Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete

[es] :: Vodič za posao :: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete

Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16

[ Pregleda: 325151 | Odgovora: 313 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Programer Offsite
Programer, Freelance

Član broj: 162940
Poruke: 19
*.excelsys.cl.



+2 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete14.01.2008. u 12:56 - pre 197 meseci
Zdravo Sale,

Hvala na detaljnom i korisnom odgovoru iz prve ruke.
Da li bi mogao da mi odgovoris na sledece:

1. Koliko ti je bilo tesko da pronadjes radnu snagu u Bgd? Kako si to izveo? Oglas u novinama, internet itd? Koliko si ljudi morao da intervjuises da bi nasao odgovarajuci profil? (Usput, sta je to FTE?)

2. Kako se obavlja protok novca? Znaci, tvoja firma u Holandiji dobije uplatu za neki projekat, kako ti to sad posaljes u
Srbiju? Tj. kako se to u Holandiji knjizi, da li se oporezuje itd? Da li iz Holandije u Srbiju posaljes samo minimum kojim pokrijes troskove a onda profit "vadis" u Holandiji?

3. Da li bi mogao da kazes u malo vise detalja sta je bio razlog tvog neuspeha prilikom prvog pokusaja? Na cemu se odrazilo tvoje neiskustvo i losi partneri?

4. Koja si neplanirana ulaganja imao?

Hvala!!!




edit: izbacen citat cele poruke

[Ovu poruku je menjao momsab dana 14.01.2008. u 14:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
194.123.136.*



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete14.01.2008. u 13:31 - pre 197 meseci
Cao,

1. Radna snaga:
Oglasavao sam se na par mesta (za sada samo elektronski), medjutim vecinu ljudi sam pronasao preko nekog poznanika i slicno. Javljalo se dosta ljudi i preko oglasa, medjutim iz mog iskustva tu je bilo svega 5% onoga sto sam trazio (odnosno, svaki 20-i kandidat je tek od prilike ispunjavao uslove, tj dosta ih 'pucalo na slepo' - sto je sasvim oke, ali ne ono sto je meni trebalo). Imao sam oko 30-tak kandidata sve ukupno (za 2 zaposlena).
FTE = Full Time Employee ;-)

2. Protok novca jos uvek nije sasvim tacno ustanovljen, ali je koncept:

- NL firma napise fakturu krajnjem korisniku;
- BG firma napise fakturu NL firmi;
- Krajnji korisnik plati NL firmi;
- NL firma plati BG firmi.

Radi izbegavanja duplog oporezovanja (posto su obe firme moje), onda NL firma prosledi svoje poreske obaveze BG firmi. BG firma podmiri BG poreske obaveze a NL firmi izda da je to sve regulisano. NL firma nakon toga podnese to holandskom poreskom i tu je prici oko poreza kraj (ovo je svakako pojednostavljena verzija, papirologija je poprilicno teska). Sam izdajem fakture na obe strane, tako da tu nemam previse troskova. Knjigovodja ce odradjivati samo krajni / godisnji obracun.
Izbegavanje duplog poreza je moguce posto Srbija i Holandija imaju medjudrzavni dogovor po ovom pitanju. Koliko sam do sada shvatio, ovim dogovorom je moguce samo porez na ostvarenu dobit (profit) izjednaciti. Moram da vidim sta to jos konkretno u mom slucaju znaci. Firme koje to znaju, naplacuju i do 150 evra na sat za konsultacije, a to mi se iskreno ne daje :(

3. U pitanju je bilo moje neiskustvo i zelja za dokazivanjem. Nisam sagledao sve realno, vec sam se vodio politikom "ja mogu sve". Pored toga, otac je hteo da mi pomogne, koji zaista nista nije (niti jos uvek) znao o racunarima. Mogao je da pomogne u drugim stvarima, ali to nisam uzimao u obzir. Sve u svemu, potrosili smo zajedno dosta vremena (nesto malo manje para), da na kraju sve to ne bi uspelo.
Takodje, vazna cinjenica jeste da sam tad (pre par godina) i sam bio full time zaposlen u drugoj firmi, te nisam imao previse vremena za privatan posao. Sada je situaciju tu obrnuta - 'stisao sam muda' i dao otkaz i 100% se posvetio ovome.

4. Od neplaniranih ulaganja nije bilo previse iznenadjenja srecom. Uglavnom su to bile sitnice, tipa: halogene lampe koje su crke, polomljen katanac i slicno. Sve to je reda velicine par desetine evra mesecno. Videcemo sada koliko ce knjigovodja traziti za usluge, to jest da li ce tu biti iznenadjenja. Ono sto je mene iznenadilo jeste da su meni u Holandiji trazili 150 evra godisnje (samo za godisnji izvestaj), dok u Beogradu mi je knjigovodja trazio 150 evra mesecno! Oke, u NL nemam zaposlene, ali za 2 FTE ne moze knjigovodja da kosta 150 evra. Pogotovo ne ako ja sam odradjujem 90% administracije!
Pored ovoga nije bilo drugih vecih neplaniranih izdataka. Nadam se da ce tako i ostati. Naravno, krenulo se sa minimumom opreme i svega, tako da ce usput svasta po nesto zatrebati, ali lagano.

Ako imas jos pitanja, shoot.

Takodje i drugi bi mogli da se aktiviraju malo vise u diskusiju ;-)

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete14.01.2008. u 14:00 - pre 197 meseci
Citat:
dok u Beogradu mi je knjigovodja trazio 150 evra mesecno! Oke, u NL nemam zaposlene, ali za 2 FTE ne moze knjigovodja da kosta 150 evra. Pogotovo ne ako ja sam odradjujem 90% administracije!


Zar je moguce da je cena otisla na 150? TO je bas preterano za agencijsku uslugu.

Al to da ces ti raditi 90% administracije, bolje nemoj, platices knjigovodju isto kako god da obrnes, a kad ga vec placas nek zaradi svoje pare a tebi da ostane vise vremena za konkretnije stvari.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
194.123.136.*



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete14.01.2008. u 14:07 - pre 197 meseci
150 su mi trazili, ali kao za pocetak 100 evra, posto je samo 2 FTE.

Medjutim, oni mesecno nece imati _nista_ posla, vec samo na kraju godine za finalni poreski izvestaj. Tako da trebam da razgovaram jos sa njima.

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete14.01.2008. u 14:17 - pre 197 meseci
Sad sam stvano u zbunu ovde, zar se porezi ne placaju tromesecno i zar nije ukinuto da licencirani knjigovodja MORA da potpise zavrsni racun? AKo ti vec dovoljno znas o knjigovodstvu da vodis knjige legalno 11 meseci i 30 dana, sta ce ti onda za taj jedan preostali? Ja koliko sam shvatio muke ljudi se zasnivaju na tome da je sopstveno vodjenje knjiga mukotrpno jer stalno moras da pratis promene i pucas u pokretnu metu pa je lakse za mozak, legalnost (a i dzep ) da ti knjige vodi iskusni knjigovodja kome je to posao.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
194.123.136.*



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete14.01.2008. u 14:25 - pre 197 meseci
Bilo bi tako da imam (a voleo bi da imam :D) 50 ulaznih i izlaznih faktura mesecno. Medjutim, to je jos uvek ispod 10. Posto vec sve to radim za NL firmu, onda mogu i za BG istovremeno da uradim. Da imam kasu, bilo bi drugacije svakako.

Naravno, ako vidim da ne ide - uvek mogu da zakucam kod knjigovodje i dam 150 evra da oni to odrade.

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete02.03.2008. u 13:38 - pre 196 meseci
SmilieBG:

imam dva pitanja, prvo je licno, a drugo prakticno:

- kako si se odvazio da napustis holandski telekom ? Mislim sigurno je bila extra lova, dok ovde u BG pominjes nekih 10k sto bi bile 3-4 holandske plate. Na osnocu cega bi uspeo da dobijes kredit od 200k€, da li treba hipoteka ili zirant.

- vidim da spominjes neke medjudrzavne ugovore. Zanima me kako to funkcionise izmedju zemalja EU. Da li ja npr mogu da registrujem firmu u Italiji koja bi poslovala u Holandiji ? Pitanje je malo opsirno, pa moze bolje i neki link.

- bedankt :)
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.adsl.wanadoo.nl.



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete02.03.2008. u 20:54 - pre 196 meseci
@Beltrammi:

1) Pa pazi, gotovo uvek je moguce naci posao u NL. Oke, mozda, kada je frka - ne bas ono sto bi hteo / voleo da radis, ali ekonomija je na zavidnom nivou. Sa druge strane, no risk - no fun. Prema tome, jednostavno, stisao petlju, napustio KPN i zapoceo solo. Olaksavajuca cinjenica je da jos nemam ni porodicu, ni decu, te je odgovornost daleko manja. Da nisam sad napravio ovaj rizik, ne verujem da bi za recimo 5-6 godina od sada smeo :-)

Kredit sam dobio dok sam jos bio u KPN-u :-) To sam sacekao (da se zavrsi hipotekarni zahtev i odobrenje), pa sam onda napustio KPN.

2) Sto se tice poslovanja izmedju EU clanica, to je lakse. Sto se tice osnivanja firme, ako imas boravak u Italiji, mozes da otvoris firmu u Holandiji. Postoji nekoliko (administrativno poreskih) nacina na koje to mozes da uradis, zavisi koja vrsta posla i slicno. Ali moze, bez daljnjeg :-)

Jedino sto je malo teze, jeste da sa ne EU pasosem otvoris firmu u EU. Mislim da i to moze, ali ne bi znao kako...

Poz,
Sale


=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

d_toronto
agent za nekretnine u Torontu
Toronto

Član broj: 160900
Poruke: 15
*.cpe.net.cable.rogers.com.



Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete03.03.2008. u 03:50 - pre 196 meseci
Nisam u Srbiji, nemam outsourcing firmu, ali ono sto DLN pise od pocetka je tacno ... ovde u Torontu se outsourcing pocinje u podrumu ... jer je podrum u severnoj americi sveto mesto pocinjanja biznisa ... u kaliforniji je to garaza ... ne znam nikog ko je poceo uspesnu firmu sa 180k udzepu i bez musterija, musterija je najvaznija stvar, razmisljanje o ostalim sitnicama (nalazenje kvalitetnih programera, lokacija) je luksuz .. nista se ne desava dok nemas musteriju, NISTA !!!! mozes da imas milion dolara i da gledas u njih, bez musterije se nista ne desava ... a i posle, kako bi se osecao da si posao zapoceo sa 180k :-)? ovde tipican biznis pocinje ovako:
1. Lik radi za platu.
2. Lik pocinje da radi part time posle posla u podrumu (mesecarenje - moonlighting).
3. Lik shvata da je bolje da se udruzi sa ortakom iz firme.
4. Ortaci se rastrcavaju i nalaze vise posla nego sto mogu da odrade popodne i vikendom (ako pazljivo pratite, troskovi do sada su nula, svako ima kucni racunar i rade u podrumu od prvog lika).
5. Likovi najme juniora da odradjuje dosadan kod a oni se i dalje razbijaju od posla.
6. Prihod prebacuje platu jednog od njih.
7. Bacaju kocku ko ce da napusti posao. Posle par piva se odlucuju da "lajaviji" treba da napusti posao a da "tehnickiji" treba da nastavi da rmba. Zasto? Jer' "lajaviji" ima vece sanse da nadje dodatni posao.
8. "Lajaviji" napusta posao i pocinje da trazi posao puno radno vreme a popodne pomaze momcima u podrumu. Momci rade herojski i placaju mu platu.
9. "Lajaviji" je izgleda stvarno namazan i lajav lik je jer je doneo toliko posla da su se usrali od straha. Pocinju da zivkaju ljude koje znaju da dobro rade i da im nude 10% u firmi. "Tehnickiji" lik daje otkaz i sa prvim ortakom koji je pristao da udje u posao sa njima (koji je i inace freelancer) zapocinju firmu. Hey, 'ajde da potrosimo malo para i iznajmimo sobu na periferiji.
10. Posle pola godine imaju 2 stalno zaposlena, i par freelancera koji uskacu po potrebi. Onu sobu su prosirili sa jos jednom, susednom. I dobro im ide. Posle 5 godina imaju 22 zaposlena, i dalje su na periferiji, ovaj put onoj koja je bliza kucama vlasnika firme.


"Višnjim Bogom i svetim Jovanom"
 
Odgovor na temu

Astek
Marković Darko
Beograd

Član broj: 128308
Poruke: 160
91.148.110.*



+1 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete02.04.2008. u 16:50 - pre 195 meseci
Što se tiče Kirgistana to mu dođe negde u srednjoj Aziji(Kazahstan, Uzbekistan, Kirgistan, Turkmenistan i Tadzikistan) - države bivšeg SSSRi Carske Rusije. Kao zemlje nekadašnjeg sovjetskog bloka , ceo školski sistem je bio okrenut ka prirodnim naukama. Verujem da jesu dobri programeri. Mi smo ne tako davno, na isti način s potcenjivanjem govorili i o Rumunima, Pakistancima , Indusima..

 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete25.05.2008. u 05:17 - pre 193 meseci
Citat:
d_toronto: Nisam u Srbiji, nemam outsourcing firmu, ali ono sto DLN pise od pocetka je tacno ... ovde u Torontu se outsourcing pocinje u podrumu ... jer je podrum u severnoj americi sveto mesto pocinjanja biznisa ... u kaliforniji je to garaza ... ne znam nikog ko je poceo uspesnu firmu sa 180k udzepu i bez musterija, musterija je najvaznija stvar, razmisljanje o ostalim sitnicama (nalazenje kvalitetnih programera, lokacija) je luksuz .. nista se ne desava dok nemas musteriju, NISTA !!!! mozes da imas milion dolara i da gledas u njih, bez musterije se nista ne desava ... a i posle, kako bi se osecao da si posao zapoceo sa 180k :-)? ovde tipican biznis pocinje ovako:
1. Lik radi za platu.
2. Lik pocinje da radi part time posle posla u podrumu (mesecarenje - moonlighting).
3. Lik shvata da je bolje da se udruzi sa ortakom iz firme.
4. Ortaci se rastrcavaju i nalaze vise posla nego sto mogu da odrade popodne i vikendom (ako pazljivo pratite, troskovi do sada su nula, svako ima kucni racunar i rade u podrumu od prvog lika).
5. Likovi najme juniora da odradjuje dosadan kod a oni se i dalje razbijaju od posla.
6. Prihod prebacuje platu jednog od njih.
7. Bacaju kocku ko ce da napusti posao. Posle par piva se odlucuju da "lajaviji" treba da napusti posao a da "tehnickiji" treba da nastavi da rmba. Zasto? Jer' "lajaviji" ima vece sanse da nadje dodatni posao.
8. "Lajaviji" napusta posao i pocinje da trazi posao puno radno vreme a popodne pomaze momcima u podrumu. Momci rade herojski i placaju mu platu.
9. "Lajaviji" je izgleda stvarno namazan i lajav lik je jer je doneo toliko posla da su se usrali od straha. Pocinju da zivkaju ljude koje znaju da dobro rade i da im nude 10% u firmi. "Tehnickiji" lik daje otkaz i sa prvim ortakom koji je pristao da udje u posao sa njima (koji je i inace freelancer) zapocinju firmu. Hey, 'ajde da potrosimo malo para i iznajmimo sobu na periferiji.
10. Posle pola godine imaju 2 stalno zaposlena, i par freelancera koji uskacu po potrebi. Onu sobu su prosirili sa jos jednom, susednom. I dobro im ide. Posle 5 godina imaju 22 zaposlena, i dalje su na periferiji, ovaj put onoj koja je bliza kucama vlasnika firme.


Slazem se! Iako je prica uproscena, u globalu tako stvari f-nisu.

Mislim bas gledam neke outsourcing strane firme koje su izmestile svoj development u Srbiju, iznajmili stan u Novom Sadu (ne u Beogradu, skupo!), i voze poso'.... naravno u tom slucaju imaju dodatni problem a to je trziste radne snage NS ima daleko manje u odnosu na BG... a retko ko je voljan da se iz BG seli za NS (u zapadnoj EU to je sasvim normalna i svakodnevna pojava...).
Ali apropo pocetnog ulaganja, kada jedna strana firma moze tako da razmislja, ni ovde nema potrebe mastati o nekim poslovnim prostorima po centru BG... xxx.xxx € sume za ulaganje takodje ne piju vodu kada sve to moze da se zapocne sa mnogo manjim budzetom.


 
Odgovor na temu

lugomir
Beograd

Član broj: 86731
Poruke: 55
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete06.06.2008. u 19:40 - pre 193 meseci
Hvala na savetima svima
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..9-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete26.06.2010. u 19:40 - pre 168 meseci
jedna od boljih tema, steta sto je mrtva dugo. Bas sam je procitao ponovo i uzivao.

Zanimljivo jos sa pocetka mnogi govore da je vazno imati kancelariju u centru da bi lakse privukao radnike. Wtf ? Ne mogu da verujem, pa radnike valda privlaci posao, plata i dr.
 
Odgovor na temu

EternaSoft
Direktor, Eterna
Stara Pazova

Član broj: 293613
Poruke: 4
*.static.sbb.rs.

Sajt: www.eternagroup.rs


Profil

icon Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete14.11.2011. u 16:07 - pre 151 meseci
Pozdrav,
Da vidim da li je neko jos uvek zainteresovan za ovu temu i kako stvari stoje danas? Nije da ovo pisem bez razloga, otvarm outsourcing firmu i zanimam me da li je neko u istom procesu trenutno?
 
Odgovor na temu

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.186-191-159.telmex.net.ar.



+109 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete15.12.2011. u 05:33 - pre 150 meseci
ja dosta outsourcam... srbija, hrvatska, ukrajina development... argentina customer service i tu zaposljavam zapadnjake koji zive u argentini. po outsourcing ceni umesto indijca klijent dobije zapadnjaka
 
Odgovor na temu

dreadknight
Nikola Milosevic
Beograd

Član broj: 113813
Poruke: 66
82.117.198.*

Sajt: www.inspiratron.org


+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete13.01.2012. u 14:58 - pre 149 meseci
Citat:
Malo off, ali zanima me zašto vi programeri uopšte idete iz Srbije ako bez problema možete raditi za 1000€?
Pogotovo me zanima računica ljudi koji rade u Češkoj?


Ovde se po meni ne radi o tome koliko je neko tamo placen, iako ima i toga, opet je to vise tamo nego ovde, vec se zapravo radi o tome sta rade ti ljudi tamo. Recimo 99% kompanija u srbiji radi finansiski softver, neke CMS, eventualno neki document management, sve u svemu business software. Medjutim ako neko hoce da izadje iz tih okvira, tesko to moze ovde, firmi koji se bave necim drugim ima malo. Pogotovu kad je industrija igara u pitanju u Srbiji gotovu nema ni jedne firme, dok ih u Ceskoj ima nekoliko. Takodje ako hoce neko da se bavi security razvojem, u srbiji, koliko znam samo NSS je razvio neki poprilicno sitan alat koji je usao u BackTrack, dok tamo imate ESET i drugih firmi...
Cesto ljudi odlaze da bi se bavili razvojem odredjenih tehnologija i smorili su se od razvoja jos jedne business aplikacije...
 
Odgovor na temu

nnn
Tech Lead
Haxr.io
Beograd

Član broj: 16743
Poruke: 679
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+87 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete13.01.2012. u 19:54 - pre 149 meseci
Ja sam otvorio outsourcing firmu pre oko 6 meseci. Sve u svemu nije lose, bilo je par stepbacks, ali kada se sve jos malo stabilizuje, pisem utiske.
 
Odgovor na temu

ilkebgd
BGD

Član broj: 73549
Poruke: 414
*.adsl-1.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete17.01.2012. u 20:20 - pre 149 meseci
Kao preduzetnicku agenciju ili kao doo? Svaka čast i bilo bi zaista lepo da napišeš detaljnije iskustva kad budeš u prilici.
 
Odgovor na temu

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete10.05.2012. u 08:51 - pre 145 meseci
Moze li mi neko reci na kojem principu rade freelancerske kompanije poput onih na odesk, freelancer, guru, elance, itd.? Da pojasnim, jasno mi je "kako" rade, ali me zanima na koji nacin placaju svoje zaposlenike: dijele profit ili fiksna placa ili nesto trece. Na primjer, gledam firme iz rusije, indije, ukrajine i slicne cini zaposlenici pregovaraju poslove. kod ovih najvecih cijene tih projekata se krecu od $5000 navise. Pa me sada zanima:

1. Zasto ti ljudi i dalje ostaju uz te kompanije jer cisto sumnjam da im ovi daju pola iznosa projekta? Ta nisu ludi.
2. Nastavak na prvo pitanje, kako ih onda ovi stimuliraju da im dogovaraju ovako skupe projekte, a da opet ne odu i krenu sami u svoj posao

Je li iko ovdje u slicnom odnosu ili radi za jednu od tih velikih firmi?
...
 
Odgovor na temu

Programer Offsite
Programer, Freelance

Član broj: 162940
Poruke: 19
*.cm.vtr.net.



+2 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete04.02.2013. u 16:03 - pre 136 meseci
Pre dugo vremena pokrenuo sam ovu temu, nisam tada uradio ništa po tom pitanju ali sad bi cela priča meni mogla ponovo da bude aktuelna, pa da probam da "vaskrsnem" temu.
Nisam siguran kako se obično radi dogovor s klijentom:
- Ugovor po projektu ili se prodaje programerski sat (time&material)
- Ako je na sat, koliko se naplaćuje sat?
- Da li neko radi "agilno" (variable scope) i kako se tada radi ugovor?

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete

Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16

[ Pregleda: 325151 | Odgovora: 313 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.