Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potrebna pomoc u vezi rabata

[es] :: Vodič za posao :: Potrebna pomoc u vezi rabata

[ Pregleda: 4843 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Potrebna pomoc u vezi rabata30.11.2007. u 18:42 - pre 199 meseci
Jednoj firmi treba da prodamo neki od nasih proizvoda i posto smo do sada uvek radili samo sa fizickim licima, ne i sa firmama, oni su nas pitali koliki rabat dajemo.
Shvatam da samo od nas zavisi da li cemo dati rabat 2 % ili 20 %, medjutim ne znam da li je uobicajeno recimo dati rabat na odredjenu kolicinu, zatim da li se daje rabat ako je odlozeno placanje i pominju mi i neki rabat koji bi trebala da im dam na kraju godine.

Kako to obicno ide, novi smo u ovome pa bi nam svaki savet dobrodosao.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: Potrebna pomoc u vezi rabata30.11.2007. u 22:45 - pre 199 meseci
Pa rabat se uglavnom ne dobija tek tako...rabat dobijas iz veleprodaje kada povuces neku vecu kolicinu ili kada redovno vuches odredjene kolicine robe iz te veleprodaje, tako ti se vremenom rabati povecavaju ili dobijas odredjene povlastice od te veleprodaje. Neke veleprodaje daju incijalne rabate od par % u odnosu na standardne VP cene, neke daju dodatne rabate na avansne uplate...i tako...jako je to diskutabilno i uglavnom se razlikuje od firme do firme...a i verovatno od delatnosti kojom se firma bavi..
 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Potrebna pomoc u vezi rabata02.12.2007. u 20:31 - pre 199 meseci
Hvala ! Ako neko jos nesto zna bila bih mu zahvalna.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Potrebna pomoc u vezi rabata02.12.2007. u 21:34 - pre 199 meseci
Citat:
Neke veleprodaje daju incijalne rabate od par % u odnosu na standardne VP cene...

Ovo mi nikada nije bilo jasno... Znaci, ako hocu nesto da prodajem po 100 dinara, onda stavim redovnu VP cenu 105 dinara i dam pocetni rabat 5%?! U cemu je razlika izmedju toga i situacije da stavim VP cenu 100 dinara i ne dajem inicajalni rabat?
Jedino ako racunam na ljudsku glupost?

U vezi toga, evo jedne neverovatne price koja ilustruje koliko su ljudi u 21. veku primitivni, zaostali i glupi. Jednoj mojoj poznanici, slikarki u usponu, se ukazala potreba da pronadje radnju koja ce joj uramljivati slike. Tako ona udje u prvu radnju, kaze da bi redovno koristila njihove usluge i pita koliki rabat moze da ocekuje. Covek joj kaze 20%, ona rece da ce razmisliti i ode. Udje u jos par radnji, rabati isto tako 20-30%. Na kraju joj u jednoj radnji ponudise rabat 40% i ona odmah prihvati. Dosla je sva odusevljena da mi isprica i da me zamoli da joj pomognem da odnese slike, a ja u svojim mislima pola je nisam ni slusao sta prica :) Tek kad smo predavali slike, ja sam shvatio da ona uopste ne zna kolike su osnovne cene, vec zna samo da je rabat 40% :)
Kad smo izasli, ja njoj ukazem na tu cinjenicu, medjutim, ona ne razume o cemu ja pricam i gleda me kao da sam lud dok neuspesno pokusavam da joj objasnim da rabat od 20% moze biti bolji od rabata od 40%. Na kraju, ja je ubedim da udjemo u jednu od onih radnji koja mi je delovala dosta skromnija. Pitamo mi tamo kolika je osnovna cena za onakve ramove - kad ona u startu 50% niza! Znaci, tamo je stvarno dobila uslugu za 60% redovne cene, ali ovde bi sa manjim rabatom dobila to isto za 40% one cene tamo! Nismo se posle vise ni videli - sta ja imam da pricam sa jednom toliko glupom osobom!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

proserpine

Član broj: 110887
Poruke: 52
*.teamnet.co.yu.



Profil

icon Re: Potrebna pomoc u vezi rabata12.12.2007. u 12:03 - pre 199 meseci
Što se tiče rabata, prvo moraš da poznaješ stanje na tržištu tj. da poznaješ cene konkurencije.
Najbolje da ispitaš g. kupca od koga je tražio cene osim od vas, koja je količina robe u pitanju, kakav dogovor oko plaćanja možete da napravite.U osnovi da vidiš koliki ti je "interes" da prodaš robu.Ako je veća količina robe u pitanju, ako je kupac spreman da je avansira ti uvek možeš kod dobavljača da isposluješ još koji procenat popusta.itd, itd.....
U stvari pitanje je samo šta želiš.Ako je neki pilićar u pitanju pa za neku sicu hoce da te cima i smara deset puta dnevno, slobodno ga ošini s najgorim uslovima pa nek se puši.
Znači sve ovo izmedju je stvar tvoje procene, tvoje trgovačke umešnosti i poznavanja tržišnih uslova u kojima se nalaziš.
Nema nekog pravila.
A za odgovor pctel-u.
Rabat je odredjeni popust proizvodjača trgovcima za njihove usluge prodaje, držanja na lageru(angažovanja svojih fin.sredstava), afirmisanja njihovog proizvoda na tržištu i ostalo.
Kao što trgovci moraju da odrede i istaknu cenu na robi tako isto i proizvodjači moraju formirati svoju proizvodjačku cenu.
U bransi u kojoj ja radim uglavnom se veliki distributer/trgovci drze proizvodjackih cena.
To znaci da vi u fabrici mozete da dobijete jednake ili gore uslove nego kod trgovaca.
Toliko, ako mogu jos kako da pomognem slopbodno pitajte.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

vjakov
vladimir jakovljevic
beograd

Član broj: 88986
Poruke: 13
91.150.103.*



Profil

icon Re: Potrebna pomoc u vezi rabata18.12.2007. u 07:58 - pre 199 meseci
Gospodo nije mi jasno zasto odgovarate na temu ako ne razumete o cemu se radi.Nije cak ni smesno.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
89.216.225.*



+52 Profil

icon Re: Potrebna pomoc u vezi rabata18.12.2007. u 08:09 - pre 199 meseci
A odakle ideja da ova gospoda to ne znaju?! Mali izlet do njihovih korisničkih profila ne može da škodi.
 
Odgovor na temu

proserpine

Član broj: 110887
Poruke: 52
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Potrebna pomoc u vezi rabata21.12.2007. u 16:36 - pre 198 meseci
Vladimire ako izneses nekakvu konstataciju,
ne bi bilo lose dati i neko objasnjenje uz.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
77.46.245.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Potrebna pomoc u vezi rabata22.12.2007. u 01:03 - pre 198 meseci
Rabat se koristi kao metod, kada proizvođači nekog proizvoda žele da kontrolišu maloprodajnu cenu svog proizvoda.
Primer: CocaCola oglasi da njihovo pakovanje od 2L, košta 88 dinara, svim kupcima se fakturiše po tih 88 dinara, ali im se odobri određeni rabat kao trošak maloprodaje. Na taj način se postiže da prozvođač osim cene kontroliše i zaradu trgovaca, jer je veoma teško prodati istu tu bocu Cole po višoj ceni kada krupnim slovima na istoj piše 88 dinara.

Osim rabata, kao prihod maloprodaje postoji i marža, to je razlika između nabavne i prodajne cene koju zaračunava trgovac. Marža postoji u situacijama kada nije određena prodajna cena nekog proizvoda , nego istu formira trgovac, u zavisnosti od okolnosti na tržištu. NIje redak slučaj da se kombinuju obe metode, pa tako postoje VP cene, na koje pojedini veleprodavci primenjuju rabatne skale u zavisnosti od njihovih prioriteta, a na tako snižene cene trgovci slobodno zaračunavaju svoju maržu.

Pošto se u prvom postu ne može videti o kojoj se robi radi, teško je precizno odrediti kolike povlastice dati prodavcu, to zavisi od poslovne politike vaše firme, samo mogu da prokomentarišem da vam zavidim ako to zavisi isključivo od vaše volje, a pri tom varira od 2-20%. :)

 
Odgovor na temu

fr.wgrg
Srbija

Član broj: 245863
Poruke: 67
77.46.211.*



+1 Profil

icon Re: Potrebna pomoc u vezi rabata11.02.2010. u 21:01 - pre 172 meseci
evo sto sam naso kod nastavnika....

http://img294.imageshack.us/img294/8069/picture001pp.jpg

-
 
Odgovor na temu

enteksmont
Milan Reljic
samostalni majstor za venecijanere,
trakaste zavese i roletne
Beograd,Srbija

Član broj: 251012
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.enteksmont.rs


Profil

icon Re: Potrebna pomoc u vezi rabata18.02.2010. u 23:31 - pre 172 meseci
Ja rabat ne dajem nikom ko debelo ne zasluzi. Treba da je bas velika kolicina u pitanju ili da je stalna musterija koja konstantno pravi zapazen promet
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Potrebna pomoc u vezi rabata

[ Pregleda: 4843 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.