Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

VPN početnik nekoliko računara preko neta

[es] :: Windows mreže :: VPN početnik nekoliko računara preko neta

[ Pregleda: 4372 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

super-D1

Član broj: 181522
Poruke: 2
*.PPPoE-5007.sa.bih.net.ba.



Profil

icon VPN početnik nekoliko računara preko neta16.05.2008. u 13:52 - pre 194 meseci
trebao bih da napravim VPN između više računara jedan sam kopjuter odvojio i on ima statičku ip adresu dok drugi nemaju koliko sam shvatio sam jedan je potrebno da ima taj servr staričku ip adesu. da li neko ima neki dobar link ili objašnjenje kako da to uradim na svim računarima je XP trebalo bi da se napravi neki program na serveru a da onda na klientima oni unose to na server.Početnik sam u VPN -u
 
Odgovor na temu

AleksandarNS
Consultant
Novi Sad/Beograd

Član broj: 36938
Poruke: 1209
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: VPN početnik nekoliko računara preko neta16.05.2008. u 21:52 - pre 194 meseci
Hajde ponovo da napišeš taj post, ali sa malo više truda, molim te.
It's a big mistake to allow computer to realise that you are in a hurry.
 
Odgovor na temu

super-D1

Član broj: 181522
Poruke: 2
89.146.186.*



Profil

icon Re: VPN početnik nekoliko računara preko neta19.05.2008. u 07:32 - pre 193 meseci
Imam 4 računara koje treba da umrežim preko neta na 4 različite lokacije trebalo bi biti malo i sigurnije jer su ipak neki podatci u pitaanju i ne bi volio da se provali sad koje su solucije da to profunkcioniše na jednoj strani sam stavio statičku IP adresu a na ostalim nije sve su XP mašine koje solucije imam da to proradi kako treba .Znam da postoji Hamachi al mi se on ne sviđa kao rješenje.
 
Odgovor na temu

AleksandarNS
Consultant
Novi Sad/Beograd

Član broj: 36938
Poruke: 1209
*.adsl-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: VPN početnik nekoliko računara preko neta19.05.2008. u 22:18 - pre 193 meseci
XP kao VPN server (trebalo bi) podržava samo jednu istovremenu VPN konekciju. Moja preporuka je da kupiš neki Ruter koji ima opciju da bude VPN server.
It's a big mistake to allow computer to realise that you are in a hurry.
 
Odgovor na temu

miq357
ISP Teh support
Beograd

Član broj: 56733
Poruke: 72
*.cpe.vektor.net.

ICQ: 295440586


Profil

icon Re: VPN početnik nekoliko računara preko neta20.05.2008. u 16:19 - pre 193 meseci
Upotrebi OpenVPN.
Lako se instalira i prilično lako podešava, radi na skoro svim OS i Open Source je.
Za razliku od hamačija kojem treba eksterni servis za uspostavljanje veze ovde si potpuno nezavisan od bilo koga sa strane, ali moraš malo da se potrudiš da sve podesiš.
Što se tiče bezbednosti na raspolaganju ti je nekoliko opcija - od statičkih ključeva koji su dobri samo za test pa do SSL/TLS kombinacija sa smart karticama i dvostrukom autentifikacijom, pa nađi nešto između.
Što se tiče broja konekcija, nisam proveravao koliko može ali imam na par XP mašina po 4-5 klijenata i sve radi perfektno.
 
Odgovor na temu

dexkg
Centar za IT i PS ZO

Član broj: 133356
Poruke: 353
77.46.210.*

Sajt: www.sindikat-kragujevac.o..


+2 Profil

icon Re: VPN početnik nekoliko računara preko neta11.06.2008. u 22:20 - pre 193 meseci
Pozdrav svima, mislim da je ovo slicna tema pa rekoh da postavim i ja pitanje. Trebao bi mi i savet i odgovor kako da napravim sledece. Dakle imam cetiri lokacije na svakoj imam po 10-tak racunara koji su u lokalnoj mrezi i na svakoj imam adsl Huawei koji je pusten preko switcha na ostale masine. Na jednoj od lokacija bi se nalazio server koji bi imao na sebi baze .dbf u acessu (ovo pisem ovako jer ne radim sa bazama) a na ostalim masinama bi bio program koji bi ucitavao te baze sa servera. Tacnije bili bi mapirani diskovi na serveru, kao u lokalnoj mrezi slicno. Nadam se da me razumete. E sad dali postoji mogucnost da se te cetiri lokacije povezu adsl-om 1500/192 kbs , dali je potrebno da server ima staticku ip adresu ili moze i servis tipa no-ip.org , koji bi softwer bio najbolji.? Probao sam openvpn ali kada stavim openvpn-ov adapter i lan u bridge mod taj racunar mi izadje sa neta. Najbitnije je da je na svim masinama winxp pro. Naravno dali je takva veza sigurna posto bi kroz istu prolazili podaci firme? Nadam se da sam uspeo da pojasnim pitanje , unapred hvala na odgovorima.......
Bolji je gram prakse nego sto tona teorije
 
Odgovor na temu

miq357
ISP Teh support
Beograd

Član broj: 56733
Poruke: 72
*.cpe.vektor.net.

ICQ: 295440586


Profil

icon Re: VPN početnik nekoliko računara preko neta12.06.2008. u 15:41 - pre 193 meseci
Server može da bude i na dinamičkoj IP ali je jednostavnije i pouzdanije kad je na statičkoj (to i nije neki veliki izdatak jer ti treba samo jedna).
Što se tiče ispadanja sa mreže u bridge modu, mora da nisi nešto dobro podesio, to radi.
Ako hoćeš stvarno dobro i pouzdano rešenje kupi 4 rutera sa hardverskom podrškom za VPN i uživaj (imaš jeftine modele već od stotinjak EUR), ali ako ti se to ne uklapa u budžet onda je po mom mišljenju varijanta sa OpenVPN i dalje najrentabilnija. Što se tiče bezbednosti, kao što sam već rekao, izbor je širok od minimalne pa do vrlo visoke.
Nevezano sa VPN, ako ćete kroz takvu mrežu da koristite aplikacije sa acess bazom, to bi u konfiguraciji sa mapiranim diskovima moglo da bude vrlo problematično zbog propusnog opsega - plašim se da će aplikacija ako je pravljena za LAN da ubije protok na VPN-u do granice potpune neupotrebljivosti.
 
Odgovor na temu

dexkg
Centar za IT i PS ZO

Član broj: 133356
Poruke: 353
77.46.218.*

Sajt: www.sindikat-kragujevac.o..


+2 Profil

icon Re: VPN početnik nekoliko računara preko neta12.06.2008. u 15:54 - pre 193 meseci
Citat:
miq357: Server može da bude i na dinamičkoj IP ali je jednostavnije i pouzdanije kad je na statičkoj (to i nije neki veliki izdatak jer ti treba samo jedna).
Što se tiče ispadanja sa mreže u bridge modu, mora da nisi nešto dobro podesio, to radi.
Ako hoćeš stvarno dobro i pouzdano rešenje kupi 4 rutera sa hardverskom podrškom za VPN i uživaj (imaš jeftine modele već od stotinjak EUR), ali ako ti se to ne uklapa u budžet onda je po mom mišljenju varijanta sa OpenVPN i dalje najrentabilnija. Što se tiče bezbednosti, kao što sam već rekao, izbor je širok od minimalne pa do vrlo visoke.
Nevezano sa VPN, ako ćete kroz takvu mrežu da koristite aplikacije sa acess bazom, to bi u konfiguraciji sa mapiranim diskovima moglo da bude vrlo problematično zbog propusnog opsega - plašim se da će aplikacija ako je pravljena za LAN da ubije protok na VPN-u do granice potpune neupotrebljivosti.


Koja bi minimalna brzina internet konekcije trebala da bude i to mislim na download i upload. Da sve radi kako treba sto se baza tiche. Naravno aplikacija je pravljena za lan.
Bolji je gram prakse nego sto tona teorije
 
Odgovor na temu

miq357
ISP Teh support
Beograd

Član broj: 56733
Poruke: 72
*.beogrid.net.

ICQ: 295440586


Profil

icon Re: VPN početnik nekoliko računara preko neta13.06.2008. u 10:25 - pre 193 meseci
Citat:
dexkg: Koja bi minimalna brzina internet konekcije trebala da bude i to mislim na download i upload. Da sve radi kako treba sto se baza tiche. Naravno aplikacija je pravljena za lan.


Ovo ti sad baš više i nije za ovu temu ali što se mene tiče nema veze, a ni na pitanje nije lako dati nedvosmislen odgovor.
Kad si ranije pomenuo mapiranje diskova, to me je posetilo na jednu staru aplikaciju rađenu u MS Acsess 97 pre desetak godina u čijoj izradi sam učestvovao i koja je i sad u upotrebi. Podaci su smešteni na jednom računaru i pristupa im se kroz LAN preko mapiranih diskova. To u radu generiše toliko mrežnog saobraćaja da je već posle desetak aktivnih korisnika LAN prilično usporen. Prema ovim mojim iskustvima, koja i nisu baš reprezentativna jer se ne bavim Accessom previše, u VPN vezi gde je propusni opseg višestruko manji, situacija bi mogla da bude i mnogo gora.
Ovo ne mora da bude tako u vašem slučaju je potreba za propusnim opsegom prilično zavisi od toga kako je napravljena komunikacija između aplikacije i baze podataka. Kao suprotan primer od predhodnog mogu da pomenem jednu noviju koja koristi SQL server u pozadini i vrlo lepo radi sa vezom od svega 28 Kb/s (tu se prenose samo SQL upiti i filtrirani mali segment podataka kao odgovor) ili drugu gde se sve radi u lokalu a podaci sa centralnim serverom se usaglašavaju pomoću replikacije koja ne zavisi od lokalnog programa.
Sve u svemu, probaj.
 
Odgovor na temu

dexkg
Centar za IT i PS ZO

Član broj: 133356
Poruke: 353
79.101.82.*

Sajt: www.sindikat-kragujevac.o..


+2 Profil

icon Re: VPN početnik nekoliko računara preko neta13.06.2008. u 10:35 - pre 193 meseci
Znam da nije, jedno izvinjenje s moje strane, ali to mi se nametnulo kao logicno pitanje, sve u svemu hvala ti puno....Javicu se ako imam problem

[Ovu poruku je menjao dexkg dana 13.06.2008. u 12:13 GMT+1]
Bolji je gram prakse nego sto tona teorije
 
Odgovor na temu

sojic
Dalibor Sojic
Makedonija

Član broj: 7051
Poruke: 796
88.85.126.*

Sajt: right-sock.net


+1 Profil

icon Re: VPN početnik nekoliko računara preko neta06.07.2008. u 17:00 - pre 192 meseci
Da ne otvaram novu temu, moj problem je sličan.

Imam dve lokacije (Lokacija A i Lokacija B). Obe dve lokacije imaju izlaz na internet preko ADSL (sa promenljive IP adrese). Recimo ove dve lokacije imaju brzinu od po 1 Mb/s.

Za da "vežem" ove dve lokacije u LAN-u koriticu OpenVPN koji ce da stoji na Lokaciju 3 koja ima fiksnu IP adresu, ali recimo protok od 512 Kb/s.

Moje pitanje je: Kad Lokacija A i Lokacija B koriste internet, imaju brzinu od 1Mb/s, ali... ako se prenose podatke od Lokaciji A na Lokaciji B, dali sve ide preko VPN servera (sa brzinom od 512 Kb/s) ili podatke ne "prolaze" kroz VPN?

Dali na Lokaciju A i Lokaciju B mogu staviti običan ADSL ruter, a na kompjutere da instaliram OpenVPN klijent ili trebam neki "specijalni" ruter?
routing protocols enable routers to route routed protocols!
 
Odgovor na temu

miq357
ISP Teh support
Beograd

Član broj: 56733
Poruke: 72
212.200.204.*

ICQ: 295440586


Profil

icon Re: VPN početnik nekoliko računara preko neta11.07.2008. u 21:50 - pre 192 meseci
Citat:
sojic: Da ne otvaram novu temu, moj problem je sličan.

Moje pitanje je: Kad Lokacija A i Lokacija B koriste internet, imaju brzinu od 1Mb/s, ali... ako se prenose podatke od Lokaciji A na Lokaciji B, dali sve ide preko VPN servera (sa brzinom od 512 Kb/s) ili podatke ne "prolaze" kroz VPN?

Dali na Lokaciju A i Lokaciju B mogu staviti običan ADSL ruter, a na kompjutere da instaliram OpenVPN klijent ili trebam neki "specijalni" ruter?


Nisam siguran da sam te baš dobro razumeo ali pretpostavimo da jesam.

1- Kad je ADSL u pitanju brzine downloada i uploada nisu iste - najčešće kombinacije su 512/64 kb/s ili 1024/128 kb/s, tako da je u direktnim komunikacijama među računarima kada se za vezu koristi ADSL upload brzina servera ujedno i maksimalno moguća. To prosto znači da nema neposredne koristi od 1 Mb/s preuzimanja ako server podatke šalje sa maksimalno 64 ili 128 kb/s.
2- kroz VPN tunel se prenose podaci među računarima između kojih je uspostavljena VPN veza i oni se za to vreme najprostije rečeno ponašaju kao da su u LAN mreži (uz ograničenje brzine komunikacije)
3- Ako koristiš OpenVPN ne treba ti nikakav specijalni ruter - dovoljno je ono što već imaš za pristup internetu. Sem instalacije i podešavanja OpenVPN softvera jedino još mopraš da na VPN serveru (i ruteru ispred njega) otvoriš port preko kog će se uspostavljati VPN konekcija. Sem ovog načina uspostavljanja VPN-a mogu da se koriste i ruteri koji imaju ugrađene opcije za VPN ali to je već nešto drugačije.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: VPN početnik nekoliko računara preko neta

[ Pregleda: 4372 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.