Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Par pitaja o Ibook-u...

[es] :: Mac hardware :: Par pitaja o Ibook-u...

[ Pregleda: 3106 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
*.adsl.forthnet.gr.

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Par pitaja o Ibook-u...15.04.2008. u 06:49 - pre 194 meseci
Prvi put se srecem sa Ibook-om G4 (u pitanju je 12" 1.33GHz model).Stigao je juce iz USA i imam par stvari koje mi treba razjasniti pre nego sto se pozalim prodavcu...

- Tastatura ima odlomljenu kapicu na caps lock i na F9 tasteru.Drzi se sa jedne strane ali sa druge je odlomljena.Da li je to cesta pojava na Ibook-u ili je ovo zbog nepaznje onog koji je skidao tastaturu? (video sam skoro jedan MB sa istim problemom, zato pitam)

- Combo drive cita normalno CD-e, video DVD-e, ali kad mu ubacim DL Leopard instalacioni nece da pokrene instalaciju.Za to vreme drajv skripi kao nenormalan.Takodje, kad se ubacuje CD ili DVD, u trenutku kad ga uvlaci mehanizam cuje se neko krkljanje i kao da tastatura malo poskakuje na mestu gde je combo drive.Da li je to normalno ili je problem? (napominjem da cita noramalno CD-e i DVD, osim DL instalacionog DVD-a.Poradicu jos na tome)

- Airport ima OCAJAN domet.Naime, u mom stanu koji je oko 140kvm imam AP koji stoji sa jedne strane stana.Sa drugim laptopovima (Acer,Compaq) imam odlican signal ma gde se nalazio, i takodje vidim i druge mreze okolo.Sa Ibook-om sam imao problema da se spojim na nekoliko metara udaljenosti od mog AP-a (USR 5461).Situacija se donekle popravila zamenom 2dB antene na AP-u sa jacom, 5dB.Ali, to je trenutno resenje.Pitanje je da li je moguce da je tako mala osetljivost ili je nesto neispravno?

- Baterija prijavljuje 119 ciklusa punjenja, i kapacitet od nesto preko 4000mAh.Ja sam efektivno koristio laptop za surfovanje nekih 3 sata dok se nije ugasio.Neznam koliko je to dobro ili ne.

- Da li postoji neki softver koji bi proverio laptop? Mislim, znam da su oni problematicni, da im crkavaju maticne ploce.Ali ja sam se ipak zaleteo u kupovinu, pa sad sta je tu je.Interesuje me da proverim laptop da znam da mi nije uvaljen neki falicni.Znate i sami da je kupovina sa Ebay-a macka u dzaku.Ja doduse imam jos uvek vremena da se zalim, pa cu to i da uradim ako je nesto od gore napisanog fatalno po laptop.

U principu, nasao sam novu tastaturu za 15-ak eura, tako da mi tasteri nisu veca stavka.Najvise me brine ovaj Airport (jer je zalemljen za maticnu plocu) i ovaj Combo Drive.Neznam da li umesto tog Combo moze da upadne neki zamenski (nasao sam ovde NEC DVD-RW drive koji je 12.5mm debeo i takodje je slot-in.Ako mu skinem masku s prednje strane ne znam da li bi upao umesto sadasnjeg Combo.

E da, i memorija koju sam spominjao u prethodnom postu radi odlicno.Laptop sad ima 1.5GB memorije i za sada osim ovih nedostataka sto sam naveo radi odlicno...

Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
*.adsl.forthnet.gr.

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Par pitaja o Ibook-u...15.04.2008. u 09:20 - pre 194 meseci
E, i jos jedno ekstra pitanjce.Zar ovaj Ibook nema neki ventilator za hladjenje? Mislim, evo od sinoc se zezam sa njim, bilo je slucajeva da ga poteram na 100% CPU i nekoliko minuta, ali ne cujem nikakav ventilator da radi.Nije da se nesto preterano ugrejao, ali ipak...
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.eunet.yu.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Par pitaja o Ibook-u...15.04.2008. u 10:52 - pre 194 meseci
Sto se tastera tiche, stvarno bi trebalo da se neko potrudi da ih odlomi, nema shanse da odpadnu sami.
Ventilator ima, ali i ja na sestrinom iBook-u ne chujem kad radi.
Sto se airporta tiche, mozesh samo da proverish antenu, kablic koji od kartice ide u ekran.
Baterija je dobra, to je chini mi se onoliko koliko treba da bude.
Sto se ploche tiche, mozesh techtool-om da proverish neke stvari, ali te ploche ne crkavaju, koliko se ja secam. Bilo je g3 problematichnih plocha koje je Apple menjao. Za G4 nisam chuo. A od kad je airport zalemljen za plochu, zar on nema slot ispod tastature??
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
*.adsl.forthnet.gr.

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Par pitaja o Ibook-u...15.04.2008. u 14:54 - pre 194 meseci
Nema slot, zalemljen je.To je poslednja serija Ibook-ova, sa 12" ekranom i 1.33GHz procesorom.Oni su fabricki isli sa 512MB memorije onboard i zalemljenim Airportom/BT-om....

Podigao sam tastaturu kad sam dodavao memoriju, ali na mestu gde je kod starijih G4 Ibook-ova Airport, ovde je samo limeni poklopac.Zato i pitam, jer citam da su kod ovih modela upravo Airportovi bili problematicni, ali u drugom smislu - blokirali su kompjuter i izazivali kernel panic.Kod mene se to ne desava, ali je domet zaista mali.Moj drugi laptop koji je s***e zivo hvata 10 okolnih mreza, a ovaj Ibook jedva ovaj moj AP u kuci....

Pregledao sam ga sad pazljivije, vidi se da je otvaran, i vidi se da je neko otvarao cak i ekran, i nije vratio dobro plastike okolo.To mi nije problem da vratim na mesto, a mozda ustanovim i zasto nema domet (mozda je antena u ekranu negde u prekidu).U drugom slucaju izgleda da moram da rasturim pola laptopa da bih dosao do airporta i prikljucka za antenu...


Nisi mi rekao kako zvuci CD/DVD kod tvoje sestre? Da li krklja ovako kao ovaj moj ili lepo samo zuji kad uvlaci CD?

Ovaj kad ubacujem CD krklja kao da se nesto lomi unutra, ali ipak uvuce cd i cita ga.Sad sam doneo FW kabl da probam da reinstaliram Leopard putem Target moda sa ovog DVD-a koji imam.Ovaj Amer od koga sam kupio mi nije poslao DVD sa Leopardom, a to je bio deo dogovora Ovaj Leopard sto ja imam sam modifikovao da ga instaliram na Imac G4/800 pa ne znam da li mozda nece da instalira zbog te modifikacije (a trebalo bi da nije to problem).Ako nije to u pitanju, onda mi nema druge nego da menjam combo drive, ili da ga ignorisem dok ne crkne sasvim, pa onda da se nerviram.
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Par pitaja o Ibook-u...15.04.2008. u 17:30 - pre 194 meseci
Citat:
PPZ: Tastatura ima odlomljenu kapicu na caps lock i na F9 tasteru.Drzi se sa jedne strane ali sa druge je odlomljena.Da li je to cesta pojava na Ibook-u ili je ovo zbog nepaznje onog koji je skidao tastaturu? (video sam skoro jedan MB sa istim problemom, zato pitam)

Na MacBooku su tasteri pilično dobro pričvršćeni, pa pretpostavljam da je tako i na iBooku.

Ako se po tastaturi kuca normalno i ako neko ne pokušava da silom gura nešto ispod tastera (na primer, da proba da podigne neki taster šrafcigerom), onda ne bi trebalo da bilo koji taster bude otkačen.

Citat:
PPZ: Takodje, kad se ubacuje CD ili DVD, u trenutku kad ga uvlaci mehanizam cuje se neko krkljanje.

Je l' možeš malo bolje da opišeš to "krkljanje"?

Je l' se čuje sličan zvuk kao kad VHS video uvlači kasetu (samo malo tiše) ili baš neko krkljanje?

Ako se samo čuje sličan zvuk kao kad VHS video uvlači kasetu (samo malo tiše), to je valjda normalno jer disk treba da legne u svoje ležište i da ga pritisne onaj onaj držač što okeće disk.


[Ovu poruku je menjao Džeronimo dana 15.04.2008. u 18:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
*.adsl.forthnet.gr.

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Par pitaja o Ibook-u...15.04.2008. u 18:20 - pre 194 meseci
Nije kao VHS, nego je bas kao krkljanje, kao da se nesto lomi unutra.Podigao sam tastaturu, i kad ubacujem disk onaj lim ispod, koji pokriva combo drive se vitoperi kako se ubacuje disk.Doduse, cita ga (zasad) bez problema, pa ne znam sta da mislim.Ali ipak mislim da ne treba da radi tako.Odavno nisam radio sa slot-in drajvovima, poslednji koji sam imao e bio neki Pioneer CD-ROM, ali i on se cuo onako tiho, sto kazes, kao VHS video.
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Par pitaja o Ibook-u...15.04.2008. u 19:01 - pre 194 meseci
Otvori GarageBand i snimi taj zvuk, pa da čujemo kako tačno zvuči kad taj iBook uvlači disk.
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.eunet.yu.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Par pitaja o Ibook-u...16.04.2008. u 00:14 - pre 194 meseci
Uh, pa zvuk koji chujemo je veoma relativna stvar....meni se chini sasvim normalno, jer mi je zvuk slichan na macbook-u, tako da neshto i nisam obracao paznju...

U svakom sluchaju, ne znam kakva ti je situacija bila shto se kinte tiche, tj, za koje pare si pazario, ali ako je u takvom stanju kao sto kazesh, da je otvaran svuda, a vec imash mogucnost da ga vratish, ja bih to i uradio. Iskreno mi se ne dopada stvar koju je neko vec chachkao....jesam mozda picajzla, ali kad sam zimus sestri kupio iBook, gledao sam da to bude dan, i da mogu lepo lagano da pogledam rachunar iz svakog ugla. Naravno, ovaj nije bio otvaran, a kako devojka koja mi je prodala kaze, bio je sve vreme na radnom stolu, slabo ga nosila van sobe i td, sto se dalo i primetiti.

Ne znam koliko sam ti pomogo, ali se ja ne bi petljao sa tim.
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
*.adsl.forthnet.gr.

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Par pitaja o Ibook-u...16.04.2008. u 01:12 - pre 194 meseci
Pa sta da kazem, laptop je ocuvan dosta spolja, ima sam znake od normalnog koriscenja.Sto se otvaranja tice, mozda neko to ne bi primetio, ali ja se bavim takvim poslom da mogu jako dobro da prepoznam kad je nesto otvarano bez da se vidi nesto spolja.Neko je otvarao prostor gde je ekran.Moguce je da je bio razbijen pa su menjali ekran.To meni nije minus, ali hocu da bude sve ok, jer covek na ebay-u nije naveo ove nedostatke.Priznaces, Amerika je malo daleko da setam ovaj laptop tamo-vamo.A kupio sam ga za 500 dolara, sa sve postarinom (negde oko 330 eura).Nije kazem spolja u nesto losem stanju, samo ipak i te pare ne bih da bacim.Znaci tastaturu mogu da kupim za 10-15 eura novu, to ne gledam kao veliki problem.Ovaj domet wirelessa i combo me zezaju.Pokusao sam da instaliram Leoparda ispocetka (dosao je sa instaliranim Leom) ali nesto ne ide.Postavim Imac-a u target mode, i pojavi mi se onaj zuti znak na plavom ekranu za Firewire, ali ga ne vidim na Ibook-u kao drajv?! (povezao sam ih FW kablom 6/6 pina)
Sad sto se drajva tice, istina je da ce retko da se koristi, jer sam ovaj Ibook uzeo za moju zenu, da ima za internet, ali je problem sto tamo gde ce da se koristi imaju HotSpot pa ako ne radi wireless kako treba onda nece imati ni internet.A ja nemam tamo mogucnosti da im menjam antene kao kod kuce...
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
*.adsl.forthnet.gr.

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Par pitaja o Ibook-u...17.04.2008. u 07:45 - pre 194 meseci
Konacno sam resio problem sto nije hteo da boot-uje sa mog Leopard instalacionog.Resenje je vise nego imbecilno.Ja sam moj bekap diska snimio na DVD-R DL disk, koji Ibook jako tesko cita.Kad sam ga iskopirao (bez izmena) na DVD+R DL disk procitao ga je normalno i instalirao.Sad, ima nesto drugo cudno, kad sam re-instalirao Leopard, Airport kao da je proradio bolje.Doduse, jos uvek ne vidim okolne mreze kao sa drugim laptopom, ali konekcija na moj AP je sad stabilna, mnogo brze otvara stranice u Safariju, generalno vidi se poboljsanje.Cemu to da zahvalim, ne znam.I ova distribucija koja je bila na kompjuteru je bila sveza, samo verovatno neka Americka verzija.Sad ostaje da ga testiram jos danas da vidim kako se ponasa...
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

[es] :: Mac hardware :: Par pitaja o Ibook-u...

[ Pregleda: 3106 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.