Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

InDesign, pitanje!

[es] :: Izdavaštvo :: InDesign, pitanje!

[ Pregleda: 2649 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VedranChi
Vedran Čičić
graficka priprema za stampu, Artprint
d.o.o.

Član broj: 177298
Poruke: 10
*.teol.net.



Profil

icon InDesign, pitanje!21.06.2008. u 11:36 - pre 192 meseci
Poslije montaze, (u Indd CS3) naravno napravim PS dokument, koji kasnije pretvorim u pdf da vidim da li je sve u redu...
E, posto mi taj PS bude (sad konkretno 1.5GB) ja od pdf-a (gore navedenog) napravim PS i dobijem dokument od 83 MB!!!
Vec sam to radio i niko se nije zalio na knjigu :))) ali me interesuje moze li to upropastiti montazu?
 
Odgovor na temu

skemamen
skeMaMen
graphic & prepress dsgn
Beograd, Zemun

Član broj: 182886
Poruke: 606
*.adsl-3.sezampro.yu.



+28 Profil

icon Re: InDesign, pitanje!21.06.2008. u 18:44 - pre 192 meseci
Ne moze upropastiti montazu, naravno, ali taj fajl NIJE DOBAR !!! Kako moze biti dobar???

Rec je o smanjenju kvaliteta slika, odnosno njihovoj rezoluciji, kapiram da imas slike u montazi inace ne bi to bilo 1,5GB... Ne znam preko kojeg "drivera" pravis PS, pa iz njega PDF. Isto tako, ne znam koji su ti parametri zadati prilikom pravljenja PS-a iz PDF fajla. Treba mi malo vise informacija da bi ti rekao konkretno sta tu nije u redu, jer nesto NE VALJA! To sto ti se nisu zalili, moze biti samo da je taj PDF fajl prosao ok prilikom izrade ploca odnosno filmova za stampu, a odredjeni parametri koji su bitni prilikom osvetljavanja, verovatno su bili zanemareni jer nisu mnogo uticali na sam kvalitet slika / knjige i sl.

Daj jos neke detalje vezane za "settings" iz PS u PDF...
>>> Designed to be signed...!
 
Odgovor na temu

yoohoo.woohoo

Član broj: 214218
Poruke: 9
*.foto-oko.co.yu.



Profil

icon Re: InDesign, pitanje!27.02.2009. u 22:00 - pre 184 meseci
izvinjavam se shto se ubacujem ali mene interesuje kako pravite ps iz pdf-a? inache za obrnutu konverziju ja koristim adobe destiller. hvala unapred
 
Odgovor na temu

NICS
Novi Sad

Član broj: 26012
Poruke: 682
*.static.nscable.net.



Profil

icon Re: InDesign, pitanje!01.03.2009. u 17:37 - pre 184 meseci
ZAsto bi to radio PDF je virualni printer isto kao i PS uzmes originalni dokument i printas kao "neko-ime.ps".

Ako i pokusas imaces donekle degradiran fajl
Kako da se potpisem
 
Odgovor na temu

yoohoo.woohoo

Član broj: 214218
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: InDesign, pitanje!02.03.2009. u 00:02 - pre 184 meseci
Citat:
VedranChi: Poslije montaze, (u Indd CS3) naravno napravim PS dokument, koji kasnije pretvorim u pdf da vidim da li je sve u redu...
E, posto mi taj PS bude (sad konkretno 1.5GB) ja od pdf-a (gore navedenog) napravim PS i dobijem dokument od 83 MB!!!
Vec sam to radio i niko se nije zalio na knjigu :))) ali me interesuje moze li to upropastiti montazu?


Zbog ovoga sam pitala :) Ne kazhem da mi treba, chak naprotiv, radim u shtampariji i za rip-ovanje bilo da je u pitanju ctf ili ctp uredjaj, koristim bash ps fajlove, takodje i pri rip-ovanju proof-ova. Htela sam chisto da znam kako se radi ukoliko mi ikada bude bilo potrebno, mada ni ja ne vidim zashto bi to neko radio, ali nisam dugo u ovom poslu, pa volim sve da pitam pre nego da nagadjam :)
 
Odgovor na temu

iMiki
Milorad Latovljev
Beograd

Član broj: 68615
Poruke: 651
*.publikum.co.yu.



Profil

icon Re: InDesign, pitanje!02.03.2009. u 09:03 - pre 184 meseci
@yoohoo.woohoo

PS pravis tako sto otvoris PDF (u Acrobat-u) i sa Save As ga snimis.

Zasto praviti PS od PDF-a?
Ima starijih RIP-ova koji ne podrzavaju PDF, TT fontove, transparenciju i konverziju posebnih boja u CMYK. Prilikom sminanja PDF-a u PS sve to meze da se sredi, fontovi se konvertuju u Type 1 (PostScript), transparencija se "zalepi" a u Ink Manageru posebne boje mogu da se konvertuju u CMYK, mogu da se pripisu nekoj boji iz CMYK-a ili da se vise posebnih boja razlicito imenovanih a istih pretvori u jednu posebnu boju (na pr. da se Pantone 877 i Srebro prijave kao jedna posebna boja ili da se obe pripisu na pr. Cyan-u).

Verovali ili ne, neki studiji u gradu (BGD) rasterizuju PS ili PDF u Photoshop-u i onda osvetljavaju TIFF direktno na film.


Odgovor na pitanje od prosle godine.
Moguce je da PS bude 1,5 GB a PDF 80-90 MB.
Prilikom snimanja PS-a, sve slike se raspakuju i snimaju nekompresovane (narocito ako se pravi univerzalni PS, Device Independent ili RIP nije PS Level 3). Cesto se u pripremi koristi samo kadar slike ili je slika umanjena na 20-30% a u PS se snimi cela slika.

Kada se od PS-a pravi PDF, slike se kompresuju, odbacuju se delovi koji su nepotrebni (nevide se) i spusta se rezolucija na 300 dpi. Sve to moze da dovede da PDF bude tako mali u odnosu na PS.
PDF treba gledati na 300-400% uvecanju, ako na tom uvecanju slike izgledaju kao u Photoshop-u na 100% (ako su na 300 dpi) sve je OK.
Uvecanje odrediti tako sto se rezolucija slike (DPI) podeli sa rezoluciom ekrana (DPI)
300 dpi / 72 dpi = 4.17 znaci 417% uvecanje
300 dpi / 96 dpi = 3.125 znaci 312.5% uvecanje
400 dpi / 72 dpi = 5.55 znaci 555% uvecanje
 
Odgovor na temu

[es] :: Izdavaštvo :: InDesign, pitanje!

[ Pregleda: 2649 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.