Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto je Linux(mozda) bolji

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux(mozda) bolji
(Zaključana tema (lock), by dr ZiDoo)
Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 159664 | Odgovora: 1082 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.broadband.blic.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 12:04 - pre 194 meseci
Da nacnemo novi thread? :D
tu nema kašike....
 
0

zloboleon

Član broj: 22622
Poruke: 130
194.106.187.*



Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 12:08 - pre 194 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Svasta, pa Python naravno :) hehehe


amin!
 
0

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 12:10 - pre 194 meseci
Nemojte jos

Kad vec vidim da ima toliko strucnjaka da pitam nesto...

Treba mi neka distribucija linuksa koja se moze instalirati na p2 masini sa 400mhz i samo 64mb rama, i 4gb HDD, treba da ima GUI, da se namesti da radi adsl (znaci surf) i office, i naravno da instalacija bude next/next/next/finish...

Jel` postoji tako nesto, a da moze da radi na ovakvoj masini?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.broadband.blic.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 12:13 - pre 194 meseci
ne :)
danasnji browseri koriste puno memorije. To bi mozda kotrljalo sa operom dok ne dodje do prve flash animacije...
tu nema kašike....
 
0

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 12:32 - pre 194 meseci
Citat:
dr ZiDoo: Bitno je sa ljudi shvate da sve ima svoju namjenu i da ne ubjedjuju druge ljude u nesto sto ovi ne zele ili ne vjeruju. Advocacy nije zamisljen samo kao prica o Windowsu i linuxu, ima jos 10000 drugih boljih stvari za raspravu. (ev ja pratim PHP vs. Python) i mogu vam reci... teska situacija.


Upravo ovaj prvi deo ljudi nikako da shvate.

Ne moze meni niko da kaze da je BILO KOJI OS bolji od onoga koji ja koristim. Odakle zna zasta ja koristim racunar, da li imam para da kupim OS, i da li ZELIM da kupim nesto sto mi ne treba.

Ako ja volim da vozim biciklu (ovde moze da se najde i jedan i drugi OS) i tako idem na posao, fax, skolu, grad... Niko to meni ne moze zabraniti!

Tako da o "ukusima" ne treba raspravljati.

Ni jedan ni drugi OS, nisi nikakve AZDAHE, vec obicna sranja. Pa kome je sta sladje, lakse, lepse, korisnije...

Iskreno jedino zasto ne volim da ljudi dizu SAMO JEDAN OS, je to, sto da bi i taj OS bio bolji, mora da POSTOJI KONKURENCIJA. A tako jednino dobijamo SVI!

Shvatite da je konkurencija potrebna!
 
0

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 12:33 - pre 194 meseci
@dr ZiDoo
Hmm...pa na tom kompu sad radi XP i opera?

Nadao sam se da bi tu neki linux bolje radio posao?

Razocaran sam...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 12:55 - pre 194 meseci
@bakara

Vidis ti pod 1 trazis Windows like distro.

Citat:
bakara: ... i naravno da instalacija bude next/next/next/finish...

Jel` postoji tako nesto, a da moze da radi na ovakvoj masini?


Linux nema takvu filozofiju instaliranja softwera. Jer u Linuxu(malo sredjenijim distribucijama) se software ne instalira tako sto svaki program pravi svoju instalaciju vec se svi programi instaliraju na jedan jedini nacin.

2-go, nije ti rekao da ne postoji takav OS vec takav browser

Citat:
dr ZiDoo: ne :)
danasnji browseri koriste puno memorije. To bi mozda kotrljalo sa operom dok ne dodje do prve flash animacije...


Mogu da zamislim koliko to brzo i efikasno radi na sa XP-om i Operom. Kako si ti reko:
Citat:
bakara: Hmm...pa na tom kompu sad radi XP i opera?


I da napomenuo je flash, jer flash neverovatno opterecuje CPU i RAM i kod mene na linuxu na 1.7 MHz i 1 GB rama. Pogotovo ES kada otvorim i izlistam 10 tema, ako ne pobijem reklamice, zakoci se ceo firefox. Ne znam zasto je to tako i ne kazem da mi ne smeta, smeta mi, ali jbg. Kao sto vec rekoh nisam programer i cekacu dok to ne rese.
:)
Heh
 
0

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 12:59 - pre 194 meseci
Puppy Linux
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 13:04 - pre 194 meseci
Citat:

Vidis ti pod 1 trazis Windows like distro.


Mislis, "distro za jednostavnu upotrebu" :)

Citat:

Linux nema takvu filozofiju instaliranja softwera. Jer u Linuxu(malo sredjenijim distribucijama) se software ne instalira tako sto svaki program pravi svoju instalaciju vec se svi programi instaliraju na jedan jedini nacin.


Cekaj, zar nisu Linuxasi bas na ovom forumu tvrdili da su Linux instalacije postale maksimalno jednostavne i da se svode na "next, next, finish" ?! :)

Svi programi se instaliraju na "jedan jedini nacin"? Sta to, dodjavola, znaci? Ako imas firmu koja pravi softver moras da ides u neki tal sa distro-makerima kako bi se nasao u distro repozitorijumu, ili sta vec?

Citat:

Mogu da zamislim koliko to brzo i efikasno radi na sa XP-om i Operom. Kako si ti reko:


Da, u doba Pentiuma 2 na 400 MHz u Srbiji (cca. 2000) nije postojao Internet i nije se moglo surfovati, zasto se secam drugacijeg utiska ;-)

Windows XP iz 2001 je radio sasvim solidno na 64 MB RAM-a sa sve Office XP-om, dok je Win 2000 leteo.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

MajstorSima

Član broj: 147260
Poruke: 21
*.paleol.net.



Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 13:18 - pre 194 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
da je Linux "bolji OS", dobijao bih ga sa mojim racunarom, a ne dobijam ga - jer ima jos puno toga da se sredi kako bi postao "dobar OS".

Sad dobijash win jer m$ ima da plati proizvodjacima kompova.... definitivno!

i naravno, da bi neshto bilo dobro i jednostavno za korishtenje, ne mora biti windows like!
 
0

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 13:26 - pre 194 meseci
Ne kazem da win xp ne radi, a pogotovo da 2k ne "leti" (inace mislim da je to najbolji win)

Ali kazes da ako instaliras operu (uzimamo u obzir samo najnoviju?) i ako nagruvas tabove da ce i dalje leteti, pod bilo kojim winom? Hah.

Najvise volim kada sve tako bukvalizujete, prosto mi ulepsate dan. Lepo se nasmejem :) I da, onda sledi odgovor za odgovorom i vrti se sve jedno isto.

Linux nije Windows, niti obrnuto. Drugaciji je i jednostavno ne mozete(mo) uporedjivati 2 razlicita sistema.

Hocete da budi isti? Pa cemu onda to?!?

primer: Koliko vidim, svi su popizdeli kada su mob. operatri u srbiji uveli jedinstvene usluge, bolje za korisnike itd... Verovatno vole sto je isto kod svih? :)

To sta su drugi tvrdili, boli me cose, oni mogu da tvrde i da su sa linuxom putovali na mesec... Ali to su samo iskompleksirani ljudi koji ocigledno ne zele da shvate realnost.

Nisam programer i ne interesuje me gde programeri moraju da "idu" da bi se njihov software nasao u spisku programa. Vazno da je meni sve jednostavno i iz jednog prozora nadjem sta mi treba prostim search-om. I nemoj me samo ubedjivati da to ne valja za korisnike, jer je bolje da lutaju po netu, googlu i hiljadu stranica da bi nasli odkle da skinu neki soft.
Verovatno iz tog razloga postoje 10000 sajtova koji prave arhivu. Kako bi nasao ono sto trazis jednostavnije.

Inace i ako skines neki .deb paket, dva puta kliknes na njega i instaliraces ga tako sto se otvori malo prozorce koje u gornjem desnom uglu kaze: install package.

Ah da, vidis nije isto jer pod jedan: svi paketi se instaliraju tako (ako se ne nalaze na repozitorijumima)
pod dva: Dugme se ne zove Next, pa opet Next, pa Accept, pa Next pa ko zna koliko puta Next, pa na kraju Finish :)
pod tri: Dugme se ne nalazi dole desno, vec gore desno. Ovo nikako nije isto. :)

LoL :)
 
0

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.broadband.blic.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 13:27 - pre 194 meseci
Citat:
bakara: @dr ZiDoo
Hmm...pa na tom kompu sad radi XP i opera?

Nadao sam se da bi tu neki linux bolje radio posao?

Razocaran sam... :(


Fikcija:
Windows XP cim se instalira jede 80Mb rama
Opera dodatnih 15 rama
I svi ostali drajveri i sve stalo nek ti jede jos 10 MB
To je: 105Mb rama, sto je duplo vise nego sto ima na racunaru.


Praksta:
Windows XP jede cca 130MB rama
Opera sa 4 taba u kojoj su icitane 4 portala (dnevnik.hr, blic.co.yu, index.ht, elitesecurity.org) jede jedno 70mb rama
To je: 200MB rama ili ti 3.125 outa vise nego ti imas na racunaru


E to znaci da tvoj racunar koristi 30% rama i 70% swap fajla, e ako uzmemo da disk na tom racunaru vjerovatno nije SCSI ili SATA2 ili SATA uopste dobijemo sledecu racunicu: ili taj ko surfa na tom racunaru ima dovoljno vremena da ceka 10 za svaku operaciju ili da taj ko koristi taj racunar laze.

Na taj racunar mozes da instaliras Slackware ili neku drugu "self killing" distribuciju i da pises ultra haj hakerske aplikacije. Za browsing ti preporucujem lynx, a moze i links (podrzava iframe ;)).

Kupi si za 200$ Asus eepc.
tu nema kašike....
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 13:28 - pre 194 meseci
Jeste jeste - zli Microsoft placa OEM-ima da stavljaju Windows na masine, i postize 70% rast profita u 2007 ;-)

Teorije zavere su na nekom drugom spratu. Odacu ti tajnu - svaki, ali svaki OEM bi najradije sutnuo Microsoft po sred guzice i smanjio cenu svog hardvera za $100 u proseku - samo kada bi imali neku alternativu

A nemaju je - zato sto dovoljno dobra alternativa ne postoji. Eto, pocni ti da prodajes "Linux" desktop racunare pa da vidimo koliko ces dugo da opstanes.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.215.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 13:32 - pre 194 meseci
Citat:
Cekaj, zar nisu Linuxasi bas na ovom forumu tvrdili da su Linux instalacije postale maksimalno jednostavne i da se svode na "next, next, finish" ?! :)


Ne, nema next-next-finish, nego samo select-install (kada se radi o nekom grafickom installeru,
a vecina onoga sto bi pozeleo da instaliras vec ima u repozitorijima i uvek mozes instalirati graficki instaler)
Naravno kod linuxa instalacija moze biti i komplikovanija, kada se radi iz source-a, kada je nesto potrebno
dodatno konfigurisati, itd, tada nekada moze biti komplikovanije jer naravno zahteva malo vise znanja,
pogotovo ako "uputstvo sa nekog sajta ili foruma" krene naopako iz nekog razloga.

Medjutim, ne treba brinuti toliko oko toga, sve sto je kvalitetno uradjeno, dobro se instalira i radi,
na svim popularnim distribucijama, i nije potrebno biti Dr. Konzola, kao i kod windowsa, ako je softver
dobro napisan, nema razloga za brigu.

Medjutim smatrama da nije ni lose biti bar - "Konzola Junior", zasto da ne, upoznas zasto i kako neke stvari rade,
a uceci to ne ucis samo linux nego i druge opstije stvari o racunarima.

@offtopic - jel ima neki dobar "spaces" (desktop) fazon koji je Vista/Aero kompatibilan, i freeware? Znaci ne Expose nego spaces.
 
0

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 13:35 - pre 194 meseci
Ah da, cini mi se da Dell isporucuje svoje racunare sa Linuxom, da li to znaci da je Linux bolji??? Smejurija....

A i moj Acer laptop je dosao sa nekim bednim linuxom. Verovatno je bolje to nego Win? opet smejurija...

Ne samo su hteli da ustedim 100eur i da odaberem sta cu koristiti... uglavnom razlog br 1.
 
0

MajstorSima

Član broj: 147260
Poruke: 21
*.paleol.net.



Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 13:36 - pre 194 meseci
@Ivan
Phah... ok... OEMi prodaju kompove sa winom jednostavno jer je mnogo popularniji od lina. Ali skoro svi veci [citaj:ozbiljniji] OEMi ti dozvoljavaju da birash izmedju wina i lina pri kupovini.
 
0

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 13:51 - pre 194 meseci
dobija se i Linux
oce bakara distro sa office-om i browser-om
probaj LiveCD (naravno,narezi na CD-RW, zbog ocuvanja prirode) Xubuntu-a pa ako radi posao sljakaj sa njim :)
kada instalrias, odredi jedno 512MB za swap :D a ostalo na Linux


zanimljvo, nisam citao sve, ali izvlacim sledece:
Dimkovic kao manu Linuxa spominje kobasice a za W2K3 daje predlog kulena...ne kulena nego vesalice

zati mse za obicnog korisnika, koga ne zanimaju finese, preporucuje Debian !!! (bese MarkoBalkan?)
mislim, de Debian nadje, pa da covek poludi... gleda se distro koji nudi kompromis izmedju filozofije slobode softvera i praxe (takav je, npr, Ubuntu)

da li tdjokic ili neko drugi predlaze da se gleda distrowatch... brate, tamo sam se pogubio u sekundi :)


meni i dalje posao radi Ubuntu (solidan distro, ima ono sto mi je potrebno), doduse ja sam napredniji korisnik racunara koji zna sta oce od kompa jos samo da se oslobodi takve droge :D


p.s. python, naravno :D


Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
0

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 14:00 - pre 194 meseci
ja jesam spomenuo .deb pakete, mada nisam mislio na debian vec na ubuntu, zaboravio sam da napomenem. :)

 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.215.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 14:18 - pre 194 meseci
Ubuntu - Linux for woman beings ;)
 
0

dualpretop

Član broj: 135460
Poruke: 16
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji22.04.2008. u 14:43 - pre 194 meseci


Evo ja se javljam sa Debiana...eto, živ sam. Nije on tako nezgodan kao što se priča.
 
0

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux(mozda) bolji
(Zaključana tema (lock), by dr ZiDoo)
Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 159664 | Odgovora: 1082 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.