Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje totalnog autsajdera

[es] :: Web razvoj :: Pitanje totalnog autsajdera

[ Pregleda: 2571 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pancevac
Pancevo

Član broj: 15400
Poruke: 12
*.panet.co.yu



Profil

icon Pitanje totalnog autsajdera23.10.2003. u 22:38 - pre 248 meseci
Ako ima nekog ko moze da mi da neke informacije. Ja sam totalni duduk za web design i razvoj, interesuje me ta tema, malo sam radio u VB-u i to je to, sada sam nasao neke knjige o ASP-u i HTML-u i to citam. Interesuje me da li moram da znam da radim u Flash-u, photoshopu i programima za dizajn, ako zelim da se bavim internet programiranjem i kakve su mogucnosti zaposlenja sa tim.


Unapred havala!

 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Pitanje totalnog autsajdera24.10.2003. u 11:28 - pre 248 meseci
Rekao si Internet programiranjem. Nazalost, kod nas je i dalje praksa da se web dizajner/developer razumije u sve i svasta, pocev od vizuelnog kreiranja Web interfejsa, (client-side) kodiranja i na kraju server-side programiranja.

Sve zavisi od firme do firme. U poslednje vrijeme je sve veci broj firmi koji imaju specijalozovane pozicije tipa koder ili programer, koji su placeni i specijalizovani upravo za te poslove. Ukoliko zelis da se bavis Internet programiranjem, trebao bi da krenes da ucis sledecim redom:

1) HTML/CSS plus neke popratne client-side tehnologije tipa DHTML

Prilikom ucenja HTML, odmah u startu moras i da izaberes nacin rada; mozes da se opredjelis za rucno kodiranje od nule (from scratch) ili izaberes neki vizuelni editor tipa Dreamweaver, FrontPage, i sl. Ukoliko planiras da krenes da ucis server-side programiranje, najbolje je rjesenje je da u startu pocnes da ucis rucno kodiranje.

Diskusija o izboru nacina HTML kodiranja


Sledeci korak je neka server-side tehnologija tipa:
2) PHP, ASP, ASP.Net, ColdFusion, i sl.

O izboru server-side tehnologija se nebrojeno puta raspravljalo, moj savjet je da prvo pretrazis forum. ASP.NET se obradjuje u sklopu .NET foruma, PHP i ASP imaju zasebne forume. Tamo mozes pronaci vise informacija o istim, takodje i neke medjusobne komparacije. ColdFusion je slabo zastupljen na nasim prostorima.

Kompletna lista programerskih foruma

Posto dolazis iz svijeta VB programiranja, po filozofiji rada ti je najblizi ASP, posto on polako pada u zaborav, ja bih ti savjetovao da izeberes neku drugu tehnologiju (ponovo, vise informacija potrazi na spomenutim forumima).

 
Odgovor na temu

Pancevac
Pancevo

Član broj: 15400
Poruke: 12
*.panet.co.yu



Profil

icon Re: Pitanje totalnog autsajdera24.10.2003. u 16:21 - pre 248 meseci
Hvala ti puno na odgovoru.
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Pitanje totalnog autsajdera

[ Pregleda: 2571 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.