Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

linux u windows mrezi (DNS problem)

[es] :: Linux mreže :: linux u windows mrezi (DNS problem)

[ Pregleda: 3844 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

obrad_beocin
Beocin

Član broj: 12133
Poruke: 34
195.178.62.*



Profil

icon linux u windows mrezi (DNS problem)08.10.2003. u 16:06 - pre 249 meseci
Instalirao sam linux na windows mrezi. Prilikom instalacije nisam vrsio podesavanja vec sam koristio DHCP windows server od koga sam dobio ip adresu. Preko sambe vidim mrezu i mogu da pristupim bilo kojem racunaru na mrezi.
Imam problem kada pokusam sa windowsa da pronadjem linux. Preko ip adrese sve fukcionise lepo, takodje preko explorera dobijem apache server, ali preko imena linux masine ( u ovom slucaju linux masina se zove obrad) ne dobijam nista, kada ga ping-ujem daje mi sledecu poruku: Unknown host obrad, a takodje kada u exploreru ukucam http://obrad/ daje mi poruku da stranica ne postoji.
Da li neko ima ideju kako da resim ovaj problem.
 
Odgovor na temu

krvopije
Dusko Maksimovic
Beograd

Član broj: 3289
Poruke: 136
*.vdial.verat.net

Sajt: www.reosonline.com


Profil

icon Re: linux u windows mrezi (DNS problem)08.10.2003. u 17:47 - pre 249 meseci
Klasican problem kod ubacivanja ne windows klijenata u win mrezu. Tvoja linux masina je dobila ip kofiguraciju od DHCP win servera i sa te tacke gledista sve ok redi (pin prolazi, ali sa ip adresom). Medjutim ti sada sa win klijenata ne mozes da pristupis linux masini iz prostog razloga sto njeno ime nije registrovano na DNS serveru. Npr. kada ubacis win 2000/xp klijenta on ce po ip konfiguraciji sam da se registruje u DNS-u (ako je DNS za to podesen, a mislim da po defoltu jeste) dok kad ubacis ne win klijenta to se nece desiti. Postoje dva resenja:
1. Da rucno upises A(host) records u DNS Linux masine, to nije dobro resenje jer to moras da radis svaki put kada masina dobije od DHCP-a drugu ip adresu.
2. Podesis DHCP server tako da on upisuje ime host koji to sam ne moze da uradi ,to se radi kada u mrezi imas win 9x,NT i ne win sisteme.

Mislim da ti ovo moze pomoci..

Ajde javi da li resen problem

Pozdrav
 
Odgovor na temu

obrad_beocin
Beocin

Član broj: 12133
Poruke: 34
195.178.62.*



Profil

icon Re: linux u windows mrezi (DNS problem)09.10.2003. u 17:42 - pre 249 meseci
Hvala ti na pomoci,
ali na zalost danas su moji sefovi doneli odluku da i to nije veliki problem sto me windows racunari ne vide, jer ja u stvari treba da podesim nagios koji ce da vrsi monitoring mreze i nema potrebe da me windows-i vide (mozda su i u pravu ), ali sigurno cu pokusati da podesim prevodjenje imena na linuxu ako vec ne mogu na windows DHCP serveru.
Zamolio bih te ako imas iskustva sa nagios-om da mi pomognes, poceo sam da ga podesavam, sa statickim ip adresama sve ide lako, ali kako da podesim racunare koji dobijaju adresu od DHCP-a sto znaci da adresa za te racunare u datoteci hosts.cfg ne moze biti konsantna. Ako znas nacin kako se podesavaju ti racunari kojima se menja ip adresa zbog DHCP-a molim te javi mi.

Zdravo.
 
Odgovor na temu

krvopije
Dusko Maksimovic
Beograd

Član broj: 3289
Poruke: 136
*.verat.net

Sajt: www.reosonline.com


Profil

icon Re: linux u windows mrezi (DNS problem)09.10.2003. u 18:30 - pre 249 meseci
Pozdrav,

na zalost nemam nikakvog iskustva sa nagios-om i tu ti ne mogu pomoci.
A ako zelis da omogucis da se Linux masina vidi preko imena jednostavno na Win DHCP serveru ima opcija, nesto kao 'Update clients that cannot register in DNS', ovo je karikirano ali ta je poenta i onda ce fino DHCP da upise ime Linux hosta u DNS i sve je onda OK....


Pozdrav
 
Odgovor na temu

luner
Donald Secret
ISP admin

Član broj: 80
Poruke: 171
194.106.186.*

Sajt: www.lun.co.yu


Profil

icon Re: linux u windows mrezi (DNS problem)28.10.2003. u 16:48 - pre 248 meseci
Ja sam ovakav problem ranije resavao dodavanje imena i ip adrese u host fajl na windows mashinama (mislim da je u windows\hosts)...

... a onda sam taj problem resio tako sto sam na svim mahsinama instalirao Linux :).
*************************************
 
Odgovor na temu

vbraca
Bratislav Velickovic
Administrator informacionih sistema
Kragujevac

Član broj: 4956
Poruke: 230
*.verat.net

Sajt: velickovic.net


Profil

icon Re: linux u windows mrezi (DNS problem)28.10.2003. u 23:30 - pre 248 meseci
Citat:
luner:
... a onda sam taj problem resio tako sto sam na svim mahsinama instalirao Linux :).


Bratislav Velickovic
hhtp://blog.velickovic.net
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux mreže :: linux u windows mrezi (DNS problem)

[ Pregleda: 3844 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.