Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Holland: What are your salary expectations...

[es] :: Vodič za posao :: Holland: What are your salary expectations...

[ Pregleda: 4060 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

man in a shed
NS

Član broj: 31633
Poruke: 10
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Holland: What are your salary expectations...13.05.2008. u 23:49 - pre 194 meseci
Pozdrav svima,

Imam ponudu za posao C++ programera u Holandiji ali postoji deo u emailu koji su mi poslali koji mi nije jasan a tice se plate.
Naime, evo sta pise:

"What are your salary expectations on yearly basis (bruto sum - money you receive before you pay taxes)?

You should know that taxes in Holland are 35-40% depending on income group you are falling in.

Furthermore, Holland has special tax deduction law for high-educated immigrants who have finished their education and amassed 2+ years of working experience out of Holland prior to coming to work and live here. Employees who have been acknowledged by the government to fall into this category receive first 30% of their salary tax-free, which leads to significantly higher income."

Nije mi bas jasno sve to oko poreza...

Kako da znam koliki je bruto sum i sto mi to uopste traze? Imam 4 godine prijavljenog iskustva u C++-u u Srbiji u firmama koje rade sa inostranim partnerima pa se pitam koliko bih platu trebao da trazim a da ne preteram?

Da li ima neko iz Holandije?

Thanx i hitno mi je, molim vas!!!
 
Odgovor na temu

STOMAR_3
ERP Consultant (Logistic, Production)
Eindhoven area, Nederland

Član broj: 55319
Poruke: 44
*.routit.net.



Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...14.05.2008. u 08:33 - pre 193 meseci
Probacu ovo da ti uktatko objasnim posto ja trenutno radim u holandiji i bio sam u slicnoj situaciji kao i ti.

Da bi dosao i radio u holnadiji u IT-u, tvoj status mora da bude highly skilled migrant (kennismigrant), tj. tvoj BRUTO plata mora da bude minimalno 34500 eura ili u suprotno ne mozes da dobijes highly skilled migrant dozvolu sto znaci produzivanje procedure do besvesti (ako si highly skilled migrant sve se brzo zavrsava, u mom slucaju dobio sam radnu dozvolu za sedam dana od dana apliciranja). Stim da je iznos od 34500 za ljude koji imaju manje od 30 godina, ukoliko imas vise od trideset godina taj iznos nije 34500 nego je mislim 48000 hiljada (nisam bas siguran za ovo), stim da opet ponavljam da se radi o BRUTO iznosu.

Sto se poreza tice , oni su u nl progresivni, drugim recima, sto imas vecu platu placas veci porez, tako da je recimo porez na zarade do 34000 mislim nesto oko 33%, dok je poreze na zarade iznad te sume oko 40%, ako recimo imas vise od 60000 bruto godisnje onda je porez mislim 50%.
Ako si over 30 plata koju moras dobiti minimalno treba da bude 48000, stim da vodi racuna da ti to nije 4000 mesecno vec se deli sa 13 posto u holandiji imas 13 plata . tj. dobijas jednu celu platu plus u maju pred godisnje odmore. Ovo znaci da bi ti bruto mesecna plata bila oko 3700 eura.

E sad 30% rulling su izmislili holandjani da bi privukli obrazovnu radnu snagu , pogtovo ljude iz IT-a i ostalih inzinjerskih struka. Sta to znaci, npr. tvoja plata je 3000 eura bruto, a porez na platu je 30% , prema ovoj racunici tvoja plata je 2000 eura neto, medjutim, kada se u ovo ukljuci i 30% rulling onda je drugacija situacija. To znaci da sa 30% rulling, tvoja poreska osnovica nece biti 3000 eura, vec 2000, a da si za 1000 tj. 30% oslobodjen placanja poreza, kada se ovo sabere zanci da ce ti porez biti 666 eura, a ne 1000 jer ga placas za osnovicu koja je 2000. U prevodu 30% rulling znaci za oko 20% veca neto plata.

Nadam se da sam ti barem malo razjasnio.

Poz
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.nedstat.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...14.05.2008. u 11:34 - pre 193 meseci
Samo da preciziram sume koje je naveo Marko za HSM-e:

Za starije od 30 god: €47,565
Mladji: €34,881

Sume su bruto ukljucujuci i 13-tu platu

Evo linka: http://www.expatlaw.nl/dutch_highly_skilled_migrant.htm

Po mom misljenju za pocetak bi trebalo da trazis platu negde oko navedenih minimuma da bi te uopste uzeli u obzir jer imace oni jos dodatnih troskova da te dovedu u NL.

Inace sa 48K i 30% rulingom ovde mozes da zivis jako lepo (to su visoka primanja za vecinu holandjana).
 
Odgovor na temu

man in a shed
NS

Član broj: 31633
Poruke: 10
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...14.05.2008. u 18:02 - pre 193 meseci
Evo napisao sam i poslao email i trazio sledece pa sta bude:

"My salary expectations on yearly basis (bruto sum) are €35,800. I am a high-educated immigrant and I have 2+ years of working experience out of Holland."

To je moj odgovor na njihovo pitanje... nadam se da nisam preterao!

Hvala ljudi na pomoci!
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.cable.casema.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...14.05.2008. u 20:40 - pre 193 meseci
Daleko od toga da si preterao. Ima da skacu od srece kada budu videli koliko trazis. Mozda si mogao da probas bar 40K, ali dobro ako ti je primarni cilj da dodjes u NL onda je ok za pocetak. Mada moguce je da ce ti i oni sami dati vise jer je retko da C++ programer ima ispod 40K.

Inace sve ostale eventualne troskove (avionska karta, advokati za IND, ...) bi trebalo firma da pokriva. To je ovde praksa, pa nemoj da se zeznes da se nudis da sam placas.

BTW koji deo holandije je u pitanju?
 
Odgovor na temu

man in a shed
NS

Član broj: 31633
Poruke: 10
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...14.05.2008. u 22:06 - pre 193 meseci
Citat:
franticnick: Daleko od toga da si preterao. Ima da skacu od srece kada budu videli koliko trazis. Mozda si mogao da probas bar 40K, ali dobro ako ti je primarni cilj da dodjes u NL onda je ok za pocetak. Mada moguce je da ce ti i oni sami dati vise jer je retko da C++ programer ima ispod 40K.

Inace sve ostale eventualne troskove (avionska karta, advokati za IND, ...) bi trebalo firma da pokriva. To je ovde praksa, pa nemoj da se zeznes da se nudis da sam placas.

BTW koji deo holandije je u pitanju?


Amsterdam.

Dovoljno mi je za pocetak da samo dodjem i zivim tamo normalno pa cu se vec snaci. Jedino sto bih voleo i da povedem svoju devojku sa mnom, bar za nekoliko meseci; ne znam kako tu stoje stvari, nisam ni pitao... Inace postoji i fora da ja treba uskoro da zavrsim MBA studije pa mislim da sam ih i na to navukao :)

Hvala za info o troskovima ali da li to ukljucuje i boravak od 2-3 dana u Holandiji kad treba da idem na neki intervju valjda?

Usput, sta su advokati za IND?

Pozdrav & thanx
 
Odgovor na temu

man in a shed
NS

Član broj: 31633
Poruke: 10
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...14.05.2008. u 22:14 - pre 193 meseci
Zaboravih da kazem da imam 29 godina a u oktobru punim 30. Da li to znaci da onda mogu da trazim 48k?
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.nedstat.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...15.05.2008. u 10:14 - pre 193 meseci
Da, obavezno trazi da oni plate boravak za ta 2-3 dana sa sve avionskim kartama. Kao sto rekoh ovde je to uobicajeno, tako da ne bi trebalo da ti bude neprijatno da trazis.

Sto se tice dovodjenja devojke to moze da bude veoma komplikovano. Moguca varijanta je da posle nekoliko meseci ona dodje turisticki pa da registrujete vezu u "gemente huis" (opstina). Kada to uspesno odradite (zna da potraje par meseci) onda mozes da pokrenes proceduru da je dovedes (sto je jos 2-3 meseca). Posto je sve to veoma komplikovano (prikupljanje papira, popunjavanje obrazaca, ...) verujem da ces morati da unajmis advokata. Da ste u braku stvar bi bila extra jednostavna.

Ako dobijes stalni ugovor (pre tvog 30. rodjendana) koji recimo potpises na tih 35.800 i pri tom ti izdaju resident permit na 5 godina onda ne moraju da ti povecavaju platu kada napunis 30. Medjutim, verovatnije je da ces prvo dobiti ugovor na 6 meseci pa ako budes imao srece da posle tih 6 meseci vec imas punih 30 onda moraju da ti daju zakonski minimum tj. oko 48K da bi dobio novi RP.

IND je institucija koja izdaje resident permite (RP). Firme uglavnom iznajmljuju adokatske agencije da im sredjuju papire za radnike pa ce tako verovatno biti i u tvom slucaju.

Koristan link: http://www.ind.nl/EN/index.asp (obrati paznju na link Module for highly skilled migrants)

 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...21.05.2008. u 03:46 - pre 193 meseci
Mislim da ce prica oko dovodjenja devojke ici malo teze, turisticku vizu mozda moze da dobije pod uslovom da je ili zaposlena u Srbiji, ili da je student, kao nezaposlena mislim da nema ni teoretske sanse.

Sto se tice tih pravila ispod i iznad 30 godina, treba dodati da holandezi imaju pored poreskih olaksica i trend da ljudima ispod 30 godina tesko daju stalan ugovor (duze od 1god), i to ne pricam za dosljake vec za ljude koji su rodjeni tamo, imaju full papire, drzavljanstvo i sve ostalo... navodno ako si mladji ispod 30 godina ti nisi dovoljno ozbiljan za neki stalan posao! Po difoltu te svrstavaju u kategoriju sarlatana, neiskusnih ali dovoljno ozbiljnih za temp poslove.
Naravno sanse za duzi ugovor/sigurniji poao se povecavaju ukoliko je osoba majstor svog zanata, visoko obrazovana, sa dosta iskustva na CV-ju i zna holandski.... dok za dosljake obicno je engleski OK posto se IT bransa ljudi angazuje u multinacionalnim kompanijama, gde se parla eng.

P.S. Trebao bi Gojko da se oglasi ovde...

 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.cs.vu.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...21.05.2008. u 13:22 - pre 193 meseci
Da, za devojku moze da bude prilicno zeznuto. Cak i da dodje turisticki, skroz je neizvesno dalje sredjivanje papira. Kao sto rekoh da su u braku bila bi druga prica...

Ovo za ljude ispod 30 god. i svrstavanje istih u "sarlatane" jos nisam primetio. U mojoj firmi ima dosta mladjih od 30. godina koji i nisu bas "majstori svog zanata" pa ne vidim da ih neko drugacije tretira.

U NL je uglavnom praksa (pricam za IT) da se ide prvo na ugovor od 6 meseci do god. dana posle cega sledi stalan ugovor. A to da li imas 20 ili 60 godina nije nikakav kriterijum, vec da li odradjujes posao. A ako neko vec placa da bi dovukao highly skilled migranta da mu radi u NL, sigurno nece istog tek tako da sutne posle 6 meseci da bi dovukao novog. Sve to kosta ...
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...21.05.2008. u 19:37 - pre 193 meseci
Citat:
franticnick:

Ovo za ljude ispod 30 god. i svrstavanje istih u "sarlatane" jos nisam primetio. U mojoj firmi ima dosta mladjih od 30. godina koji i nisu bas "majstori svog zanata" pa ne vidim da ih neko drugacije tretira.

U NL je uglavnom praksa (pricam za IT) da se ide prvo na ugovor od 6 meseci do god. dana posle cega sledi stalan ugovor. A to da li imas 20 ili 60 godina nije nikakav kriterijum, vec da li odradjujes posao. A ako neko vec placa da bi dovukao highly skilled migranta da mu radi u NL, sigurno nece istog tek tako da sutne posle 6 meseci da bi dovukao novog. Sve to kosta ...


IT je druga prica.... u nasoj struci se ceni rad u smislu ucinka.... a ostali administrativno-tehnicki poslovi 'vrti u krug' gde nije jasan proizvod rada je drugacije tretiran... i naravno gde je lako naci nove radnike ;)
Prvo ide na 3 meseca ugovor, ili na 6, pa se produzi na 9... i onda otkaz. Jer valjda ako te drze godinu dana na temp ugovoru, zakon nalaze da posle godinu dana te prime za stalno. Zato pre tog roka daju otkaz i traze novog radnika, i tako u krug.
Ja sam skontao da je u NL to neko nepisano pravilo jer se drzava vestacki bori protiv nezaposlenosti... i onda NL ima najnizu stopu nezaposlenosti u celoj EU. Zasto - zato sto su u momentu preseka, svi (96% stanovnistva) negde zaposleni... niko ne racuna sto ce polovini ugovor isteci vec narednog meseca, za 2 ili 5 meseci... ;)
Takodje nasi ljudi su odlicni radnici, jer su navikli na uzas i strahote u Srbiji sto se tice nisih zarada, mobinga na poslu i generalno stanja.... pa u jednom sterilno uredjenom drzavnom sistemu se odlicno snalazimo plus zelja za dokazivanjem i postizanjem boljih rezultata radi opstanka u inostranstvu (moje licno vidjenje).

Za godine zaista postoji nepisano pravilo, da su ispod 30 godina ljudi kojima je 'preporuka' da radi sticanja iskustva menjaju sto vise poslova kako bi napunili CV, i onda tesko da ce vas neko uzeti za stalno ako nemate bar 5-6 izmenjanih radnih mesta u CV-ju... naravno uvek ima izuzetaka koji krse pravilo...

Apsolutno si u pravu za ugao gledanja migranta, to je sasvim druga prica i logicno da se kompaniji ne isplati dovlaciti ljude malo malo pa ponovo i tu ova pravila ne vaze.... znaci nasi ljudi koji na taj nacin odu su u prednosti u odnosu na 'domace'... ;)

@man in a shed: Javi sta su ti odgovorili...


 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.cable.casema.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...21.05.2008. u 21:38 - pre 193 meseci
Cuo sam slicnu pricu od komsije holandjana i njegove supruge koji rade tako neke obicne poslove. Bas su se zalili da je stanje takvo kao sto si napisao.

Jedino mislim da je po zakonu tek posle 3 godine firma obavezna da te prebaci na stalni ugovor. A do tada mogu da te cimaju kako vole :)

@man in a shed: Da, javi kako ide i ako treba jos neki info...
 
Odgovor na temu

man in a shed
NS

Član broj: 31633
Poruke: 10
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...22.05.2008. u 12:35 - pre 193 meseci
Pozdrav,

Hvala vam prvo svima na savetima i trudu da mi odgovorite!

Dakle poslao sam odgovor pre 7 dana i od tada se nisu javljali. Ne znam sta to znaci: da li "procesuiraju" moju aplikaciju ili da nema nista od posla i dogovora. Ako je tako mogli su bar kratko da mi jave da me ne prihvataju pa da trazim dalje...

Inace, i odgovarao bi mi ugovor od npr. 6 meseci cisto da vidim kako je tamo i kako se ja snalazim.

Za koliko vremena su vama odgovorili posto ste uputili vas zahtev za salary? Da li je neko bio odbijen kulturno sa propratnim tekstom sta nije u redu?

Citat:

Za godine zaista postoji nepisano pravilo, da su ispod 30 godina ljudi kojima je 'preporuka' da radi sticanja iskustva menjaju sto vise poslova kako bi napunili CV, i onda tesko da ce vas neko uzeti za stalno ako nemate bar 5-6 izmenjanih radnih mesta u CV-ju... naravno uvek ima izuzetaka koji krse pravilo...


@Mister Big Time
Ne znam kako je napolju ali ja se ne bih slozio sa ovim. Shvatio sam da je moj cilj da budem bas sto bolji profesionalni C++ programer a ne da lutam po npr. Javi, C# ili Symbianu (a i to sam radio). Toliko toga ima da se ne moze biti svestran developer, bar po mom misljenju...



A sto se tice devojke - ako dobijem posao mozda je i zaprosim! :)
 
Odgovor na temu

STOMAR_3
ERP Consultant (Logistic, Production)
Eindhoven area, Nederland

Član broj: 55319
Poruke: 44
*.routit.net.



Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...22.05.2008. u 13:54 - pre 193 meseci
Nemoj nista da se brines sto ne dobijas odgovor. Ovde u Holandiji te stvari idi izuzetno sporooo, imaju oni tebe u vidu ne birni se.
Proci ce verovatno jos neko vreme i onda ces dobiti odgovor (mozda mesec).

Sto se ugovora tice dobices ga na vise od sest meseci (od jedne do dve godine, dovodjenje radnika iz inostranstva nije jeftine stvar), medjutim verovatno ces u ugovoru imati klauzulu da mozes da ga raskines u prvih dva ili tri meseca (stim da i oni mogu da urade isto) sto je kao neki test period, da oni provere tebe i da ti proveris njih.

Jako je bitno sem ovoga da u ugovoru preciziras dinamiku rasta zarade.



 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+54 Profil

icon Re: Holland: What are your salary expectations...21.06.2008. u 03:05 - pre 192 meseci
Koja vrsta IT kadrova je najrespektabilnija,najbolje se placa i najvise se trazi od stranaca u Holandiji?WEB programeri?.NET programeri?C programeri?JAVA programeri?Ili nesto peto?.
Zanima me plata od 50k evra godisnje pa navise.I nacin na koji se moze doci do konkursa za posao za takvom vrstom kadrova u NL.Hvala.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Holland: What are your salary expectations...

[ Pregleda: 4060 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.