Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika

[es] :: Matematika :: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika

[ Pregleda: 9344 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.eunet.rs.



+67 Profil

icon Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika21.06.2008. u 21:17 - pre 192 meseci
nadam se da ovaj post nece proci kao cista reklama , tj da nece biti obrisan :)

naime , kad sam se prosle godine spremao matematiku za prijemni, postavljao sam dosta pitanja ovde

prijatelj , profesor matematike je otvprio sajt www.matematiranje.com na kome ima pomoci kako gradiva iz srednje skole
tako i pojedinih delova iz vise matematike

sajt je josuvek u razvoju ...

nadam se da ce nekome koristiti
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.eunet.rs.



+67 Profil

icon Re: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika25.10.2008. u 21:43 - pre 188 meseci
mali update

sajt je redizajniran , i ima dosta novih sadrzaja ,

pogotovu iz oblasti vise matematike

od sada ce na sajtu biti stalno postavljani novi sadrzaji

recimo za par dana ce biti postavljen deo o neprekidnosti funkcija ...

www.matematiranje.com

pozdrav,
Aca
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika26.10.2008. u 13:06 - pre 188 meseci
Iz dela logički problemi:
Citat:
1. BANETOV PROBLEM VAŠKA I DLAKA

Vaška se nalazi na dlaci na glavi i kreće se brzinom od 2 cm na sat. Dlaka raste brzinom od 1cm na sat . Ako se vaška nalazi na 3cm od kraja dlake, kad će stići na kraj dlake?

U rešenju stoji:
Citat:
1. REŠENJE BANETOVOG PROBLEMA VAŠKA I DLAKA

Šta je ovde štos? Trebamo se setiti da kada dlaka raste ona istovremeno pomera vašku,
tako da nam podatak da dlaka raste 1cm na sat uopšte ne treba!
Dakle, vaška treba da pređe 3cm a brzina joj je 2cm na sat, pa će joj očigledno trebati 1,5
sati ( 1 sat i 30 minuta.)

Meni je mnogo zanimljivije pitanje šta bi bilo ako se nešto — recimo, mrav — kreće po nečemu što raste ili se rasteže podjednako — recimo, po gumenoj traci (dakle, zamislimo da je traka jednim krajem pričvršćena, a neko vuče drugi kraj). U tom slučaju problem postaje mnogo teži. U nastavku dajem rešenje, i trudio sam se da ga ispišem tako da ga razumeju i oni koji se ne sreću često s nečim sličnim. Ko bi hteo da prvo pokuša sam, neka ne čita dalje.

Neka je početna dužina gumene trake, brzina mrava, a brzina rastezanja. Posle vremena dužina trake iznosi . Da bismo rešili problem, potrebno je izračunati pređeni put mrava posle vremena , , i naći koje zadovoljava (u tom momentu mrav stiže do kraja trake). Glavni deo zadatka je, kako se ispostavlja, naći formulu za .

Pretpostavimo, za momenat, da se traka umesto sve vreme, istegne kad god protekne kratak interval . Tada za vreme mrav prelazi put , zahvaljujući sopstvenoj brzini, i još , koliko ga traka pomeri, pa možemo sve zajedno zapisati kao , tj. . Konačno, uzimajući (kako bismo ispoštovali uslov da se traka isteže neprekidno, a ne na kratke intervale), dobijamo . Uvedimo sada smenu . Tada je , pa imamo , tj. . Uvedimo još jednu smenu, . Sada važi , pa je , i jednačina glasi , tj. , odakle sledi . Vraćanjem smena najpre imamo , a onda , tj. . Uslov je još i , pa iz dobijamo , te je najzad , što sređujemo kao , i konačno .

Sada možemo rešiti jednačinu s početka:







Dakle, u momentu mrav stiže do kraja trake. Dužina trake tada iznosi .
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Jocka90
Krusevac

Član broj: 224867
Poruke: 3
77.105.63.*



Profil

icon Re: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika07.06.2009. u 18:59 - pre 180 meseci
Koristim ovaj sajt ( www.matematiranje.com) za pripremu prijemnog i izbornog iz matematike, medjutim juce sam videla da sajt ne moze da se otvori! Sajt je stvarno dobar za obnavljanje gradiva i potrebni su mi hitno neki zadaci pa se pitam da li su ga mozda izbrisali ili tako nesto... Mada bi pisalo da su promenili adresu... Help!!!!
 
Odgovor na temu

Djukazo
Zoran Djukic
Paraćin

Član broj: 115217
Poruke: 24
*.exe-net.net.



+1 Profil

icon Re: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika08.06.2009. u 13:39 - pre 180 meseci
Da, evo i danas ne može da se otvori...da nisu ovi iz ministarstva umešali prste?
 
Odgovor na temu

Jocka90
Krusevac

Član broj: 224867
Poruke: 3
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika08.06.2009. u 19:23 - pre 180 meseci
Citat:
Djukazo: Da, evo i danas ne može da se otvori...da nisu ovi iz ministarstva umešali prste?

Pa ne znam bas, onda bi trebali i druge sajtove da izbrisu... Onaj sajt je bio najbolji, bas mi treba za prijemni, nadam se da ce da ga vrate uskoro...
 
Odgovor na temu

DR83
BEOGRAD

Član broj: 38219
Poruke: 1230
*.beobug.com.

Sajt: www.farmaceuti.com


+14 Profil

icon Re: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika08.06.2009. u 20:20 - pre 180 meseci
A za koji fakultet spremas prijemni?


 
Odgovor na temu

Jocka90
Krusevac

Član broj: 224867
Poruke: 3
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika08.06.2009. u 20:36 - pre 180 meseci
Arhitektonski...
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika08.06.2009. u 20:39 - pre 180 meseci
Citat:
Djukazo: Da, evo i danas ne može da se otvori...da nisu ovi iz ministarstva umešali prste?


Hahahaha!

Dobar vic.

[Ovu poruku je menjao Cabo dana 08.06.2009. u 21:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Muharem Serbezovski
Dejan Ilic
Novi Sad

Član broj: 99576
Poruke: 58
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.poljoprivredaiselo.co..


+3 Profil

icon Re: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika09.06.2009. u 07:52 - pre 180 meseci
I meni je zao sto ne radi, nadam se da je privremeno.
 
Odgovor na temu

DR83
BEOGRAD

Član broj: 38219
Poruke: 1230
*.beobug.com.

Sajt: www.farmaceuti.com


+14 Profil

icon Re: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika09.06.2009. u 15:38 - pre 180 meseci
Citat:
Jocka90: Arhitektonski...


Nista onda.
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.adsl.eunet.rs.



+67 Profil

icon Re: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika15.06.2009. u 22:26 - pre 180 meseci
sajt je ponovo online
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Sajt za pomoc oko prijemnih ispita - matematika

[ Pregleda: 9344 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.