Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Najbolji php framework!?

[es] :: PHP :: Najbolji php framework!?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14214 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

spezia

Član broj: 134818
Poruke: 355
*.ptt.yu.



+6 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?30.07.2009. u 07:45 - pre 179 meseci
Pa sad... CodeIgniter samo sam na brzinu pogleao i video da je bitno da u html kod ide
<?php echo $this->calendar->generate(); ?>
Odprilike...
Nisam naisao na neki veci projekat , ali mislim da veci projekat vise mesanje php koda u html...
I cudi me da Joomla- nije krenula razvoj od pocetka. Vise bi se i brze razvijala.
Ipak ona nije mnogo stara, a FastTamplate klasa je bila i 2002, Smarty mislim da ga ima nekoliko godina.
Svaka cast kako oni ono unapredjuju.
Ali video sam da cist php kod i cist HTML kod obezbedjuju jedino Smarty, FastTemplate i slicne klase..
Kako web dizajner radi stranicu u CodeIgnater , kada nezna gde ce i zasto biti svuda
<?php echo ... ?>
Ne verujum da je mnogo nezavisan od php programera.
 
Odgovor na temu

valajbeg
Student/TS
Sarajevo

Član broj: 5069
Poruke: 615
92.36.147.*

ICQ: 127234502
Sajt: www.microsoft.ba


+10 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?30.07.2009. u 08:09 - pre 179 meseci
ali sa codeigniterom lako mozes koristiti i smarty ili koji vec template engine hoces... samo treba biti malo kreativan kako ga uklopiti..
ima pun projekata sa CI-om i vecih.. samo treba malo potraziti
www.microsoft.ba
Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house.
 
Odgovor na temu

peroperje
petar borovcanin
zrenjanin

Član broj: 45227
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: pancode.x3.rs


Profil

icon Re: Najbolji php framework!?30.11.2009. u 23:51 - pre 175 meseci
Koristim CI i o njemu mogu nesto reci... ostale framework nisam probao.Povrsno sam pogledao ZEND vise iz znatizelje nego sto mi je bio potreban.

a o CI samo reci hvala....Kada sam poceo da provaljujem MCV imao sam srecu da naletim na CI i jos mi nije palo na pamet da ga menjam jer mi je zavrsavao sve za cim sam imao potrebe

Lak za ucenje,brz,jednostavan,fleksibilan,sjajna podrska,sjajna dokumentacija,dobra ekipa se okuplja oko njega(forum im je jedan od retkih gde neces naleteti na folirante i pametnjkovice vec na ljude koji diskutuju o konkretnim stvarima i problemima)...

CI je inace open source projekat firme EllisLabPa sad...



Kako web dizajner radi stranicu u CodeIgnater , kada nezna gde ce i zasto biti svuda
<?php echo ... ?>
Ne verujum da je mnogo nezavisan od php programera. 

Sve zavisi kako organizujes kod.Mozes i sa CI da napravis template sistem .CI dosta vodi racuna o preformasama
i bas zbog tog razloga daje mogucnost izbora da li ga zelis koristiti ili ne.Posto je izvrsavanje koda <?php echo ... ?> u view fajlovima nesto brze od "pasiranja template-a",programeri se cesce odlucuju za brzu varijantu,valjda zato sto i sama ElliseLab istice da bas zbog preformansi daje samo deo mogucnosti pasiranja template-a kao deo izvornog CI.
********
Inace CI takodje zbog preformansi ima taj "minimalisticki pristup" koji na prvi pogled moze izgledati siromasno(meni je na primer izgledalo cudno zato sto nema podrsku za soap),ali CI je tako lako prosirivati(jednostavno sam uzeo Nusoap biblioteku i resio potrebu za soap-om),tako lako nadogradjivati sistemske klase da konbinatoriku i mogucnosti ja jos nisam iscrpeo.

Sto se mene tice dve ruke za CI.Zivot pre njega mi izgleda kao divljina








 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.dynamic.dsl.t-2.net.



+18 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?12.12.2009. u 13:54 - pre 174 meseci
Ko kaze da se mora pisati <?php echo .... ?> ?

<?=$varijabla?> a to nije puno komplikovanije od {varijabla}.

ili recimo

CI:
Code:

<?foreach($myArray as $foo):?>
   <li><?=$foo?></li>
<?endforeach?>


Smarty:
Code:

{foreach from=$myArray item=foo}
    <li>{$foo}</li>
{/foreach}



A uostalom: http://codeigniter.com/user_guide/libraries/parser.html :)
 
Odgovor na temu

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
91.148.95.*



+13 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?14.12.2009. u 10:09 - pre 174 meseci
Malo offtopic-a:

Bas mi ne ide u glavu zasto je vecina ljudi toliko protiv "mesanja PHP-a i HTML-a" ? :-) Mislim, na kraju krajeva, sta god koristili (smarty ili neki drugi template engine) opet se to na kraju svede na PHP u HTML-u.

Jedan zanimljiv citat sa CodeIgniter-ovog manual-a:

Citat:

Note: CodeIgniter does not require you to use this class since using pure PHP in your view pages lets them run a little faster. However, some developers prefer to use a template engine if they work with designers who they feel would find some confusion working with PHP.


Daleko od toga da sam sad neki protivnik Smarty-ja, bas naprotiv - dugo sam koristio Smarty i zaista mi je pomogao u razdvajanju logike od view-a. Ali, nakon velike konzumacije istog, krenuo sam da radim u timu koji je radio bez template-a i od tada vise nisam ni pomislio na neki Template Engine. No, nebitno.

Uglavnom, ono sto sam hteo da kazem, jeste - da se pod "mesanjem PHP-a i HTML-a" smatra mesanje Logike i Prikaza, tj. nesto tipa:

index.php:

Code:


<?php 

// Proveri da li je korisnik ulogovan 

?>

<head>
..
..
..
</head>

<?php
mysql_query(// Izvuci sve zapise iz baze ...);

$result = // Smesti rezultate u niz
?>

<table>
// Stampaj rezultate ....
</table>


Ovo je ono sto se ne preporucuje i treba izbegavati naravno. Zato se primenjuje opste-poznati MVC model etc etc ... (nije ovo trenutna tema).

Suma sumare: Sta god radili, ne mozete izbeci mesanje PHP koda i HTML-a, bitno je samo drzati se pravila - "svako (svaka skripta) treba da radi ono za sta je namenjen".

U krajnjem slucaju, uzmite WordPress npr, koji je opste poznat i prihvacen Blog engine (CMS)... Pa pogledajte njegove View Template-e :-)) Koristi se alternativna sintaksa PHP-a (koju je inace 'pozeljnije' koristiti u template-ima):

Primer:
Code:

<?php if ($a > $b): ?>
// Uradi nesto pametno
<? endif; ?>


Link: http://php.net/manual/en/contr...uctures.alternative-syntax.php

Btw, mozete baciti pogled i na: http://nosmarty.net/

Btw2,

---

E sad, da se vratim konkretno na temu :-)

Ja recimo (tj. tim u kome radim) koristi CodeIgniter i sasvim sam/smo zadovoljni sa njim. Ukoliko nesto zatreba, lako se moze prosiriti dodatnim Library-ima/Helperima. Jednostavno, vrsi posao :-)

Jedina zamerka (i mozda problem ubuduce) jeste sto nije u potpunosti Objektno Orijentisan, tako da se sumnja kako ce raditi pod PHP 6icom (imao je cak i problema sa novijim verzijama PHP 5ice, ali je to zakrpljeno).

I da, naravno, dokumentacija sasvim dobra :-) Jednostavno, lepo sazeto i objasnjeno sve sto moze da zatreba :-)
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1123
*.b92.net.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?14.12.2009. u 10:56 - pre 174 meseci
Postoje sistemi gde je apsolutno zahtevno da se razdvoji php od html-a, recimo u sistemima gde korisnici samo generisu html.
Pozeljno je da se tako nesto primeni i tamo gde postoje posebni html/css koderi (imao sam takav slucaj i izrada sajtova je isla maksimalnom brzinom).
Takodje, ponegde je zahtevana i kombinacija php-a i html-a, ali onda ne mozemo pricati o totalnom MVC-u ??!
Vordpres je fantastican, ali to je samo jedan od nacina da se "odere macka".

Uglavnom izbegavam smarti i pribegavam laganim resenjima
 
Odgovor na temu

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
91.148.95.*



+13 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?14.12.2009. u 14:45 - pre 174 meseci
Hmm, ok, je l mozes onda da mi das primer kako bi generisao neki dinamicki sadrzaj, a da pritom potpuno razdvojis PHP i HTML ? :-) Nemoj da mislis da provociram, samo me interesuje kako :-)
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-3.sezampro.yu.



+33 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?14.12.2009. u 15:03 - pre 174 meseci
Pa nemoguće je potpuno razdvojiti PHP i HTML u smislu da u templejt fajlu nema nikakvog PHP output-a. Ali ideja razdvajanja je da se PHP ne koristi za ispis, a da u templejtima budu samo ti neki placeholder-i, koji bi output-ovali vrednosti promenljivih koje dolaze iz PHP-a, plus eventualno neki if uslov i for/foreach/while petlja. To je neko moje viđenje...
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1123
*.b92.net.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?14.12.2009. u 15:05 - pre 174 meseci
sintaksa slicna kao smarti, samo sto se ne kompajlira.
u kodu koristim $tpl= new Template(); $tpl->assign(); $tpl->fetch();
a u templejtu {zamena_za_promenljivu}, a onda primenim str_tr za jednostavnije zamene, odnosno str_replace za one sa duzim stringovima.
Dodao sam i if blokove, kao i petlje, ali o tome se treba raspisati ovde, a to nije tema.
Po potrebi kesiram ulaze i/ili izlaze, tome pridodam i parametre za apdejt kverije za es-ku-el i to se odlicno ponasa i na prilicno opterecenim sistemima.

primer: http://www.mojkvadrat.rs/templates/pretraga_rezultati.tpl
 
Odgovor na temu

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
91.148.95.*



+13 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?14.12.2009. u 15:25 - pre 174 meseci
Ok, a sta se desava u slucaju da imas da stampas niz (npr. podatke iz baze) ? :-) Osim ako ne naguras ceo kod u jednu promenljivu (html+php), ne vidim nacin kako bi to islo ? Znaci, osim ako nesto nisam prevideo, primena ovoga se svodi na vrlo jednostavne stranice, gde treba samo da ispises rezultat iz promenljive :-)

Na stranu to sto ti parsiras ceo HTML fajl, da bi zamenio {promenljiva} sa vrednoscu koju skladisti ista :-)

Znaci, iskren da budem, bas ne kontam neku znacajnu primenu ovog sistema ?

Btw, kesiranje bas i nema veze sa konkretnom temom, jer ce svakako kesirane straice najbrze da se ucitavaju, kako god se one kreirale pre toga ...

Btw2, sad bas gledam ovaj primer sto si ostavio (nisam ga malopre primetio) i ovakav sistem mi izgleda mnogo kompleksnije od cistog PHP-a, tj:

Code:

<!--if:kvadratura-->{kvadratura} m<sup>2</sup><!--/if:kvadratura--> 


Cist PHP:

Code:

<? if ($kvadratura): ?>

<?= $kvadratura ?> m <sup>2</sup>

<? endif; >


I da, sad mi tek ne ide u glavu kako si potpuno odvojio PHP od HTML-a ? :-)
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1123
*.b92.net.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?14.12.2009. u 15:58 - pre 174 meseci
U konkretnom primeru niz pocinje sa <!--oglasi--> i zavrsava se sa <!--/oglasi-->. Jednostavnije ne moze.

Mislim da je stvar ukusa kome sta izgleda kompleksnije.
Ovo je samo pokusaj da se odvoji html od php-a da bi ga koderi lakse obradjivali.
Ne mogu da se zakunem u ovakav sistem, niti mislim da je najbolji, ali se niko nije ni zalio.

Licno ja, jos uvek tragam za najboljim resenjem, a mislim da tu treba akcenat biti na sto jednostavnijem sistemu templejta, a ne na sintaksi koja se u tome koristi.





 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.dynamic.dsl.t-2.net.



+18 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?14.12.2009. u 19:40 - pre 174 meseci
Pa nisu ni koderi mutavi da ne znaju 3 reda PHP koda upisat i to jos prema upustvu programera :)
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?04.07.2010. u 13:45 - pre 168 meseci
Skinuo CodeIgniter, i poceo da ucim.
Nadam se da je ovo pocetak jedne lepe veze.

http://codeigniter.com/user_guide/overview/at_a_glance.html

Citat:

You want a framework that requires nearly zero configuration.
You want a framework that does not require you to adhere to restrictive coding rules.
You do not want to be forced to learn a templating language (although a template parser is optionally available if you desire one).


http://codeigniter.com/user_guide/overview/goals.html

A to o poptunom razdvajanju html i php koda koje se dostize samo koriscenjem nekog template engine-a je jednostavno smesno. Imao sam, nazalost, priliku da vidim kako izgledaju neki smarty templejti, koji bi trebalo da ''olaksaju zivot'' html/css koderu, i ucine ga nezavisnim od php kodera. Nikakve sustinske razlike u odnosu na klasicno echo-ovanje (sa stanovista html/css kodera) nema.


 
Odgovor na temu

djordje
Novi Sad

Član broj: 3704
Poruke: 1725
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?04.07.2010. u 13:59 - pre 168 meseci
Citat:
A to o poptunom razdvajanju html i php koda koje se dostize samo koriscenjem nekog template engine-a je jednostavno smesno. Imao sam, nazalost, priliku da vidim kako izgledaju neki smarty templejti, koji bi trebalo da ''olaksaju zivot'' html/css koderu, i ucine ga nezavisnim od php kodera. Nikakve sustinske razlike u odnosu na klasicno echo-ovanje (sa stanovista html/css kodera) nema.



Sa ovim delom se slazem. Moj utisak o CI se vremenom kvario. Za manje jednostavne sajtove, cms-ove je OK. Ali ako zelite nesto ozbiljnije, bolju kontrolu nad izuzecima i slicno CI nije dovoljan.

Nije precizno definisan nacin utvrdjivanja greske kod baza podataka. Ne znate da li je mysql server offline ili je greska u upitu. Mozete ukljuciti debug, ali to je samo za vreme development-a. Postoje nacini da utvrdite da li je doslo do greske sa bazom, npr. da svaki upit uokvirite u transakciju pa proveravate status iste, ali to je budzenje i nema smisla u vecini slucajeva gde su prosti SELECT upiti u pitanju. Nadam se da ce preci na sistem sa izuzecima (exceptions) umesto da funkcije vracaju false. Isto tako, kada upit ne vrati rezultate dobijate gresku ako pokusate iteraciju kroz listu rezultata, pa je neophodno proveriti ima li rezultata uopste. Smaranje.. Trebalo je samo da vrate prazan niz u tom slucaju, pa ko hoce da proverava da li rezultata ima moze naknadno to da uradi.. I tako, u pocetku deluje sjajno, kasnije vidite da tu fali dosta toga..


Ja trenutno koristim CI, ali samo zato sto nemam puno posla pa me mrzi da ucim nesto drugo. Ukoliko se obim posla poveca, napravicu sam svoj framework zasnovan na idejama CI-a, ali sa boljom kontrolom nad izuzecima sto je najveca zamerka CI-u.

poz
 
Odgovor na temu

mitke013
As Divljine
Freelancer

Član broj: 231934
Poruke: 338
178.22.216.*



+34 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?04.07.2010. u 15:00 - pre 168 meseci
Citat:
kelja:  Nikakve sustinske razlike u odnosu na klasicno echo-ovanje (sa stanovista html/css kodera) nema.


Znaci ovo:
Code:

<input type="text" value="{$nekaPromenljiva|@escape|default:'Upisi tekst'}" />

je isto sto i ovo:
Code:

<input type="text" value="<?php echo isset $nekaPromenljiva ? htmlentities($nekaPromenljiva, ENT_QUOTES, 'UTF-8') : 'Upisi tekst';?>" />

?
 
Odgovor na temu

djordje
Novi Sad

Član broj: 3704
Poruke: 1725
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?04.07.2010. u 15:36 - pre 168 meseci
Citat:
<input type="text" value="<?php echo isset $nekaPromenljiva ? htmlentities($nekaPromenljiva, ENT_QUOTES, 'UTF-8') : 'Upisi tekst';?>" />


Hehe mogao si jos da ga zakomplikujes

napravi svoju helper funkciju:

Code:

function e($nekaPromenljiva , $default_text)


i dobijes isto:

Code:

<input type="text" value="<?php echo e($nekaPromenljiva, 'Upisi tekst') ;?>" />

Ili cak i krace ako sam echo uradis unutar funkcije e()

<input type="text" value="<?php e($nekaPromenljiva, 'Upisi tekst') ;?>" />

uporedi sa

<input type="text" value="{$nekaPromenljiva|@escape|default:'Upisi tekst'}" />




[Ovu poruku je menjao djordje dana 04.07.2010. u 17:34 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao djordje dana 04.07.2010. u 17:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-3.sezampro.yu.



+33 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?04.07.2010. u 16:16 - pre 168 meseci
Citat:
kelja: A to o poptunom razdvajanju html i php koda koje se dostize samo koriscenjem nekog template engine-a je jednostavno smesno. Imao sam, nazalost, priliku da vidim kako izgledaju neki smarty templejti, koji bi trebalo da ''olaksaju zivot'' html/css koderu, i ucine ga nezavisnim od php kodera. Nikakve sustinske razlike u odnosu na klasicno echo-ovanje (sa stanovista html/css kodera) nema.

Nije uopšte poenta u echo-ovanju, i načinu ispisa promenljivih u nekom templejtu, već u razdvajanju slojeva, ili nečemu što se zove separation of concerns. Tebe niko ne prisiljava da koristiš neki template engine, ali je pametno da tu ideju na kojoj su oni zasnovani primeniš barem tako što ćeš tvoj html output, kojeg inače imaš u nekom PHP skriptu, izdvojiti u zaseban, npr. .phtml fajl, u kome se na određenim mestima ispisuju promenljive set-ovane u pomenutom PHP skriptu. Taj phtml bi onda samo učitavao (require_once) u tvoj PHP skript.

Pročitaj ovaj članak i trebalo bi da ti bude jasno o čemu pričam.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?04.07.2010. u 16:34 - pre 168 meseci
Jasno je meni to, Nikola.
Tako i sam radim, imam neki set svojih funkcijica u kojima je jedan od parametara upravo $html_output, i to je naravno zdrav pristup koji pomaze meni (ali, samo meni, i/ili nekom drugom php koderu) da se snadjem.
Zato i hocu (izmedju ostalog) da naucim da radim u ovom frejmvorku, jerbo su njegovi kreatori to sredili ''malo'' bolje od mene.

Moja poenta je bila da upotreba template enginea kao sto je Smarty NIMALO ne olaksava posao cistom html/css dizajneru. I mitketov primer me nije razuverio.
 
Odgovor na temu

mitke013
As Divljine
Freelancer

Član broj: 231934
Poruke: 338
178.22.216.*



+34 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?04.07.2010. u 17:27 - pre 168 meseci
Citat:
kelja: I mitketov primer me nije razuverio.

I ne treba, Djordje me dotukao. Priznajem da bih se tesko setio helper funkcija.

A sad odoh na javni stub srama
 
Odgovor na temu

djordje
Novi Sad

Član broj: 3704
Poruke: 1725
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Najbolji php framework!?04.07.2010. u 18:55 - pre 168 meseci
Citat:
Djordje me dotukao


Hehe

Evo jos malo

podesis u ini fajlu da mogu da se koriste <? tagovi umesto <?php i ustedis jos 3 znaka

Mada, ako vec radis sa dizajnerom koji zna neki template jezik, pre ces ti da naucis jos jedan nego on da uci php, jer dizajneri to u sustini ne vole da uce, tako da template ima velike prednosti tu. Opet, zavisi na kome je da ugradi template...

Uglavnom, nauci i jedno i drugo, pa sta ti je u kojoj situaciji bolje, ti koristi. Divni univerzalni odgovor koji ti nista ne pomaze
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Najbolji php framework!?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14214 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.