Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???

[es] :: Grafički dizajn :: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20940 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladimir_zecevic
Vladimir Zecevic
Kraljevo

Član broj: 13410
Poruke: 39
*.matf.bg.ac.yu

Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mr022..


Profil

icon Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???21.10.2003. u 09:07 - pre 248 meseci
Da li neko ima iskustva sa Mustec-om Bear Paw(ili kako vec) 1200, po pitanju skeniranja negativa, kolika je max rezolucija i kvalitet(realno), a ako nevalja koji je vas savet za kupovino skenera sa mogucnoscu skeniranja negativa...
Unapred Hvala
JUST GNU IT!!!!
 
Odgovor na temu

Her Gregor
Goran Radovic - Zorz
Tivat

Član broj: 14990
Poruke: 32
*.podgorica.cg.yu



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???31.10.2003. u 13:36 - pre 248 meseci
Ja sam do sada probao na par skenera koji imaju dodatak za skeniranje negativa da skeniram ali mi nijedan nije davao zadovoljavajuce razultate. Tako da sada negative skeniram u foto radnji na Noritsu 2901 i zadovoljan sam sasvim kvalitetom. Gledao sam skenere negativa na netu i mislim da najbolji odnos cijena-kvalitet ima Minolta Scan Elite II
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.vdial.verat.net



+11 Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???31.10.2003. u 14:21 - pre 248 meseci
Moze se reci da njedan stoni skener ne moze da zadovolji kvalitetom skeniranja negativa. Za to je jednostavno potrebno kupiti namenski uredjaj.

Naravno, nisu svi losi, ali ti koji su jeftini ne mogu da zadovolje osim neke najnize kriterijume.

U svakom slucaju najbolje je da probas skener i da vidis da li te zadovoljava.

Ja imam Epson 1660 Photo sa adapterom za negative. Nije los u odnosu na ostalo sto sam probao ali svakako nije za profi upotrebu.
 
Odgovor na temu

ejomar
Jovan Markovic
Beograd

Član broj: 15093
Poruke: 4
*.ppp-bg.sezampro.yu



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???05.11.2003. u 16:55 - pre 247 meseci
Shvatam da se ovde razmatraju kucni stoni skeneri, ne i profi uredjaji.
Moje iskustvo sa Epson perfection 3200 photo ukazuje na sledece:
- rezolucija od 3200dpi pruza mogucnost da sa leica formata dobijes vise od A4 pri 300dpi... standardni formati predloska - 6x6 ili 6x9cm svakako da su podesniji za velike rezolucije (formate) ali su i redji....
- 48bit-na grafika, koju skener moze da generise, cesto nije podrzana u softveru za obradu (Photoshop i dr.), pa se nuzno bira nizi kvalitet...
- najveci neprijatelj skeniranja sa filma su prasina i prljavstina (tu bi i meni trebali saveti).... zasad je antistatik krpa ili rukavica najrealnije suvo sredstvo...postoje neke vlazne maramice (vise za masovniju produkciju i profesionalce - i po ceni i po pakovanju), sprejevi, koje nisam probao, pranje i susenje o kome, po mom misljenju ne treba razmisljati (izuzev u slucaju malog obima posla...) i td. Softversko detektovanje i uklanjanje dlacica i prasine (deo paketa koji se isporucuje uz uredjaj), nazalost ne daje bas sigurne rezultate - potrebno je verifikovanje i podesavanje automatske detekcije, a tu se detalji lako izgube kao nepozeljne fleke i flekice itd.

[Ovu poruku je menjao ejomar dana 07.11.2003. u 16:46 GMT]
 
Odgovor na temu

zarkos
Beograd

Član broj: 13683
Poruke: 29
195.252.80.*

Sajt: www.leoburnett.co.yu


Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???06.11.2003. u 16:19 - pre 247 meseci
Linotype/Hell Saphire ultra 2
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???07.11.2003. u 18:34 - pre 247 meseci
Za skeniranje filma (pozitiva ili negativa, svejedno) neophodna je opticka rezolucija od najmanje 2500 dpi.
Mali Nikonov Coolscan (lajka format) je doslovno neizmerno bolji od bilo kog skenera sa transparentnim dodatkom, racunajuci tu i ne znam zasto cesto pominjan i izvikan Saphir... a sada mu cena vise nije nedostizno visoka.

Elem, za male pare i nekakve skromnije varijante, ako vec mozete da birajte, uzmite Epsona ili Umaxa, kako za transparentno skeniranje, tako i za sve ostalo. Bezite od Musteka jer to nije ni igracka.
 
Odgovor na temu

mzco

Član broj: 30702
Poruke: 1
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???23.07.2004. u 21:08 - pre 239 meseci
Pozdrav svima - imam skener hp 3690. Radi sasvim ok - medjutim, zanima me kako da skeniram negative a da ga ne rezem - naime moze skenirati samo po 2 slike - kad film rezu u studiju, u jednom redu ide 6 slika, pa to nemogu na taj nacin skenirati - molio bih nekoga ako mi moze pomoci po tom pitanju, tj objasniti na koji nacin da rijesim tu sitnicu - ili moram rezati film po 4 slike???
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???29.07.2004. u 02:49 - pre 239 meseci
Narode, pa vi zaista zivite u proslosti.
Linotype/Hell Saphire ultra 2 mozes baciti na djubre po pitanju skeniranja slajdova ili negativa.
Svako ko nekome moze preporuciti ovaj prapotopski danas smešan skener nema pojma o novim tehnologijama.

Uzeo sam Epson 4870 i on jednostavno skenira zrno filma... teorijski nije moguce bolje skenirati stvari. Uzeo sam da uporedim skenove koje sam pre neku godinu skupo placao na dramskenerima i ono sto mogu da dobijem sa Epsonom je 30% bolje. Saphir je doslovno smesan u poredjenju s njim, cak i Topaz serija je slabija.
Tehnologija ide napred.
Ima gustinu 3.8 i to jeste stvarno toliko.
Radi sa formatima koje god zamislis.
Bolje radi sa slajdovima o Nicon slajdera najnovije generacije.

Nemojmo ostati u proslosti i davati ljudima savete koji su mogli da vaza krajem proslog veka.
Epson 4870 je ultimativno dobar skener, a softver koji stize uz njega daleko bolji od izvikanog Silverfasta - u ovo sam se licno uverio, uporedjujuci rezultate na istom skeneru kod sebe i kod coveka koji je pukao 210 € za program.
Cena skenera kod nas je 470 €, ali vredi svaki euric...

Sto se tice prasine na filmu, pa svaki dobar skener je vidi i upravo i jeste sustina dobro ocistiti materijal pre skeniranja, a ne davati programu da automatski brlja po slici i po sopstvenom nahodjenju eliminise i menja sta proceni da je za eliminaciju i menjanje.
 
Odgovor na temu

miodrag_s
Miodrag Stankovic
Srbija

Član broj: 16594
Poruke: 56
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???03.08.2004. u 15:44 - pre 238 meseci
A jeli moguce da se sa HP 2200c skeniraju negativi
Kopernikus Gama DCIP
Sky Star 2 rev 2.6b
Parabola 190
 
Odgovor na temu

krusty
srbija / vojvodina

Član broj: 29064
Poruke: 18
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???18.08.2004. u 22:40 - pre 238 meseci
Lepo reče čovek ispred - Linotype/Hell Saphire je teško s*****. I ne samo on... Ako skeniraš malo, najjeftinije i najbolje ti je da ideš u digitalni foto servis (Fuji, Konica...). Skeneri u tim sistemima su high-end, i platiš neku siću za ceo film. Epsoni su dobri za pare koje plaćaš, ali ipak namenski film skeneri Nikon, Minolta, Canon, Microtek... Skenirao sam nešto i na doboš skeneru i skenovi sa Fuji Frontiera su bili bolji i daleko jeftiniji.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???18.08.2004. u 23:48 - pre 238 meseci
Kad nadjem malo vremena, postavicu link do jednog kadra sa negativ filma koji sam skenirao da mozete da vidite o kakvom se kvalitetu radi.
Epson radi i crnobele i kolor negative i slajdove i to jednostavno ne moze bolje.
Uporedjivao sam rezultate sa svojeveremno skeniranim stvarima na dram skenerima i na Epsonu sam dobio vise detalja, cak i u vrlo mracnim sekvencama.
Ultimativno dobra stvar za manje od 500 evra.
Pa toliko smo pre neku godinu placali krševe od ravnih skenera...

Radi sve postojece formate, mada nisam probao vece od 6×6 jer ih nemam, ali nema razloga da bude ista slabije.
Mali problem (moze biti) sto filmovi treba da budu iseceni na slajfne, ali tako se bolje cuvaju i ostaju ravni.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???19.08.2004. u 01:17 - pre 238 meseci
Sad sam shvatio da su mi sve skenirane stvari koje sam ostavio na disku sa filmova starijih od 20 godina, valjda mi je to bilo zanimljivo. Imaju dosta ogrebotina i drugih ostecenja, ali na tome se i vidi kvalitet skena, jer hvata svaku piknicu.
Takodje primetan je i proces propadanja negativa koji se manifestuje ukrupnjavanjem zrna, ali prakticno sve sto postoji na tom parcetu negativa je "uhvaceno"...

Takodje, ovo je skenirani sa sharpness opcijom u okviru Epsona, nekako mi se cinilo u pocetku da su tako rezultati bolji, ali sam u medjuvremenu shvatio da ipak nisu i da se pravi, doslovni original dobija tek ako se iskljuce sve automatske opcije, ekspozicije, osvetljenja, trazenja crne i bele tacke, naprosto, ako se uradi go sken postojeceg stanja pa se onda u Photoshopu doradi sve sto je potrebno.
Od ravnog skena moguce je uraditi bilo sta, od definisanog, kontrasnog, uostrenog malo toga.

Mislim da je ovo snimljeno 1979 godine fotoaparatom Zenit E:
www.paramecijum.com/kk/Proba5.jpg
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???19.08.2004. u 13:10 - pre 238 meseci
Kako bre mala rezolucija?
4800 opticki.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???19.08.2004. u 20:18 - pre 238 meseci
Ne, on ima stvarnih 4800, posto sam uporedjivao sa skenovima sa Nikonovog slajdera koji ima 2700 na istim stvarima i definitivno ima vecu stvarnu rezoluciju. U ekstrapolaciji nudi 19200 ali to nisam ni pokusavao.
To sto tebi na skenu lici na malu rezoluciju zapravo je zrno filma koje usled starosti i neadekvatnog cuvanja pocinje da se grupise u crvene gromuljice.

Cekam da uhvatim malo vremena i uzmem od nekih ljudi slajdove nacinjene profesionalnim kamerama sirokog formata pa cu onda da se uverim koliko je sve to zaista dobro.

 
Odgovor na temu

Her Gregor
Goran Radovic - Zorz
Tivat

Član broj: 14990
Poruke: 32
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???22.08.2004. u 13:32 - pre 238 meseci
Imam 4870 dva mjeseca i zasada sam maksimalno s njim zadovoljan, sa slajda 6x4,5 sam skenirao sam na format 20x30cm u 300dpi i ispalo je izvrsno. Poslije je sa tog istog skeniranja plotovan format 1x3m i ispalo je skroz korektno. Jedina stvar koju sam ja primjetio je da prilikom skeniranja Konica VX filma bjezi u zuto, mada predpostavljam da je to do emulzije filma.
 
Odgovor na temu

Her Gregor
Goran Radovic - Zorz
Tivat

Član broj: 14990
Poruke: 32
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???22.08.2004. u 20:12 - pre 238 meseci
Probao, ali se onda totalno deformisu boje, tako da sam ih rucno dotjerivao iz photoshopa.

A ima li neko Silver Fast AI, tj kako on radi tj. kako skenira direktno u CMYK ?
 
Odgovor na temu

Her Gregor
Goran Radovic - Zorz
Tivat

Član broj: 14990
Poruke: 32
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???22.08.2004. u 23:43 - pre 238 meseci
Uzorke boja ne uzimam uvjek, jer na svakom negativu ne mogu naci realne =
referentne tacke, tako da nekad uzimam jednu B ili W koja ima, kad ima =
obije, a kad nema nijednu. A zasto me to pitas?
 
Odgovor na temu

Lazarevac
Lazarevac

Član broj: 12355
Poruke: 278
195.178.35.*



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???22.08.2004. u 23:56 - pre 238 meseci
Izvinjavam se ako je pitanje offtopic ali zanima me samo jedna stvar da li se film mora razviti pa tek onda skenirati ili moze direktno u zamracenoj prostoriji?

Laik sam, cisto me zanima
Bolje je cutati i biti smatran budalom nego progovoriti i otkloniti sve nedoumice
 
Odgovor na temu

Her Gregor
Goran Radovic - Zorz
Tivat

Član broj: 14990
Poruke: 32
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???23.08.2004. u 09:52 - pre 238 meseci
Sad cu vjerovatno ispasti laik
kako cu naci neutralna mjesta, ako nemam cisto definisana mjesta gdje su
crna i bijela boja, ili eventualno 50% sivo
mislim da je to uvjek moguce jedino ako se snima sa referentnom paletom
boja pored predmeta snimanja pa se ona uzima za mjerna mjesta

A interesovalo bi me da li je i ako je koliko je Epson 4870 losiji od
Nikona 8000, gledao sam neke uporedne karakteristike i epson jedino ima
manju dubinu skeniranja tamnih povrsina Dmax 3,8:4,2
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???23.08.2004. u 12:23 - pre 238 meseci
U pravu si, automatska crno-bela tacka sme da se radi samo kod "porodicnih" fotografija, tj. tamo gde imamo travu, nebo, ljude, pozadinu, prednji plan, sve opsege boja; na takvim slikama to bude OK, ali recimo na umetnickim slikama (Sava Šumanovic tipa) to moze da bude pogubno, jer covek nigde nema ispod 30% ni preko 80% boje.
Fotografisanje predmeta jednolicnih boja za neki katalog takodje iziskuje da se pored stave referentne tacke, najbolje je fotografska paleta, ali onda gledati da bude podjednako osvetljena kao predmet i takve stvari... ima tu bezbroj finesa i mada postoji veliki broj slucajeva koji se resavaju lako i jednostavno u osnovi, svaki sken je delo za sebe.

Definitivno najbolji nacin skeniranja je da se svi parametri postave na sredinu, pa posle u Photoshopu pogleda i odradi sve sto treba.

Sto se tice Dmaxa 3,8 kod Epsona, ja sam bio skeptican pre nego sto sam video rezultate, ali sada zaista verujem da ima toliko. 4.2 je naravno mnogo bolje i to ce se pokazati na vrlo tamnim slajdovima, ali jedino na njima, na odstampanom materijalu ili gotovim fotografijama Dmax preko 3.5 ne doprinosi mnogo jer je vrlo malo stampariskih masina koje mogu da nijansiraju crnilo na takav nacin.
 
Odgovor na temu

[es] :: Grafički dizajn :: Skeniranje negativa ,koji skener kupiti???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20940 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.