Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

bankomat - cudna stvar!?

[es] :: E-Kupovina :: Platne kartice :: bankomat - cudna stvar!?

[ Pregleda: 3673 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dori

Član broj: 48398
Poruke: 6
*.teol.net.



Profil

icon bankomat - cudna stvar!?03.12.2007. u 19:26 - pre 199 meseci
vidim ovdje se uglavnom postavljaju pitanja sta kad bankomat ne isplati trazeni iznos i sl.!
zanima me sta se desava u obrnutom slucaju.

prijatelj je otisao na bankomat i trazio odredjeni iznos. bankomat mu je izbacio vise para nego sto je trazio, stim da je dobio potvrdu da mu je isplacen trazeni iznos.
zanima me da li banka moze znati da je bas njemu isplaceno vise para nego sto je trazio?!
da li vratiti pare u banku ili ih zadrzati
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl-2.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: bankomat - cudna stvar!?03.12.2007. u 20:20 - pre 199 meseci
Zakonski, mogu ti tražiti pare nazad, ali mislim da tehnički ne mogu da utvrde kome je bankomat isplatio više novca, osim:
a) ako nisi bio jedini tog dana
b) ako nije svima isplaćivao više, pa će onda od svih da traže nazad pare

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: bankomat - cudna stvar!?04.12.2007. u 11:45 - pre 199 meseci
Jedno je sigurno - ako je on imao visak, neko drugi ce imati manjak, sad da li drugi korisnik, ili sam bankomat, ostaje da se vidi. U svakom slucaju, neko ce sesti da pregleda log fajlove i nadje odakle manjak. E, sad, imas dve mogucnosti - da je bankomat napravio softversku gresku (to ce biti zapisano u log fajlu) ili da je napravio hardversku gresku (tipa umesto jedne povukao dve novcanice) a to nece biti zabelezeno u log fajlu.

Procedura vracanja novca je malo komplikovana - verovatno ne mozes samo da utrcis u banku i to novac das prvom salterskom radniku, jer bi onda on bio u problemu sta da radi sa tim novcem i kako da ga uvede u stanje blagajne. Da podsetim, salterski radnici imaju proram koji kao ulaz ima pocetno stanje, ima knjizenje uplata i isplata i kad se sve to sabere i oduzme, mora da se slaze sa stanjem na kraju dana. Ne verujem da postoji opcija u programu "knjizenje viskova novca koji je bankomat izbacio a posteni ljudi doneli". Znaci, posalji email obavestenje, pa oni nek gledaju dalje ko je nadlezan - da li banka ciji je bankomat, ili banka cija je kartica, posle ti sledi potpisivanje raznorazne dokumentacije i vracanje novca na kraju.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

mojo12

Član broj: 136355
Poruke: 221
195.252.105.*



Profil

icon Re: bankomat - cudna stvar!?04.12.2007. u 16:28 - pre 199 meseci
Moj savet je da se odmah vrati novac ako se to desi, zato sto ce banka definitivno traziti razlog manjka novca.
Meni se to jednom desilo i banka me je zapravo zvala da vratim novac, sto sam ja i ucinio i nije bilo nikakvih potpisivanja papira niti bilo kakvih komplikacija.
Osobi koja se to desi je duznost da vrati novac jer je u suprotnom to nelegalno prisvajanje. Kako ce banka da resi to, nije problem o kojem treba ta osoba da brine.

mod: izbačen nepotreban citat

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 05.12.2007. u 23:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.201.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.



+52 Profil

icon Re: bankomat - cudna stvar!?04.12.2007. u 17:04 - pre 199 meseci
Ja sam imao sličan 'problem', jednom mi se dogodilo da mi je stigao wire a da je banka pogrešila valutu, što je rezultiralo sa +25% na mom računu (tada je odnos EUR:USD bio 1:1.25, a banka mi je umesto dolara prebacila evre). U tom trenutku nismo ni bili svesni šta se dogodilo jer su me pitali samo da im potvrdim iznos, ali ne i valutu, i ni meni ni njima nije palo na pamet da tu može nastati problem. Sutradan su me brže-bolje zvali i zamolili da dođem da im potpišem nalog za preknjiženje kako bi imali čime da, kako rekoše, pravdaju brljotinu pred svojom centralom.

Dok je u tvom slučaju novac koji je greškom isplaćen verovatno jednostavno vraćen u bankomat (ili prisvojen od strane tog bankarskog službenika, ko će ga znati ;)
 
Odgovor na temu

mojo12

Član broj: 136355
Poruke: 221
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: bankomat - cudna stvar!?05.12.2007. u 09:29 - pre 199 meseci
Meni nije bitno sta ce da rade sa tim novcem, ono sto je meni bitno jeste da taj novac ne pripada meni i da sam ga vratio.

mod: izbačen nepotreban citat

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 05.12.2007. u 23:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.201.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.



+52 Profil

icon Re: bankomat - cudna stvar!?05.12.2007. u 21:59 - pre 199 meseci
Naravno, ja se ne sećam da sam rekao drugačije :) Samo sam se nadovezao na pctel-ov post gde je objašnjavao procedure koje postoje, a koje se primenjuju u tim prilikama.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: Platne kartice :: bankomat - cudna stvar!?

[ Pregleda: 3673 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.