Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instaliranje Slackware-a

[es] :: Linux :: Instaliranje Slackware-a

[ Pregleda: 4524 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Robinsonk@

Član broj: 14124
Poruke: 41
*.dr-ludwig.com



Profil

icon Instaliranje Slackware-a19.09.2003. u 14:19 - pre 250 meseci
Dakle, imam nesto vise od 5 GB nealociranog prostora i 5 diskova Slackware-a. (po mogucnosti nemojte da predlazete RH ili Mandrake ili neki drugi Linux, Slackware je moja odluka ).

Da li bi trebalo Linux da prepozna taj nealocirani prostor?
Dalje, receno mi je da mi je potrebno nekih 2x sistemska memorija za swap particiju, da li to treba posebno da izdvojim? (sta je ustvari ta swap particija?)Da li je to moguce uraditi kad pokrenem instalaciju ili moram prije toga? Ako moram prije, moze li neko detaljno da mi objasni kako? (Ne samo tipa, pokrenes Partition Magic i napravis particiju)

I dalje na sta treba da obratim paznju?
I ako neko moze da napise nesto o Kernelu, da li postoji na instalacionom CD-u i da li se sam instalira ili je to potrebno naknadno instalirati?
Treba mi sto detaljnije uputstvo.

 
Odgovor na temu

tweeester
Ivan Arandjelovic
bg yu

Član broj: 724
Poruke: 882
*.kc.vicert.com

Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: Instaliranje Slackware-a19.09.2003. u 14:36 - pre 250 meseci
Nisam nikad instalirao Slackware alo glavu dajem da na tim CD-ovima ima i README i INSTALL i FAQ i verovatno mnogo vise nego sto treba .... so, RTFM!
<< tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi >>
 
Odgovor na temu

L I L I T
nadmin

Član broj: 2437
Poruke: 868
*.etf.bg.ac.yu

Jabber: lilit@elitesecurity.org
Sajt: www.geekchix.org


Profil

icon Re: Instaliranje Slackware-a19.09.2003. u 14:58 - pre 250 meseci
evo neću da ti kažem da uzmeš neki rh ..suse ..mdk ..ili slično ...
da ne bude posle kako sam skotina :) hehehe
slek je mama ... bar moj omiljeni ;)
btw ... juče je izbačen novi slek s novim gnomom na 2 cd-a pa koga zanima nek baci pogled
http://www.osnews.com/story.php?news_id=4574

elem ..
pa kad kreneš instalaciju ...biraj
dal ćeš fdisk ili sfdisk
da bi napravio / ...home... swap ... usr ...
- swap ti je virtuelna memorija
- i pri instalaciji tj pri odabiru paketa imaš da čekiraš i kernel dal' ćeš da ubaciš source ili nećeš ...

a za detaljnije opise... uvek imaš http://www.tldp.org/
 
Odgovor na temu

Bosko
Beograd

Član broj: 4278
Poruke: 49
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Instaliranje Slackware-a19.09.2003. u 21:08 - pre 250 meseci
Citat:
Robinsonk@:
Dakle, imam nesto vise od 5 GB nealociranog prostora i 5 diskova Slackware-a. (po mogucnosti nemojte da predlazete RH ili Mandrake ili neki drugi Linux, Slackware je moja odluka ).

Da li bi trebalo Linux da prepozna taj nealocirani prostor?
Dalje, receno mi je da mi je potrebno nekih 2x sistemska memorija za swap particiju, da li to treba posebno da izdvojim? (sta je ustvari ta swap particija?)Da li je to moguce uraditi kad pokrenem instalaciju ili moram prije toga? Ako moram prije, moze li neko detaljno da mi objasni kako? (Ne samo tipa, pokrenes Partition Magic i napravis particiju)

I dalje na sta treba da obratim paznju?
I ako neko moze da napise nesto o Kernelu, da li postoji na instalacionom CD-u i da li se sam instalira ili je to potrebno naknadno instalirati?
Treba mi sto detaljnije uputstvo.


Kao prvo cestitam ti na odluci . Ja sam nedavno instalirao Slack 8.1 (1CD) i ako imalo znas engleski instalacija ce proci bez problema(ovo su moja iskustva). Dakle ja sam koristio PMagic da promenim velicinu particija (bile su na FAT32), ali posto vidim da vec imas deo diska koji si odvojio za ovo mozes preskociti ovaj korak. Kad ubacis CD ispisace nekoliko poruka (tipa da li zelis da prosledis neke parametre kernelu itd. - uglavnom mozes preskociti) i pojavice ti se komandna linija. Ukucas fdisk ili cfdisk - kako vec volis. Koristio sam cfdisk jer ima kakav takav GUI i prilicno je pregledan. Odatle mozes konvertovati particije, postavljati bootabilne flagove i ostale stvari (videces i koje su ti particije vec napravljene). Znaci od tog prostora napravis jedno particiju velicine 2xvelicina_rama i koliko hoces ostalih particija (na primer mozda ces pozeleti da ti /home (korisnicki direktorijumi) bude na nekoj drugoj particiji u odnosu na ostatak sistema). Swap je inace deo hard-diska koji racunar koristi kao zamenu za RAM kada ponestane prostora na njemu.
*** Napomena: stvarno, ako hoces, mozes to uciniti i iz PMagica - jednostavnije je ako si se dosad druzio sa Windowsom. Ako radis preko (c)fdisk-a u ovom trenutku mozes kada pises po particijama da odaberes samo Linux i Linux swap (mislim da su kodovi 82 i 83). ext2,ext3, reiser dolazi kasnije.

Dosad si napravio partcije (ili spalio racunar ). Idemo dalje. Ukucas setup. Pojavice ti se neki kao GUI (ako si bio familijaran sa DOSom nece biti problema). Prvo ce prepoznati swap particiju i "formatirace" je i spremiti za dalji rad. Onda na red dolazi izbor fajl sistema. Imaces nekoliko opcija (ext2,3, reiserfs). Sto se tice fajl sistema odabrao sam Reiser-a, a ti uradi po volji (mozes i da pitas ovde na forumu). On ce formatirati particije. Sledeci korak je mountovanje (tj prepoznavanje) Windows particija. Pitace te da li zelis da particije budu automatski prepoznate i izakog direktorijuma zelis da im pristupas.
Nadalje krece sama instalacija. Imas nekoliko nivoa. Uzmi newbie (zbog toga sto ti se uz svaki paket prikaze i opis istog - jako korisno) ili full (instalirace sve- ovo je mozda i jos bolje). Ovo je mozda i najduzi deo posla. Kad zavrsi sa instalacijom paketa, trazice ti jos nekoliko dodatnih informacija (konfigurisanje mreze, modema, odabir fontova). Ne brini, sve je jako dobro objasnjeno.

Na kraju sledi konfigurisanje Lilo-a, postavis sifru za root-a (najprivilegovaniju osobu na sistemu ), restartujes racunar i iz Lilo menija odaberes sta ce da se startuje: Linux, Windows ili nesto trece.


Zasad je od mene to, ako bude nekih problema ili pozelis neke dodatne informacije, slobodno se obrati ovde na forum ili potrazi po internetu. Odgovori na pitanja postoje, na tebi je samo da pitas.

Pozdrav

In this world there is no justice - there are only interests!!!
 
Odgovor na temu

KCD
Trebinje

Član broj: 11590
Poruke: 264
*.teol.net



+2 Profil

icon Re: Instaliranje Slackware-a20.09.2003. u 01:34 - pre 250 meseci
Posto u skoroj buducnosti imam namjeru da instaliram slack interesuje me da li on ima podesavanja za velicine paricija kao npr. SuSE ili RedHat ili se mora slicno kao u dosu fdisk -> cfdisk
Glupost je NEUNISTIVA... :)
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Instaliranje Slackware-a20.09.2003. u 10:34 - pre 250 meseci
Lepota slacka je u tome sto se sve podesava rucno. E sad, to nekima odgovara, nekima ne. Ti nadji sebe tu. :)
 
Odgovor na temu

Robinsonk@

Član broj: 14124
Poruke: 41
*.dr-ludwig.com



Profil

icon Re: Instaliranje Slackware-a22.09.2003. u 23:09 - pre 250 meseci
Naravno da imam howto i drugu literaturu koju cu da iscitavam ali na ovaj nacin hocu da saznam iskustva ljudi koji su radili instalaciju, koji mogu da mi pokazu na sta da obratim paznju. Nisam trazila da me neko uputi sta da citam pa me takvih uputstava postedite.

Bosko, hvala na trudu, bilo je detaljno, imam i dalje neka pitanja (npr. Koji fajl system treba da ostavim za instalaciju Linux-a?), ali to cu postaviti kad dobijem jos neke informacije i priblizim se trenutku instalacije (ovo ispade kao prava drama ). Tebi svaka cast.

Hvala i LILIT-u.

Ocekujem i dalje smjernice, na sta treba da obratim paznju.
 
Odgovor na temu

Bosko
Beograd

Član broj: 4278
Poruke: 49
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Instaliranje Slackware-a23.09.2003. u 11:09 - pre 250 meseci
Nema na cemu .
Sto se tice fajl sistema na preporuku druga uzeo sam ReiserFS, medjutim odmah se u meni javio buntovnik "Cekaj bre, zasto bas Reiser, zasto ne npr. ext2 ili ext3?". Odgovor je sledeci: ext2 je pomalo zastareo, ali se i dalje jako koristi (evo npr. na Tesli (u RCUB-u) i na ETF-ovskom Galebu se upravo oni koriste). ext3 je noviji i veruj mi na rec da ces na Netu naci goomilu rasprava tipa reiser vs. ext3. Argumenti su razliciti, ali se ispostavilo da su i jedan i drugi stabilni, s tim sto se reiser pokazao kao brzi ako imas gomilu malih fajlova.Ustvari po nekim testovima ispada da je reiser najbrzi, rame uz rame sa XFS-om (s tim sto su specijalnost XFS-a veliki fajlovi). Trenutno je kod mene i stvarno sam zadovoljan (onako pocetnicki zadovoljan).

Druga kvaka koja mi se desila prilikom instaliranja Slack-a bilo je podesavanje LILO-a. Naime prvi put sam bio odabrao simple nacin konfigurisanja (tj. da sam LILO odradi veci deo posla) u cemu se doticni i nije bas najbolje snasao, tako da sam kasnije odabrao expert nacin podesavanja (iako bombasticno zvuci, jako je jednostavno i logicno). Dakle, pokrenes liloconfig i odaberes expert nacin podesavanja. Ponudice ti prvo da iskoristis postojeci lilo.conf fajl , da kreiras novi (mislim da se pominje kao blank ili empty header) itd.Mislim da ce te prvo pitati da li zelis da ukljucis framebuffer (mozes i ne moras). Ostala podesavanja su tima vreme time-outa, ukucavanje particija gde se nalaze Windows i Linux (npr. kod mene je Win na /dev/hda1 a Linux na /dev/hda7). Mala napomena, ako prvo podesis lilo za Windows, a zatim za Linux, prilikom boot-ovanja sistema, ukoliko nista ne odaberes (a kao timeout nisi stavio forever) startovace se prvi od tih OS-ova (npr. opet je kod mene stavljen prvi Windows, i kad brat upali racunar ne mora da se zamajava oko lilo-a, samo saceka 3,4,5 ili koliko sekundi sam vec stavio, i onda krece sa ucitavanjem Windowsa).
To je zasad to, ako jos nesto nije jasno, pitaj, pomoci cu koliko mogu.
Pozdrav

In this world there is no justice - there are only interests!!!
 
Odgovor na temu

KCD
Trebinje

Član broj: 11590
Poruke: 264
*.teol.net



+2 Profil

icon Re: Instaliranje Slackware-a24.09.2003. u 14:09 - pre 250 meseci
Hocu da se okusamsa slackom, pa da li je bolje da pocnem sa Slackware 9.0 ili da sacekam Slackware 9.1 Beta?
Napominjem da sam do sada pomalo brljao po RedHat-u i SuSE-u
Glupost je NEUNISTIVA... :)
 
Odgovor na temu

Bosko
Beograd

Član broj: 4278
Poruke: 49
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Instaliranje Slackware-a26.09.2003. u 12:27 - pre 250 meseci
"Dok sam razmisljala o proslosti i mastala o buducnosti, tako divna sadasnjost je prolazila pored mene." (Desanka Maksimovic)
Nemoj da cekas, uzmi Slack 9.0 i instaliraj ga
Pozdrav
In this world there is no justice - there are only interests!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Instaliranje Slackware-a

[ Pregleda: 4524 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.