Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza

[es] :: Storage :: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza

[ Pregleda: 2508 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fangorn
Beograd

Član broj: 112318
Poruke: 845
*.dynamic.sbb.co.yu.



+9 Profil

icon kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza15.12.2007. u 15:49 - pre 199 meseci
Posto mi je jedan disk iz raid0 niza pred crkavanjem, pitao sam se da li postoji neki program sa kojim bi mogao da kloniram sadrzaj tog diska na novi pa samo da ga ubacim umesto starog? Hteo bih da izbegnem da kloniram ceo raid0 niz na treci disk, pa onda da promenim stari disk sa novim, pa da pravim novi raid, pa onda da kloniram nazad na raid, prvenstveno zbog toga sto nemam rezervni hdd od 250gb i zato sto je to duzi put. Probao sam sa Acronis true image-om 11 ali nisam uspeo. Fizicki sam iskljucio ispravan disk i ostavio stari koji treba da kloniram i ukljucio novi na koji treba da dodju podaci, ali Acronis je video samo 2 potpuno prazna diska, tako da nemam sta da kloniram. Sa Norton Ghost-om nisam probao jer znam da je Acronis bolji od njega u svakom aspektu pa mislim da ni sa njim ne bi imao uspeha. Ima li neko neku ideju?
 
Odgovor na temu

gsimon
HDD guru
Beograd

Član broj: 18715
Poruke: 763
*.smin-1.sezampro.yu.

Sajt: www.datarecovery.rs


Profil

icon Re: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza16.12.2007. u 00:07 - pre 199 meseci
to ne moze sa tim programima ...

moze napr.

COPYR.DMA Build013

ili

Prosoft Media Tools 5.0 1.1.2.64


Ima ih na Hiren's-u...
-----------------------------------
So guru's business is to bring out
the disciples from darkness to light.
That is guru's business.
That is guru.
-----------------------------------

-----------------------------------

http://www.datarecovery.rs
http://www.helpdisc.rs
-----------------------------------
 
Odgovor na temu

fangorn
Beograd

Član broj: 112318
Poruke: 845
*.dynamic.sbb.co.yu.



+9 Profil

icon Re: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza16.12.2007. u 22:16 - pre 199 meseci
Uspeo sam da kloniram disk sa Prosoft Media Tools 5.0 1.1.2.64 sa Hiren's-a, ali sada kad stavim novi disk umesto starog izlazi poruka u biosu da je raid niz faild i da jedan disk iz niza nedostaje (missing drive). Mislim da je to normalno jer je pocetni raid0 bio napravljen od 2 maxtora, a sada sam jedan od maxtora prekopirao na wd, tako da sistem sada vidi jedan maxtor i jedan wd koji nije ranije bio tu, iako sad taj wd ima identicne podatke kao i stari maxtor koji sam klonirao. Da li mogu da resetujem postojeci raid0 i napravim (build) novi sa starim maxtorom i novim wd-om bez gubitka podataka? Ovo kloniranje sam i radio zbog toga da ne dodje do brisanja.
 
Odgovor na temu

gsimon
HDD guru
Beograd

Član broj: 18715
Poruke: 763
*.smin-1.sezampro.yu.

Sajt: www.datarecovery.rs


Profil

icon Re: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza16.12.2007. u 22:22 - pre 199 meseci
obrati paznju na velicinu starog i novog (klon) diska
u LBA ....

mozda je u tome problem...

najbolje bi bilo naci identican disk ...
-----------------------------------
So guru's business is to bring out
the disciples from darkness to light.
That is guru's business.
That is guru.
-----------------------------------

-----------------------------------

http://www.datarecovery.rs
http://www.helpdisc.rs
-----------------------------------
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza16.12.2007. u 23:07 - pre 199 meseci
Potrebno je da uradiš rebuild array-a, a to teoretski može da izazove problem, ako kopija nije identična. Ne bi trebalo, ali mogućnost postoji.

Mislim da bi bilo pametnije da bekapuješ sve što Ti je bitno na tom RAID-u, pa tek onda eksperimentišeš. Ako nešto prsne, barem ne izgubiš i podatke zajedno sa živcima.

Rizik postoji... pa razmisli.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

fangorn
Beograd

Član broj: 112318
Poruke: 845
*.dynamic.sbb.co.yu.



+9 Profil

icon Re: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza17.12.2007. u 01:17 - pre 199 meseci
Stari i novi disk su, naravno, razliciti. Imao sam 2 maxtora od po 120gb a kupio sam novi wd od 160gb jer ovih maxtora vise nema. Video sam u oglasima da ljudi prodaju polovne maxtore od 120gb za 30-35 eura sto je mnogo, jer sam ja ovaj wd kupio nov u prodavnici za 38 eura. Bilo mi je nelogicno da dam par eura manje za polovnu stvar iako znam da kad ovaj disk uparim sa starim maxtorom izgubicu tih 40gb vise jer se u raid0 nizu nece videti.
Rebuild array nemam u opcijama raid podesavanja, samo create new. Ispod toga pise da u postojecem raid nizu imam stari maxtor a da je drugi disk missing i da postoji non-raid disk (novi wd). I ranije mi se desavalo da mi pukne raid (disk se zablokira od caktanja pa moram da resetujem na dugme) ali kad udjem u opcije (ctrl+I) pise da je nasao novi disk i pita da li je on deo raid niza. Kada potvrdim da jeste i restartujem, sve radi normalno. Sada me ne pita da li je novi disk deo raida, verovatno zato sto je skroz drugaciji, pa me zanima da li odabirom opcije create new mogu da "pokazem" u biosu da je novi disk ustvari kao i stari, da ima iste podatke jer sam ga klonirao sa starog, ili cu tom opcijom "zauvek" resetovati stari raid i izgubiti podatke?
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza18.12.2007. u 08:26 - pre 199 meseci
sta god da radis ne radi rebuild
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza18.12.2007. u 10:29 - pre 199 meseci
@fangorn
Eto, čuo si.

Nikad nisam probao tako nešto i verovatno bih probao rebuild (i nešto zeznuo, verovatno).

Takvi kao Ti uvek na kraju nadrljaju.

Ne znam zašto si zapeo da praviš kopiju diska? Ako već imaš bekap svega, koristi dok ne rikne, pa instaliraj sve ponovo, ali ovaj put BEZ RAID-a, jer Ti to (siguran sam) ne treba. Za većinu stvari je to, što bismo rekli - fenseraj, a ne potreba.

Duži put na kraju ispadne kraći.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

fangorn
Beograd

Član broj: 112318
Poruke: 845
*.eunet.yu.



+9 Profil

icon Re: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza19.12.2007. u 16:53 - pre 199 meseci
Slucajno se bavim obradom video materijala tako da ne bih rekao da je za mene raid0 fenseraj nego potreba. I par procenata ubrzanja za nesto sto moze da traje satima je dovoljno da i dalje koristim raid. Imam backup vaznih podataka ali bi mi predsavljalo veliko opterecenje da ponovo instaliram ceo windows i sve programe (podesavanja, filtere, ko zna kakve jos opcije koje sam ukljucivao/iskljucivao tokom zadnjih meseci rada da bi dobio zeljeni rezultat). Sistem mi i dalje radi ali jedan disk s vremena na vreme pocne da klikce (to sam objasnio u drugoj temi na ovom forumu) i onda je potreban restart da bi sve proradilo, znaci da su velike sanse da mi nesto sto sam uradio u prethodnom vremenu ne bude sacuvano. Kod obrade video materijala nemogu svaki cas da radim "save", jer kada se recimo radi kompresija nemogu da zaustavim proces, snimim dokle je stigao pa nastavim dalje. Desavalo se da se blokira posle 4-5 sati rada i onda moram da restartujem pa da radim ponovo.
Moracu izgleda da pozajmim hdd od prijatelja pa da uradim image sistema, stavim nov disk na koji sam klonirao sadrzaj starog koji klikce, probam da li ce se prepoznati kao raid0 array, a ako nece napravim novi raid sa novim diskom pa kloniram sistem sa pozajmljenog hdd-a nazad. Trebalo bi da upali. Javicu rezultate.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza19.12.2007. u 17:14 - pre 199 meseci
Svako ima pravo na svoj stav/mišljenje, a moj je da je RAID0 u najvećem broju slučajeva nepotreban. Čak i pri obradi video materijala (jer se vreme lomi na procesiranju, a tu disk nema nikakvog uticaja, jer i tako čeka na ostatak sistema), osim kada je u pitanju HD, što sumnjam da jeste, jer tu već postoji mnogo više problema od transfera.

Slučajno sam i sam upućen u obradu video materijala i poznato mi je da jedan WD Raptor radi brže nego taj low-cost RAID. Svidelo Ti se to ili ne, meni je svejedno.

No, nema veze - uradi tako kako si naumio, jer je to jedino razumno (mada bih ja pre prešao na Raptora, a ove diskove ostavio za transfer - uzgred, kako radiš obradu samo sa sistemskim i jednim dodatnim diskom?)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

fangorn
Beograd

Član broj: 112318
Poruke: 845
*.eunet.yu.



+9 Profil

icon Re: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza19.12.2007. u 17:46 - pre 199 meseci
Nije HD u pitanju, obicna definicija. Sto se tice Raptora, potpuno se slazem, ali to cu ostaviti za kupovinu novog racunara sledece godine. Ovaj moj racunar je kupljen pre 4 godine a i dalje odoleva savremenim izazovima zato sto je sastavljen od brendiranih komponenti koje su tada bile aktuelne (memorija Kingston 2X512, dva sata diska vezana u raid sto tada nije bilo bas standardno, P4 na 2,6GHZ, ne celeron, Asus P4P800...). Ova konfiguracija sada nije nista posebno tako da necu da ulazem u nju nego cu da kupim sve novo. Kada se radi Capture sa kamere ili VHS-a, potreban je brz disk da bi se izbegli ispusteni frejmovi (dropped frames). Pre 4 godine kada sam kupovao racunar nije bilo Raptora, pa sam pomislio da je jedini nacin da malo ubrzam rad diskova da ih vezem u raid0 i mislim da nisam pogresio.
Obradu video materijala radim tako sto uradim Capture na sistemski disk, uradim sta treba i renderovani materijal snimim na fizicki drugi disk koji mi sluzi samo za to. Bitno je da ne budu na fizicki istom disku izvorni i obradjeni materijal.
 
Odgovor na temu

fangorn
Beograd

Član broj: 112318
Poruke: 845
*.eunet.yu.



+9 Profil

icon Re: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza18.01.2008. u 16:47 - pre 198 meseci
Nisam probao nista sa starim i novim diskom nego sam kupio jos jedan novi sata hdd od 160gb i napravio sasvim novi raid sa dva nova diska i instalirao sve iz pocetka. Tako je najbolje, najbrze i najjednostavnije. Preko eksternog harda sam prebacio sve potrebne podatke i preneo na novi raid. Sad sve radi kako treba.
Jos jedna stvar. Pre nego sto sam kupio novi hdd, na starom sistemu sam instalirao program HDD Sentinel Pro. To je program za hdd monitoring i otkad sam njega instalirao, NIJEDNOM nije doslo do kliktanja i zakucavanja sistema, a koristio sam ga oko mesec dana. Bez programa bi se u tom periodu desilo kliktanje bar 7-8 do 10 puta. Stalno su izlazile poruke o greskama u radu hdd-a ali se nijednom nista nije desilo. Slucajnost ili ne, ne znam. Uglavnom ako neko ima slicnih problema neka proba da instalira HDD Sentinel Pro.
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: kloniranje JEDNOG diska iz raid0 niza

[ Pregleda: 2508 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.