Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?

[ Pregleda: 2695 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
77.46.222.*



+3 Profil

icon Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?29.02.2008. u 22:48 - pre 196 meseci
Zamolio bih za savet oko izbora komponenti za upgrade racunara. Potrebna mi je stabilna (nisam overclocker) i non-gamer konfiguracija (ako se moze poterati neka igra od pre par godina fino, nemam nista protiv...) komponenti i to:

Maticna ploca
Procesor
VGA kartica
2 GB RAM memorije

Vrlo je pozeljno da ploca ima izveden barem jedan COM port, i da ima 2 PATA (ako nema, nije tragedija). Bitno mi je da mi na ploci radi recimo SkyStar2 kartica, s kojom sam cuo da ima problema na plocama za AMD procesore (ne znam da li je trac ili istina). Takodje, bilo bi lepo kada bi na ploci bi integrisan i firewire (opet, ako nema nije tragedija).

Ploca mora da podrzava makar 4 SATA II diska, bilo bi lepo da ima makar 6 USB portova. Dakle, nikakvi posebni zahtevi.

E sada, kao sto i rekoh u subjectu - sa sto manje ventilatora: kako na ploci (recimo za chipset), tako i na graf. kartici. I kao sto rekoh - volim da je ploca stabilna, da nema "poznate probleme" sa rasusivanjem kondezatora i sl.

Mogu li se ove moje muzicke zelje nekako uklopiti u 300 eura?
 
Odgovor na temu

blazebabic
Blaza Babic
nemam
Beograd

Član broj: 174446
Poruke: 1
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?29.02.2008. u 23:27 - pre 196 meseci
Skystar nema problema sa AMD -om.
Ja imam i Sky1 i Sky2 Techisatove i rade bez problema.
 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
77.46.235.*



+3 Profil

icon Re: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?01.03.2008. u 07:25 - pre 196 meseci
Citat:
blazebabic: Skystar nema problema sa AMD -om.
Ja imam i Sky1 i Sky2 Techisatove i rade bez problema.


Koju konkretno plocu imas ?

Ovo da ne rade SkyStar2 na AMD plocama sam video kao komentare na www.benchmark.co.yu

Ako to nije istina, onda bi mogao da prodjem i znatno jeftinije :)
 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
213.244.235.*



+3 Profil

icon Re: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?03.03.2008. u 09:35 - pre 196 meseci
Gledao sam malo i druge diskusije ovde na ES, i ispade da je ovih problem naci dobru i staibilnu plocu za AMD - te bi onda svakako bolje bilo da kupim neku Intel kombinaciju. Jeste skuplje, ali makar je manja sansa da ce me ploca zezati i da cu morati da je reklamiram vec u roku od prvih par nedelja (ili cak dana, kako vidim ovde po forumima).


[Ovu poruku je menjao zorpetus dana 03.03.2008. u 10:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Fac Ut Vivas
Ljuban Velagić
Beograd

Član broj: 75956
Poruke: 953
85.222.163.*



+11 Profil

icon Re: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?03.03.2008. u 11:59 - pre 196 meseci
Za 300 € možeš uzeti sledeće:

- 2 giga rama oko 35-40 €. Možeš uzeti Kingston ili ako hoćeš malo više para da potrošiš Geil Black Dragon.
- Grafička oko 60-70 € Rekao si da se ne bi puno igrao tako da ne moraš da daješ mnogo para na grafiku. Ako malo sačekaš možeš uzeti HD 3450 koja treba uskoro da se pojavi ili ako ne želiš da čekaš za ove novce imaš 2600 PRO ili 8500 GT.
- Ostaje ti oko 200 € za procesor i ploču.
- Ploču možeš da uzmeš neku Asus ili Gigabyte P35 ili P31 ploču. Najbolje ti je da odeš na njihove sajtove pa da pogledaš šta imaju u ponudi i šta koja ploča ima na sebi. Realno je da ćeš naći to što tebi treba za manje ili 100 €
- To ti ostavlja 100 € za procesor, što znači da možeš uzeti E4500.

Ako hoćeš tih računar onda možeš da uzmeš neki drugi kuler za procesor, GeminII na primer. Takođe je bitno i koje napajanje imaš, 8 cm ventilator je dosta glasniji od 12 cm. Današnje ploče retko imaju ventilator tako da ne moraš da brineš da će ti ploča praviti buku.
 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
213.244.235.*



+3 Profil

icon Re: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?03.03.2008. u 14:26 - pre 196 meseci
Citat:
Fac Ut Vivas: - Grafička oko 60-70 € Rekao si da se ne bi puno igrao tako da ne moraš da daješ mnogo para na grafiku. Ako malo sačekaš možeš uzeti HD 3450 koja treba uskoro da se pojavi ili ako ne želiš da čekaš za ove novce imaš 2600 PRO ili 8500 GT.


Da, igranje mi zaista nije u planu. Osim za klasicne kucne poslove (Internet, Word, gledanje slika i sl.) kompjuter ce se povremeno koristiti da se na njemu pokrene neka virtualna masina pod VirtualPC-jem ili VMWare-om, kao i povremeno ce se odraditi neka obrada video materijala (prebacivanje sa miniDV kasetica na DVD).

Citat:
Fac Ut Vivas: - To ti ostavlja 100 € za procesor, što znači da možeš uzeti E4500.

Ako hoćeš tih računar onda možeš da uzmeš neki drugi kuler za procesor, GeminII na primer. Takođe je bitno i koje napajanje imaš, 8 cm ventilator je dosta glasniji od 12 cm. Današnje ploče retko imaju ventilator tako da ne moraš da brineš da će ti ploča praviti buku.


Koliko se, za ove moje potrebe, oseti da li je procesor (pa samim tim i memorija) klase E4500 ili E6400 ili pak E6550?

Ima li neko takvih iskustava (u prakticnom radu)?


Sto se napajanja tice, imam vec vrlo dobro, i ima onaj veliki ventirator od 12cm s donje strane (napajanje je 450W).
 
Odgovor na temu

Fac Ut Vivas
Ljuban Velagić
Beograd

Član broj: 75956
Poruke: 953
85.222.163.*



+11 Profil

icon Re: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?03.03.2008. u 19:14 - pre 196 meseci
Za posliće tipa gledanje filmova, internet, muzika, neko kuckanje u Wordu uz download u pozadini se ne oseti. Ja imam E6750 na 2.66 GHz i instaliranu Vistu i uglavnom mi radi na 1.8 GHz ili tako nešto, jer BIOS obora množilac kada ne radiš ništa zahtevno. Mogu ti reći da ja ne primećujem razliku i mislim da je za ovakve stvari 2 GHz sasvim dovoljno.
Sa druge strane neki programi kao npr. Premiere ili slični, su dosta zavisni od takta procesora. Tako da ako imaš 20 % brži takt procesora to može u nekim programima da znači i 20 % brži rendering. Kažem može... Pogledaj na tomshardware-u ovaj grafikon:

http://www23.tomshardware.com/...4&model2=873&chart=432


 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
91.150.107.*



+3 Profil

icon Re: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?06.03.2008. u 21:24 - pre 196 meseci
Citat:
Fac Ut Vivas: Za posliće tipa gledanje filmova, internet, muzika, neko kuckanje u Wordu uz download u pozadini se ne oseti. Ja imam E6750 na 2.66 GHz i instaliranu Vistu i uglavnom mi radi na 1.8 GHz ili tako nešto, jer BIOS obora množilac kada ne radiš ništa zahtevno. Mogu ti reći da ja ne primećujem razliku i mislim da je za ovakve stvari 2 GHz sasvim dovoljno.
Sa druge strane neki programi kao npr. Premiere ili slični, su dosta zavisni od takta procesora. Tako da ako imaš 20 % brži takt procesora to može u nekim programima da znači i 20 % brži rendering. Kažem može... Pogledaj na tomshardware-u ovaj grafikon:

http://www23.tomshardware.com/...4&model2=873&chart=432


Hvala najlepse na ovom "real life" iskustvu. Mnogi trgovci mi cak preporucuju da krenem od daleko jeftinijeg DualCore E2160 procesora, koji, da citiram, "ono tacno je da ne moze da se meri sa Core2Duo, ali za to sto tebi treba ce biti puna kapa, a moze i da se overclockuje, i radi fino i tako".

Obaska sto ne volim ni O od Overclock (volim da to radi bez znaka pitanja o stabilnosti, u fabrickim tolerancijama, sa fabrickim naponima...) - interesuje me ima li neko iskustva u paraleli neki od Core2Duo i neki od DualCore Intel procesora?
 
Odgovor na temu

Intel-V
PC servisiranje i modding
Beograd

Član broj: 95991
Poruke: 182
85.222.135.*



Profil

icon Re: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?06.03.2008. u 23:32 - pre 196 meseci
Intel DualCore procesori su zasnovani na Smithfield/Cedar Mill jezgrima, tj prve generacije dual-core iz Intela. Povuci paralelu je jako tesko jer su se ova jezgra izuzetno grejala, i imala mali stepen iskoriscenja jer su bila zasnovana na Net-Burst arhitekturi, da budem precizniji - cedili su poslednje kapi iz te arhitekture koja se pojavila kada i prvi P4 CPU. Core arhitektura je potpuno nova arhitektura a na kojoj su zasnovani Core2Duo procesori koji su daleko bolji od prvih dual-core iz Intela u svakom pogledu.
SMV
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?07.03.2008. u 05:59 - pre 196 meseci
to je bilo tacno ranije, ali to nisu procesori o kojima ovde pricamo. ta podela je vazila dok intel nije izbacio e2xxx seriju, koja je iako po arhitekturi i performansama pripada core2duo grupi, iz nekog (intelu jasnog) razloga nazvana pentium e, i svrstana u "dual core" iako tu ne spada.

tako da kad je intel u pitanju treba gledati oznaku - ako se sastoji iz slova i 4 cifre, onda se radi o core arhitekturi, bez obzira na to kako su ga oni nazvali. e2xxx, e4xxx i e6xxx su svi zasnovani na c2d.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?07.03.2008. u 09:40 - pre 196 meseci
@zorpetus
Nisam do sada obratio pažnju, ali pošto vidim da se ovde pominju nekakvi problemi između SS2 i AMD-a, mogu samo da kažem da je ono što si pročitao na nekom drugom mestu ništa drugo do najobičnija glupost.

Ne postoji platforma na kojoj nisam probao SS2 (sve moguće verzije od 2.3 do 2.6x) i nigde nisam imao problema, osim ako ne računamo "probleme" sa nalaženjem ključeva.

A ako je za utehu, bar dve trećine konfiguracija je bilo AMD. Od Durona, preko TBirda, Palomina, Bartona, A64, Semprona itd. Doduše, moguće je da je neko ranije probao v2.3 SS2, koja je bila poznata po prekomernom zagrevanju dekoder čipa, što je često umelo da rezultuje zaglavljivanjima i pojavom artifakta po overlay-u, što se rešavalo nekakvim aktivnim hlađenjem tog čipa (uglavnom je najmanji ventilator, kao na internnim HDD rekovima, sasvim dovoljan za ovu svrhu - mada to je matora kartica i odavno se ne proizvodi).

Dakle, šta god neko pisao, ako je imao nekakvih problema, to je bilo do njegovog "znanja" ili neispravnosti konkretne konfiguracije.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
79.101.229.*



+3 Profil

icon Re: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?08.03.2008. u 22:58 - pre 196 meseci
Citat:
StORM48:
Ne postoji platforma na kojoj nisam probao SS2 (sve moguće verzije od 2.3 do 2.6x) i nigde nisam imao problema, osim ako ne računamo "probleme" sa nalaženjem ključeva.



Ja sam, doduse davno, imao problem sa Intel PIII na 800 ali na nekoj VIA ploci Nije bilo sanse da proradi, a ne znam sta nisam sve probao. A to je bilo ona prva serija SkyStarII kartica. Flashovao BIOS, menjao PCI slotove, cackao sva moguca podesavanja oko magistrale/IRQ-ova i sl. - ali nije htelo ni da bekne. A onda u isti PCI slot stavim modem/Adaptec SCSI adapter, graficku karticu... sta god - i to radi bez problema.

Onda sam presao na Intel plocu i svi problemi nestali kao rukom odneseni.

Zato imam i dalje malo straha od ne-Intel chipsetova, pa logicno i procesora. Znam da je 690G best buy za manje zahtevne korisnike, no, ispada da nisam jedan od takvih.

 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Stabilna i tiha non-gamer kombinacija CPU+MB+VGA+2GB za do oko 300 Eura?

[ Pregleda: 2695 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.