Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ERP rjesenja za odredjenu namjenu

[es] :: IS i ERP :: ERP rjesenja za odredjenu namjenu

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 10988 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
*.static.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: ERP rjesenja za odredjenu namjenu04.02.2010. u 10:20 - pre 172 meseci
Moram da se ukljucim u pricu...

SAJA je podosta u pravu, za mnoge stvari...

Mislim da je kategorizacija klijentskih firmi u velikom corsokaku. Pogledajte kako poreska uprava kategorise preduzeća. Sta su mala, srednja i velika?

Realno gledano, prva stvar sa kojom se ne mogu složiti je da internet konekcija nije sigurna. Nije sigurna, naravno za onog ko nece da plati odgovarajuću uslugu.
Zašto lokalni lanci maloprodaje, koji su uglavnom meta priče, ne žele da odvoje budžet za IT, već je sve u domenu što jeftinijeg rešenja? Ako dnevno pazariš nekoliko miliona dinara, da li je teško odvojiti jedan dnevni pazar godišnje za sigurnost u radu?

Ne postoji sistem koji sam sebe održava, tj nema troškova održavanja. Pitajte te iste klijente da li redovno menjaju ulje u svojim automobilima i koliko ih godišnje košta novo vozilo u smislu održavanja?
Zašto je informacioni sistem nešto što se gura u stranu i gleda da nema troškova održavanja?

RDP je fina stvar. Može uveliko da smanji troškove. Ipak TS licence ne koštaju koliko jedan OS za profesionalnu upotrebu.
No, pitanje je zašto mrežna infrastruktura uvek ide u stranu, ulaganja su najmanja i uvek je mreža ta koja pegla nemogućnosti softvera?
Šta je sa VPN-om?
Dobro odrađen dizajn mreže, pravilna infrastruktura, oprema i pravila poslovanja u mnogome pomažu razvoju aplikacija koje nisu zahtevne u smislu bandwidth-a.
Svi bi hteli da voze mecke i dzipove, ali ne žele da ulože u opremu i IT resurse.

Zar mislite da neke veće firme u ovoj zemlji, kao što su Philip Morris, GRand kafa, Delta holding, Hemofarm, NIS, pa i odredjena ministarstva, nemaju posebne ugovore sa provajderima, u kojima je definisan dozvoljeni downtime na godisnjem nivou, zajedno sa pratećim penalima ako se isti prekorači?
Uostalom , ko od njih koristi internet za vezivanje lokacija, osim ako baš nema drugog resenja?

Lično sam na terenu video lokalno resenje jedne lokalne firme, koja ima 10 lokacija i centralu, i replikaciju "baze" velicine par stotina MB, 3-4 puta dnevno!
I neko će da mi kaže da je to ispravno... I još taj stručnjak tvrdi da je problem u "linkovima" a ne u njegovom softveru!

Ne, ovce su očigledno za šišanje... Tako i treba, kad gazda ne želi da plati ispravno rešenje i ostvari povraćaj investicije kroz stabilan i bezbedan rad...

Definitivno, zamislite da nekoj malo većoj firmi koje sam pomenuo, kažete da za odredjeni softver treba da obezbedi propusni opseg od recimo 10 Mbit/s po lokaciji!?
A gde je sve ostalo, kao recimo VoIP, korporativni internet, mail itd? To je suludo...
Dakle, stvar softvera je kako će se ažurirati sa bazom. Isto tako, stvar i same database podloge je šta može i šta podržava...
Ako se ne varam, MS SQL 2005 kao i Oracle podržavaju distribuirane baze... Tako da nema nekih velikih sinhronizacija... Ali naravno da nisu free...

UVEK JE PRIČA KOLIKO PARA TOLIKO MUZIKE...

Da ne pričamo da sve te veće firme, koje imaju razuđenu strukturu lokacija, skoro obavezno koriste neku vrstu WAN optimizacije ili optimizaciju kompletnih resursa, kao recimo CITRIX, ili neka CISCO-ova resenja za optimizaciju saobracaja , da ne ulazimo u dubinu prče koja je offtopic...

Dakle, moje utisak, muka mi je od toga da svi štede na IT-u a očekuju da su kupovinom računara rešili sve probleme u poslovanju...




Still going strong...
 
Odgovor na temu

High Spirit
Mirko Markovic

Član broj: 69734
Poruke: 89
*.adacta.rs.



+5 Profil

icon Re: ERP rjesenja za odredjenu namjenu08.02.2010. u 09:00 - pre 172 meseci
Samo kratko da kažem da je sistem koji na maloprodaji ima jednu bazu i replicira podatke na centralnu i obrnuto , uopšte ne mora da radi loše/sporo, naprotiv. Naravno, iza mora postojati kvalitetno rešenje koje je solidno implementirano, ali je to radjeno čak i na lokacijama koje rade sa modemskom vezom i imaju dosta veliki promet.
Na ovaj način se obezbeđuje i Upravi da može odlično da kontroliše zalihe, a sa druge strane baza u maloprodaji je stalno operativna.
 
Odgovor na temu

[es] :: IS i ERP :: ERP rjesenja za odredjenu namjenu

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 10988 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.