Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako napisati G-kod za...

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Kako napisati G-kod za...

[ Pregleda: 7130 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
89.216.113.*



Profil

icon Kako napisati G-kod za...10.01.2008. u 18:15 - pre 198 meseci

Ima nas koji tek ucimo G-kod pa nam olaksajte muke.
Ako razbijate glavu pisuci G-kod za neki problem, pa vam podje za rukom da to i resite, bilo bi dobro da se ovde lepo pohvalite da drugi manje razbijaju glavu za isti problem.
Ja trenutno ne mogu da napisem G-kod kojim cu da pokrenem jednu osu od jedne tacke do druge zadatom brzinom zatim da zadam sledecu tacku i uvecanu brzinu, ali da mi u prethodnoj tacki motor ne usporava i ne zaustavlja se pa ponovo ubrzava. Jednostavnije receno kretati jednu osu od tacke do tacke sve brze i brze. Necu usporenja izmedju tacaka. Hocu samo ubrzanja, jer mi je svaka naredna brzina veca od prethodne, osim na kraju putanje kada se zaustavljam, onda moram usporiti.
Nemojte mi reci da to ne moze!
 
Odgovor na temu

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako napisati G-kod za...10.01.2008. u 18:49 - pre 198 meseci
........... ili sve to radi "MACH3" ???..........
 
Odgovor na temu

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako napisati G-kod za...11.01.2008. u 18:31 - pre 198 meseci
.... vidim da moje pitanje nije bas jasno..........

Radi se o tome da mi treba G-code za testiranje drajvera za step motor. Treba da svakih recimo 5 sekundi uvecavam brzinu motora za 10%, sve do nekih 2000 o/min.
G-kod ucitam u "MACH3" i po startovanju motor krene zadatom brzinom, ubrzava, drzi je konstantnom, usporava, zaustavlja se , ponovo ubrzava pri citanju sledece komande....
Pa zar ne postoji nacin da ako je naredni korak sa uvecanjem brzine, da u prethodnom koraku ne usporava, vec samo da da jos potrebno ubrzanje???
Ako neko zna, nek' pomaze! Pravi mi probleme pri testiranju motora.

 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: Kako napisati G-kod za...13.01.2008. u 22:09 - pre 198 meseci
Maricuuuuuuuuuuuu!
G-kod je standardizovan !!! Potrazi na netu standard pa nauci a ne da pitas da li Mach3 proizvodi G-kod sto dovoljno govori koliko o toj materiji znas!
To je citav set instrukcija koje Mach3 prevodi u povorku kvadratnih strujnih impulsa (TTL) i preko porta salje mikrokontroleru na dalju upotrebu.
Pozdrav,
BosniaCNC
 
Odgovor na temu

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako napisati G-kod za...13.01.2008. u 22:42 - pre 198 meseci

Bosniaaaaaaaaaaaaa !

Hvala na odgovoru. Iako sam pocetnik, mislim da znam sta je G-kod i ko ga pravi, nego izgleda da se nisam dobro izrazio ili ti nisi shvatio problem. Kad se covek iznervira i ne nadje resenje onda baci svoju muku na forum i ceka odgovor tako da "Zbrzi " pitanje i niko ga ne razume.
Ne pitah ko proizvodi kod, vec gde mi se krije greska. Resenje je nadjeno: Za gresku je krivo podesavanje "Mach3" ver 3, dok verzija 1.8 radi upravo ono sto G-kodom napisano. Sad "Vozim " ovo s verzijom 1.8 i mogu nastaviti testiranje.
Jos jednom se zahvaljujem na odgovoru.

Pozdrav,
Dusan
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: Kako napisati G-kod za...14.01.2008. u 21:33 - pre 198 meseci
Ti rece "krivo je podesavanje" u Mach3 pa pitam ko je postavio KRIVO PODESAVANJE: FENERTY ili taj ko je podesavao? Na osnovu KRIVO postavljenog pitanja kako dati PRAVILAN ODGOVOR? Problem je u tome sto si Maricu jedno mislio a drugo pisao pa mislis da neko moze da cita izmedju redova.Ako dobro poznajes
genezu standarda G-koda i svaku njegovu funkcije pojedinacno kao sto su G00;G20;G21; G01;.........F20. G54; G81 itd.itd... onda se ne moze Mach3 optuzivati
da ne vrsi AKCELERACIJU motora ako si postavio KONSTANTNI MOD pogona.Na dijalogu MOTOR SETUP dijagramom je prikazana krivulja ubrzanja,hoda i usporavanja pa se motor moze testirati pre prihvatanja zadate postavke.Treba biti strpljiv,prouciti HELP, ici korak po korak vrseci pribeleske radi poredjenja pa kad sve opcije ostanu bezuspesne onda "HEJ, NARODE SA FORUMA, POMAGAJTE"! Govorim u svoje ime: svakome sam nesebicno pomogao,naravno u granicama pomoci na daljinu; pomogao bih i tebi, Dusane, ali nisi postavio pitanje sa jasno definisanim problemom. Najveca greska u sistemu NUMERICKOG UPRAVLJANJA je improvizacija i maglovit problem.To se redovno olupa o glavu i ja sam to iskusio na vlastitoj kozi.Naime, pre dve-tri godine sam preradjivao jednu glodalicu sa tri ose upravljanu servo-sistemom sa Mach1CNC interfejsom.Dve ose rade perfektno a treca stalno sabira gresku od 0.02mm.Odmah posumnjam na PID i pocne etapa mukotrpnog stelovanja koja je trajala 7 dana i rezultat NULA, osa i dalje gresi i pocinjem biti nervozan i u toj nervozi radim sve moguce i nemoguce varijante.Kad sam sve iscrpio - uzmem par dana odmora: setnja,kafa,novine... i jednog jutra upali sijalica u glavi!Odmah odem kod coveka u radionicu, skinem drajversku plocicu i instrumentom proverim MOSFETE (IRFP260N) i od njih 4 jedan neispravan dosao od proizvodjaca!!!Zamenim ga i sve funkcionise k'o DOXA !
I tad sam zauzeo odgovarajuci STAV PREMA PROBLEMU: BEZ PANIKE I DIZANJA PRASINE TREBA PRAVILNO DEFENISATI PROBLEM I RESENJE JE TU!
Eto, toliko od mene,
Pozdrav,
Slavoljub
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Kako napisati G-kod za...

[ Pregleda: 7130 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.