Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Delenje ADSL u kombinacii sa switch i ruter

[es] :: SOHO Networking :: Delenje ADSL u kombinacii sa switch i ruter

[ Pregleda: 5611 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Transcont
Ivica Radosavljevic
Skopje, Macedonia

Član broj: 52387
Poruke: 68
85.30.98.*



Profil

icon Delenje ADSL u kombinacii sa switch i ruter23.09.2007. u 02:42 - pre 201 meseci
Koristio sam wireless ADSL u mrezi sa 4 kompjutera uz pomoci ruter ASUS RX3041.
Sada zelim koristiti ADSL sa brzinom 2048/256 i tu konekciju zelim podeliti na 6 kompjutera u mrezi.

E sada imam nekoliko pitanja:

1. Posto ruter e sa 4 porte interesira me dali bi moglo i dali bi radio ADSL bez problema dokoliko ruter povezem sa switch i dali svi 6 kompjutera bi mogli koristiti internet istovremeno?

2. Dali kada ruter povezem sa switch moji kompjuter mora biti stalno ukljucen za da druge kompjutere imaju internet ili ce biti kako i do sada t.e. kompjuter ne mora biti ukljucen posto ima ruter (odnosno ruter vrsi tu funkciju koju bi trbalo vrsiti kompjuter dokoliko nemalo ruter)?

3. Dali ovako se povezuju ruter i switch:
Kabel koji e od ADSL stava se u vlez u ruter, pa od jedan od te 4 porta koje su izlez se stava kabel i se povezuje so switch, pa od svi porte koji su izlez na switch se stavaju kable koje posle se povezuju sa komjuter.

4.Zamolio bih vas dokoliko mozete mi dati vase mislenje dali je isplatljivo jedna konekcija sa brzinom 2048/256 deliti na 6 komjutera (dali brzina bi bila solidna ili spora)

5. Dali uz pomocu ruter i switch svi 6 kompjutera koristiti jednakvu brzinu, dali brzinu 2048/256 bice podjednakvo podjelena na svi 6 kompjutera ili svi kompjuteri ce koristiti razlicnu brzinu?

6. Zamolio bih vas dokoliko mozete mi reciti koje je vase iskustvo sa ADSL, dali ste zadovoljni sa ADSL-om

7. Dali brzina 2048/256 koristi samo jedan korisnik koji stavio ADSL ili se deli na veci broj korisnika (ne mislim na korisnika koji deli jednu konekciju u mrezi, nego na korisnike koje koriste razlicne konekcije) na primer ja koristim ADSL i moji komsija koristi ADSL da naglasim da su to posebne konekcije (e sad dali ta brzina 2048/256 bice podelena izmedju mene i moj komsija ili ta brzina bice samo za mene)?

8. Spored vas koji internet je bolji Wireless ADSL ili ADSL?

Unapred hvala
Ice
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Delenje ADSL u kombinacii sa switch i ruter23.09.2007. u 11:22 - pre 201 meseci
Citat:
Sada zelim koristiti ADSL sa brzinom 2048/256 i tu konekciju zelim podeliti na 6 kompjutera u mrezi.

Ne znam koliko će ti ovo biti od pomoći ali možda ti da neke smjernice u riješavanju problema.

Kao prvo, guglanjem sam uvidio da ta vrsta rutera ima određenih problema ( ja koristim NetGear 614 i nemam takvih problema.)

Ti vjerojatno imaš i ADSL modem ispred rutera. Mišljenja sam da probaš sve spojiti kao što je na slici.


No možda netko još da svoje mišljenje.

Ako ti i tada ne radi onda bi trebao probati promijeniti IP adrese mreže za kompove ( predzadnju brojku staviti npr: 2, tako da dobiješ IP tipa 192.168.2.2 /24........ ). Naravno trebao bi isključiti DHCP.

E sada netko bi mogao reći da ruter rutira između mreža pa bi trebao praktički imati 4 mreže ( za svaki port jednu ? )
No to ovisi o samom ruteru i njegovom software-u ( bar mislim ).

Iz mog iskustva ti mogu reći da ADSL modem i ruter nakačen na njega moraju biti stalno uključeni. Ostali kompovi ne moraju, i svaki za sebe može ići na net neovisno o drugima.

Što se tiče brzine i djeljenja tu ti nemogu ništa savjetovati jer moje iskustvo je pokazalo da nemam problema i u mojoj mreži se brzina dijeli ali nikada nisam gledao u kom omjeru niti sam imao kakvih problema s time. Imam samo dva trenutno kompa u mreži ). Ali za šest kompova je već po meni upitno. ( naravno ima nekih programa koji rade tako što dijele brzinu ali za to malo pretraži na ES-u i internetu )
Pretpostavljam da prvi koji počne download koristi najveću brzinu, a ako se drugi nakači na download smanjuje brzinu prvome ali mislim da neće biti omjer pola pola. Možda netko drugi ima iskustva više pa ti se javi.
Ako ciljaš na to da sa komšijama dogovoriš zakup jedne konekcije i da je dijelite na 6 kompova, dobro se raspitaj i razmislite dali Vam se to isplati. I JA bih volio čuti iskustveno mišljenje ostalih forumaša, koji su to već radili.

Naravno, mišljenja sam ( ali nisam siguran ) da će kompovi koji su spojeni direktno na ruter imati bržu i kvalitetniju vezu prema internetu ( ali to je možda neprimjetno )

Nadalje, ako ti je situacija da se umrežavaš sa komšijama, obratite pažnju na dijeljenje mreže tj. share-ing. Tu bi trebao postaviti permission da ti drugi ne mogu ući u komp.

Pitanje br. 7 mi je malo nejasno. Ako si ti zakupio ADSL liniju u svom stanu na svoj tel. broj onda komšija nema veze sa tom tvojom brzinom.

Po meni bolja je ADSL linija ( spajanje kablom modem - ruter - komp ) od ADSL Wireless ali to sve zavisi o potrebama i mogućnostima korisnika ). Imao sam slučaj gdje ADSL wireless adapter na kompu ne može proći kroz zid koncelarije do AP. ?

I ja bih volio čuti iskustva drugih u jednoj većoj mreži od moje
 
Odgovor na temu

c-h-d-mcarcode
G.Milanovac

Član broj: 94588
Poruke: 106
91.150.108.*



+1 Profil

icon Re: Delenje ADSL u kombinacii sa switch i ruter23.09.2007. u 20:21 - pre 201 meseci
Ja imam ADSL 1MB i to delimo nas trojica.
Koristi se ruter TP link 8810 i swich sa 4 prikljucka.Iz ADSL-a ide u swich a iz swicha-a ide u AP ipreko njega smo umrezeni.Nama je dovoljna ova brzina, sad ja ne znam zasta ces da koristis internet ali 34 KB/s je dovoljno.Ovaj ruter je stalno ukljucen i na internetu pa ne mora da ti je ukljucen komp.
Sad ne znam koliko sam ti pomogao ali rekoh da napisem mozda pomognem.
 
Odgovor na temu

Transcont
Ivica Radosavljevic
Skopje, Macedonia

Član broj: 52387
Poruke: 68
79.126.156.*



Profil

icon Re: Delenje ADSL u kombinacii sa switch i ruter24.09.2007. u 19:15 - pre 201 meseci
Do sada sa ruterom nisam imao nikakve probleme, znam da ruter i modem moraju biti stalno ukljuceni.

Sto se tice 7 pitanje mislio sam dali ta brzina od 2048/256 je garantovana za jedna konekcija (jedna telefonska linija) ili je podeljena na veci broj telefonske linije.

Sto se tice deljene brzina interesiralo me dali kad se podeli ta brzina od 2048/256 na 6 kompjutera bice dovoljna za koriscenje (da ne bude spora), ali po odgovor na c-h-d-mcarcode shvatio sam da je sasvim dovoljna ta brzina.

Puno vam hvala Ivek33 i c-h-d-mcarcode sta ste se potrudili da date odgovor na moje pitanja, vase odgovore razjasnili su mi neke rabote.

Jos jednom hvala vam

Pozdrav
Ice
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Delenje ADSL u kombinacii sa switch i ruter

[ Pregleda: 5611 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.