Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!

[es] :: Art of Programming :: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9569 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!05.04.2008. u 15:17 - pre 195 meseci
Ok, na pocetku da odmah kazem da nisam ovo pokrenuo radi advocacyja nego radi cisto realnog odgovora.

Posto znam programirati i u Javi i u .NET-u (C#), zanimaju me ogranicenja ovih jezika. Ona realna, naravno.
Ovako povrsinski mi se cini da java ima sire mogucnosti u pogledu operativnih sistema i uredjaja. Medjutim, .NET ima onu snagu jednostavnosti i biblioteka. Ovo je naravno laicki i povrsinski odgovor. Ali gdje su im stvarna ogranicenja? Npr. nisam cuo da iko spominje .NET i mobitele u istom kontekstu. Je li to ogranicenje .NET.a?
...
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!05.04.2008. u 15:43 - pre 195 meseci
postoji .net Compact Framework (il' slican naziv)
sljaka na, neces mi verovati, na Windows Mobile uredjajima (smartphone, pda, ima jos nesto?)

recimo, ogranicenje .net-a je platforma, prakticno radi samo na Micorosoft resenjima (Windows, je'lte)
postoji realizacija .net 2.0 za Linux (mozda i jos neki oeprativni sistem), zove se Mono
drugo ogranicenje je sto postoji samo jedan sjajan IDE, cuveni VisualStudio.net (neki programeri mi kazu da je dosta toga maznuo od drugih)

ogranicenje Jave je sto ne znas sta da korsits, ima nekoliko sjajnih IDE i prosto ne znas koji da koristis
drugo je sto je potrebno imati JVM na uredjajima (bez JVM nece da sljaka)
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!05.04.2008. u 15:53 - pre 195 meseci
Citat:
momsab: recimo, ogranicenje .net-a je platforma, prakticno radi samo na Micorosoft resenjima (Windows, je'lte)


Uskoro izlazi NET60, .NET framework za Symbian telefone. Vise o tome na http://www.redfivelabs.com/
Ja skinuo betu i probao i napucao u moj P910i i radi sasvim fino.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!05.04.2008. u 16:20 - pre 195 meseci
podsetio me je mmix da Microsoft "pritiska" Novell i jos neke da unaprede Mono, da bi mogle .net 3.x (i noviji) aplikacije da se prave bez problema i na Linuxu (hm, provericu ovo za svaki slucaj, citao sam pre dva meseca)
vise o Mono http://www.mono-project.com/Main_Page

uglavnom, izgleda da za .net sve manje i manje vazi ogranicenje po pitanju platforme
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!05.04.2008. u 17:32 - pre 195 meseci
Cool! Svidjaju mi se odgovori...

Mali OT u svezi ovoga sa unapredjenjem Monoa. Zamislite ove perverzije: radis pod Linuxom, virtualiziras Vistu i Visual Studio, razvijas programe preko .NET-a, da bi ih naposljetku koristio pod Linuxom
...
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.141.*



+19 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!05.04.2008. u 18:36 - pre 195 meseci
Citat:
momsab: podsetio me je mmix da Microsoft "pritiska" Novell i jos neke da unaprede Mono, da bi mogle .net 3.x (i noviji) aplikacije da se prave bez problema i na Linuxu (hm, provericu ovo za svaki slucaj, citao sam pre dva meseca)
vise o Mono http://www.mono-project.com/Main_Page

uglavnom, izgleda da za .net sve manje i manje vazi ogranicenje po pitanju platforme


jel imaš link za od ovoga?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!06.04.2008. u 08:44 - pre 195 meseci
Ne treba ti neki specificni link, evo sta wiki kaze:
Citat:
Mono's current version is 1.9 (as of March 14, 2008 ). This version provides the core API of the .NET Framework as well as support for C# 2.0 and Visual Basic.NET and C# 3.0. LINQ to objects and XML is part of the distribution, but not LINQ to SQL. C# 3.0 is now the default mode of operation for the C# compiler. While Windows Forms 1.1 is supported, Windows Forms 2.0 implementation is not complete. It is now possible to build and use the DLR with Mono.

Implementation of .NET Framework 3.0 is under development under an experimental Mono subproject called Olive, but the availability of a Mono framework supporting .NET 3.0 is still not planned yet.

An open source implementation of Silverlight, called Moonlight, is now underway and is included in Mono 1.9.[3] The Silverlight 2.0 .NET classes are implemented as part of the Olive module. Moonlight shipped as part of Mono 1.2.6 release.


Po meni je Mono herojski projekat, i ljudi slabo cene koliki trud oni ulazu naspram problema sa kojima se susrecu. Sama cinjenica da su napravili IL-native kompajler za non-Intel procesore je dovoljan kosmar, a oni su uradili mnogo vise od toga. Problem sa portovanjem celog frameworka u Mono vise nisu pure managed asembliji, oni vec sada rade na monou bez problema, samo ih referenciras i IL radi , problem je u unsafe metodama koje su unsafe zato se koriste unmanaged funkcionalnosti i API-e platforme, i za svaku od njih Mono tim mora da napravi implementacije za sve podrzane platforme. Zato naizgled Mono i Olive kasne za MS-om; lahko je MSu jer on radi framework samo za Win platformu i jos na mufte integrise framework sa svojim drugim proizvodima koji nisu portabilni (zamisli npr kako implementirati AspNetSqlMembershipProvider kad nemas Sql server )

Iskreno drago mi je da je ova tema pokrenuta. Sad bas skidam Mono 1.9, nisam ni znao da je izasao pre par nedelja.

U svakom slucaju, ocigledan je push ka konsolidaciji servisa i funkcionalnosti Jave i .NET-a. Java ljudi rade aktivno na stvarima koji manjkaju u Javi (persistence, RAD, runtime optimizacija, packaging i deployment, itd), .NET ljudi aktivno rade na stvarima koje manjkaju u .NETu (platform portability, non-Windows development okruzenja, itd). Znam da se dosta ljudi buni protiv ove inicijative, jer ce zaboga i jedni i drugi da izgube svoj identititet, da postanu komplikovani, itd, itd (skoro svaka primedba koju mozes da zamislis, neko je izrekao), ali ja licno mislim da ce kao posledica ovog obe platforme dobiti nove pristalice i sto je najvaznije bolju prolaznost u biznisu, dakle bolja lova za sve.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!06.04.2008. u 08:52 - pre 195 meseci
Citat:
virtualVoid: Mali OT u svezi ovoga sa unapredjenjem Monoa. Zamislite ove perverzije: radis pod Linuxom, virtualiziras Vistu i Visual Studio, razvijas programe preko .NET-a, da bi ih naposljetku koristio pod Linuxom

NIje to nista nezamislivo, ja sad radim malo drugacije, virtuelizujem Linux pod WIndowsom, razvijam .NET (bar cu sad da se okusam sa novim Monom) i Java programe u Windows platformi i koristim ih pod Linuxom u virtualnom boxu. Perverzija bi zapravo bila da iz Visual Studia pokrenem Linux Mono aplikaciju direktno u Linux virtuelnoj masini u debug modu al nismo daleko ni od toga, VMWare 6 ti omogucava cross-virtualization debbuging izmedju dve windows platforme (tj, mozes npr da radis razvoj i debugging Vista aplikacija na XPu a da debagovan proces bude pokrenut u virtuelnoj Vista masini, sa sve single-stepom
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!06.04.2008. u 09:42 - pre 195 meseci
Znaci ogranicenje .NET-a je portabilnost, sto i nije neka mana u nasem okruzenju gdje 90% ljudi i firmi koristi Windowse. Ima li Java ovakva ogranicenja? Ili je njeno najvece ogranicenje sto postoji vise pravaca razvoja?!

Jesam li dobro shvatio da ne postoje hardverska ogranicenja ovih jezika, tj. da u oba jezika mogu praviti aplikacije za sve uredjaje?
...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!06.04.2008. u 11:09 - pre 195 meseci
Citat:
virtualVoid: Jesam li dobro shvatio da ne postoje hardverska ogranicenja ovih jezika, tj. da u oba jezika mogu praviti aplikacije za sve uredjaje?


.NET aplikacije ne mozes da ganjas na smart phone's koji nemaju WIndows CE. Cak i kad izadje NET60, preostace dobar broj smart telephona koji nisu ni WIndows mobile ni Symbian, i na njima moze da se podigne samo java aplikacija.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Djoks
Djordje Najdanovic
Software Developer
Azalea Maritime

Član broj: 1630
Poruke: 268
85.94.122.*

Sajt: www.azalea-maritime.com


Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!13.04.2008. u 01:45 - pre 195 meseci
Treba naglasiti da Microsoft i Novell SARAĐUJU (na bazi ugovora) po pitanju Mono projekta i uopšte .NET-a na *nix platformama (a ne, kako je neko pomenuo, Microsoft "pritiska" Novell da završi Mono).

Osim Mono-a - relativno nova stavka u MS spektru jeste i Silverlight koji, u verziji 2.1+, omogućava izvršenje .NET kod-a sopstvenim run-time-om. Ovo je relativno novo softversko čedo koje MS kani da portuje na SVE aktuelne browsere svih aktuelnih operativnih sistema (uključujući Smart telefone). Za, otprilike, mjesec i po dana - verzija za Linux će ugledati svjetlost dana (pod kodnim imenom Moonlight), a u procesu je izrada pandana za Mac (Safari).

Dakle - u run-time veličine oko 1.5 koji se integriše u Web browser poput Flash-a - moguće je izvršavati .NET kod uz interfejs baziran na XAML-u (sjetite se WPF-a). Sav alat potreban za razvoj je besplatan (MS Expression Blend + VS2008), a programerima na volju izbor programskog jezika (kao i do sada).
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!13.04.2008. u 11:04 - pre 195 meseci
To sto je Novel morao da pred svojim shareholderima sacuva obraz nakon sto je pljunuo na opensource i GPL i usao u eksluzivni deal sa MSom, ne znaci da oni sad saradjuju. Iako je dobio pare za to, Novell je u obavezi da Microsoftu placa royaltees na sve SUSE server instalacije i MS ne radi sa njima ni na razvoju ni na prodaji Linux resenja, ukljucujuci Mono, jedino sto sam do sada video da je MS iradio po pitanju te "saradnje" je da HyperX podrzava SUSE linux virtuelizaciju i da je javno rekao da nista sem SUSE linuxa nece raditi na HyperX-u (ziveo VMWare). To sto ih MS nece tuziti sto koriste .NET framework signatures u Mono-u takodje ne znaci da saradjuju.


Silverlight i Moonlight inace nisu u MS spektru, slicno kao Mono, Novel radi Moonlight po Silverlight API-u i MS nema veze sa time, sem sto ih sad nece tuziti. Inace je silverlight offtopic ovde posto Silver/moonight nije konkurencija Javi, vec Adobe Flashu i deo Framework API-ja koji je na raspolaganju silverlightu je veoma mali i svodi se GUI klase, nista konkretno ne mozes da uradis na klijentskoj masini sem vizuelizacije tako da je Java daleko mocnija. Konkurencija Javi u domenu browser apleta je u stvari XBAP.
I btw, Visual Studio 2008 Express ima XAML editor, ali je editor rudimentaran i predvidjen za staticke forme, Blend ima punu podrsku za dinamicke silverlight XAML forme ali nije besplatan, kosta $500.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!13.04.2008. u 13:43 - pre 195 meseci
je'l mogu neki izvori, da bismo mi ostali znamo ko je u pravu a ko ne?

edit: typo, gramatika

[Ovu poruku je menjao momsab dana 13.04.2008. u 15:58 GMT+1]
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Djoks
Djordje Najdanovic
Software Developer
Azalea Maritime

Član broj: 1630
Poruke: 268
77.222.5.*

Sajt: www.azalea-maritime.com


Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!13.04.2008. u 14:24 - pre 195 meseci
Iznio sam informacije koje su mi na raspolaganju zahvaljujući saradnji i kontaktima sa ljudima iz Redmonda. Preksinoć sam učestvovao u live-meeting-u baš na temu Silverlight-a, gdje je host David Isbitzki iznio dosadašnje rezultate razvoja pomenute platforme, prezentaciju nekih segmenata iste i potom planove Microsoft-a za budućnost. Nadam se da ćemo tokom narednih dan/dva imati taj LiveMeeting zapis na Internetu, pa ako nekoga bude interesovao sadržaj - može mi se obratiti putem PM-a da bih mu dostavio link za pristup.

Zaista ne pišem po ovom forumu vođen ljubavlju prema MS-u ili mržnjom prema konkurentima. Kao što bi se reklo: "meni ni iz džepa, ni u džep". Ako neko od Vas mrzi ovog ili onog - to je njegovo lično pravo, i ja se tu neću miješati. Ipak - pozivam na realnost i iznošenje provjerenih informacija (po mogućnosti - iz prve ruke), objektivno i bez ličnih emocija (valjda naslov teme to i zahtijeva?) makar zbog onih koji su tačne informacije i tražili.

Ako vjerujete da Microsoft iznosi neistine o Silverlight-u, saradnji sa Novell-om itd. - to je opet vaš lični stav i imate pravo na to. Ne ulazim u dalju raspravu.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!13.04.2008. u 15:47 - pre 195 meseci
OK, ajmo redom:

Da ne kacim gomilu linkova oko Novel/MS dila i njegovih posledica i konacne GPL3 licence i privremenog kompromisa koji je napravljen. Cela ta prica je jos u toku i razresenje ce doci 2011 kad Novel/MS deal istekne i kad GPL3 bude sprecio formiranje slicnog dila. Naravno pod uslovom da 8.maja ove godine kosmar softverskih patenata konacno ne prestane. I pored svega toga Novel i MS pricaju kako je sve sareno i lepo i ja treba u to da verujem samo zato sto su to rekli PRovi i ostali zaposleni u tim kompanijama . Ako nekog interesuje zasto je ta "saradnja" osudjena na propast, evo bar jedan link: http://www.linux-watch.com/news/NS8853808815.html

Spisak podrzanih servera u HyperV-u:
http://www.microsoft.com/windo...hyperv-supported-guest-os.aspx

"Saradnja" ne pokriva koriscenje Mono-a pod drugim Linux distroima:
Novell Ships Mono 1.2The deal provides a patent covenant to Novell's Mono users that Microsoft will not pursue any sort of patent litigation against them. The deal does not protect non-Novell users of Mono.[/url]

Moonlight/silverlight: Moonlight is Not Silverlight, Silverlight is Not Flash

Ogranicenja Visual Studia za "besplatan" Silverlight razvoj:
Da bi uopste radio Silverlight kodiranje, treba ti Microsoft Silverlight 1.1 Tools Alpha for Visual Studio 2008. Kao prvo, u samim notes pise: Note: This release will not work with the Visual Studio 2008 Express editions. Znaci toolkit je dzabe, ali ti treba nebesplatni Visual Studio za to. Dalje, da bi tool koristio naprednije silverlight tehnike, toolkit se integrise sa Blendom, koji takodje nije dzabe.

Cena "besplatnog" Blenda:
http://www.microsoft.com/expre...products/retail.aspx?key=blend

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!13.04.2008. u 18:12 - pre 195 meseci
Čisto da ne bude zabune: MS itekako pomaže Novell na izradi Moonlighta - od toga što će im praktično pokloniti deo vezan za audio/video, pa do testova. Više o tome pogledajte na MIX08 prezentaciji koju je održao de Icaza. Dakle, nema govora o tome da je Moonlight nešto što Novell radi bez konkretne tehničke pomoći Microsofta.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Djoks
Djordje Najdanovic
Software Developer
Azalea Maritime

Član broj: 1630
Poruke: 268
77.222.5.*

Sajt: www.azalea-maritime.com


Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!13.04.2008. u 18:25 - pre 195 meseci
mmix - prvo si rekao da Silverlight/Moonlight nemaju veze sa Microsoft-om, ali si u međuvremenu čitao nešto o tome pa sad pišeš drugu priču? Tako bih te, ponovo, i po drugom pitanju (.NET-u unutar Silverlight-a), uputio na srodne sajtove - ne bi li se poučio o onome što nam slijedi u bliskoj budućnosti na polju programiranja za Web. U svrhu toga - postoji vrlo simpatičan dijagram koji pokazuju novitete na polju Silverlight projekta onako "na brzinu": http://joestegman.members.winisp.net/DeepZoom/ (naravno, kreiran u Silverlight-u ;)

---

A sad, sa korisničkog aspekta: da ispoštujem topic i ispravim se (a usput se i izvinem ostalima) - Silverlight toolkit se za sada ne može instalirati unutar VS2008 Express edicija, ali će vrlo brzo (vjerovatno u prvoj "beti") ta integracija biti omogućena. To je, dakle, zvanični odgovor jedne "kafe-kuvarice" iz MS-a. Blend nije besplatan (kao što ni Adobe Flash nije besplatan), ali postoje trial verzije. Da li će na tržištu biti nešto kao "Blend Express" - odlučiće samo tržište. Ono što je poenta mog prethodnog post-a jeste naglašavanje mogućnosti izvršavanja .NET kod-a unutar Silverlight run-time-a koji se ne svodi samo na akcije vezane za GUI (kako si ti, mmix, ranije pomenuo). Ovo je vrlo važan momenat. Recimo, za primjer rada sa bazom podataka - Silverlight podržava data-binding nad XAML kontrolama (primjer i tutorial na: http://silverlight.net/learn/tutorials/databinding.aspx), a tek će uslijediti dalja podrška i raznorazne kontrole (sjetimo se Microsoft open-source projekta pod nazivom AJAX Toolkit, na što će mmix sad vjerovatno ponovno da krene sa demantima). ;)



Elem, za sve nas koje ne interesuju svjetske zavjere i ugovori kreirani "ispod žita", i za sve nas koji živimo od programiranja, a ne od propagiranja ideologije: ko želi da proba i pročita nešto više o tome - toplo preporučujem sljedeće linkove za početak:

- Tutoriali, gomila izuzetnih primjera, blog-ovi itd. - http://silverlight.net/default.aspx
- Svima nam poznato ime - Jesse Liberty, Silverlight geek - http://silverlight.net/blogs/jesseliberty/
- Silverlight hosting (10GB besplatnog prostora, 5 TB mjesečnog bandwidth-a) za korisničke Silverlight aplikacije - http://dev.live.com/silverlight/default.aspx

Par ohrabrujućih novosti:

- Microsoft Delivers Silverlight 1.0 and extents support for - Linux http://www.microsoft.com/press.../sep07/09-04SilverlightPR.mspx
- Nokia to bring Microsoft Silverlight powered experiences to millions of mobile users - http://www.nokia.com/A4136001?newsid=1197788

---

Zašto ovoliko potenciram Silverlight? Zato što je to prečica do portabilnih .NET aplikacija koju nam .NET Framework nije obezbijedio u onoj mjeri i u rokovima koje je Microsoft prvobitno obećavao. Naravno - Silverlight ne može zamijeniti Windows aplikacije, i sve ima svoju namjenu s' tim što će Silverlight pronaći svoju namjenu na mnogo širem području nego što je to do sada bio slučaj (što se već uveliko i događa). I to, takođe, treba uzeti kao jednu od predhosti .NET platforme uopšte - tako da se ne bih složio da je ova priča off-topic.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!13.04.2008. u 22:22 - pre 195 meseci
@degojs: To znaci da MS radi razvoj koda za Linux kad ce im pokloniti ceo kod za audio/video? Bez izvinjenja za svoj cinizam, to cu poverovati kad budem video I naravno, pod uslovom da softverski patenti ne umru 8. maja, sta ce se desiti sa tim MS kodom u moonlightu 2011-e? Hoce se MS odreci svih svojih patenata koje navodno drzi nad Linux distroima da bi nastavio "partnerstvo" sa Novelom?


@Djoks: sad sam video typo, ispalo je da i silver i moon nisu iz MS-a, fali "oba" izmedju "nisu u" izvinjavam se na tome, ali moonlight nije. Jos cekam da neko da konkretan primer da nisam u pravu. Znaci ne "bio pera na konferenciji i reko" jer pera moze da kaze da ce ljudi dogodine hodati na marsu, nego "evo sors za Moon, ovo je uradio MS pod GPLom i radi na ne-SUSE distrou".

Ovaj plakat za Silverlight (btw, mala digresija, neopisivo sam srecan sto mi je sajt podigao ceo silverlight engine da bi mi pokazao jpg slicicu ) upravo potvrdjuje ono sto sam ja tebi hteo da kazem, a to je da Silverlight nije konkurencija Javi, vec konkurencija Adobe Flashu (ili ispravnije Adobe Air-u ako cemo ajax da ubacimo u celu pricu). Postoji razlog zasto je framework 30tak Mb a silverlight jedva preko 4, zato sto fali podosta klasa. Ako ima sumnje, evo da i ja okacim sareni poster .NET 3.5 namespace hierarchy pa uporedi.

Ceo silverlight je umotan u sandbox i nema operacije koje rade sa lokalnim resursima izuezev grafike i zvuka pod strogo kontrolisanim uslovima. Ako je tako mocan, ajde predoci kako bi napravio mass-uploader aplet u silverlightu? Ne mozes jer nemas pristup harddisku, niti ces ikad imati jer je sandboxovan po dizajnu, kao sto je i javascript, kao sto je Flash, kao sto je Air. Jednostavno nije ista kategorija kao Java gde potpisani apleti mogu da rade iste stvari koje moze potpisani ActiveX ili XBAP aplikacija (uz naravno, enterprise polisu koja bi aplikaciju na intranteu prebacila iz internet/intranet zone u trusted). Znaci u potpunosti si limitiran na informacije koje preko rudimentarnog WCFa stizu u tvoju silverlight aplikaciju (da ne gresim dusu imas citav 1mb IsolatedStorage-a po domenu).

Elem, silverlight toolkit je vec u prvoj beti i ne radi na expressu, ako ga i bude bilo tu to ce biti totalni bezobrazluk nakon sto su izmaltretirali plugin developere koji su pravili ekstenzije za express. A i ta tvrdnja "kafe kuvarice" da ce biti besplatni Blend express ako to trziste zahteva mi je veoma dubiozno. Blend nije visual studio, nema bonus features preko rudimentalnog skleleta kao sto to ima visual studio pa da ima sta da ogoli i daje za dz. Blend je ceo posvecen dinamickom dizajnu xaml formi i prilicno je lean. Ako bilo sta izostavis iz Blenda da bi napravio express verziju izbacio si neki deo xaml dizajna i samim tim ceo blend express gubi svoju poentu.

A AJAX Toolkit, pa ne vidim sto bih te demantovao, ASP.NET Ajax je pod Ms-PL licencom, sto je pretpostavljam najblize sto MS moze da dodje do open source-a

Citat:
Elem, za sve nas koje ne interesuju svjetske zavjere i ugovori kreirani "ispod žita", i za sve nas koji živimo od programiranja, a ne od propagiranja ideologije:


Ovo je bilo totalno neprovocirano, ja koliko vidim postove nisam pricao o nikakvoj zaveri, i ja zivim od projektovanja i programiranja, stavise veci deo mojih prihoda stize od .NET razvoja vec duze vreme. Ja samo nisam od onih koji misle da je sve sto izadje iz Redmondove zadnjice napravljeno od zlata. Od kad je kontrolu nad informacijama u velikim softverskim kompanijama preuzeo marketing, ne verujem nicemu sto oni kazu dok ne vidim svojim ocima ili dok ne bude publikovano u SEC (ako tu slazu, neko ide u tvorza), sve ostalo je tupljenje sa debelim "forward looking information" disclaimerima na kraju. Kad se par puta zaletis i radis sa cutting edge tehnologijom i dovedes sebe u poziciju da objasnjavas klijentima da ne mozes da izvedes nesto sto si obecao zato sto je zlatne momke iz redmonda mrzelo da to urade pa su izbacili iz finalne specifikacije jer a) to nikom ne treba b) to nije u skladu sa njihovom "vizijom", c) jednostavno nisu imali vremena, d) "nije obezbijedio u onoj mjeri i u rokovima koje je ... prvobitno obećavao", e) <ubaci sam>, onda se ugrizes za jezik i skrckas vrabca u ruci a goluba na grani ignorises.

Takodje, po nivou tvog potenciranja si napravio famu da ja mislim da je Silverlight sra*je, sto je daleko od istine, za svoju primenu je odlican proizvod. Ja samo ne mislim da je silverlight magicni puter i necu ga mazati na hleb svako jutro i sasvim sigurno necu zameniti HTML XAML-om u svakoj mogucoj prilici (kao npr taj DeepZoom) i necu poceti da zamenjujem LAN winforms aplikacije jos jednom generacijom browser intraneta, tj. silverlight-om

I na kraju, silverlight nije precica do multi-platform portabilnosti jer jednostavno nikad nece funkcionisati van sandbox-a sto mu ogranicava upotrebu, tako da nikad neces moci da uradis u njemu ono sto mozes u standalone .NET aplikacijama ili XBAP-u. Jednostavno ce biti pandan Flashu (Airu) i koristice se za izradu sarenijih dinamickih web sajtova sa brzhim Ajax odzivom nego sto ga ima HTML/Ajax ili Air, i tu je njegova prva i jedina prednost.



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Djoks
Djordje Najdanovic
Software Developer
Azalea Maritime

Član broj: 1630
Poruke: 268
77.222.5.*

Sajt: www.azalea-maritime.com


Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!13.04.2008. u 23:19 - pre 195 meseci
mmix, ja nisam okarakterisao Silverlight kao pandan Javi (budući ili sadašnji), niti sam Javu pomenuo - tako da je većina tvog posta - u suštini replika tvojoj sopstvenoj ideji koju si nam plasirao.

---

Elem, typo ili ne - MS ili Novell - Silverlight ili Moonlight - data tehnologija predstavlja značajan pomak u oblasti Web programiranja nama (a, bogami, i tebi) koji razvijamo .NET aplikacije i ne želimo da se bakćemo Adobe Flash-om, ActionScript-om itd. Dakle - pozivam te još jednom da pogledaš Showcase sa linkova koje sam postovao, i informišeš se o onome što ljudi trenutno rade i na koji način to rade. Na tebi je, naravno, da li ćeš ovoj tehnologiji dati šansu danas ili čekati 2011. godinu da se "zločinačke namjere" Microsoft-a veličanstveno raskrinkaju.

Što se sandbox-a tiče - pogledaj još jednom prethodni dijagram. Ne znam što si očekivao od Silverlight-a? Da će ti omogućiti da napišeš program za particionisanje hard diska il flešovanje BIOS-a? Pogledaj lepezu protokola koji su ti dati na upotrebu za komunikaciju van okvira. Ako izuzmemo integraciju ASP.NET-a u Silverlight i obrnuto - ostaju ti, recimo, Web servisi. Što ti od front-end-a koji radi u bilo kojem browser-u, na bilo kojoj platformi, više od toga treba?

Treba ti - mašta. ;)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!14.04.2008. u 18:00 - pre 195 meseci
Ok, sad udahni duboko i procitaj temu od pocetka, a narocito naslov. Ako si silverlight ubacio u temu onda si otvorio diskusiju o komparaciji silverlighta kao .NET tehnologije i Jave. Zato ne optuzuj mene sto to potenciram jer je to tema ovde. Ako samo hoces da reklamiras silverlight onda za to ima druga tema ili ako je nema onda je otvori sam.

I ljubazno obustavi da me upucujes na silverlight resurse, vrlo dobro znam sta je silverlight i koje su njegove mogucnosti i ogranicenja i video sam skoro sve sto je radjeno i sve sto sam sam radio u silverlightu i Blendu. Hvala na brizi, doduse. A problem sa Monom i moolightom i te kako treba da te interesuje posto i sam navodis njihovo postojanje kao konacnu realizaciju microsoftovog obecanja multiplatformske podrske. 2011e nece biti nikakve "zlocinacke aktivnosti" (mada bi se neki slozili sa time), jednostavno prestaje da vazi deal sa novelom i mono i moonlight prelaze u underground zajedno sa ostalim linux tehnologijama nad kojima MS navodno drzi patente i cime se otvara nova pandorina kutija oko produkcionih delova koda koji poticu od MSa a koje je degojs pomenuo i koje tek treba da vidimo. Ako ti svojim klijentima koji racunaju na linux implementaciju ne predocis ovu informaciju onda im jednostavno precutkujes mogucnost da kroz tri godine njihova silverlight aplikacija nece moci legitimno da se koristi na linux platformi i u njihovo ime odlucujes da to nije vazno.

A sve te lepeze protokola koje pominjes imaju veoma vazno sandox ogranicenje, mogu ili da se konektuju samo na point-of-origin (socket), ili moraju (preko WCFa) da se povezu na server side proxy. Niko ovde ne pominje flashovanje BIOSa, pominje se (sasvim u skladu sa OVOM temom) funkcionalnost silverlight-a u poredjenju sa Javom. Ako to nisi hteo, nisi ni trebao da zapocinjes.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Ogranicenja Jave i .NET-a - Nije advocacy!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9569 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.