Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potreban savet vezano za topologiju mreže

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Potreban savet vezano za topologiju mreže

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7412 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ljubex
Ljubomir Samardzic
Beograd

Član broj: 14809
Poruke: 29
*.inffo.net.



Profil

icon Potreban savet vezano za topologiju mreže03.01.2008. u 23:08 - pre 198 meseci
Zdravo svima,

Drugar i ja imamo zadatak da pokrijemo wirelessom određeni prostor. U pitanju je 5 - 6 baznih stanica baziranih na Mikrotiku RB600. Potrošili smo dosta vremena na upoznavanje sa MT-om, na iščitavanje dokumentacije što na MT sajtu, što van njega. I sada imamo pred sobom nekoliko ravnopravnih rešenja pa bismo voleli da čujemo šta neko ko ima iskustva u ovoj oblasti misli da bi bilo najpametnije uraditi.

Postavka:
Postoji centralna tačka sa koje "crpimo" internet (frame relay, ruter, čuda itd ...). Odatle bismo gađali jednu visoku zgradu koja će dalje gađati neke druge vidljive tačke. Svaka stanica će na sebi imati tri sektor antene po 120 stepeni za 2.4G, i tri sektor antene za 5G, znači razvlačimo dualnu infrastrukturu. Krajnjim korisnicima bi se saobraćaj prema internetu oblikovao prema nekim pravilima, dok bi lokalni saobraćaj bio oblikovan prema nekim drugim pravilima (radi netarifiranja lokalnog saobraćaja itd). Sve u svemu, jedna poprilično uobičajena i standardna postavka problema.

E sad pitanja:

1) Na koji način bi bilo najpametnije razvući mrežu između samih baznih stanica? Videli samo da ljudi koriste bilo WDS bilo EoIP, ali razlozi zbog kojih se neko odlučuje za ovo ili ono nisu nam baš jasni. Sigurno će biti slučajeva kada između bazne stanice i krajnjeg korisnika budemo postavljali neku pomoćnu (među)tačku, na koju će se verovatno opet kačiti izvestan broj korisnika naknadno (ili možda grešim).

2) Postoji li nešto na šta posebno treba obratiti pažnju s obzirom da dualno vučemo i 2.4G i 5G band?

3) Da li predlažete zaseban računar koji bio bio posvećen održavanju korisničkih naloga i oblikovanju saobraćaja (RADIUS, PPPoE itd), ili to može da radi i "početni" Mikrotik koji se redovno backupuje itd itd?



Svaki savet je dobro došao. Hvala na strpljenju ukoliko ste pročitali ovaj post.

Ljubomir
LjubeX
 
Odgovor na temu

SaricNet
Saric Net
Orahovac

Član broj: 142773
Poruke: 91
80.80.175.*

Sajt: www.focusradio.info


Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže04.01.2008. u 00:04 - pre 198 meseci
ako mislis na linkove izmedju baznih stanica, moja preporuka ti je da ides na 2GHZ-5MHz, ili 5GHZ-5Mhz, jer sam ja licno testirao i veruj mi da su odlicni za linkove, kao i to da mogu cak i malo bez opticke vidljivosti ( barem kod mene ), al sve zavisi kolika ti je zagusenost etra u wirelessu, kao i to na kojoj freq. konkurencija radi, sve u svemu treba se izbegavati isti kanali koliko je to moguce, mada po meni ja bih presao samo na 5 Ghz jer je mnogo povoljnije za klienta ( mislim na vezu ka baznoj stanici ) jer sto je ping veci onda je i veza losija a u tome i mnogo uticu drugi AP koji emituju oko tebe, to si najverovatnije vec procitao al moj savet ti je da koristis ove frekfencije.

ja sam odavno prestao da net pustam kroz wireless, razlog je bio prevelik ping ( Previse AP u etru ) a pri tome i mnogi koriste neke pojacivace a neznajuci da tako pogorsavaju i sebi a i drugima net, sada sam pustio LAN to LAN, tako da na svakoj banderi stoji kutija sa swichem tako da je i dosta jeftino za klienta da se poveze na mrezu a i ping nikad ne ide vise od 1ms a uz to konekcija ide od 60-100 mb ( mislim na ethranet ), tako da imamo i ftp servere i jos puno toga, a sto je jos najvaznije jeste to da me ne zovu svaki put kad im se pomeri antena ili slicno...

ovo ti sve pricam sa jednim razlogom, ako ima bilo kakve mogucnosti sem wirelessa onda pokusaj nju da odradis, jer je wireless sada prezagusen.

ako ti treba jos nesto mozes mi se javiti na p.m ili na msn addressi naravno ako je zelis...

pozdrav
 
Odgovor na temu

ljubex
Ljubomir Samardzic
Beograd

Član broj: 14809
Poruke: 29
*.inffo.net.



Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže04.01.2008. u 00:27 - pre 198 meseci
Prvo, hvala na brzom odgovoru ;)

Vidi, osnovni cilj je 5G mreža. Mreža na 2.4 je tu samo da pruži podršku ljudima koji već imaju nešto svoje stare opreme.

Slažem se u potpunosti za LAN to LAN, ali naravno dosta je slučajeva kada je to zaista neisplativa opcija (ruralna sredina itd). Ali recimo, kada je u pitanju zgrada, jedino razumno rešenje je jedan mali AP na krovu, a onda od stana do stana LAN.

Prema onome što vidim, dosta ljudi se opredeljuje za WDS (u smislu: kad već imaš Mikrotik, pa daj onda iskoristi sve što može ...). Imaš li iskustva sa tim? Meni je ovo prvi put da se hvatam sa nečim malo većeg obima od kancelarijskog umrežavanja, i već me hvata panika oko svih tih user management, QoS i sličnih pitanja.

Postoji li neki poseban razlog zašto su ljudi ljubitelji PPPoE-a? Da li je u pitanju samo olakšano centralizovano održavanje korisničkih naloga ili se tu krije još ponešto? Postoji li neka uobičajena alternativa PPPoE-u?



Hvala na odgovoru, još jednom.

Ljubomir
LjubeX
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže04.01.2008. u 08:21 - pre 198 meseci
PPPoE je sigurniji, teze se "krade" password. Alternativa - HotSpot, koji kod mnogih dosta kvalitetno radi. I jedno i drugo rjesenje imaju svoje pozitivne i negativne strane.
PPPoE kao sto rekoh je sigurniji ali osnovni problem mu je sklonost ka gubljenju konekcije pri slabijim signalima i vecoj zagusenosti etera.
Kod HS je taj problem daleko manji, ali sam cuo da se dosta lako mogu da isnifuju korisnicki nalozi. Ja ne znam dal je to tacno, tako sam cuo :)
Centralizovano odrzavanje naloga mozes da odradis i na HS i na PPPoE, i sa i bez Radius servera. Ali ako zelis da postanes dobar ISP - onda je Radius apsolutno neophodan, pogotovo ako zelis da limitiras korisnike po kolicini prenetih podataka.
I vidim da se dvoumis izmedju WDS i EOiP - nemoj da se dvoumis, WDS je idealno rjesenje.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže04.01.2008. u 10:16 - pre 198 meseci
Citat:
ljubex:
Prema onome što vidim, dosta ljudi se opredeljuje za WDS (u smislu: kad već imaš Mikrotik, pa daj onda iskoristi sve što može ...). Imaš li iskustva sa tim? Meni je ovo prvi put da se hvatam sa nečim malo većeg obima od kancelarijskog umrežavanja, i već me hvata panika oko svih tih user management, QoS i sličnih pitanja.

Postoji li neki poseban razlog zašto su ljudi ljubitelji PPPoE-a? Da li je u pitanju samo olakšano centralizovano održavanje korisničkih naloga ili se tu krije još ponešto? Postoji li neka uobičajena alternativa PPPoE-u?


Imas sasvim opravdanih razloga da te hvata panika. Da bi mogao da upravljas mrezom potrebno ti je dosta znanja i iskustva.

WDS zaboravi. To je samo jeftina varijanta da se ustedi na opremi na ustrb kvaliteta. LJudi se njim odusevljavaju uglavnom zato sto ga je lako nametiti. Ako ces da radis komercijalni provajding, onda to sebi ne bi smeo da dozvolis. Likove izmedju pristupnih tacaka radi kao obicne fizicke point to point veze.

PPPoE se koristi jer je jednostavnije namestiti ga. Umesto njega mozes da koristis i PPTP. Oba imaju istu namenu, da obezbede kontrolu pristupa mrezi. Hotspot je dobro resenje ali iziskuje vise podesavanja (snifovanje nije problem ako koristis HTTPS, ali to znaci da moras da imas i HTTPS server).
 
Odgovor na temu

ljubex
Ljubomir Samardzic
Beograd

Član broj: 14809
Poruke: 29
*.inffo.net.



Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže04.01.2008. u 12:23 - pre 198 meseci
Aha, taman sam pomislio da sa WDS-om rešavam sve glavobolje, kad ono ne :) Postoji li neki poseban razlog zašto treba izbegavati WDS? U slučaju point to point veza, da li je potrebno odvojiti poseban interface za tu namenu? Na primer: imam tri interface-a konfigurisana kao AP i potreban mi je četvrti (recimo u bridžu sa njima) da bih ostvario point to point (slično i na drugoj stanici), ili jedan od ova tri može da se podesi za tu namenu? Šta se u tom smislu događa pravljenjem point to multipoint veza? Ovo pitam iz razloga što će stanice biti postavljene na dobro istaknutim tačkama i moći će jedna drugu da vide i bez usmerenih antena. Upravo iz tog razloga mi se WDS i učinio kao prirodno rešenje.

Ukoliko iko misli da nepotrebno opterećujem forum "prostim" pitanjima usled nedovljog iščitavanja dokumentacije, izvinuo bih se i skrenuo pažnju da na ovako "prosta" pitanja su nekako ljudi najmanje skloni da odgovaraju. Zaista nigde nisam uspeo da nađem pošten tutorial sa skoncentrisanim iskustvima i znanjem iz WISP-a. Hvala na strpljenju,

Ljubomir
LjubeX
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže04.01.2008. u 21:29 - pre 198 meseci
Blah, sto ljudi sto cudi - jos nisam nasao 2 lika da isto misle :D
Samo ti uradi HS i WDS, sasvim dovoljno za nivo koji poznajes...
 
Odgovor na temu

roppe
Perica Dujmovic
Novi Travnik

Član broj: 96118
Poruke: 150
*.Global-Internet.ba.



Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže04.01.2008. u 21:32 - pre 198 meseci
Citat:
WDS zaboravi. To je samo jeftina varijanta da se ustedi na opremi na ustrb kvaliteta


De mi navedi koja je usteda opreme na WDSu za razliku od Routinga? Ocito da si WDS u mikrotiku pomjesao sa repeaterom!!! Za tvoj info, imama wds mrezu sa preko 100 tikova, i sa kraja na kraj preko 10ak hopova uvjek mogu da proturim 30 mbita!


Ukoliko ne zelis svakodnevno primati pozive od korisnika koji se zale da imaju ostvaren promet koji oni nisu ostvarili i tratiti bezveze na istragu, onda definitivno zaboravi HS i izaberi PPPoE.

Citat:
Hotspot je dobro resenje ali iziskuje vise podesavanja (snifovanje nije problem ako koristis HTTPS, ali to znaci da moras da imas i HTTPS server

Netreba ti nikakv HTTPS server, dovoljno je da tu opciju aktiviras u postavkama HS profila. Kako god, ni to nije nikakava zastita, postoji nekoliko desetina nacina da se pokupe korisnicki podatci ukoliko se koristi hotspot.
 
Odgovor na temu

ljubex
Ljubomir Samardzic
Beograd

Član broj: 14809
Poruke: 29
194.106.187.*



Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže05.01.2008. u 10:32 - pre 198 meseci
Momci, zahvaljujem se na informacijama. Pretpostavljam da će u mom slučaju ipak ostati WDS. Da li neko ima iskustva u praksi sa dinamičkim WDS-om pošto sam čuo da dosta optereti MT? Hvala još jednom, ako se (kad se) rodi novi problem, pojaviću se na forumu ponovo ;)

Pozdrav,
Ljubomir
LjubeX
 
Odgovor na temu

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
*.telrad.net.

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže07.01.2008. u 10:08 - pre 198 meseci
Kako si se resio broadcast saobracaja u wds-u? Hotspot je lako hackovati naravno. Pppoe je mnogo sigurniji jer koristi virtualne gateway-e.
Sto se tice moje mreze ja sam se odlucio na dynamic routing. U mrezi mi rutira RIP protokol. Mnogo lakse ga je podesiti a mnogo sam dobio na preformansama.
Ip adrese dodeljuje dhcp.
MESH nije losh. Na njemu radi winmax al meni se veoma loshe pokazao, pa zato ti savetujem da ne koristis to.
 
Odgovor na temu

roppe
Perica Dujmovic
Novi Travnik

Član broj: 96118
Poruke: 150
*.wireless.GLOBAL.net.ba.



Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže08.01.2008. u 01:13 - pre 198 meseci
Cijela mreza je bridgana i svi racunari se vide na MAC nivou. U prosjeku, uvijek je aktivno bar 500 racunara i nemam, niti sam imao ikakvih problema sa broadcastom. Mreza pokriva nekoliko gradova, ping sa korisnickih racunara iz bilo kojeg grada do glavnog routera koji se nalazi u mom gradu se krece od 10-30 ms.
 
Odgovor na temu

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
*.telrad.net.

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže08.01.2008. u 08:26 - pre 198 meseci
Kako znas da nemas problema sa broadcastom. Cime si merio :D
Nego moj druze instaliraj neki linux i na njemu iptraf pa proveri koliki ti je odnost broadcast saobracaja i korisnog.
 
Odgovor na temu

smjesko
Niko Nikogovic
bangladesh

Član broj: 18272
Poruke: 358
91.191.35.*

Sajt: www.autotuning.ba


+1 Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže09.01.2008. u 01:06 - pre 198 meseci
bolji je ethercap :) bsd rules :) wds = repeating = 2x isti paket leti
Ako neznas pitaj... ako mozes pomozi..
 
Odgovor na temu

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
*.telrad.net.

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže09.01.2008. u 15:00 - pre 198 meseci
Slazem se sa tobom. Zato ja koristim Gentoo :D koji je slican freeBSD-u ;)
 
Odgovor na temu

ljubex
Ljubomir Samardzic
Beograd

Član broj: 14809
Poruke: 29
212.200.144.*



Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže12.01.2008. u 11:16 - pre 198 meseci
Kada smo kod WDS-a ....

Pretpostavimo da imam tri bazne stanice: A, B i C, i neka je A povezana sa tamo nekim ruterom, tj. internet "curi" kroz A. Stanice B i C se u tom smislu kače na A. E sada, zamislimo jednog korisnika koji se kači preko stanice B (Kb) i jednog koji se kači preko stanice C (Kc). U slučaju da podignem dinamički WDS, da li će sav lokalni saobraćaj između korinika Kb i Kc ići direktno (fizički) između stanica B i C ? Dakle, ideja je da se sav lokalni saobraćaj što bolje raspodeli i da ne opterećuje neke fiksne tačke u wireless mreži. Ako dinamički WDS ovo ne rešava, ima li neko neki drugi predlog?

A kada je u pitanju broadcast, ako sam dobro shvatio samo dinamički WDS pati od nepotrebnog broadcast saobraćaja, ne i statički. Moguće je da grešim, može li neko da pojasni ovo sa broadcastom?


Hvala najlepše,
Ljubomir
LjubeX
 
Odgovor na temu

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
*.telrad.net.

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže13.01.2008. u 13:56 - pre 198 meseci
Pa da bi uspostavio vezu sa nekim racunarom u subnetu moras da posaljes broadcast adresu svim racunarima tog subneta (ukratko)
A ako nema ruta, wds upitanju, kako ce znati sa kojim racunarom da se uspostavi veza a da ne posalje svima broadcast paket??? Nikako mora da salje svima, tako sam ja skontao. Do 100 usera radi fino, od 100 do 500 radi otezano i tu se menja sve, a od 500 do 2000 vec je gadno kada pocnu windowsi da broadcastuju po mrezi sa svojim smb servisom :D itd :D
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže14.01.2008. u 16:04 - pre 198 meseci
Moje iskustvo.
Radio sam mrežu sa oko 15 AP baziranih na MT. AP su međusobno povezani point-to-point vezama na 5GHz. Krajnje tačke(antene) na koju se vezuju korisnici su na 2.4GHz.
Svakako je potrebno podesiti neki routing protokol, da se ne bi ubio ukucavanjem XYZ statičkih ruta na svakom AP. Ja sam odabrao OSPF koji u suštini radi samo da bi ruteri razmenili informacije
(kao EIGRP na Cisco), jer nema redundantnih linkova. Na izlaznom ruteru ka Internetu podignut je HS koji autorizuje korisnike preko RADIUS. Dalje mi je bilo potrebno napraviti program koji ce "trčati" kroz bazu korisnika
koju koristi RADIUS i isključivati korisnike nakon isteka perioda ili kada potroše određene GB. Sve je odrađeno kao web aplikacija, uz jedan dodatni program pisan u VB 6... nebitno.
Prethodno je umesto HS korišćen PPPoE, ali su se upravo dešavali problemi da konekcije ima, ali da nema protoka. Pokušano je i sa PPTP, ali je i tu bilo muka (korisnik obriše konekciju pa ti treba večnost da mu objasniš da je ponovo krerira). Da ne pričam o tome, kad zove korisnik da se žali kako mu ne radi net, a on se nije ulogovao na PPTP(PPPoE) server. Sve u svemu, vreme je pokazalo da je uvođenje HS bilo pravo rešenje.
Sve ovo je odradjeno još pre 2 god, do dana današnjeg to radi bez ikakvih problema (i mreža i accounting/billing aplikacija).
Svakako ćeš na forumu naći različite savete, problem je takav da nema jedinstvenog rešenja.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

AdiX
Bosnia

Član broj: 61909
Poruke: 219
217.199.133.*



Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže16.01.2008. u 10:12 - pre 198 meseci
Ako je u mrezi postavljena centralna tacka autentifikacije PPPoE ili HOTSPOT, u mrezi se koristi routing umjesto WDSa, na koji nacin broadcast zahtjev usera prolazi do centrale tacke autentifikacije ako interface-i nisu postavljeni u bridge ?
 
Odgovor na temu

Sasha_bn
Aleksandar Kamenjasevic
Bijeljina

Član broj: 144252
Poruke: 224
*.telrad.net.

Sajt: www.scwlan.com


Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže16.01.2008. u 10:20 - pre 198 meseci
Dobro pitanje :)
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Potreban savet vezano za topologiju mreže16.01.2008. u 12:10 - pre 198 meseci
Ne prolazi nego na svaki ruter stavis pppoe server / hotspot koji se autentifikuje na centralnu bazu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Potreban savet vezano za topologiju mreže

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7412 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.