Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nejasnoce oko produkcije muzickog albuma i muzickog producenta

[es] :: Muzička produkcija :: Nejasnoce oko produkcije muzickog albuma i muzickog producenta

[ Pregleda: 3811 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dmn2000
Beograd

Član broj: 163836
Poruke: 1
*.crnagora.net.



Profil

icon Nejasnoce oko produkcije muzickog albuma i muzickog producenta22.11.2007. u 21:34 - pre 198 meseci
Postovana gospodo,

U toku je rad na mom muzickom albumu, zanr muzike je pop. Na albumu ce se naci desetak pjesama, a tih 10 pjesama je uradilo pet autora, medju kojima sam i ja potpisao dvije kompozicije.

Mislio sam da ce to biti najtezi dio posla, ali ocigledno nije. Imam nekoliko nedoumica vezanih za produkciju i producenta.

Autor jedne od kompozicija, koji je takodje vlasnik i jednog studija mi je predlozio da svako ko je autor neke kompozicije bude i producent tog dijela albuma. Da li je to ispravno, ili je postenije da se taj posao da jednom covjeku u ruke da bude producent kompletnog albuma?
Sta uopste obuhvata posao producenta na albumu?

Snimanje u studiju... Imam neke predloge da snimamo sve te pjesme u vise studija, a imam i predloge da sve to snimim u jednom, eventualno dva studija. Sta je bolje? Moja neka ideja je da se sve to snimi u jednom vecem studiju, da li se slazete? Takodje me zanima da li je tacno da ce zvuk bit "razlicit" (produkcijski valjda, kako li vec) ako se snima u vise studija? Ovo pitam jer mi je jedan producent saopstio da svaki studio ima "svoj zvuk". Pa sta sad ja da radim u svemu tome?

Da li je ispravno da se za JEDNU istu pjesmu aranzman uradi kod jedne osobe u jednom studiju, da se bubanj snima u drugom, back vokali u trecem, a lead vokal u cetvrtom studiju, a da se to mixa u petom studiju? To dajem kao primjer.

Mix. Koliko sam ja shvatio ovaj dio, mix je slaganje kanala pjesma i namjestanje njihovih odnosa (bubanj, gitara, klavir, lead vokal, back vokal itd). Da li je to tacno? Da li mix cjelog albuma treba da radim u jednom studiju, ili mix pjesama radim u onim studijima gdje sam i snimio odredjene pjesme (ako sam snimao u vise studija)?
Da li da eventualno prihvatim kao opciju ponudu da dio pjesama snimim u jednom studiju i da te pjesme mixam bas u tom studio - a taj studio, koliko sam shvatio - nema hardverski, nego softverski mixer (neku specijalnu zvucnu karticu i softversku kontrolu tih kanala, cega li...)?

Gdje onda da radim postprodukciju? A gdje mastering? I sta su postprodukcija i mastering KONKRETNO...? Dobro bi bilo ako bi neko mogao da barem ukratko definise pojmove: produkcija, mix, postprodukcija i mastering.

P.S. Znam da je mnogo pitanja, ali molim vas da pomognete, jer je ovo, vjerujem - mnogima od koristi
 
Odgovor na temu

HipHopRODUCENT
Marko Rinchic
tonski realizator, muzichki urednik,
artradio
"radio.nasa-mreza.info"
(nekad)
PantLA Nish 18000

Član broj: 165331
Poruke: 59
91.150.91.*

Sajt: www.speedymusic.in.rs


Profil

icon Re: Nejasnoce oko produkcije muzickog albuma i muzickog producenta10.12.2007. u 16:15 - pre 198 meseci
ODGOVORCU TI ZA OVAJ PASUS
" Snimanje u studiju... Imam neke predloge da snimamo sve te pjesme u vise studija, a imam i predloge da sve to snimim u jednom, eventualno dva studija. Sta je bolje? Moja neka ideja je da se sve to snimi u jednom vecem studiju, da li se slazete? Takodje me zanima da li je tacno da ce zvuk bit "razlicit" (produkcijski valjda, kako li vec) ako se snima u vise studija? Ovo pitam jer mi je jedan producent saopstio da svaki studio ima "svoj zvuk". Pa sta sad ja da radim u svemu tome? "

VIdish ovo nije moja vrsta muzike ali mislim da bar ovde mogu da ti pomognem

Vidi produkcija kako produkcija nema toliko veze sa studiom u kome snimas, koliko ima veze sa producentom tvojih stvari, tako da po nekoj mojoj proceni njega bi jednog trebao da angazujesh ili u zavisnosti od samih pesama opet ne morash.
SIGURNO ZNAM da s druge strane moj savet ti je da angazujesh jedan kvalitetan tonski studio i da u njemu snimash sve svoje stvari, jer "RAZLICHIT STUDIO RAZLICHITE KOMPONENTE" (ZVUCHNE KARTICE, MIKROFONI, AUDIO MIKSERI, AUDIO MONITORI tj ceo tonski lanac) pa ti treba mnogo vishe vremena za samu produkciju...
NADAM SE DA SAM TI BAR NESHTO RAZJASNIO!!!!!!!!
Beat of life... 3povetke...
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
89.216.121.*



+30 Profil

icon Re: Nejasnoce oko produkcije muzickog albuma i muzickog producenta10.12.2007. u 17:36 - pre 198 meseci
@ HipHopRODUCENT

Zamolio bih te da ubuduce ne preterujes sa velikim slovima (a.k.a CAPS-ovima), jer se to u pisanoj komunikaciji smatra VIKANJEM !! Jos kada dodas tih osam uzvicnika na kraju, tekst izgleda kao da nekome pretis.
Ako hoces nesto da istaknes, bolje je da boldujes umesto, ali opet ne sa preterivanjem. Nije potrebno naglasavati celu recenicu, vec onaj njen deo koji je najbitniji (ako vec postoji potreba za tim)
 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.pltn13.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Nejasnoce oko produkcije muzickog albuma i muzickog producenta12.12.2007. u 08:59 - pre 198 meseci
U mojim ocima (usima), "post"-produkcija je miks + mastering, ali u prakticnom smislu u muzickoj produkciji, ja post-produkciju posmatram kao sinonim za miks.

Sta je producent je, na zalost, danas nemoguce odgovoriti da svakome odgovara, tim pre sto se danas rec producent razbacuje u svakodnevnom govoru, a cesto bez ikakve veze sa bilo kakvom produkcijom. Kad pogledas more debelih idiota koji se pojave na tv-u i guraju si rec producent kao titulu, meni dodje za stomak da se uhvatim.

Producent je osoba koja organizuje produkciju dela. Producent nekada ucestvuje u pisanju pesme, nekada ne. Nekad ucestvuje u aranzmanu, nekad ne. Producent priprema bend u procesu pre-produkcije i recimo da je odgovoran za ogroman broj umetnickih i tehnickih aspekata snimka. Producent cesto odlucuje krajnji aranzman, bira studio i instrumente, i bukvalno "rezira" snimak - sluzi kao vodic izvodjacima. Producent je osoba koja kaze - ne, to nije dobro, ajde ponovo. Producent je osoba koja kaze - ne, to nije dobro, probaj SG u Twin umesto toga. Producent bira miks inzenjera i studio za miks, i zajedno sa njim/njom sedi i slusa (a nekad i ne). Producent je, u nekom savrsenom slucaju, osoba koja ima i muzickog i "inzenjerskog" iskustva, osoba sa jakim organizacionim sposobnostima, mnogo strpljenja, ljubavi prema muzici, itd itd. Producent lives and breathes music. Do nedavno sam smatrao da nekome treba mnogo godina iskustva da bi bio dobar producent, ali sam shvatio da sam se zajebao, jer sam cuo fantastican album koji je producirao 23-godisnjak.

Sto se tice produkcije u vise studija, ako vreme i kesh nisu problem, samo napred. Vecina velikih kk komercijalnih izdanja se snima u vise studija, ali se najcesce miksaju na jednom mestu. Osim ako nije namenski, ja bih se potrudio da grupisem instrumente po studijima, tako da sve gitare budu snimljene na jednom mestu, bubanj na drugom, itd. Veci broj studija ti omogucava pristup vecoj kolicini opreme, vecem izboru prostorija za snimanje...


i tako...



FBzP
 
Odgovor na temu

HipHopRODUCENT
Marko Rinchic
tonski realizator, muzichki urednik,
artradio
"radio.nasa-mreza.info"
(nekad)
PantLA Nish 18000

Član broj: 165331
Poruke: 59
91.150.91.*

Sajt: www.speedymusic.in.rs


Profil

icon Re: Nejasnoce oko produkcije muzickog albuma i muzickog producenta13.12.2007. u 09:50 - pre 198 meseci
Ni ten ichi ryu slazem se s tobom oko nekih stvari, ali opet sve zavisi od muzike kojom se bavi osoba, ukoliko se koristi isti studio za miksanje svih materijala treba manje vremena za produkciju, jer ako je razlichit studio razlichiti su tonski lanci.
Kao shto si reko "ako vreme i kesh nisu problem", mada u dashnje vreme je upravo to problem pogotovo kada je rech o prvom albumu pa kad je rech o snimanju u vecem broju studija, hm ne znam bash, ali opet se vracam na to "ako vreme i kesh ..."

Beat of life... 3povetke...
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Nejasnoce oko produkcije muzickog albuma i muzickog producenta

[ Pregleda: 3811 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.