Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Promenljiv broj polja na formi

[es] :: Access :: Promenljiv broj polja na formi

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7008 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

xl_kid
Knjaževac

Član broj: 82420
Poruke: 159
77.46.174.*



Profil

icon Promenljiv broj polja na formi26.05.2008. u 12:00 - pre 192 meseci
Postovani,

potrebna mi je pomoc oko ogranicenja broja polja u tabeli. Moj problem je u sledecem, hocu da napravim tabelu u kojoj bi se unosili podaci pomocu bar koda. Radim u jednoj firmi koja se bavi proizvodnjom tekstila pa bih da olaksam posao sebi ali i drugima. Naime, posto smo najzad nabavili bar kod citac (polovan do duse ali radi) kako bi dobili na vremenu i smanjili greske na minimum, prilikom pakovanja robe u kutiji, roba na kojoj se nalaze nalepnice sa bar kodom, javlja se sledeci problem koji ne znam resiti pa vas molim za pomoc. Zavisno od (uzecu za primer kosulje) randog naloga tj modela u kutiji se nekad pakuju 5 nekad 8 a nekad 10 komada kosulja. Znaci broj komada u kutiji je promenjiv a ja ne znam kako da resim taj problem a da pri tom ne povecam broj tipkanja po tastaturi sto bi otezalo posao osobi koja pakuje tu robu. Cilj mi je a i zalja da se automatski dodeljuje broj kutije, sto nije neki problem a da se unose samo broj naloga, koji bi bio kljuc i broj komada sto bi u podformi otvaralo odredjeni broj polja vezanih za broj komada. U podformi bi automatski dodeljen broj kutije bi skriven sto bi znacilo da ostaju samo polja u kojima se unosi podatak sa bar koda (13 karaktera) i koji bi imao vrednost 1 (jedan skenirani tj upisani bar kod jednako je jedan komad kosulje) i na kraju podforme ili forme (jos nisam provalio gde bi i koji nacin bio laksi) sifra kupca kome se ta roba isporucuje kako bih na kraju dobio podatke za stampanje nalepnice sta se sve nalazi u kutiji. Desava se da za jednog kupca u jednoj kutiji mogu biti spakovani razliciti nalozi. Ako je neko shvatio moj problem zamolio bih za pomoc.

Unapred zahvalan,
Miroslav
INTRUDER
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi26.05.2008. u 13:02 - pre 192 meseci
1. varijanta. Da prevlačiš 5,8, 10 puta čitačem preko bar koda ili da prevučeš jednom i ukucaš količinu. Isti problem imaju i kasirke u samopslugama.
2. varijanta. Šifriranje robe koje u sebi sadrži i informaciju o broju komada.

Citat:
xl_kid:......i na kraju podforme ili forme (jos nisam provalio gde bi i koji nacin bio laksi) sifra kupca kome se ta roba isporucuje kako bih na kraju dobio podatke za stampanje nalepnice sta se sve nalazi u kutiji. Desava se da za jednog kupca u jednoj kutiji mogu biti spakovani razliciti nalozi. Ako je neko shvatio moj problem zamolio bih za pomoc.


Trebalo bi verovatno uvesti nešto kao broj isporuke. Svaki broj isporuke bio bi vezan za isključivo jednog kupca, a broj naloga bi mogao da bude promenljiv. Tako bi sifra kupca bila na master formi gde i broj isporuke.
 
Odgovor na temu

xl_kid
Knjaževac

Član broj: 82420
Poruke: 159
77.46.174.*



Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi26.05.2008. u 13:17 - pre 192 meseci
Da to i hocu. Da svako prevlacenje tj citanje koda bude jedinstveno bez obzira sto se iste sifre ponavljaju (sifra se sastoji od 13 karaktera prim 333111997777 gde su prva tri karaktera "333" artikal sledeca tri "111" dezen, naredna dva "99" velicina i poslednja cetiri "7777" broj radnog naloga). Znaci u kutiji za odredjenog kupca mogu biti 5 istih kosulja sto znaci da imaju iste sifre. Meni problem predstavlja obelezavanje broja kutije. Ako u kutiji staju recimo 5 kosulja hteo bih da se u podformi pojave polje za broj kutije koje bi bilo primarno, zatim 5 polja, koja su ujedno povezana sa brojem komada koje je zadato u formi, u kojima bi se unosili podaci sa bar koda tj sifra i na kraju sifra kupca. Druga varijanta je neizvodljiva u mom slucaju jer bih morao menjati bar kod. Prva je ok samo da pronadjem resenje za ogranicenje broja polja u podformi.
INTRUDER
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi26.05.2008. u 13:37 - pre 192 meseci
Promenljiv broj polja na formi je moguć. Postaviš kolonu za izbor vrste pakovanja i kontrolišeš osobinu Enabled na poljima. Polja koja sa: Enabled = Yes su dostupna. Ona druga nisu. Kursor ne ulazi u njih. Kad promeniš pakovanje, raspored ili bolje rečeno broj dostupnih polja na formi se menja. Ovo se rešava u VBA kodu i nije baš neka mudrolija. Dužina koda uglavnom zavisi od broja vrsta pakovanja. Međutim i ovde moraš bar jednom da upotrebiš tastaturu za odabir pakovanja, što znači da si na istom. Onda bolje ukucaj broj komada.
 
Odgovor na temu

xl_kid
Knjaževac

Član broj: 82420
Poruke: 159
77.46.174.*



Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi26.05.2008. u 13:58 - pre 192 meseci
Ovo je vec nesto. Da pojasnim jos jednom, ako u formi tj zaglavlju unesem broj komada za pakovanje 5 ili bilo koji drugi broj u pod formi se pojavljuju 5 polja za unos podataka sa bar koda. Podforma bi izgledala ovako: "broj kutije", "sifra1","sifra2","sifra3',"sifra4","sifra5","sifra kupca" sledeci red: "broj kutije", "sifra1","sifra2","sifra3',"sifra4","sifra5","sifra kupca" i tako do poslednje kutije. Sada mi je samo potreban primer.

unapred zahvalan
INTRUDER
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi26.05.2008. u 14:01 - pre 192 meseci
Da li si razmisljao mozda da unapred na samu kutiju nalepis jedinstveni bar-kod koji bi sadrzao u sebi informaciju o velicini kutije? Ako kutije primaju razlicit broj kosulja, verovatno su one razlicite velicine. Mogao bi za razne velicine kutija unapred da pripremis bar-kodove i da ih odstampas na nalepnicma. Onda neko uzme i polepi nalepnice na kutije. Kad kutija dodje na red za punjenje, prvo se skenira barkod ba kutiji. Na osnovu toga utvrdis velicinu kutije i na osnovu toga se prilagodi forma za unos. A ostane ti u bazi i veza koje kosulje su u kojoj kutiji.

Ako sve kosulje koje su u kutiji imaju isti barkod, onda ti treba dodatna provera popunjenosti kutije, nezavisna od kompjutera. Radnik moze vise puta da skenira istu kosulju a u kutiju stavi samo jednu. Onda kompjuter misli da u kutiji ima 5 kosulja, a tamo samo dve ili tri. Ako su kosulje priblizno iste, imace priblizno istu tezinu. Kutije za odredjeni tip kosulja takodje treba da imaju priblizno istu tezinu. Na osnovu izmerenih tezina pune kutije mozes da utvrdis da li je kutija puna ili ne. Mze naravno i neki inspektor da na kraju linije prebroji kosulje u svakoj kutiji, ali to je neproduktivan posao, a i inspektori grese. Pokusaj da osam sati dnevno brojis kosulje u kutijama :-)

:-)
 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi26.05.2008. u 19:52 - pre 192 meseci
Vidim da su kolege skoro blizu rešenja, samo mi jedna stvar bode oči:
Citat:
(sifra se sastoji od 13 karaktera prim 333111997777 gde
Brojao sam par puta i smem da kažem da je ovo broj od 12 cifara, znao sam da ćeš pogrešiti ... Zato je bolje što više stvari prepustiti računaru
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

xl_kid
Knjaževac

Član broj: 82420
Poruke: 159
91.150.121.*



Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi27.05.2008. u 09:24 - pre 192 meseci
Ups, zbog pretrpanosti se i pogresi. Hvala "domaci_a_nas", upravu si bar kod ima 12 karaktera.

Hajde da pojasnim jos jednom, kada radnik napuni kutiju sa kosuljama (recimo da je kutija u kojoj se pakuju 5 komada) on ih tek tada (tj moj predlog) skenira kako nebi doslo do dupliranja i tek nakon skeniranja zatvara kutiju i salje je u magacin. Ako kutija nije puna ostaje dok se ne popuni a ako je zavrsen nalog i u kutiji od 5 upakovano 3 kutija se zatvara i takodje salje u magacin. Meni je samo problem kako da povezem formu sa podformom tj ako je u formi set od 5 komada da se u podformi otvore 5 polja za unos kodova plus polje za broj kutije pre kodova i polje kupaca posle. Takodje da se posle unosa poslednjeg polja (u ovom slucaju kupca) otvara novi red sledeci broj kutije.

Zidar, ako na kutiji nalepim jos jedan bar kod koji bi ima podatak o velicini ne dobijam nista vise no povecanje troskova. Mislim da je lakse da se taj broj, broj komada u kutiji upisuje rucno a sve ostalo je manje vise lako. Automatski dodeljen broj kutije, skeniranje kodova i sifra kupca na kraju pa ponovo, naredni broj, kodovi, kupac. Zaboravih da spomenem da bi kljuc forme bio radni nalog ili ako mislite da bi bilo lakse kupac ali bi se onda radnik zbunio menjanjam formi za unos jer se u proizvodnji radi nalog za nalogom pa stoga smatram da je bolje formu vezati za radni nalog a u podformi dodati kao sto sam rekao kupca.

Zahvaljujem se smima na savetima i nadam se pomoci do krajnjeg resenja.
INTRUDER
 
Odgovor na temu

xl_kid
Knjaževac

Član broj: 82420
Poruke: 159
91.150.121.*



Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi27.05.2008. u 09:26 - pre 192 meseci
Mozda sam ipak trebao ovu temu nazvati promenljiv broj polja u podformi zavisno od unosa seta u formi.
INTRUDER
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi27.05.2008. u 14:37 - pre 192 meseci
Citat:
Ovo je vec nesto. Da pojasnim jos jednom, ako u formi tj zaglavlju unesem broj komada za pakovanje 5 ili bilo koji drugi broj u pod formi se pojavljuju 5 polja za unos podataka sa bar koda. Podforma bi izgledala ovako: "broj kutije", "sifra1","sifra2","sifra3',"sifra4","sifra5","sifra kupca" sledeci red: "broj kutije", "sifra1","sifra2","sifra3',"sifra4","sifra5","sifra kupca" i tako do poslednje kutije. Sada mi je samo potreban primer.


Iz ovoga sledi da imas vezu 1: vise gde je na strani 1 tabela Kutija (BrojKutije, SifraKupca, DatumVreme) a na strani vise "Kosulje u Kutiji" (BrojKutije, RedniBroj, IDKosujlje). Broj kosulja u kutiji je kardinalnost (N) za tabelu KosulejUKutiji. Mozes da u tabeli KosuljeUKutiji imas kolonu RedniBroj, koju programski popunjavas brojevima 1 do N pri svakom skeniranju. Onda bi imao formu (Kutije) i subformu (KosuljeUKutiji). RedniBroj na subformi povecavas (na primer na BeforeUpdate za subformu) i ako RedniBroj postane veci od onoga sto si zadao na glavnoj formi, jednostavno program ne prihvati taj unos (Before Update na subformi). Kad dostignes maximalan broj kosulja u formi, onda pozoves proceduru "new Record" za glavnu formu. Kako znas da si dostigao maximum za kutiju? After Update za subformu. Kako bi radila procedura "new Record"? Imas dugme cmdNoviRecord na glavnoj formi koje dodaje novi rekord u tabelu Kutije. Iz subforme pozoves to dugme sa Call cmdNoviecord_Click.

Nadam se da je ovog puta savet razumniji.

Projekat ti je veoma zanimljiv i naucices mnogo dok ga napravis. Pre desatak godina radio sam slican sistem. Mi smo pakovali sveske u kutije i morao je da bude tacan broj svezaka u kutiji. Svaka sveska imala je jedinstveni ID, kao i svaka kutija. Kutije su isle na palete i znali smo u svakom momentu gde je koja kutija i gde je koja sveska (gde bi trebalo da bude). Isto je bio uslov da kad se ubaci poslednja sveska, sistem sam prekine unus i odstampa neku vrstu otpremnice - spisak svih svezaka u kutiji. Pored automatskog stampanja imali smo i dugme da se moze stampati po potrebi i pre kraja. Sistem je takodje posle zavrsenoe jedne kutije automatski otvarao formu za sledecu kutiju. Imali smo nalepnice na kutijama nalepljene unapred. Pokusali smo da sistem kreira broj kutije 'u letu' ali onda nam je trebala nalepnica sa tim brojem posle kreiranja kutije. A stampac nije mogao u to doba da drzi u jednoj fioci papir a u drugoj labele, pa smo kutije pripremili unapred.





 
Odgovor na temu

xl_kid
Knjaževac

Član broj: 82420
Poruke: 159
91.150.121.*



Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi27.05.2008. u 15:22 - pre 192 meseci
To je prava stvar Zidar, jos kada bi mi poslao primer bio bih ti zahvalan. Zanam da za hvala nema nista da se kupi no...

U nadi da cu doci do resenja uz vasu pomoc,
pozdrav
INTRUDER
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi27.05.2008. u 21:49 - pre 192 meseci
Evo
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

xl_kid
Knjaževac

Član broj: 82420
Poruke: 159
79.101.137.*



Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi28.05.2008. u 08:27 - pre 192 meseci
Prvo hvala, drugo svaka cast kralju.

Jeste da sam zamislio da forma bude vezana za nalog i da unosi budu jedan posle drugog (a ne kao u tvom primeru jedno ispod drugog) i na taj nacin da broj polja bude ogranicen jer bih tako izbegao preterano tipkanje od strane radnika koji te podatke unosi i broj strana bi bio manji a samim tim i njihov posao laksi. Nadam se da mi neces zameriti ako te zamolim za takav primer, meni je takvo olaksanje potrebno. Super je ovo sto si uradio i stvarno sam ti zahvalan no ja bih ipak probao da njima, radnicima, uprostim posao. Od previse tipkanja mogu se pogubiti i time nismo dobili nista. Ako bih pak, formu koju si uradio, prepravili na gore pomenuti nacin i ona umesto za broj kutije i kupca bude vezana za radni nalog (u ovom slucaju polje broj kutije bih zamenio sa poljem broj dokumenta recimo a polje kupac sa poljem radni nalog) maksimalni broj kosulja je super i to nebih menjao, tako da forma ima takav oblik a subformu bi trebalo zameniti da sledeci nacin: broj kutije, zatim zavisno od maksimalnog broja kosulja toliko polja (jedno za drugim) i na kraju bih dodao sifru kupca pa sledeci red tj niz (ne kolonu kao u tvom slucaju), novi broj kutije, onoliko polja koliko je to naznaceno u polju maksimalan broj kosulja i sifra kupca. Sve ostalo je super. Ovo bi se mozda moglo uraditi ako subforma umesto Datasheet bude neki oblik forme. Ako bih to uradio to bi bilo vise nego super. Znam da je teoretski moguce ali ja ne znam kako pa mi je potrebna pomoc.
INTRUDER
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi28.05.2008. u 14:22 - pre 192 meseci
Citat:
Jeste da sam zamislio da forma bude vezana za nalog i da unosi budu jedan posle drugog (a ne kao u tvom primeru jedno ispod drugog) i na taj nacin da broj polja bude ogranicen jer bih tako izbegao preterano tipkanje od strane radnika koji te podatke unosi i broj strana bi bio manji a samim tim i njihov posao laksi.

Nisam siguran da razumem problem. Ja sam pretpostavio da je kutija kontejner za kosulje. Svaka kutija pripada nekom radnom nalogu, a radni nalog je za nekog odredjenog kupca. Zato sam tako organizovao tabelu Kutije. Ako je drugacije, prvo treba da se prerade tabele. Ja sam ti dao primer kako se to radi, najprostiji, da pokazem kako se dobiaj efekat proizvoljnog broja kosulja po kutiji. Mozda pre ovoga sto sam napravio treba 'otvoriti' radni nalog, pa odatle ides na kutije i teras sa kutijama dok ne zavrsis ceo nalog (jedan nalog moze imati N kutij od po K kosulja u svakoj?)

Raspored polja na formi mozes da prepravi i sam, horizontalno ili vertikalno, nema veze.

Ne vidim da postoji neko preterano kucanje - ako se izbace nalog i kupac sa forme frmKutije (onda treba da se preradi i tabela tblKutije, ne treba ti i Nalog i Kupac) sve sto radnik treba da uradi ej da potvrdi kreiranje nove kutije pritiskom na Y. Kursor odmah odlazi na subformu i pocinje skeniranje. kad se skenira odredjen broj kutija, iskace poruka da je kutija gotova i pitanej da li se zeli nova kutija. Klik ili ptritisni Y i teraj dalje.

Ne razumem ono 'broj strana bi bio manji' Kojih strana?

Ako si zamislio da jedna kutija bude jedan red na subformi sa onoliko kolona koliko je maximalno kosulja dozvoljeno, to nece moci. Teorijski moze ali je isto tako vrlo pogresno teorijski i vrlo nugodno u praksi.

Ako nam zakacis primer baze (sa tabeleam i relacijama) mozda se bolje razumemo. Posto to nisi zakacio, ja sam morao da pretpostavljam tabele i izgleda da je tvoja ideja drugacija. Da vidimo ideju pa da nastavimo.

Imam utisak da si zamislio kako zelis da forma za unos izgleda pa pokusavas da napravis bazu (tabele) na osnovu toga. To je pogresan redosled stvari.
 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi28.05.2008. u 17:36 - pre 192 meseci
Možda može da ima temp tabelu sa onoliko polja koliko mu treba, a posle potvrde izmena da to sljušti u drugu tabelu koja bi bila normalizovana.
Video sam da niko nije pominjao ColumnHidden svojstvo, možda će to biti korisno u datasheet formi.

I da se odgovorim ničim izazvan na Zidarev komentar
Citat:
Imam utisak da si zamislio kako zelis da forma za unos izgleda pa pokusavas da napravis bazu (tabele) na osnovu toga. To je pogresan redosled stvari.
S ovim se ne bih složio jer su korisnici ti koji zamišljaju kako će nešto da izgleda, na nama programerima je da mozgamo kako ćemo to da ostvarimo.
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi28.05.2008. u 19:52 - pre 192 meseci
Ajd' i ja ničim izazvan.
Slažem se da korisnici treba da učestvuju u izradi projekta od početka do kraja. Njih kao eksperte za određeni domen intervjuišemo u vezi poslovnog problema, konsultujemo oko nejasnih činjenica i slušamo u vezi izgleda formi i izveštaja. Kada je model podataka u pitanju, mislim da treba da se osllanjamo na svoje iskustvo potkrepljeno svim pravilima teorije baze podataka. Projekovanje modela je vrlo važna stvar. Kao temelji na zgradi. Ukoliko bi dozvolili da nam se u taj deo mešaju korisnici, "zgrada" bi mogla da se sruši. Konkretno u ovom slučaju je dodatni problem što su projektant i korisnik jedno lice i Zidar je u pravu kad kaže da se na osnovu izgleda zamišljene forme ne može praviti baza podataka (tabele).
I opet da podržim korisnike. Treba im pridavati značaj u celosti i dozvoliti da se osećaju bitni. Tako će lakše prihvatiti konačno rešenje jer će ono postati deo njih samih. I na kraju, oni nas plaćaju.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi28.05.2008. u 20:50 - pre 192 meseci
Citat:
Možda može da ima temp tabelu sa onoliko polja koliko mu treba, a posle potvrde izmena da to sljušti u drugu tabelu koja bi bila normalizovana.

O tome nisam razmisljao i nemam iskustva. Ako mozes, napravi primer da vidimo.

Ja razumem da je ponekad za korisnika veoma prirodno da se podaci unose horizontalno a ne vertikalno. Koliko bi trebalo da ima kolona? 5 ili 25 ili 100? Sta ce biti kad broj kolona bude toliki da se ne mogu sve videti odjednom pa mora dea se skroluje u stranu? Kolika je verovatnioca da ce nesto otkazati u procesu prebacivanja iz nenormalizovane temp tabele u nekakvu normalizovanu? Koliko je tesko i podlozno greskama stalno podatke prebacivati iz jednog oblike u drugi? Sa 20 racunara u mrezi u fabrickoj hali koji otvaraju i zatvaraju rekordsete kao ludi? Ovde je fabrika u pitanju, ne kancelarija. Ko ce toliki komplikovani proces da osmisli, isprogramira bez greske i istestira?

Suvise pitanja na koje ja nemam dobar odgovor. Ako neko ima - bujrum - sto kazali bosanci. ja sam preneo svoje sikustve.

Sto se tice uticaja korisnika na "kako ce nesto da izgleda" to je veoma slicno uticaju pacijenta na lekara kad prepisuje lekove. U ovom konkretnom slucaju niko korisnike (radnike) nista i ne pita (greska, to ce se videti kad aplikacija dodje radnicima u ruke prvi put, kad udje u produkciju). Ovde imamo ideju koju ima programer i nazalost ideja nije bas sjajna - da se koristi tabela sa mnogo kolona od kojih ce samo neke biti popunjene, a o tome ce da brine aplikacija koju programer ne ume da napravi. Nije sramota ne umeti tako nesto napraviti. Jos nisam video da je neko napravio kako treba pa ne vidim zasto bi bas sada neko to uspeo. Ponovo, mozda neko ume to da napravi, ali se jos nije javio.

Svaki dan gledam rezultate rada po principu 'programeri napravili sve kako je korisnik trazio' pa kad ne radi kako treba, oni (programeri) podnesu papir na kome se vidi da je korisnik bas to trazio. Onda bude "Da, tako pise, ali ja to nisam mislio tako..." Posto je korisnik uvek u pravu, ali i ugovor ima snagu, pare su isplacene a firma koja je radila sistem je izgubila posao. Neko ce reci 'ako se zoves IBM i naplatis nekoliko miliona, sta te briga sto si izgubio posao'. Pa, mogao si da naplatis jos mnogo puta po par miliona kod istog klijenta. A u ex YU uslovima tesko je naplatiti i ono sto dobro radi, a kamoli nesto sto nece raditi. U svakom slucaju gubis.

Posao programera je da napravi sistem koji ce da zavrsi posao korisniku. Kazana recenica se razlikuje od 'posao programera je da napravi da program izgleda kako korisnik hoce'. Ako korisnik zhateva glupost, ne treba raditi. Ako ti se cini da je glupost, onda ili stvarno jeste glupost ili ti nesto debelo ne razumes o zadatku. U oba slucaja tvoja reputacija (i buducnost) je na kocki.

 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi28.05.2008. u 23:43 - pre 192 meseci
Evo okačio sam najprostiji primer svoje zamisli, predviđen samo za jedan red u podformi, može se modifikovati po potrebi, ali pošto nisam siguran da sam na pravom putu da se ne mučim previše Mislim da za dobrog programera ne postoje nemogući zadaci, postoje samo nelogični.
Ozbiljan i odgovoran mladić
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi29.05.2008. u 06:38 - pre 192 meseci
@ domaci_a_nas
Kad god nisam imao rešenje za neki jednokratni problem koristio sam (a i danas to radim) privremenu tabelu. U najvećem broju slučajeva, naknadno bih ustanovio da mi model nije baš najbolji i da sam mogao na ovaj ili onaj način, boljim modeliranjem, da izbegnem pojavu tog jednokratnog problema. Ti si toga dakako svestan i ovaj primer je nastao u želji da izađeš u susret korisniku, a ne zato što ti neznaš da izmodeliraš bazu podataka. Samo je pitanje u kolikoj meri ćeš kao projektatnt-programer, uspeti da mu nametneš svoj pristup i eskiviraš neki njegov zahtev koji prkosi normalizaciji tabela i najčešće se svede na to budu zapisi kao u tvojoj privremenoj.

Moja osnovna zamerka bi bila, više korisniku nego tebi: Šta ako posle
.....cipele, patike, košulje, jakne, rukavice, kape, suknje, trenerke, čarape,
treba dodati :
....kaputi, šalovi, marame, pantalone, sakoi, kajševi, donji veš, podkošulje, majice, prsluci, spavaćice.....

Neću više, a i mrzi me da otvaram ormane. Predpostavljam da sam već iznervirao tvog korisnika koji mora da skroluje u desno. Ne daj bože da fabrika proširi asortiman proizvodnje i osim odevnih predmeta, počne u drugom pogonu da proizvodi sredstva za ličnu higijenu i kozmetiku.
Mada, kad malo bolje razmislim, ako taj korisnik ima moć plaćanja i želju da poveća bonus za 100%......Ko zna?

Oko dugmeta za sakrivanje. Konkretno „ Sakrij Kape“. Form View Datasheet ima ugrađenu mogućnost da sakriva kolone na desni klik tastera: Hide i Unhide Columns. Zato predlažem u cilju smanjenja broja dugmadi i dodatnog VBA koda ovu soluciju.
Inače, ja sam od onih koji voli da vidi parče dobrog VBA koda (a u tvojim postovima sam imao prilike), pogotovo kada nemam bolje rešenje.

 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Promenljiv broj polja na formi29.05.2008. u 08:36 - pre 192 meseci
@Getsbi
Dugme sakrij kape je više primer za kolegu xl_kid da vidi kako može programski da izmeni broj polja koja će da prikaže. Korisnicima bi mogla da se napravi tabela sa 100 polja (ja sam imao jednu sa 86 polja ) i samo da mu se da mogućnost da odaberu koliko polja od tih 100 hoće da prikaže, može preko formice i da bira caption za svako polje. To bi se snimalo u strukturi tabele kao Caption property i prikazivalo u subformi ako ostane datasheet, a ukoliko bi izmenio da bude continuous forms, morao bi programski da čita.

Argument da je skrolovanje zamorno treba iskoristiti pre ugovaranja posla, a kada korisnik dobije tačno ono što želi, izmene treba da plati.

Ah, da, zaboravio sam da živimo u Srbiji
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Promenljiv broj polja na formi

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7008 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.