Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Predajnik VHF ILI UHF s kristanim oscilatorom

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Predajnik VHF ILI UHF s kristanim oscilatorom

[ Pregleda: 5010 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Fox81
OS

Član broj: 165241
Poruke: 2
89.164.177.*



Profil

icon Predajnik VHF ILI UHF s kristanim oscilatorom05.12.2007. u 20:54 - pre 199 meseci
Ima li netko shemu jednostavnijeg audio predajnika na VHF ili UHF području s kristalnim oscilatorom.

Inače bio bi jako zahvalan kad bi netko malo pojasnio upotrebu kristala kvarca za dobivanje viših frekvencija od osnovne

 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
212.62.39.*



+45 Profil

icon Re: Predajnik VHF ILI UHF s kristanim oscilatorom05.12.2007. u 21:05 - pre 199 meseci
Imam ja puno sema takvih ali kako da ti posaljem nemam skener.
pogledaj www.radioklub.co.yu
ima takvih predajnika...

Sto se tice kvarca. Oni osciluju uvek istom frekvencijom sa velikom tacnoscu. Naravno te oscilacije je nemoguce izmeriti zbog gubitaka. I onda oni se koriste u multiplikatornim kolima za udvostrucavanje ili 3- 4- osnovne frekvencije kola. E sad princip je i meni malo nejasan. Mislim da ako se stavi kvarc na bazu tranzistora na kolektoru se dobija duplo veca frekvencija. ??
 
Odgovor na temu

yugaja
BG

Član broj: 18381
Poruke: 402
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: yugaja.co.nf


+4 Profil

icon Re: Predajnik VHF ILI UHF s kristanim oscilatorom06.12.2007. u 08:47 - pre 199 meseci
Na tim ucestanostima se po pravilu koristi frekventna modulacija za klasicni, analogni prenos audio signala. FM je izmedju ostalog daleko imunija na smetnje i sa relativno jednostavnim konstrukcijama je moguce ostvariti kvalitetan (skoro "hi-fi") prenos. E sad, ko sto ime kaze, kod frekventne modulacije informacija o modulisucem signalu je sadrzana u frekvenciji nosioca i u "nacinu" njene promene. To automatski znaci da je vrlo tesko napraviti predajnik sa direktnom FM modulacijom kvarcnog oscilatora, jer je tesko naterati kvarcni oscilator da radi na drugoj frekvenciji od one za koju je "rezan" kvarc. Resenje koje se primenjuje kod tzv uskopojasnog FM-a (recimo u onim starijim bezicnim telefonima na oko 50MHz) je da se sa jedne strane smanjuje Q faktor oscilatornog kola ciji je sastavni deo kvarc, a sa druge koristi se 3, ili 5 harmonik osnovne ucestanosti te je i devijacija 3x odnosno 5x veca.
Posto su oscilatori nelinearna kola te harmonika ima koliko 'oces, ostaje samo problem "pecanja" odgovarajuceg selektivnim LC kolima - recimo u kolu kolektora
Pravi pristup za koriscenje kvarcnih oscilatora za sirokopojasni FM je upotreba PLL sklopova. Sa njime imas najbolje iz oba sveta: stabilnost daje referentni, kvarcni oscilator, a pri tome sa dobro proracunatom petljom, imas dovoljnu "slobodu" za promenu frekvencije.

Ako zelis AM modulaciju sa kvarcim oscilatorima, situacija je "10 dB" laksa.

Pozz.
R Tape loading error, 0:1
 
Odgovor na temu

Fox81
OS

Član broj: 165241
Poruke: 2
89.164.221.*



Profil

icon Re: Predajnik VHF ILI UHF s kristanim oscilatorom14.12.2007. u 21:06 - pre 199 meseci
Pozdrav!
Hvala ekipi koja je našla vremena i volje da mi malo pojasni stvari.Htio bi napraviti mali FM predajnik(100-ak mW max) s NBFM modulacijom i visokom stabilnošću frekvencije.Na netu sam našao hrpu shema za predajnike ali većini im je stabilnost frekvencije loša ili dimenzije i broj komponenti i nije baš mali.Otprilike zanima me ovako nešto ali s malo manje egzotičnim tranzistorima(ne mora biti u SMD tehnici)

http://easypic.us/out.php/i807_XTALTRANSMITTER150Mhz.jpg

 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.yu.



+13 Profil

icon Re: Predajnik VHF ILI UHF s kristanim oscilatorom15.12.2007. u 12:52 - pre 199 meseci
Pretraži malo ovaj podforum, bilo je baš dosta tema o tome.

Svaki NBFM - uskopojasni FM predajnik kontrolisan kvarcom ima zadovoljavajuću stabilnost frekvencije, a ako uzmeš u obzir da je širina modulacije +- 100KHz za difuzne predajnike, onda je ok. Povećanje stabilnosti se dobija zamenom običnog kristala kristalnim oscilatorom, popularnom "kockicom" ili korišćenjem PLL sntetizera frekvencije, što u mnogome komplikuje tvoj projekat.

[Ovu poruku je menjao yu1ny dana 15.12.2007. u 16:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Predajnik VHF ILI UHF s kristanim oscilatorom

[ Pregleda: 5010 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.