Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hmm,malko sam zbunjen

[es] :: Linux :: Hmm,malko sam zbunjen

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7272 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

podroom
Svircevic Djordje
Bečej

Član broj: 44374
Poruke: 109
91.102.226.*



+2 Profil

icon Hmm,malko sam zbunjen21.03.2008. u 16:14 - pre 195 meseci
Htedoh instalirati ubuntu ,mandrivu,fedoru i ne uspeh...tj delimicno sam uspeo.Zanima me sad da li postoji neka verzija koja se bas instalira na hdd ili su za sve potrebni cd-ovi za boot-ovanje,ranije verzije sam uspevao da instaliram ali ove novije mi stalno traze boot cd(ili samo predju da boot-uju winXp tj nemam opciju dual boot-a da izaberem).Budite blagi prema meni nov sam u ovome,i nemojte da mi govorite da se drzim windows-a ,zato sto hocu da naucim i nesto o LinuxOS.
Zaboravih da pomenem konfiguraciju na kojo pokusavam to da uradim:
Biostar nf7050(integrisana grafika)
AM2 1600Le
1GB transcend ddr2
250GB Sata Maxtor
LG DVD-RW Sata
:)))))

[Ovu poruku je menjao podroom dana 21.03.2008. u 18:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen21.03.2008. u 18:04 - pre 195 meseci
Da li si pogledao Danilovu Top temu?
Šta ti znači: delimično sam uspeo? Linux u principu mora da se butuje da bi se instalirao - ne shvatam u čemu je problem ;(
 
Odgovor na temu

batasson
Nikola Pasic
Beograd

Član broj: 96246
Poruke: 148
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 00:38 - pre 195 meseci
Jesi li siguran da imas instalacioni medium??

Mozda si pokretao linux sa live diska...
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 03:28 - pre 195 meseci
Ajde se prvo lepo odluci za distribuciju, od tog tvog izbora predlazem Fedoru,
a onda lepo skini instalacioni DVD ili CD, dakle ne "Live" verziju nego instalacionu,
ubaci taj DVD ili CD kad ga narezes, stavi da se sistem boot-uje sa njega, idi na
INSTALL, a onda pisi gde je eventualno zapelo. Instalacija svake distribucije je slicna
ali ipak postoje razlike, i moras tacno da kazes sta si probao i na kakav si problem
naisao da bi iko mogao da ti pomogne.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 04:48 - pre 195 meseci
E napricaste mu puna kola, a mala vajda.

podroom idemo od pocetka. Ja preporucujem ipak one distribucije koje pocinju sa Live, jer tu mozes vrlo brzo da vidis da li ti doticna stvar radi ili ne.

Uzmimo teoriski sledecu distribuciju Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon). Idi na sajt http://releases.ubuntu.com/7.10/. Tamo imas izbora raznih opcija, pa pazljivo procitaj i izaberi.

Uzmimo da si odlucio za PC (Intel x86) desktop CD. Kliknes na to i dobijes ponudu da skines sledeci fajl: ubuntu-7.10-desktop-i386.iso To skines. Sada ga treba narezati na CD. Tu dolazimo do odgovora na jedno od tvojih pitanja - ono o butovanju. Naime, skinuti fajl treba narezati kao Image, onda je CD automatski butabilan. Izvinjavam se jer ne poznajem dovoljno Windows, ali ces sigurno naci ovo na sta sam te upozorio.

Sada moras uci u BIOS racunara i tamo izabrati da ti je prvi uredjaj za bootovanje CD-ROM. Prilikom restarta racunar prvo trazi CD i tad se pojavi Linux.

To je sve.

Ako uzmes neku drugu distribuciju, recimo Fedoru, stvar je slicna - skidas (ako uzmes CD, onda vise komada, sto je dosadno i nema nekog posebnog razloga da pocinjes bas sa takvom distribucijom, sem ako ne resavas neki specijalan problem, ali o tome kasnije), rezes kao Image, obavezno u BIOS-u izaberi CD-ROM, i opet ce se pojaviti Linux, ali ovoga puta samo ponuda da pokrenes instalaciju.

Dual boot se dobija kasnije, kad vec uradis instalaciju. Za razliku od Windows-a, Linux te obavestava koje su opcije, pa sam odlucis sta ce biti ubuduce - samo Linux ili oba. Nekad je sve automatski, zavisi od distribucije i verzije.

UKOLIKO IMAS NEKE VAZNE PODATKE NA HDD, OBAVEZNO URADI BACKUP. PRILIKOM INSTALACIJE CES MORATI DA SMANJIS PROSTOR ZA WINDOWS, DA BI NAPRAVIO MESTO ZA LINUX I TADA SE MOZE DESITI DA OBRISES SVE STO IMAS NA DISKU.

Zbog raznih zakonskih stvari, vecina distribucija dolazi tako da neke stvari treba dodatno podesiti. Kazu da to nije tesko, ali postoje i distribucije kod kojih je vec sve podeseno. Tu takodje ima vrlo dobrih distribucija. Jedna od najboljih je samo minimalno preradjen Ubuntu a zove se Mint. To mozes skinuti odavde http://www.linuxmint.com/mirrors.php?id=15. Ta distribucija ima obe varijante - i sasvim podesenu - Main Edition, ciju sam ti adresu naveo, i onu kod koje treba naknadno jos podesiti neke stvari - Light Edition.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 08:29 - pre 195 meseci
hehe, pazi ga - napricasmo mi puna kola, a vidi njega onda! :))

Citat:
Uzmimo teoriski sledecu distribuciju Ubuntu 7.10...


a tvoja kola sve nesto vuku stalno ka Ubuntu, 'de malo centriraj taj trap :))


hehe, djokicu salim se, nemoj da se ljutis, a pokretacu teme predlazem
da za pocetak procita TOP temu koju je postavio Danilo Cvjeticanin
cisto da stekne neku sliku o distribucijama.

Ja sam se posle nekog vremena skrasio na Fedori 8, ali bih opet
predlozio tom coveku da krene sa Slackware-om, naucice dosta,
a ipak nije ni tamo toliko tesko namestiti muziku i filmove, da bi
se morao stavljati nekakav Mint ili PCLinux samo zbog toga.
 
Odgovor na temu

podroom
Svircevic Djordje
Bečej

Član broj: 44374
Poruke: 109
91.102.226.*



+2 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 13:11 - pre 195 meseci
Hvala ljudi mnogo na odgovorima!!!Vec sam sinoc sam skontao neke stvari(uspeo sam da instaliram i wine preko "terminal"-a).Postavio sam Fedora 8.Sada me interesuje kako mogu da instaliram mplayer,skinuo sam ga ali ne znam kako da ga pokrenem u setup(sve sto sam uspeo je da ga raspakujem)?
Moram reci da mi se svidja rad na njemu i mislim da totalno predjem na pomenuti iako imam 8 win xp licenci(pc klub je u pitanju)!
Hvala jos jednom!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 13:15 - pre 195 meseci
Citat:
Kernel-1: hehe, pazi ga - napricasmo mi puna kola, a vidi njega onda! )
Ne ljutim se. Za to nema ni razloga, niti od toga neka korist.

Primedbu na vase izlaganje sam dao jer se vidi da se covek grci (delimicno pokrenuo Linux?) a vi mu vec dajete napredne savete, dok on mozda jos ne zna kako da nareze CD.

Ja ne volim Ubuntu. Na ES-u se mogu naci i neke moje kritike, u stilu da je to "privatna" distribucija, koja moze da se ugasi za jedan dan, sto je ranije bilo moguce, a sada sumnjam da bi se desilo, jer ako Mark Satlvort zavrne novcanu slavinu, zajednica ce gurati napred sama. Ubuntu predlazem jer je sada veoma popularan, ima dosta dokumentacije i mnoge slicne stvari. Kao sto sam vec "milion" puta udavio sa mojim stampacem, iskreno sam se potrudio i ulozio sate i sate skidanja brojnih distribucija, medju kojima i onih sa vise CD-a, samo da bih proverio njihovo prihvatanje Canonovog originalnog drajvera. Na kraju je jedino Ubuntu radio bez problema.

Koristim Mint, punu verziju, jer me prosto mrzi da se ja nesto mucim sa podesavanjem multimedije i ostalih sitnica, a bez neke narocite potrebe. A ne volim ni Mint, jer sam zbog njega presao na Gnome, a vise volim KDE. Zvanicni Mint nema KDE, nego ima neka komjuniti verzija, i to mislim na DVD, koji trenutno jos nemam.

Iz tog razloga mislim da je za pocetnika Mint jedno od, ako ne i najbolje resenje. Svako ko nesto prvi put proba je najzadovoljniji kad mu to uspe. Kasnije moze da menja do mile volje, ali mu onaj prvi uspeh uvek daje snagu da nastavi i ako zapadne u neki problem. Uostalom, na "cuvenom sajtu" www.distrowatch.com Mint konstantno zauzima veoma visoko mesto. Ubedjen sam da bi zauzimao jos i vislje da ljudi nisu razocarani u mnoge distribucije pa im se postepeno ogadi da probaju "jos tamo neki Mint".

Ima jos nekih pocetnickih distribucija, kao sto je Mepis i jos neke, gde takodje sve radi odmah, ali se uvek nadje neka sitnica da pokvari utisak.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 13:23 - pre 195 meseci
Citat:
podroom: Sada me interesuje kako mogu da instaliram mplayer
Eto, o tome pricam. Sad kad pocinjes rad, mucis se sa banalnim stvarima. Obicno kod svake stvari koju sam instaliras postoji neko objasnjenje, neki fajl readme ili slicno, gde se nadje prilicno jasno izlozeno sta i kako. Dovde je uglavnom OK. Cesto muke pocinju kasnije - ti radis sve kako je napisano, a ono nece! Neko je negde pogresio neku sitnicu i onda dobijas porike da ti nedostaje jos ovo i ono i tako u nedogled.

Zbog svih tih stvari se ljudi vec prilicno dugo, nekoliko godina, trude da to olaksaju buducim korisnicima. Sve pripreme za konkretnu distribuciju, stave negde na net u skladiste (repozitorij) i kad odatle instaliras, sve ide lako.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

podroom
Svircevic Djordje
Bečej

Član broj: 44374
Poruke: 109
91.102.226.*



+2 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 13:28 - pre 195 meseci
jos nesto kako mogu da promenim rezoluciju na vecu od 800x600 a nije mi ponudjena,da li mi fali driver?(mislim da je to u pitanju posto mi je grafika integrisana Biostar nf7050)
 
Odgovor na temu

podroom
Svircevic Djordje
Bečej

Član broj: 44374
Poruke: 109
91.102.226.*



+2 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 13:52 - pre 195 meseci
Pls ljudi pomozite
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 13:52 - pre 195 meseci
@podroom
Kada je rec o Linuxu obicno nisu dovoljne informacije tipa "Skinuo sam ga, kako da ga instaliram", i slicno.
Prvo moras tacno da znas sta si ti ustvari skinuo? Pretpostavljam da imas brz internet, i da ti "skidanje"
sa neta nije problem. Evo kako ces napraviti mplayer i kodeke za multimediju:

http://www.sklav.com/?q=node/5

Komanda da udjes u administratorski mod u Linuxu je "su"
i posle kucanja lozinke dobijas ovakav prompt "#" sto znaci
da si u "root" ili "super user" ili "administrator" modu.

Moras preci u taj mod da bi mogao da izvrsis komande sa onog linka.

Pre toga instaliraj drajvere (ustvari ne znam da li ti je integrisana nvidia ili neka druga graficka, ovo je za nvidiju) (redom komande):

su (da predjes prvo u root mod)
# rpm -ivh http://rpm.livna.org/livna-release-8.rpm
# rpm --import /etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY-livna
# yum install kmod-nvidia
 
Odgovor na temu

podroom
Svircevic Djordje
Bečej

Član broj: 44374
Poruke: 109
91.102.226.*



+2 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 14:03 - pre 195 meseci
Evo skinuo sam fedoru dvd i instalirao je juce popodne sve sam lepo citao i shvatio podigao sistem i sad me muce sitnice tipa da naucim komande u terminalu za instalaciju softvera,drivera itd,usput prekopirao sam cs1.6 u moj linux folder,pokrenuo sam ga preko wine-a ali samo mi ukljuci half life tako da me interesuje gde treba da mu dodajem komandu " -console -game -cstrike"?

toliko za sada bice jos pitanja(zahvaljujem na strpljenju)
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 14:18 - pre 195 meseci
uh... zuris previse.... ne bih rekao da ucenje komandi u terminalu treba da shvatis kao "sitnicu"...
uostalom, nije lose proci kroz bolnu fazu odvikavanja od next - next - finish instalacija.
Zna biti vrlo frustrirajuce nekada, ali se mnogo i nauci. Za drajvere i multimediju imas uputstvo u prethodnoj
poruci, ali napisi koju tacno graficku karticu imas u racunaru (koji je naziv te integrisane graficke), ja
ne znam sta ti je tamo integrisano, mozda uopste nije nvidia.
 
Odgovor na temu

podroom
Svircevic Djordje
Bečej

Član broj: 44374
Poruke: 109
91.102.226.*



+2 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 14:24 - pre 195 meseci
Ploca je Biostar gf 7050 mislim da je grafika po tim imenom geforce 7050
 
Odgovor na temu

podroom
Svircevic Djordje
Bečej

Član broj: 44374
Poruke: 109
91.102.226.*



+2 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 20:25 - pre 195 meseci
@kernel-1
Hvala ti za objasnjenja i strpljenje snasao sam se jedino sto me sad zanima kako mogu da pokrenem Counterstrike posto on koristi "hl.exe" a ne znam gde treba da dodam i " -console - game cstrike"?I da,jos jedno pitanje,ako skinem neki program sa neta npr MythTv gde treba da ga extraktujem da bi ga instalirao preko yum-a?
 
Odgovor na temu

_AxeZ_
Novi Sad, Vojvodina

Član broj: 141567
Poruke: 40
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: axez@elitesecurity.org
ICQ: 2640053


+7 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen22.03.2008. u 22:07 - pre 195 meseci
A da ti malo zagrejes stolicu i procitas dokumentaciju koja se odnosi za doticni distro?
\x56 \x6f \x6a \x76 \x6f \x64 \x69 \x6e \x61
\x52 \x65 \x70 \x75 \x62 \x6c \x69 \x6b \x61
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen23.03.2008. u 02:58 - pre 195 meseci
@podroom:
Prvo, ako skidas sam pakete sa neta, a to ne radis preko yum-a (repozitorijuma na internetu koje si eventualno dodao),
onda moras da vodis racuna dorbo koji paket TACNO skidas. Opet nisi naveo sta si tacno skinuo jer taj program moze da
bude skinut u obliku rpm formata, moze da bude *.src.rpm, moze da bude *.tar.gz itd, ja pretpostavljam da si ti skinuo
arhivu posto si pomenuo raspakivanje. U principu nije bitno gde ces program raspakovati, bitno je da kada ga raspakujes
procitas dokumentaciju (kako ti je dobro napoemnuo _AxeZ_) od tog programa koja u 99% slucajeva dodje u toj arhivi
u kojoj je dosao i program, i tamo pise detaljno kako se instalira i uopste dokumentacija o tom programu.
A to sa TV-kartama pod Linuxom (pretpostavljam da je imas posto hoces MythTV), isto nekada zna biti malo komplikovanije
dok se ne namesti (ne uvek), tako da tu moras voditi racuna koju TV Kartu imas i koji ce program najbolje raditi sa njom,
posto imas vise programa te namene, zatim, da li drajver za tvoju TV karticu zahteva mozda neke posebne paramtere
kada se ucitava, kako podesiti sam program, itd, itd. Ali za sve ovo moras jednostavno procitati dosta stvari, pocevsi
prvo o ucenju same Distribucije Linuxa i kako je organizovana, i bar neke osnovne stvari kako se sta radi, a onda i
citati dokumentaciju uz program i to najbolje pre nego ga skines sa neta, da bi video sta te od problema pri instalaciji
eventualno ceka.

Tdjokic je bio u pravu sto se tice toga da bi tebi mozda sada bilo trenutno lakse da je to Mint ili PCLinux, medjutim, to je mac
sa dve ostrice. Ni jedan distro, koliko god "user friendly" bio, ne moze uvek da odradi sve stvari za tebe i cak i u takvim
distribucijama cesto ce morati "da se ide u konzolu" da bi se nesto dodalo i prepravilo, i onda ti dzaba i taj "lagani"
distro ako neznas bar ono osnovno o Linuxu da mozes intervenisati u takvim situacijama. Druga losa strana tog maca
sa dve ostrice je da bi mogli da budu tako "automatizovani" ti "lagani" distro-i su najcesce organizovani na neki malo svojstveniji
nacin (organizovani u smislu gde se sta nalazi na disku i kako sta radi), i onda kada nesto podje po zlu, razbijas glavu gde
je nesto u sistemu konfigurisano, i zasto nije tamo gde bi trebalo (na uobicajenom mestu).

Zato sam tamo pomenuo Slackware (ima izreka - "Ko nauci da upotrebljava neku distribuciju, znace da upotrebljava
tu distribuciju Linuxa, a ko nauci Slackware, znace da upotrebljava Linux), ali takav nacin pristupa ucenju
(od pocetka i detaljno) zahteva puno sedenja, citanja, ucenja, zasta moras sam da odlucis da li si spreman.

Ubrzo ces shvatiti da ce ti koriscenje Linuxa, ukoliko ne naucis osnove, biti stalno nocna mora. Drugi, bolji put,
je da naucis prvo kako se radi odmah i pravilno (a knjiga i dokumentacije imas u izobilju), i kasniji rad ce biti uzivanje.
Za pocetak citaj teme na ovom forumu, iskopaj i starije neke u sekciji Linux, videces da ces samo citajuci te stare teme
biti u stanju da resis vecinu tih "pocetnickih" (da se tako izrazim) problema sa kojima ces se sigurno sretati.

Da ce sve ici glatko i za 5 min, na to zaboravi.

Pozdrav, Srdjan.
 
Odgovor na temu

podroom
Svircevic Djordje
Bečej

Član broj: 44374
Poruke: 109
91.102.226.*



+2 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen23.03.2008. u 10:27 - pre 195 meseci
Hvala Srdjane,bio si mi od velike pomoci,nemam bas toliko vremena da se pozabavim Slack-om ali sam voljan da naucim neke osnovne stvari,citam po celom netu kako se sta radi i dosta stvari nadjem i kad bas negde zapnem onda se obracam na ovom forumu...Zapeo sam samo oko pokretanja CS1.6 posto ne znam gde se dodaje comment::" -game cstrike",ostalo polako shvatam i dosta citam...

Hvala svima jos jednom!
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Hmm,malko sam zbunjen23.03.2008. u 10:59 - pre 195 meseci
To sto hoces da dodas je ustvari parametar windows aplikacije koju zelis da pokrenes pod Linuxom, emuliranjem preko Wine-a,
znaci otvori konzolu, idi u direktorijum gde ti je kanter,

~> cd /home/user/kanter_strajk (umesto ovoga user kucas svoje korisnicko ime koje koristis u Fedori, a umesto kanter_strajk tacan naziv dir-a kako si ga vec nazvao gde ti se nalazi HL2.exe)

onda probaj ovako:

~> wine hl2.exe -console -game cstrike (e, sad nisam siguran da li treba ubaciti neki "switch" za prosledjivanje opcija win programu, verovatno treba
pa ti onda ovo nece raditi, znaci ovo kucam napamet nisam probao)

Za to procitaj wine dokumentaciju, ja nemam sad vremena da je citam i to trazim.


 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Hmm,malko sam zbunjen

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7272 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.