Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Savjet 2+1 racunalo

[es] :: SOHO Networking :: Savjet 2+1 racunalo

[ Pregleda: 2086 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

karlos13

Član broj: 73069
Poruke: 34
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Savjet 2+1 racunalo21.02.2008. u 09:11 - pre 196 meseci
Dakle, htio bi napraviti sljedece.
Spojiti dva racunala tako da medjusobno komuniciraju i da oba mogu printati na jedan printer. Jos jedno racunalo bih spojio na net, ali bez veze na ova dva da sprijecim moguce sirenje virusa i dr. smeca. Sta mislite jel to pametno?
Za vezu ova dva da li bi bilo bolje spojiti ih direktno (crossover kabel, ako se ne varam) ili je ipak bolje na switch s standardnim mreznim kabelom (UTP)?
Dajte savjet odnosno prijedlog za ovu moju kombinaciju kako to najbolje napraviti da veza bude brza i stabilna.
Hvala ljudi!
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Savjet 2+1 racunalo21.02.2008. u 10:14 - pre 196 meseci
Citat:
karlos13: Spojiti dva racunala tako da medjusobno komuniciraju i da oba mogu printati na jedan printer............Za vezu ova dva da li bi bilo bolje spojiti ih direktno (crossover kabel, ako se ne varam) ili je ipak bolje na switch s standardnim mreznim kabelom (UTP)?
Ovo nije problem, vidi link http://www.elitesecurity.org/t...racunala-modem-router-internet

btw:
Što imaš od opreme ?,
Kako izlaziš na internet?
Imaš li kakav switch, router/modem ili samo modem ?
Koji OS je u pitanju ?
Citat:
Jos jedno racunalo bih spojio na net, ali bez veze na ova dva da sprijecim moguce sirenje virusa i dr. smeca. Sta mislite jel to pametno?
Ja bih umrežio sve to preko nekog Switcha ( ili router/modema sa 4 LAN porta)
Za dva koja hoćeš na printanje postavi zajedničku workgroup i sharing printera. Onaj treći nemoj postavljati u Workgroup i postavi mu ako treba posebne permission, ako se bojiš
 
Odgovor na temu

DarioBH
Bosna i Hercegovina

Član broj: 86881
Poruke: 453
89.146.189.*



+1 Profil

icon Re: Savjet 2+1 racunalo21.02.2008. u 11:11 - pre 196 meseci
Citat:
karlos13:Za vezu ova dva da li bi bilo bolje spojiti ih direktno (crossover kabel, ako se ne varam) ili je ipak bolje na switch s standardnim mreznim kabelom (UTP)?


Crossover se moze koristiti samo ako mislis spojiti 2 racunara bez mogucnosti spajanja treceg (naravno ako nemas 2 mrezne karte u jednom racunaru)
crossover ne mozes koristiti ako spajas tri racunara jer spajas direktno jednu mreznu kartu sa drugom i onda gdje spojiti treci racunar?

za tri racunara ti treba switch, i podesi kako je Ivek33 rekao

i jos za printer, ako nije mrezni (nema mreznu kartu, nego samo usb ili lpt) svi ce moci printati na njega samo ako je upaljen racunar na koji je spojen
 
Odgovor na temu

karlos13

Član broj: 73069
Poruke: 34
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Savjet 2+1 racunalo22.02.2008. u 10:56 - pre 196 meseci
Znam da se samo dva racunala mogu spojiti crossover kabelom. A to sam mislio kad bi spajao samo dva racunala, ali sad mi se vise svidja ova kombinacija sta je ivek33 predlozio.
E sad. Od opreme nemam nista, kupujem ovih dana pa sam najprije htio cuti vase prijedloge.
Dakle, za sada imam 2 racunala sa WinXPPro + jedno koje cu sastaviti samo za internet. Racunala su sa ugradjenim mreznim karticama na ploci. Planiram uzeti ADSL. Modem/router? Koji, nekakav prijedlog, trebam li na nesto obratiti paznju ili je svejedno? To isto vrijedi za switch, koji bi bio dobar izbor? Ne znam da li sam nesto izostavio, trebam li jos nesto kupiti da to sve funkcionira (modem/router, switch, kabeli...)?
I jos jedno pitanje. Ako spojim sva tri racunala preko switcha da li postoji neka sansa de se neko smece prenese sa interneta na druga dva racunala, ako ih ne stavim u istu workgrupu, jer ipak su fizicki povezana kablovima...
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Savjet 2+1 racunalo22.02.2008. u 12:17 - pre 196 meseci
Citat:
Planiram uzeti ADSL. Modem/router? Koji, nekakav prijedlog, trebam li na nesto obratiti paznju ili je svejedno?
prilikom isporuke ADSL komponenti od providera kod kojeg si izvršio narudžbu, dobit ćeš: spliter i modem/router ( bar je tako bilo kod mene ). U zadnje vrijeme to ljudima stigne poštom u paketu ? Ako nisi platio da ti providerovi tehničari to spoje, na tebi je da to sve pospajaš i konfiguriraš.

Citat:
To isto vrijedi za switch, koji bi bio dobar izbor?
Ako u opremi dobiješ router/modem ne treba ti switch ( za ove potrebe koje si izložio ). Ruteri koji se isporučuju u dotičnoj opremi su ( bar koliko ja znam ) D-Link i ZyXEL. Na sebi imaju 4 porta ( 2 LAN i 2 MaxTV ). Da bi iskoristio sva 4 porta za svoju mrežu treba otključati ova dva za MaxTV. E to ti netko mora odraditi ako ne znaš sam. Uz to ovi ruteri mogu biti u kombinaciji sa Wireless mogućnosti, pa ćeš moći i tu dodatno spajati Laptop i sl. Ali u tom slučaju pazi ako nećeš koristiti Wireless da ga obavezno isključiš u setupu ruter/modema

Ne vjerujem da ćeš dobiti samo uređaj koji je modem, no ja jesam dobio takav pa sam dodatno kupio 4-portni ruter NetGear. ( ali to je bilo davno

Citat:
Ne znam da li sam nesto izostavio, trebam li jos nesto kupiti da to sve funkcionira (modem/router, switch, kabeli...)?
trebat će ti PATCH UTP CAT5e kabel za spajanje PC-a na ruter. Izračunaj od svakog PC-a do rutera i to je to. Ako kupuješ kabel koji nije original već ćeš ga krimpati, obrati pažnju neka ti ga testiraju u trgovini ( u zadnje vrijeme osobno imam iskustva gdje kabel nije krimpan kako treba pa dok skužim da je problem u kablu prođe vrijeme a uz to nazad u trgovinu

Citat:
Ako spojim sva tri racunala preko switcha da li postoji neka sansa de se neko smece prenese sa interneta na druga dva racunala, ako ih ne stavim u istu workgrupu, jer ipak su fizicki povezana kablovima...
vidim da si skeptik prema tome. Ja nikada i nikada ne bih tvrdio 100% sigurnost neke mreže. Uvijek ostavim 1% mogućih problema. Ali ako bih gledao na to ne bih ni išao na Internet.
Umreži sve to preko ruter/modema i postavi ( ako ne znaš nađi nekoga ) da ti postavi mrežu između dva "glavna" kompa i na njih veže printer a uz to zabrani im izlazak na Internet. Onaj treći normalno pusti na Internet i nemoj ga vezati u mrežu. Također neka ti netko postavi permission na ova dva u mreži da se ne može "nikako" pristupiti na njih sa trećeg. Uz to ako imaš ruter/modem imaš na njemu i Firewall.

Btw: ne znam čemu si toliko bojažljiv za ova dva kompa, jel to nešto važno, firma, knjigovodstvo ili već što ? Ali ti savjetujem da u tom slučaju nađeš nekoga tko zna to odraditi a ne sam probati i ne napraviti kako treba ( to kažem zbog toga jer vidim da nemaš puno znanja o tome )
Za ovaj treći komp koji kupuješ ? tu ti ne mogu savjetovati koji OS da staviš na njega, sve zavisi koje si licence Windowsa kupio
 
Odgovor na temu

karlos13

Član broj: 73069
Poruke: 34
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Savjet 2+1 racunalo25.02.2008. u 08:02 - pre 196 meseci
Ok, ivek33.
Sad mi je jasnije.
Hvala!
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Savjet 2+1 racunalo

[ Pregleda: 2086 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.