Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vista - da li je legalno?

[es] :: Windows desktop :: Vista - da li je legalno?
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Jeftić)

[ Pregleda: 4443 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 17:38 - pre 195 meseci
Kupio sam nov laptop i uz njega dobio legalnu Vistu, ali bez instalacionog diska. Sa dojnje strane je zalepljena microsoft nalepnica sa product key-em. Ono sto me zanima, kada bih hteo da reinstaliram sistem, da li mogu da koristim bilo koji instalaioni disk viste (pozajmljen), a da pritom koristim samo svoj product key? Da li se posedovanjem te nalepnice, podrazumeva da ja imam licencu i da nije bitno koji cu disk koristiti prilikom instalacije?
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 17:53 - pre 195 meseci
Bitno je, mora biti OEM disk.
 
0

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 18:19 - pre 195 meseci
A to znaci, sta? Nisam dovoljno upucen u operativne sisteme, tako da mi ni termini nisu poznati. Do sada su taj posao drugi radili za mene, tacnije firme u kojima sam radio su imale tehnicku podrsku, tako da jos nisam bio u prilici da sam instaliram operativni sistem, iako vec godinama radim na racunaru.
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
77.46.244.*



+6455 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 18:20 - pre 195 meseci
Ako vistu instaliraš na istom računaru, ne moraš čak ni isti serijski broj da koristiš, dovoljno što imaš nalepnicu.. Ali naravno, serijski broj ti treba da bi odradio validaciju na netu...
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 18:56 - pre 195 meseci
Citat:
Skandy: A to znaci, sta? Nisam dovoljno upucen u operativne sisteme, tako da mi ni termini nisu poznati. Do sada su taj posao drugi radili za mene, tacnije firme u kojima sam radio su imale tehnicku podrsku, tako da jos nisam bio u prilici da sam instaliram operativni sistem, iako vec godinama radim na racunaru.


Znači da ti treba OEM disk od tvoje verzije Viste, npr. "Windows Vista Home Premium OEM". Obično servisi imaju takve diskove, pa možda neko bude hteo da ti pozajmi/proda.
 
0

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 20:23 - pre 195 meseci
Znaci li to da posedovanjem te nalepnice mogu da imam i kopiju diska ili mogu da skinem odgovarajucu verziju sa neta?
 
0

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 21:03 - pre 195 meseci
U novije vreme neki laptop računari stižu sa preinstaliranim OEM Windows Vista Premium. Uobičajeno je da na takvom računaru postoje 3 particije:
- Skrivena EISA particija na kojoj je image kompletne instalacije Viste i pripadajućih drajvera
- Particija "System" (butabilna) na kojoj su instalirani Windows i svi prateći programi
- Particija "Data" uglavnom prazna i ostavljena za korisničke podatke, ali se ovde raspoloživi prostor koristi i kod kreiranja "Rescue Disc"

Uz nov računar se ne dobija nikakav disk, ali se preporučuje da se odmah po uključenju računara, pomoću već instaliranih programa naprave butabilni "Windows Rescue Disc" kao i "Windows Drivers Disc", što je uz pomoć priloženog wizarda veoma lak posao.
Ako korisnik tokom korišćenja odluči da ukine particiju "Data" ili da je bitno smanji, suočiće se sa problemom prilikom pravljenja gore pomenutih diskova, pošto automatizovana procedura zahteva određeni slobodan prostor na particiji "Data".

Pošto je reč o OEM verziji Viste nikakva naknadna aktivacija nije potrebna. U slučaju bilo kakvog kraha se pomoću kreiranog "Rescue Disc" stanje celog sistema vraća na početno (uključiv i particije i sve podatke na njima)

Pokušaj instalacije Windows Vista sa nekog drugog instalacionog diska uz primenu OEM serijskog broja zalepljenog na kućištu NIJE MOGUĆ!

Čiča-miča... (možda se po neki detalj razlikuje od proizvođača do proizvođača, ali generalno gledano ovako izgleda taj OEM scenario)


[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 03.04.2008. u 23:50 GMT+1]
 
0

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 21:33 - pre 195 meseci
Po kupovini racunara sam napravi pomenuti backup. E sada kod mene ti diskovi nose malo drugacije nazive, jedan je "Factory" (zauzima dva DVD-a, ne cela) a drugi je "Drivers and Application backup disc". Ovaj drugi, kada ga ubacim u CD ROM pokrece se automatski (auto run), a ovaj prvi (Factory) ne. U ovom prvom posedujem i neki ISO fajl, da li je potrebno jos nesto dodatno da uradim, kako bi taj disk bio upotrebljiv kada dodje vreme za to?
Prilozicu ovde slike sa sadrzajem tih diskova, kao i sadrzaj ISO fajla.
Prikačeni fajlovi
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 21:34 - pre 195 meseci
Hm, ne znam za Vistu, ali ja sam uz konfiguracije sa XP-om dobijao i OEM diskove (ne recovery, baš oem) i reinstaliralo se najnormalnije sa serijskim s nalepnice, naravno ukoliko nije ništa bitnije promenjeno od hardvera.
 
0

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 22:17 - pre 195 meseci
OK nisam naveo da je Rescue Disc na 2 DVD...
Proveri samo da li je taj prvi od dva "Factory" butabilan, ako jeste onda nemaš brige... u protivnom bi morao da skineš sa interneta ISO fajl: "Vista_Recovery_Disc_x86.iso" (120MB) da se nađe za slučaj potrebe vraćanja podataka...
Sadržaj ISO fajla na tvojoj slici ukazuje da je to najverovatnije instalacioni Windows (ali XP obzirom da ima folder i386, i fajlove WIN51* !?), nareži ga pa probaj...


"Vista_Recovery_Disc_x86.iso"



[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 03.04.2008. u 23:58 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 22:29 - pre 195 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Hm, ne znam za Vistu, ali ja sam uz konfiguracije sa XP-om dobijao i OEM diskove (ne recovery, baš oem) i reinstaliralo se najnormalnije sa serijskim s nalepnice, naravno ukoliko nije ništa bitnije promenjeno od hardvera.

Viđao sam u zadnje vreme laptop računare uz koje je umesto Windows diska bila priložena kartonska kružna sličica, po dimenzijama i obliku ista kao CD, na čijoj poleđini je ispisano uputstvo kako da se od "Discless" instalacije naprave ovi recovery diskovi...

 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
79.101.70.*



+6455 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 22:44 - pre 195 meseci
Evo moje iskustvo.

Imam Lenovo ThinkPad T43p laptop koji je došao sa Windows XP Pro. Reinstalirao sam windows, namerno sklonio skrivenu particiju od par giga i oslobodio se gomile "besplatnog" softvera koji je došao uz laptop i instalirao samo ono što mi treba... Prilikom instalacije mi nije hteo prihvatiti ključ sa nalepnice pa sam instalirao sa piratskim ključem... Kad sam sve završio, pozvao sam Microsoft podršku u Beogradu, čovek me uputio na tačnu adresu na MS sajtu odakle sam skinuo neki program koji radi promenu serijskog broja, ukucao serijski broj sa nalepnice i sve je prošlo bez problema.
 
0

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?03.04.2008. u 23:22 - pre 195 meseci
Velicina mog ISO fajla je takodje 120MB, cudno mi je da je od XP-a, jer je na racunaru Vista, svakako cu narezati pa videti sta se desava. U svakom slucaju hvala svima na dosadasnjim odgovorima.
Pozdrav.
 
0

slobo klajic
Slobodan Vojinović
Medvedja

Član broj: 169503
Poruke: 228
195.252.85.*



Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?04.04.2008. u 20:32 - pre 195 meseci
Ta napepnica na laptopu ti je dokaz da ti je vista licencirana.
Prilikom instalacije OS kad ukucaš ključ sa nalepnice - taj ključ ti odredjuje koja će ti vrsta viste biti instalirana /home, basic, ulitamte idr/ tako da nemaš mogućnosti da biraš vrstu OS viste-
obićno na D particiji imaš kreiran ricvery /kopiju sistema/ ako zlu ne trebalo odatkle vratiš sve na fabrički.
Ako se pak odlućiš da formatiraš i tu particiju /a nemaš potrebe jer je ona obično veličine kopije sistemkog diska/ prethodno pokupi sa sajta sve potrebne i preporučne drajvere za taj model i odgovarajući OS, pa kad napkuješ /digneš/ sistem pogodnim programom /moja preporuka acronis / napraviš kopiju sistemske particije i šibaj.......
PS. Dok imaš tu nalepnicu na laptopu ne sekiraj se legalnosti te vrste OS - ako te ne mrzi preinstaliraj svaki dan samo što ćeš posle treće aktivacije OS morati MS da pošalješ kopiju te nalepnice i to je to,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Slobo
 
0

Jericho

Član broj: 161511
Poruke: 248
*.smin-1.sezampro.yu.



+449 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?05.04.2008. u 14:12 - pre 195 meseci
Citat:
ventura: Evo moje iskustvo.

Imam Lenovo ThinkPad T43p laptop koji je došao sa Windows XP Pro. Reinstalirao sam windows, namerno sklonio skrivenu particiju od par giga i oslobodio se gomile "besplatnog" softvera koji je došao uz laptop i instalirao samo ono što mi treba... Prilikom instalacije mi nije hteo prihvatiti ključ sa nalepnice pa sam instalirao sa piratskim ključem... Kad sam sve završio, pozvao sam Microsoft podršku u Beogradu, čovek me uputio na tačnu adresu na MS sajtu odakle sam skinuo neki program koji radi promenu serijskog broja, ukucao serijski broj sa nalepnice i sve je prošlo bez problema.


Eh, sto se meni nije taj javio!!!
Ja sam radio downgrade sa Viste na XP na Lenovo ThinkPad x60. Pre nego sto sam pregazio Vistu, pozovem Microsoft korisnicki servis kako bih unapred proverio proceduru. Operater mi kaze da instaliram BILO KAKAV XP, sa bilo kakvog diska. Ja uzmem pirata, instaliram, zovnem (sutradan) ponovo da aktiviram Windows, javi se neka operaterka koja mi kaze "mora da je doslo do neke zabune, mora biti originalni medij". Ubedjivah se malo sa njom, ona ostade pri svom, pa sam posle toga morao da preinstaliram XP koristeci originalni cd. To naravno nije bio tako veliki problem, daleko veci problem bila je instalacija svih drajvera na koju sam izgubio pola dana. Microsoft bi trebalo da mi plati za to izgubljeno vreme
A sve vreme sam tacno znao da operaterka ne zna da postoji ta opcija koju si naveo, iako se raspitivala unaokolo po centru, i da mi operater od prethodnog dana nije slucajno naglasavao "bilo kojeg medija".
 
0

KLLIKER
Novi Sad

Član broj: 13142
Poruke: 207
*.opticon.hu.



+4 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?05.04.2008. u 16:46 - pre 195 meseci
Ja iskreno da vam kazem imam licencirane verzije i XP i Viste Ultimate i verujte nikada do sada nisam instalirao OS sa tih originala. Cesto rusim sistem i hobi mi je da pravim sopstveni instalacioni disk.Po meni je glupo da se sistem dize sa originala.Toliko je nepotrebnih stvari na njemu za normalnog korisnika da je to cudo nevidjeno. Ja sam do te mere principijelan da kada sistem instaliram iznova samo ubacim disk i restart, sve ostalo mora da ide samo od sebe do samog finisa. Recimo sa ove Viste na kojoj radim su izbaceni apsolutno svi drajveri koji su se nalazili na originalu i nepotrebni mom HP racunaru. Takodje za drugi desktop imam napravljenu kopiju viste koja uopste ne moze da se instalira na ovaj HP i suprotno. Sto se pak legalnosti tice ja posedujem originale a ono sto cu modifikovati je licno moja stvar i kopija ( rezervna ) je koliko znam dozvoljena. Licno sam misljenja da Microsoft bio on u USA ili Srbiji jedinku nikada nece goniti. Legalnost softwera se sprovodi u firmama i tu se drzi do principijelnosti. Doduse pravno napisano se odnosi na sve ali praksa je nesto drugo. Sad cu lupiti brojku jer se ne secam tacno ali do skora je Microsoft imao akciju u kojoj je podelio ( mislim 100 000 kopija originala ) besplatno. Dovoljno govori, zar ne.
 
0

Esprit
Srbija

Član broj: 172358
Poruke: 79
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.nakeddivorce.com


+3 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?08.10.2008. u 09:25 - pre 189 meseci
Da ne otvaram sada novu temu.
Kupila sam novi laptop, imam Windows Vista Home Premium.
E sad, ne mogu vise da koristim MS Office, trazi mi Product Key.
Pokusala sam da ukucam Key sa nalepnice na pozadini, ali to nije to.

Na koji nacim mgu ponovo da koristim OFFICE, neophodan mi je? :(

Hvala na svakoj pomoci.

 
0

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?08.10.2008. u 09:34 - pre 189 meseci
Pa da ga kupiš. Na laptopu je bio trial koji je istekao.
 
0

Esprit
Srbija

Član broj: 172358
Poruke: 79
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.nakeddivorce.com


+3 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?08.10.2008. u 09:38 - pre 189 meseci
ok to mi je jasno, ali s obzirom da ne mogu da ga kupim.... hmmm, ima li neki drugi nacin?
ili ovo nije pravo mesto za takva pitanja?


 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Vista - da li je legalno?08.10.2008. u 09:55 - pre 189 meseci
Ovaj forum nije mesto za takva pitanja.
 
0

[es] :: Windows desktop :: Vista - da li je legalno?
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Jeftić)

[ Pregleda: 4443 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.