04 radi to sigurno, i to po defoult instalaciji) - Kod tebe je verovatno bio neki
banalan problem, ali nije nesto zbog cega se odma dizu ruke od jedne distribucije.
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.cable-2.sattrakt.net.



+60 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0425.06.2008. u 18:35 - pre 192 meseci

Hvala svima sto se odazvali na moj poziv. Poslusao sam savet @999 i to je bio pun pogodak. Rezultati su iznad ocekivanja. Sve smetnje koje sam nabrojao su nestale, cak i vise od toga. Prestalo je i treperenje ekrana koje me do sada najvise iritiralo ako se izuzmu ove najnovije smetnje koje su vec licile na pravu katastrofu. Odmah sam pokusao da vratim frekvenciju sa 75 na 60 ali se opet pojavilo treperenje ekrana pa sam zadrzao onu od 75 sto je maksimum propisan za moj SyncMaster 940n.
Hvala Goranu Rakicu sto je shvatio na koji nacin treba komunicirati sa laicima kao sto sam ja, pa bih iskoristio priliku da i vas ostale zamolim da sa mojom malenkoscu komunicirate na taj nacin. Ja znam da je to mozda za neke nedostojno ali meni mnogo znaci jer tako sigurno stignem tamo gde treba. To je nivo laika, step by step :System>Preferences>Apearance , iskljuci Effects i pun pogodak.
Ovaj drugi savet od @momsab-a kako da se proveri hardware ne mogu da realizujem pa molim @tdjokica da mi pokaze put, ako mu nije tesko, posto je tamo bio malopre. Pitanje je da li cu tamo moci i da udjem posto mi se cini da me tamo negde ceka popunjavenje neke liste sa podacima kao sto su protokoli, domeni, serveri sto mi predstavlja ujedno i najveci problem na Linuxu. To je cini mi se i jedan od osnovnih faktora odvracanja ljudi od upotreba Linuksa. Cuo sam neke ljude sa velikim informatickim iskustvom kako kazu :Ta mani Linuks, tamo je sve u nekim siframa, u tome se ni djavo ne bi snasao! Jos jednom hvala!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0425.06.2008. u 19:32 - pre 192 meseci
Citat:
Djetvan
Ovaj drugi savet od @momsab-a kako da se proveri hardware ne mogu da realizujem pa molim @tdjokica da mi pokaze put, ako mu nije tesko, posto je tamo bio malopre.
Nema problema, drago mi je da sam uopste spomenuo, pa sad odmah znam da ti kazem.
Citat:
Pitanje je da li cu tamo moci i da udjem posto mi se cini da me tamo negde ceka popunjavenje neke liste sa podacima kao sto su protokoli, domeni, serveri sto mi predstavlja ujedno i najveci problem na Linuxu.
To vazi za neke posebne stvari, kao sto smo vec spominjali, neki mesendzeri itd., ali za odrzavanje i podesavanje sistema ne!

Ovako - kliknes na glavni meni, zatim potrazis Administration -> Synaptic Packages Manager, kliknes na njega, kad ti trazi sifru uneses svoju redovnu sifru kojom pocinjes rad sa Ubutnu 8.04 i onda ti se otvori taj Synaptic, koji je glavni program za instalaciju novih stvari.

Tamo kliknes na Search, kod onog dvogleda i kad ti se pojavi mali prozor upises u njega rec sysinfo i potvrdis da trazi. Nakon izvesnog vremena ce ti pokazati neku listu paketa, gde se taj sysinfo mozda ne vidi odmah, nego treba malo da pomeris listu. Kliknes desnim tasterom misa na sysinfo, pa "Mark for instalation" i najzad na Aply, gore na vrhu. Pita jos par stvari, ali nisu teske*, i to je uvek isto. Nakon izvesnog vremena, pokaze ti prozor u kome pise da je sve uradjeno i da mozes zatvoriti prozor.

Izadjes i iz Synaptica, odes ponovo u glavni meni -> System Tools -> Sysinfo i to je to.

Sve ovo mozes uraditi i iz terminala, do koga dolazis iz glavnog menija pa Accessories. Kad se pojavi, jednostavno upises sysinfo, a on kaze da komanda nije instalirana i da je mozes instalirati tako sto ces upisati "sudo apt-get install sysinfo" i pritisnuti enter. Onda opet pita za tvoju sifru, upises, pa enter i krene instalacija, ti samo sedis i gledas dok ne zavrsi.

Ovo ti je par osnovnih stvari, koje su veoma vazne, a kao sto vidis prilicno jednostavne. Ovo tamo, oznaceno sa * su pitanja od prilike da li da instalira, obrise, azurira, nista strasno. Cak i ako pogresis, mozes ponoviti postupak pa sad izabrati drugu opciju i on ce popraviti. To sto ljudi pricaju da je Linuks pun komadni je nekad bilo tacno, a sad je sve ili graficki ili te komadne znaju ljudi da ti kazu i ti samo slepo prepises, nema nikakvih problema.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

kime1
Srbija

Član broj: 13275
Poruke: 939
217.24.27.*



+2 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0425.06.2008. u 20:52 - pre 192 meseci
Citat:
Kernel-1: ^^ Mislim da bi to resio da si se samo malo potrudio, recimo video razlog zasto nece da ga mountuje.
(inace, Ubuntu 8.04 radi to sigurno, i to po defoult instalaciji) - Kod tebe je verovatno bio neki
banalan problem, ali nije nesto zbog cega se odma dizu ruke od jedne distribucije.


tako sam i ja mislio, ali sam našao na ubuntu forumu (zvaničnom) da mnogi ljudi imaju taj problem, a ja sam imao samo dan da namestim sve, ili vratim na windows...
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.cable-2.sattrakt.net.



+60 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0426.06.2008. u 17:12 - pre 192 meseci
Ave @tdjokicu i @svi dobri ljudi neta!

Evo red je da podnesem izvestaj sta sam uradio a sta nisam.

1.Aktivirao sam sysinfo u Synaptic Package Manager-u. To mi nije predstavljalo problem jer sam ja tamo zalazio i ranije ali nisam radio preko funkcije
Saerch, nego sam programice birao rucno , pa markirao i kad iskoci neko Aply, ja tras po njemu.
2. U Sysinfo-u stoje sledeci podaci o mojoj grafickoj kartici : ATI Technologies Inc RV350 AS { Radeon 9550 } (prog-if 00 {VGA controller } )
Subsystem :C.P. Technology CO. Ltd Unknown devece 2087
3. Ona zavrzlama oko Terminala nije mi jasna. Evo dokle sam ja stigao :Applications > Accessories > Terminal > djetvan @ djetvan desktop :~$
Ovo mi ne lici na tabelu za tu namenu iako jedna od rubrika u tabeli nosi naslov Terminal. Ja sam i ranije puno puta dolazio dovde a dalje ni makac.
Maestro javi se i reci sta mislis o ovome ? Unapred hvala!




 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0426.06.2008. u 18:07 - pre 192 meseci
Maestro ti je već odgovorio. Dakle ukucaj
sysinfo
pa ako ti se sistem nešto buni (javlja da komanda nije instalirana) onda

sudo apt-get install sysinfo
upišeš svoju šifru, pa jovo na novo...
E sad, pitanje da li ti ovo treba pošto koliko sam ukapirao si došao do podataka koji su ti potrebni...
Sada je potrebno samo iste drivere da instaliraš iz synaptica ili iz konzole na volju ti.
OVde ti je uputstvo kako se to radi, pa srećno
http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Gutsy_Installation_Guide
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0427.06.2008. u 00:05 - pre 192 meseci
Citat:
Djetvan
3. Ona zavrzlama oko Terminala nije mi jasna. Evo dokle sam ja stigao :Applications > Accessories > Terminal > djetvan @ djetvan desktop :~$
Ovo mi ne lici na tabelu za tu namenu iako jedna od rubrika u tabeli nosi naslov Terminal. Ja sam i ranije puno puta dolazio dovde a dalje ni makac.
To je sasvim u redu, stigao si na pravo mesto. Sada tu pises normalno, kucas tastaturom. Ako sada upises rec sysinfo i pritisnes Enter, pokrenuce se onaj program koji si vec instalirao, ali normalan, u grafickom obliku. Znaci, moze terminal / konzola / komandna linija svasta. A ovi nazivi nisu strogo tacni, ali su u upotrebi, pa je dobro znati sta sve ljudi govore za to sto si otvorio.

Za taj terminal ima milion komandi, ali se ti ne sekiraj, ljudi ti obicno kazu sta treba, a u datom slucaju te je Ubuntu obavestio. Nisam siguran, ali mislim da bi bez dodatnog truda ljudi iz Ubuntua tu dobio samo obavestenje "Komanda nije nadjena" i gotovo.

Eto, samo strpljivo. A vazno je da stalno imas na umu da za nas obicne ljude nije potebno neko preterano ucenje tih komandi i postupaka, jer je jednostavno nemoguce. Na pocetku izgleda cudno i tesko, a posle je prosto, jer koristimo samo deo postojecih komandi. Isto tako, treba biti krajnje precizan - malo slovo je OBAVEZNO malo slovo, razmak je razmak, sve sto pise mora tako. Ja cesto koristim copy&paste, da ne kucam komande i da ne pogresim - sto ti neko kaze, to obelezis, copy i onda tamo u terminal paste i gotovo.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.cable-2.sattrakt.net.



+60 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0427.06.2008. u 06:14 - pre 192 meseci

@vladared hvala na javljanju. Cini mi se da nisi najbolje shvatio moje namere tj. svrhu pisanja izvestaja.

Elem, moj problem je uspesno resen odmah na pocetku. Sve sto sam radio posle i o cemu sam podneo izvestaj je da ipostujem
sugestije svih koji su se odazvali na moj apel i da sledeci njihova doslovna uputstva naucim vise posto sam pocetnik.

Tako sam instalirao i Sysinfo iako mi vise nije bio potreban za konkretni slucaj ali sam dobio programic koji mi omogucava uvid
u podatke o mom racunaru a sada znam gde se nalaze.

Najvaznije mi je bilo da se javi maestro @tdjokic u vezi mog nesnalazenja sa radom u Terminalu. On se javio a sada je sve u redu.
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.cable-2.sattrakt.net.



+60 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0427.06.2008. u 07:56 - pre 192 meseci

Maestro @tdjokic hvala na javljanju!

Konacno sam shvatio kako sam su glupirao citavo vreme oko tog Terminala. Nisam umeo da aktiviram komandu koju sam upisivao jer sam
Enter ili nesto sto bi aktiviralo upisanu komandu trazio na samoj tabeli a Enter mi se nalazi pred nosem na tastaturi. Neverovatno, kakva
blokada uma.

Odmah sam isprobao kako to radi i upisao Sysinfo. Kada sam aktivirao komandu dobio sam graficki prikaz programa, bas kao sto si rekao.

Onda sam upisao komandu za instalaciju RealPlayer-a i dobio odgovor da instalacija nije moguca tim putem. Verovatno se secas da si mi
ranije kada je instalacija RealPlayer-a bila aktuelna tema na forumu savetovao da pokusam da instaliram taj plejer unoseci Medibuntu u
Repositories kao novi izvor za instalaciju . Ja u tome nisam uspeo jer je tabela Third-Party Software postala blokirana, verovatno nekom
mojom greskom koju ja ne umen da ispravim. Napominjem da je tabela pre toga bila aktivna. Kako je odblokirati pitanje je sad ?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0427.06.2008. u 13:34 - pre 192 meseci
Citat:
Djetvan: Maestro @tdjokic hvala na javljanju!
Pazljivo sa titulama, mogu se jos i uobraziti
Citat:
Verovatno se secas da si mi ranije kada je instalacija RealPlayer-a bila aktuelna tema na forumu savetovao da pokusam da instaliram taj plejer unoseci Medibuntu...
Mislim da to nisam bio ja. Ne poznajem Medibuntu.

A ovo sto si spomenuo nas vraca na jos jednu vaznu stvar oko terminala. To sam bas diskutovao tamo u onoj temi, jer smo i pokretac teme i ja pravili istu gresku prilikom instalacije Real Playera - skinuli sve kako treba, a instalaciju pokusavali tek tako, iz osnovne pozicije u kojoj se terminal otvori, a to nije moguce. Recimo, tebi se otvori ovako "djetvan @ djetvan desktop :~$" a fajl koji si skinuo se nalazi negde drugde, pa se treba ili premestiti u direktorij gde se taj fajl nalazi ili napisati u komandi ceo put do njega. I jedno i drugo je prilicno dosadno i moze se pogresiti, ali je neizbezno. Evo primera:
Code:
toma@Elyssa ~ $ dir
Desktop    Downloads  openSUSE-11.0-KDE4-LiveCD-i386-iso  Projects   Videos
Documents  Music      Pictures                  Templates
toma@Elyssa ~ $ 

Meni se terminal otvorio kao i tebi - tamo gde smo odredili prilikom instalacije, toma / djetvan = ime korisnika, Elyssa / djetvan desktop = ime masine. Neka te ne buni ovo "Elyssa" trenutno nisam u original Ubuntu, nego u jednoj drugoj distribuciji, koja mu je skoro identicna, Mint-u, ali ima neke male prednosti za nas "djake-prvake", a ja sam NAMERNO PROMENIO PONUDJENI NAZIV "toma desktop" bas zbog zabuna oko naziva direktorija. Kad upises komandu dir, on ti pokaze sta sve ima u tom direktorijumu i po tome se vidi da smo u direktorijumu /home/toma odnosno /home/djetvan.

Probaj sada pa upisi recimo "cd Desktop", zatim Enter, pa ponovo upisi dir i pokazace ti sadrzaj direktorijuma Desktop. Ili recimo upisi "cd /", pa opet upotrebi dir, i pokazace ti nazive svih glavnih direktorijuma u tvom Ubuntu:
Code:
toma@Elyssa ~ $ cd Desktop
toma@Elyssa ~/Desktop $ dir
ML901850MLendsa.gif
toma@Elyssa ~/Desktop $ cd /
toma@Elyssa / $ dir
bin   cdrom  etc   initrd      lib       media  proc    sbin  sys  usr    vmlinuz
boot  dev    home  initrd.img  lost+found  mnt      root    srv   tmp  var
toma@Elyssa / $ cd toma
bash: cd: toma: No such file or directory
toma@Elyssa / $ cd /toma
bash: cd: /toma: No such file or directory
toma@Elyssa / $ 
Usput vidimo i da file ili direktorij "toma" ne postoji, a znamo da postoji. To je zato sto nisam postovao pravila - ne moze direktno, nego treba napisati ceo put:
Code:
toma@Elyssa / $ cd /home/toma
toma@Elyssa ~ $ dir
Desktop    Downloads  openSUSE-11.0-KDE4-LiveCD-i386-iso  Projects   Videos
Documents  Music      Pictures                  Templates
toma@Elyssa ~ $ 
i komandom dir smo proverili da smo zaista tamo.
Za salu evo one slike iz mog direktorijuma Desktop:


trazeci neku sliku za primer, sasvim slucajno otkrih da postoje i SATA kablovi sa zakackama, tako da kabl ne moze sam od sebe da ispadne!
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.cable-2.sattrakt.net.



+60 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0427.06.2008. u 17:17 - pre 192 meseci

Maestro @tdjokic lako je tebi kad ti neko providjenje salje one sifre pa znas gde treba zabosti onaj kosi stap i znas kad podmazati sistem dolarom ( $ ) , znas kad nece da prikaze podatke da ga treba stimulisati jednim dodatnim dir .


Isprobao sam one prve dve radnje a ono dalje je za mene bar u ovom trenutku malo komplikovano.

Nego da se mi vratimo na konretnu temu o smetnjama na Ubuntu 8.04 da nam administratori ne bi sta zamerili. A meni se cini da bar kad sam ja u pitanju da ce ova
tema biti neiscrpna. Posle samo nekoliko upisanih komandi u terminalu ovaj izum je odbio da izvrsava naredjenja , tj. postao je probirljiv. Nece da izvrsava
komande u kojima se zahteva unosenje passworda. Recimo kucam : $ sudo apt-get install youtube-dl a racunar posle toga zatrazi password i blokira unosenje i
pasworda i kucanje bilo kakvih slova. Znas li nesto o tome ?

Druga stvar o kojoj bih hteo malo vise da znam jesu ovi messangeri. Ima na forumu nesto malo o tome a ja sam i postavio stim u vezi jedno pitanje ali nisam dobio nikakav odgovor ,izgleda da je tema izgubila na aktuelnosti . Mene interesuje skim ja mogu da komuniciram preko Pindgina koji sam na jedvite jade uspeo da stavim u funkciju. Da li samo sa onima koji imaju taj sistem jer kao sto vidim ima ih prilicno malo ? Da li se moze uspostaviti veza izmedju korisnika Windowsa i korisnika Linuxa ako oba korisnika koriste MSN tj, AMSN, Gtalk ili Skype ?

Sto se tice medjusobne komunikacije ovde na ES forumu moram priznati da osecam poprilicnu dozu nelagodnosti kad nepoznate osobe oslovljavam sa ti pa pronalazim razne moduse da bih taj problem nekako umanjio. Posto ovde na forumu postoji obicaj da se clanovi izmedju sebe oslavljavaju sa ti meni je bilo neprijatno da se ja ponasam drukcije. A sto se tice titule maestra ona verovatno nije jedina u mom repertoaru i nemoj se cuditi ako te jednog dana unapredim u Linux andragoga.
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0427.06.2008. u 17:58 - pre 192 meseci
Citat:
Posle samo nekoliko upisanih komandi u terminalu ovaj izum je odbio da izvrsava naredjenja , tj. postao je probirljiv. Nece da izvrsava
komande u kojima se zahteva unosenje passworda. Recimo kucam : $ sudo apt-get install youtube-dl a racunar posle toga zatrazi password i blokira unosenje i
pasworda i kucanje bilo kakvih slova. Znas li nesto o tome ?


Ovo je sve regularno, terminal nije blokirao, nego kad te zatrazi da ukucas password, ono sto ti kucaš neće biti prikazano na ekranu iz sigurnosnih razloga (ako ti neko viri preko ramena da ne moze da ti pročita šifru ). Znači kada te traži password ti samo pažljivo ukucaj svoj password i nakon toga potvrdi sa enter, ako si dobro unjeo izvršiće se komanda i sledećih par minuta nećeš morati opet da ga unosiš čak i ako uneseš komandu koja zahtjeva veće privilegije.

Poz

 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.0427.06.2008. u 18:54 - pre 192 meseci
A da ti uzmes i malo se upoznas sa osnovama Linuxa ili konkretno Ubutua ako si se vec namjerio da ga koristis.
Jer je besmisleno da pitas za svaki konkretan problem koji ti se pojavi a ne znas sta je terminal.

Npr.
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Hardy
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Ozbiljne smetnje u radu na Ubuntu 8.04

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5233 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.