Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux; root; user; objašnjenje novim korisnicima.

[es] :: Linux :: Linux; root; user; objašnjenje novim korisnicima.

[ Pregleda: 3118 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

delevre
Sarajevo

Član broj: 140560
Poruke: 82
*.PPPoE-2123.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Linux; root; user; objašnjenje novim korisnicima.19.04.2008. u 22:10 - pre 194 meseci
Postovani,


Sta je to root ?
Sta je to user ?

Osnovna svrha root-a?
Osnovna svrha user-a?

Sta je terminal ?
Sta je X ?

Moze li se sve raditi iz terminala ?

itd. itd.


Pocetnik sam, prvi put sam digao linux na laptopu FS AmiloPro i nisam imao nekih problema. Koristim Fedoru 8 i ne znam sta dalje da radim. Jako sam zbunjenj. Neznam uopce dali su mi driveri instalirani. Linux nije sala, i to sam shvatio. A takoder zelim i da razumijem Linux kao Windows. Mnogo vremena treba da prode da bi naucio 10% o linuxu i njegovom koriscenju. Po mojoj procjeni i koliko se znam trebat ce mi 10-12 mjeseci da naucim podici linux, instalirati drivere, audio i video playere, podesiti mis i tastaturu itd.
Ali zelim da sam aktivan korisnik linux i stvarno imama veliku zelju da naucim raditi u Linuxu (izvinite zbog kukanja :).

Unaprijed hvala za bilo kakav odgovor.
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Linux; root; user; objašnjenje novim korisnicima.19.04.2008. u 23:29 - pre 194 meseci
Nesto malo mozes pronaci ovde:

http://en.wikipedia.org/wiki/Root_directory

http://en.wikipedia.org/wiki/Superuser

Sto se ucenja tice na netu ima mnogo knjiga uzmi jednu za Fedoru recimo i sedi odradi po knjzi pa kad nemozes da resis problem ti postuj ovde.

PS

U izdvojenim temama imas dosta linkova ka literaturi, instalacijama, itd., pogledaj malo




 
Odgovor na temu

Kix
Kixa Kijano
Bgd

Član broj: 26227
Poruke: 69
77.46.242.*



+24 Profil

icon Re: Linux; root; user; objašnjenje novim korisnicima.20.04.2008. u 08:48 - pre 194 meseci
Potrazi knjigu operativni sistemu unix i linux mislim da je izdavac viša elektrotehnička škola Beograd.
A za pocetak pogledaj ovo.
http://slackbook.ns-linux.org/
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux; root; user; objašnjenje novim korisnicima.20.04.2008. u 11:01 - pre 194 meseci
Domaću knjigu koju je pomenuo Kix imaš ovde
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux; root; user; objašnjenje novim korisnicima.20.04.2008. u 16:57 - pre 194 meseci
Za ovakve korisnike su najbolje ovakve knjige / uputstva http://docs.fedoraproject.org/install-guide/f8/sr_Latn/ jer je tu spojena teorija i praksa. Ako krenes da ucis iz neke uopstene knjige, moze ti se destiti da naucis 98% celokupnog znanja o Linuxu a ne znas da podesis nesto banalno, jer je autor distribucije to uradio na nestandardni nacin.

Nazalost, ovakvih knjiga / uputstava nema bas za svaku distribuciju. Ima o svakoj dosta dokumentacije, ali je ovo za Fedoru zaista izuzetno, u starom, dobrom stilu Red Hat-a.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Alexandar_d
Alexandar

Član broj: 44699
Poruke: 139
*.PPPoE-845.sa.bih.net.ba.



+7 Profil

icon Re: Linux; root; user; objašnjenje novim korisnicima.12.05.2008. u 20:32 - pre 194 meseci
Citat:
maksvel: Domaću knjigu koju je pomenuo Kix imaš ovde


Da li mozda neko rjesenja onih lab vjezbih na kraju knjige? Kako bi se to moglo nabaviti?
AleXandar
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux; root; user; objašnjenje novim korisnicima.13.05.2008. u 14:55 - pre 194 meseci
Sumnjam da postoje posebno data rešenja. Ipak, dovoljno je samo da pođeš redom kroz knjigu - svi odgovori su tu
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux; root; user; objašnjenje novim korisnicima.

[ Pregleda: 3118 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.