Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mogucnost kreiranja mape za GPS uredjaj

[es] :: GPS :: Mogucnost kreiranja mape za GPS uredjaj

[ Pregleda: 2110 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Iwek
R&D Eng.
Beograd

Član broj: 175045
Poruke: 4
*.yubc.net.



Profil

icon Mogucnost kreiranja mape za GPS uredjaj07.03.2008. u 10:42 - pre 196 meseci
Putujem u Jordan uskoro pa sam razmisljao kako bi bilo zgodno imati GPS. Medjutim, nemam nikakvog iskustva sa njima. Bliski i srednji istok nisu narocito pokriveni mapama za GPS uredjaje. Jedino sto sam nasao je:
http://mapcenter.cgpsmapper.co...t=110&rgn=Jordan&cat=2
Medjutim, to je mapa puteva, a mene interesuju detaljnije mape pojedinih lokaliteta.
Moja pitanja su sledeca:
1. Ima li za ovakvo putovanje uopste smisla uzimati GPS? Prodavac iz garmin.co.yu mi je preporucio eTrex Vista HCx, naravno bez mapa za taj region. Moja ideja je bila da iskoristim (rasterske) satelitske snimke koje sam skinuo sa Google Maps i da GPS uredjaj onda pokazuje moju poziciju na toj mapi. Imao bih i do 30 obelezenih tacaka (POI), sto bi moglo da bude upisano i u samu rastersku sliku. Da li je ovo izvodivo? Meni se cini da to nije realno ocekivati jer su snimci kojima raspolazem velicine do 60 megapiksela i verovatno GPS uredjaj ne moze da izadje na kraj sa tolikom slikom.
2. Ako GPS uredjaji nikako ne podrzavaju ovolike rasterske slike, postoji li realna mogucnost kreiranja (vektorske ili kakve god) mape uz pomoc odgovarajuceg softvera na osnovu postojecih satelitskih snimaka? Podatke o visinama nemam, tako da o topografskim mapama i ne razmisljam. Koji softver je za taj posao pogodan?
3. Ako su prethodne varijante neizvodive, onda sam imao trecu ideju: Stampao bih satelitske snimke sa mrezom geografskih sirina i duzina a onda bih samo koristio GPS da ocitam svoju poziciju i onda je pronadjem na mapi. Nadam se da je to izvodivo?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Mogucnost kreiranja mape za GPS uredjaj07.03.2008. u 11:43 - pre 196 meseci
Gotovi GPS uredjaji ne prikazuju bitmapirane mape. Odnosno, ima takvih ali to toliko kosta da ti se sigurno ne isplati.

Da crtas mape, nemoj. Prvo ti treba da znas kako se to radi (cak ida imas sav alat za crtanje mapa to nije dovoljno). Posao bi mogao da ti odradi PDA sa GPS-om bilo ugradjenim bilo spoljasnjim, posto PDA moze da ti prikaze bitmapiranu mapu i poziciju na njoj koju ocita sa GPS-a. Opet, treba da se malo pozabavis oko ubacivanja mape u PDA, sto vec nije neizvodljivo.

Treci nacin ti je uvek na raspolaganju. Ja inace najcesce na slican nacin koristim stampane mape i GPS kad idem na nepoznat teren i to se pokazalo kao ponajbolji pristup.

Ako si nasao odgovarajuce mape za Garmin koje pokazuju puteve to je dobro jer ces tako na samom GPS-u moci da se orjentises na tom nivou, a ako ti treba vise, onda mozes da se oslonis na satelitske snimke, skenirane mape ili sta vec imas. Cak mozes i tamo da kupis neku mapu i koristis nju sa GPS-om.

Za sve to ti je najvaznije da imas malo iskustva. Nekako mi se ne svidja ideja odlaska u pustinju nekoga ko nije verziran u koriscenju GPS-a (sa mapom i bez nje).


 
Odgovor na temu

Iwek
R&D Eng.
Beograd

Član broj: 175045
Poruke: 4
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Mogucnost kreiranja mape za GPS uredjaj07.03.2008. u 12:24 - pre 196 meseci
Puno hvala na odgovoru!

Jedna od opcija o kojima sam razmisljao i jeste bila nabavka Garmin Mobile 10x Bluetooth uredjaja koji bih povezao sa HP iPAQ hx4700. Medjutim u ovom slucaju, ne znam da li bi taj uredjaj odgovarao, jer ima samo punjac od 12V za auto, a meni treba za 220V. Drugi problem koji vidim je relativno ograniceno vreme trajanja baterije tog uredjaja. Inace, idem sa (iskusnim) planinarima, pa se i ne ocekuje da mogu da se samostalno orijentisem u nedodjijama Jordana. Takodje, bice perioda kada ce proci vise dana dok ne budem mogao da napunim baterije. Kad smo vec kod toga, da li je prakticno GPS ukljucivati samo po potrebi kako bi se sacuvala baterija za visednevni rad bez dopunjavanja?

Da napomenem i da za iPAQ postoji Resco Viewer koji podrzava pregled slika do 11 megapiksela i to je maksimum za koji znam. U svakom slucaju, to je manje od 60 MP koliko je velika vecina karata.
 
Odgovor na temu

Iwek
R&D Eng.
Beograd

Član broj: 175045
Poruke: 4
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Mogucnost kreiranja mape za GPS uredjaj07.03.2008. u 12:35 - pre 196 meseci
Mala dopuna: saznao sam da je moguce kupiti punjac za Mobile 10x iz 220V mreze. I dalje ostaje problem baterije.

Koji softver za PDA se moze koristiti pracenje GPS koordinata na bitmapiranoj mapi? Iz garmina to nisu umeli da mi odgovore.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Mogucnost kreiranja mape za GPS uredjaj07.03.2008. u 14:36 - pre 196 meseci
Pazi sad, za planinarenje tesko da ces igde naci neku bas dobru mapu za GPS. Tu si osudjen na topografske karte. ako vec imas dobar snimak sa Gogle Map, onda tamo obelezi bitne orjentire (cak ucrtaj i putanje koje ti se cine zanimljive ili vazne) i onda to mozes da prebacis na GPS (postoje alati koji bez problema prebacuju iz formata u format).

Sto se baterija tice, taj HCx sto pominjes je dobar uredjaj ali mu je zbog tog novog cipa znacajno smanjen vek trajanja jednog punjenja baterija. Ja imam Vistu Cx i moram ti reci da uopste ne razmisljam o prelasku na HCx. Dobitak u osetljvosti prijemnika mi ne znaci toliko koliko mi znaci veoma duga autonomija.

Baterije mozes da stedis, naravno, tako sto ces GPS ukljucivati samo onda kada ti je potreban. Ja GPS nosim svugde sa sobom, naravno iskljucen, a ukljucujem ga kada mi zatreba, i najcesce se desava da uzmem sam da dopunim baterije jer vise ne znam u kom su stanju (iz iskustva, pokazivac stanja baterija na Visti Cx nije bas pozudan, kada on pokaze da je baterija prazna to je zaista tako, vrlo brzo sledi samoiskljucenje uredjaja).

Takodje, obavezno iskljuci elektronski kompas i visinomer (ako visinomer moze da se iskljuci). Dobra opcija je ti to sto kada uredjaj drzis ukljucen na spoljnje napajanje on ne korsiti baterije pa se tako mnogo stedi.

Ako korsitis PDA onda si u nebranom grozdju, jer PDA sam po sebi nema veliku autonomiju a narocito ne ako koristi GPS. Mislim da ce ti u tom slucaju veci problem biti kako da ti PDa radi dovoljno dugo a ne GPS modul.

Sto se tice softera za PDA koji prkazuju bitmapirane mape, vrlo lepo se pokazao OziExplorer CE, a ima i nekih besplatnih programa te vrste. Nisam mnogo eksperimentisao sa tim, posto imam GPS pa mi ne treba PDA sa tom opcijom.
 
Odgovor na temu

Iwek
R&D Eng.
Beograd

Član broj: 175045
Poruke: 4
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Mogucnost kreiranja mape za GPS uredjaj07.03.2008. u 15:10 - pre 196 meseci
> ako vec imas dobar snimak sa Gogle Map, onda tamo obelezi bitne orjentire (cak ucrtaj i putanje koje ti se cine zanimljive ili vazne) i onda to mozes > da prebacis na GPS (postoje alati koji bez problema prebacuju iz formata u format)

Onda koliko razumem je ipak moguce prebaciti rastersku mapu u GPS uredjaj? Koji programi to omogucavaju? Jel to Vista Cx podrzava?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Mogucnost kreiranja mape za GPS uredjaj08.03.2008. u 09:52 - pre 196 meseci
Ne. U GPS prebacis tacke i putanje tako da njih vidis na uredjaju a odstampas satelitski snimak sa ucrtanim istim tackama i putanjama i onda se na osnovu toga orjentises. To je veoma jednostavna tehinka koja daje odlican rezultat.

Kad god idem na nepoznat teren ja u Oziju na mapi ucrtam putanje i oznacim bitne tacke i to prebacim na GPS a odstmpam kartu da ucrtanim elementima. Tako imam savrsen spoj: precizno odredjivanje treneutne pozicije GPS-om, lako odredjivanje stajne tacke na odstampanoj karti i potpun uvid u teren na kome se nalazim - jer odstampana karta je detaljnija od svakog GPS-a.

 
Odgovor na temu

[es] :: GPS :: Mogucnost kreiranja mape za GPS uredjaj

[ Pregleda: 2110 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.