Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?

[es] :: Wireless :: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?

[ Pregleda: 9787 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KMaRKo
Srbija

Član broj: 154697
Poruke: 122
*.static.ikomline.net.



+7 Profil

icon Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?07.05.2008. u 11:49 - pre 194 meseci
Imam TP linkov tl-wr543g wireless router i on se nalazi na 4. (poslednjem) spratu manje stambene zgrade dok se laptop nalazi na 1. spratu. Signal postoji ali cesto se desi da nestane. Da li se i sa kojom antenom moze resiti problem slabog signala? Bitno mi je samo da se signal ne gubi da bi internet normalno radio.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
87.250.122.*



+122 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?07.05.2008. u 15:43 - pre 194 meseci
pretpostavljam da ti to sad radi sa onim malim antenama koje dodju uz uredjaj?
a sto se tice antene,probaj sa bilo kakvom usmerenom tipa biquad,panel,grid (ako imas mesta za nju)...
i to najbolje na oba uredjaja mada bi mozda moglo i da stavis samo na jedan posto kazes da ovako imas neki signal.

pozdrav
 
Odgovor na temu

KMaRKo
Srbija

Član broj: 154697
Poruke: 122
*.static.ikomline.net.



+7 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?07.05.2008. u 21:53 - pre 194 meseci
Citat:
tox master: pretpostavljam da ti to sad radi sa onim malim antenama koje dodju uz uredjaj?
a sto se tice antene,probaj sa bilo kakvom usmerenom tipa biquad,panel,grid (ako imas mesta za nju)...
i to najbolje na oba uredjaja mada bi mozda moglo i da stavis samo na jedan posto kazes da ovako imas neki signal.

pozdrav


Da, ruter radi sa svojom antenom, a laptop ima PCMCI karticu. Signala vise nema nego sto ga ima. Da li si siguran da bi sa antenom nesto dobio jer su mi rekli da antena moze da pojaca signal samo ako postoji opticka vidljivost, a ako zidovi slabe signal da mi nikakva antena nece pomoci. Koliki su gabariti tih antena koje si mi predlozio posto vidim da me pitas za prostor?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
87.250.122.*



+122 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?07.05.2008. u 22:45 - pre 194 meseci
a kad imas signala jel ti moze raditi internet to jest jel ima ikakvog protoka izmedju ta dva uredjaja?
opticka vidljivost jeste uslov na malo vecim daljinama nego sto je kod tebe slucaj.
ali ako je u pitanju par zidova malo bolje antene bi trebalo to da "probiju" posto je udaljenost ako sam dobro shvatio 20-30m?
tebi bi recimo biquad ili panel najbolje odgovarao sto se tice dimenzija a opet grid antene imaju vece pojacanje ali su malo glomaznije.
a dimenzije ne znam napamet a ima i vise vrsta gridova koje se razlikuju po pojacanju a samim tim i po velicini mreze.
dimenzije mreze grida "16" su otprilike oko 30cm i feed je isturen malo manje od toga.
ovo na slici je 24db grid i on je bas povelik ali cisto da vidis kako to izgleda (ako neznas) da znas da li ti je moguce ovako nesto montirati pored uredjaja.


pozdrav
 
Odgovor na temu

KMaRKo
Srbija

Član broj: 154697
Poruke: 122
*.static.ikomline.net.



+7 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?08.05.2008. u 13:29 - pre 194 meseci
Internet radi (samo surfovanje) jer mislim da download ne bi radio iz prostog razloga sto signal nije konstantan pa bi i download prekidao. Sto se tice prepreka nije samo par zidova vec signal prolazi kroz par ploca izmedju spratova (mislim 3). Najkrace rastojanje izmedju rutera i lap topa nije vise od 20m (ako je i toliko). Antena bi stajala u stanu na vidnom mestu u dnevnom boravku pa mi je zato bitno kolika je dimenzija. Postoji li neka sema "home made" antena za probu jer niko koga znam da radi sa racunarskom opremom nema na lageru vece antene tako da ako je naruci i nista mi ne pomogne - nema vracanja. Bitno mi je samo da radi internet tj. ne treba mi veci protok od 1Mbit -a.

Hvala puno na pomoci.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
87.250.122.*



+122 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?08.05.2008. u 16:34 - pre 194 meseci
pozdrav

ako vec hoces da pravis nesto (podrzavam) najbolje i najjednostavnije ti je napraviti biquad koji ima 10-12db zavisno kako ga napravis i mora da radi u tim uslovima kod tebe posto kazes da i sa tom malom antenom ima protoka onda sa biquadom mora za grmi.
a radi estetike mozes da kupis neku plasticnu kutiju koja se koristi za elektro instalacije i biquad stavis unutra da i estetski lici na nesto.
imas na netu gomilu uputstava kako se pravi biquad pa potrazi malo a evo jedan link za primer (pri kraju stranice imas opis za "optimalni biquad")
http://yu1aw.ba-karlsruhe.de/ANT.htm
i jos jedan ....
http://martybugs.net/wireless/biquad/

sretno sa gradnjom pa nam javi kako radi!

pozdrav

[Ovu poruku je menjao tox master dana 08.05.2008. u 17:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

KMaRKo
Srbija

Član broj: 154697
Poruke: 122
*.static.ikomline.net.



+7 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?08.05.2008. u 22:54 - pre 194 meseci
Reci mi koliko si siguran da bi mi antena pomogla? Na par mesta sam pitao i rekli su mi opet da antena ima funkciju samo kad postoji opticka vidljivost, a ako postoji prepreka da necu nista dobiti. Nisam bas pri ruci sa svim potrebnim komponentama za pravljenje antene tako da bi ta operacija verovatno potrajala pa, iskreno, ne bih voleo da se uzalud mlatim sa tim.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
87.250.122.*



+122 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?08.05.2008. u 23:49 - pre 194 meseci
pa recimo da sam siguran 95% iz nekog mog licnog iskustva mada opet nemogu nista da tvrdim sa 100% sigurnoscu jer ne znam kakva ti je zgrada,jesu li zidovi mozda od olovnih ploca,armirani beton...
iz licnog iskustva znam kod coveka biquad se konektuje na omni antenu kroz citavu zgradu koja je duga 40-50m i ko zna koliko zidova kroz koje signal prodje.
e sad da li radi na neko odbijanje ili stvarno signal prolazi kroz sve te zidove,ne znam ali radi.
a to sto ljudi pricaju da je opticka vidljivost neophodna je malo preterivanje.
naravno da je neophodno imati opticku vidljivost ako je antena do koje treba signal da dobaci preko 1km ali na 20m je malo smesno.
a i sam si rekao da imas protok i tako samo da se gubi na momente sto dokazuje da ti samo treba malo jaca antena da malo poboljsa signal koji ti je ovako na ivici da se konekcija odrzi.
evo jos jedan primer,ja sam se konektovao na omni antenu od 10-ak db koja je prislonjena uz zid u kancelariji zgrade koja je udaljena od mene oko 400m i jos izmedju nas je jos jedna kuca tako da opticke vidljivosti apsulutno nema .
naravno kod mene je antena na krovu kuce i to 3d corner od 18db.
kada sam tek poceo da koristim wireless pre par godina posto je bila zima montirao sam antenu u tavan i radio mi je internet preko ap-a koji je oko 1km udaljen,doduse signal je bio slab i na ivici ali je radilo nekako do proleca.
toliko o optickoj vidljivosti.
eto ja sam pomogao koliko sam mogao a na tebi je da odlucis sta ti je raditi.
najbolje da od nekog pozajmis bilo kakvu antenu pa da probas,jer svaka situacija je specificna i niko ti ne moze nista garantovati ovako na slepo.
a u krajnjem slucaju probaj nesto ovako,mozda ti bude radilo!
"izgleda blesavo ali radi"
na slici je prikazan usb wireless a ti ovo stavi na tu malu antenu od rutera i pobedio si.
naravno okreni prema dole to jest gde ti je vec drugi uredjaj.

pozdrav
 
Odgovor na temu

KMaRKo
Srbija

Član broj: 154697
Poruke: 122
*.static.ikomline.net.



+7 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?09.05.2008. u 11:51 - pre 194 meseci
Prvo, puno ti hvala sto zelis da mi pomognes jer ovakav problem nisam nasao na forumu, a bitno mi je iskustvo nekog ko je imao ili video slicne situacije.
Cinilo mi se najjednostavnijim da napravim biquad antenu ali sa svih ovih slika sto sam video nisam mogao da skontam kako se onaj cetvrtani deo od bakarne zice pricvrscuje, da li je u spoju sa plocom, kako se spaja i koji coax kabl, koji dzek odgovara da moze da se zakaci na ruter itd... Sta je N konektor?
Na laptopu mi je PCMCI wireless kartica. Probao sam i sa nekom externom USB sa svojom antenicom i nista se konkretno nije desilo.
I ja sam isto mislio da bi se sa antenom resio problem ali kad pitas na par mesta i svi ti pricaju istu pricu, pocnes i sam u to da verujes.
Ako mozes ukratko mi opisi kako i od cega da najjednostavnije napravim antenu pa da ti mozda i javim radosnu vest!

Pozdrav i hvala jos jednom.

PS. Mislis da bi ovakva mreza iza omni ruterove antene donela poboljsanje? Zvuci zanimljivo...
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
87.250.122.*



+122 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?09.05.2008. u 15:16 - pre 194 meseci
pozdrav

pretpostavljam da ti je na ruteru ovakav konektor?...(ovaj je montiran na kabal a na ruteru je zalemljen na plocu ali je bitno da je navoj isti i onaj pin u sredini)
http://www.connectorcity.com/i...emblies/CONREVSMA014-C08.5.png

ako je takav onda ti treba rp-sma male konektor koji se navrce na ovaj na slici i taj ces staviti na kabal od antene.
http://www.air-stream.org.au/files/rp-sma-male.jpg
onu "osmicu" od biquada sredina zice se lemi za srednji provodnik kaoksijalnog kabla a drugi dva kraja se zaleme za cevcicu koja je dolje zalemljena za bakarnu plocu ili lim.
na onom drugom linku se lepo vidi sa slika gde sta ide a ovako je malo teze objasniti.
u principu bi se na kabal koji izlazi iz biquada trebalo staviti n konektor da bi se omogucilo produzavanje kabla po zelji sa jos jednim konektorom ali tebi to netreba ako ces koristiti tu antenu na samo jednom mestu i ako ti jedna duzina kabla odgovara.
onda mozes kabal direktno zalemiti na biquad a na drugi kraj staviti pomenuti rp-sma male konektor i to je to.
ustedeces malo i na signalu izbacivanjem dva konektora a i manje ce da te kosta.

nadam se da je sad malo jasnije i voleo bi da mogu jos da pomognem da resis problem.

pozdrav

ps:ona mreza na slici bi trebala da radi (nisam probao) ali ako pogodis gde je ziza mreze koju nadjes a to mozes eksperimentom da utvrdis.
a u principu sve usmerene antene rade na tom principu da na taj nacin skupljaju signal i fokusiraju ga u zizu.
na tom principu radi i satelitska antena tako da te ne kosta da probas,mozda ti to resi probleme pravljenja antene!
drugar je stavljao obican komad bakarnog lima 20x20cm par centimetara iza antene rutera i na taj nacin dobijao donekle jaci signal (par decibela mozda).
 
Odgovor na temu

dejan_osipaonica

Član broj: 117677
Poruke: 438
*.madnet.sohosistem.net.

Sajt: s3.bitefight.rs/user/bite..


+6 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?10.05.2008. u 22:20 - pre 193 meseci
I ja glasam za predlog da postavis antenicu na ruteru horizontalno (posto koliko sam shvatio ti si ispod rutera) i onda iznad nje postavis neki komad aluminijumskog ili bakarnog lima (malo eksperimentisi sa udaljenoscu ali mislim da ne treba ici preko 50-60mm) ako osetis bilo kakvo pojacanje za par decibela kao sto rece tox znaci da se nesto desava i da ima nade.Inace antena "pojacava" sve signale koji dodju do nje,ustvari ne pojacava ona nista nego antena sa vise dbi (npr 12)ima bolju osetljivost od antene sa manje dbi(npr 3).

Samo pojacanje od par decibela uopste nije naivno ako imamo dva signala jedan od 10 i drugi od 13 db a zna se da je 10db = 10mW a 13db =19,9mW znaci da je drugi signal duplo vece snage od prvog i tako uvek svako povecanje snage za 3db je ustvari dupliranje snage.

Za one koji bi nesto detaljnije da saznaju evo odlicnog linka http://wireless.uzice.net/uputstvo-decibel.htm
pri dnu strane imate i prilozen kalkulator kojim sve ovo mozete proveriti

ima gomila korisnih informacija tako da vredi procitati
amiga je dve godine zaredom dobila gremi nagradu,a ostali?
http://s3.bitefight.rs/user/bite/88097
 
Odgovor na temu

KMaRKo
Srbija

Član broj: 154697
Poruke: 122
*.static.ikomline.net.



+7 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?13.05.2008. u 13:50 - pre 193 meseci
Izvinjenje sto me nije bilo par dana!
Ajmo sad redom: Da, konektor jeste takav ali je problem gde ga sad kupiti
Koji bi koaksijalni kabl trebalo staviti i da li to uopste ima veze premda nece biti duzi od 2m?
Da li se zica dodiruje sa cevcicom u ovim zelenim tackama?

Ako je osmica tako montirana znaci da ona nije prava vec malo usukana. Kako onda da odredim rastojanje osmice od ploce, tj. koliko cevcica treba da viri od ploce?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
87.250.122.*



+122 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?13.05.2008. u 14:28 - pre 193 meseci
pozdrav

osmica nije nigde "uskukana" i ne dodiruje cevcicu na onim mestima koja si oznacio nego na druga dva kraja (vidi se da je zalemljeno) a tu gde si oznacio se lemi za srednji provodnik koax kabla.
evo ovde se vidi kako treba za se zasece cevcica...
ovu sliku si cini mi se uzeo sa ovog linka i tamo se vidi kako se zasece bakarna cevcica par milimetara da bi osmica mogla da stoji ravno a da ne dodiruje bakarnu cevcicu tamo gde je zalemljena za koax kabal.
http://www.bgwireless.net/inde...k=view&id=33&Itemid=51
rastojanje osmice od bakarnog lima trebalo bi da je oko 15mm i da je isto duz cele povrsine osmice sto ce reci da stoji ravno u odnosu na bakarni lim.
kabal mozes da uzmes mrc-200 nam istom mestu gde i konektor a u beogradu to ne bi trebalo biti problem naci.
ako ti ne pomogne google javi se na pp da ne reklamiramo ovde.

pozdrav
 
Odgovor na temu

Derva
student
Banja Luka

Član broj: 175329
Poruke: 113
213.196.64.*



+3 Profil

icon Re: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?29.05.2008. u 01:05 - pre 193 meseci
Druze ako sam dobro razumio tebi je slab signal od router-a na krovu zgrade do tvoga laptoba u stanu, ako je tako uzmi UTP kabal i povezi ta dva uredjaja i ima ces 100 Mbps tako da si rijesio problem ali sada se otvara drugo pitanje, koliki router prima i salje signal i tako dalje.... sto se tice antena mozda bi ti mogla pomoci
AirLive antenica koja je istog oblika kao antenica koju dobijes uz router samo je puno veca mislim da doje oko 15-tak evra
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Sa kojom antenom bi mogao resiti problem jacine signala?

[ Pregleda: 9787 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.