Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pravilno pisanje funkcije-molim pomoć

[es] :: Access :: Pravilno pisanje funkcije-molim pomoć

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7708 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lukeguy
Novi Sad

Član broj: 46545
Poruke: 470
*.net
Via: [es] mailing liste



+8 Profil

icon Re: Pravilno pisanje funkcije-molim pomoć10.10.2007. u 15:55 - pre 201 meseci
Ova opcija sa dva polja stoji jedino u slučaju da imaš dokument po kojem ti roba i ulazi i izlazi iz magacina istovremeno (a meni nije pozanto da postoji takav dokument). Za ovo rešenje sa dve tablice takođe nisam siguran, možda da malo detaljnije obrazložiš šta si pod time mislio. Ako ovo pitaš u vezi sa magacinskim poslovanjem, pa ti treba nekakva robna kartica, onda u istu tabelu ćeš upisivati i jedno i drugo, s tim što izlaz upisuješ sa oznakom minus.

Ako može malo detaljnije objašnjenje, možda bih ti mogao više pomoći.
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Pravilno pisanje funkcije-molim pomoć10.10.2007. u 17:39 - pre 201 meseci
Pokušavam da dotjeram bazu u koju se sprema poslovanje skladišta, dakle ulazi i izlazi robe u skladište.
Kada roba ulazi u skladište ona može ulaziti sa tri vrste dokumenata.
1. Primka tj. dokument koji se popunjava kada roba dolazi od vanjskog dobavljača
2. Interna predatnica, dokument kada u skladište ulazi roba (poloproizvodi) iz vlastite proizvodnje.
3. Povratnica, dokument kada je roba izašla iz skladišta pa se iz nekog razloga vrača u skladište

Kdada roba izlazi

1. Trebovnica - roba sa skladišta izlazi u proizvodni pogon radi ugradnje u finalni proizvod.
2. Otpremnica kooperacije - roba izlazi na doradu kod vanjskog partnera
3. Otpremnica materijala - roba izlazi jer je prodana vanjskom kupcu.

Ja sam to zamislio da napravim prvo tablicu "DOKUMENTI" koja će imati polje ID dokumenta i naziv dokumenta. Ona bi sadržavala popis svih gore navedenih dokumenata.
Zatim tablicu, koja bi trebala biti jedinstveno zaglavlje za sve ove vrste dokumenata, a uključivala bi ID vrste dokumenta, broj dokumenta, datum i polje ID koje će ovo zaglavlje povezivati sa drugom tablicom u kojoj će biti detalji o robi koja se odnosi na pojedini dokument. U toj drugoj tablici bi bila šifra materijala, jedinica mjere i količina koja je ušla odnosno izašla po tom dokumentu.

Ili bi možda za svaku od gore navedenih dokumenata trabala posebna tablica.
 
Odgovor na temu

lukeguy
Novi Sad

Član broj: 46545
Poruke: 470
*.net
Via: [es] mailing liste



+8 Profil

icon Re: Pravilno pisanje funkcije-molim pomoć10.10.2007. u 21:46 - pre 201 meseci
U ovom prvom slučaju (zajednička tablica) bi ti ta tablica automatski predstavljala i robnu karticu. Jedino treba voditi računa o tome da se izlazne količine prefiksuju minusom, što možeš rešiti programski (dakle da ne opterećuješ korisnika da pazi na to). To možda i nije loše rešenje ako svi ti dokumenti uniformno izgledaju, pošto ja sada ne mogu da se setim nijednog drugog razloga protiv osim tog minusa. :) S druge strane, kod situacije sa više tablica ne moraš da brineš o tome da li je količina u plusu ili minusu, ali moraš posle to sve povezivati kada ti treba zbirni pregled. Ovo i nije tako problem (koristi se UNION query), ali može lako da se izbegne na ovaj prvi način.

Ja do sada nisam susretao ovu situaciju, doduše ovo što sam radio je uvek podrazumevalo dovoljno različite ulazne i izlazne dokumente da nije moglo da se modeluje preko jedne tablice.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pravilno pisanje funkcije-molim pomoć15.10.2007. u 21:48 - pre 201 meseci
Evo jednog kopetentnog mišljenja, a odnosi se baš na situaciju koju imamo u formi Kartica sa početka ove teme.

Rebecca M. Riordan , Projektovanje baza podataka, Mikro kniga, 2006
Poglavlje 17 Predstavljanje entiteta na obrascima

Ponekad će te imati obrazac sa primarnom tabelom koja učestvuje u više veza tipa „jedan prema više“, a potrebno je da prikažete više od jedne tabele na strani „više“ tih veza.
Ako prihvatite moj savet, izbegavajte takve situacije kad god možete. Projektovanje prikazivanja većeg broja tabela na strani „više“ na obrascu može biti teško, a njegova izrada još teža, ali ponekad nećete imati drugog izbora. Ako na istom obrascu morate da prikažete veći broj veza tipa „jedan prema više“, najjednostavnije rešenje je da za prikazivanje podataka sa strane „više“ upotrebite grupu kartica. To rešenje obezbeđuje korisnicima jasan kontekst. Osim toga može da poboljša performanse, budući da se zapisi za grupu kartica moraju učitati samo kada se prikazuje sadržaj kartice.
Po svaku cenu treba da izbegnete vidljivu gomilu kontrola koja prikazuje zapise na strani „više“ iz većeg broja veza „jedan prema više“ istovremeno.


Naravno ovo nije direktno rešenje za kontrolu Text61 STANJE REZERVACIJA. Tamo bi eventualno moglo da pomogne pisanje VBA koda na OnCurrent događaj glavne forme, pa ako je izvor podataka u FrmRezervacije prazan sugerisati kontroli Text61 na glavnoj formi ispis jednak nuli. No to već spada u domen "Šta bi bilo kad bi bilo".

Dakle savet je: poslušati ženu koja je između ostalog i nosilac Mikrosoftovog zvanja MVP(Most Valuable Professional).
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Pravilno pisanje funkcije-molim pomoć

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7708 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.