Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bugarsko drzavljanstvo

[es] :: Vodič za emigraciju :: Bugarsko drzavljanstvo

Strane: << < .. 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3500955 | Odgovora: 15726 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sima19

Član broj: 331955
Poruke: 102



+16 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo31.01.2021. u 13:54 - pre 39 meseci
Citat:
Zapro:
Citat:
Bekakg:
Pa meni je stiglo za manje od mesec dana iz Beograda do Sofija i bila je obrazuvana prepiska 27 avgusta ako se ne varam. Posle 2 nedelje se ponovo promenio status na zaduziltelno. Ono sto mene interesuje da li je ovde neko imao problem zbog tog testa na sidu i sifilis. Ne bi volela da me zbog toga odbiju?


Onda uradite taj test, ako ne zelite da rizikujete. Nije to ne znam koja filozofija,kad vec radite lekarski odradite i to. Zato sto niko ne zna sa sigurnoscu da kaze da li treba ili ne treba. Svima je neko rekao (prevodilac, posrednik itd.). Najpametnije je odraditi, jer bi bilo glupo da vas zbog toga odbiju, to je moja preporuka, a opet je na vama sta cete i koga cete da poslusate. Pozz i srecno!


Za sebe sam 2016. godine radio test na sidu i sifilis, kao i nalaz neuropsihijatra. To mi je sve upisano u lekarsko uvrenje.
Sada planiramo da radimo za klince i neko mi je ovde na forumu napisao da to vise ne treba, tako da to necemo da radimo.
Ako je neko dobio drzavljanstvo bez ovih testova neka pusti info ovde na forumu.

Inace oni se u zakonu pozivaju na dva clana:
(čl. 61, al.1 )
Čl. 61. (Izm. - DV, br. 44 ot 2020 g., v sila ot 14.05.2020 g.) (1) (Izm. - DV, br. 105 ot 2020 g., v sila ot 11.12.2020 g.) Na zadъlžitelna izolaciя podležat lica, bolni ot i zarazonositeli na antraks, bruceloza, variola, virusni hemoragični treski, difteriя, ebola, žъlta treska, koremen tif, malariя, poliomielit, težъk ostъr respiratoren sindrom, tuberkuloza s bacilootdelяne, holera, čuma i COVID-19.

cl. 61. (izmena i dopuna - SG 44/20, na snazi od 14.05.2020) (1) (izmena i dopuna - SG 105/20, na snazi od 11.12.2020).) Lica koja boluju i zaražena antraksom, brucelozom, malim boginjama , virusne hemoragične groznice, difterija, ebola, žuta groznica, trbušni tifus, malarija, poliomijelitis, teški akutni respiratorni sindrom, tuberkuloza sa bacilima, -19.


-----
čl.146, al.1, t.1 i 2 ot
Čl. 146. (1) Lica s psihični razstroйstva, nuždaeщi se ot specialni zdravni griži, sa:
1. psihičnobolni s ustanoveno seriozno narušenie na psihičnite funkcii (psihoza ili težko ličnostno razstroйstvo) ili s izrazena traйna psihična uvreda v rezultat na psihično zabolяvane;
2. lica s umerena, težka ili dъlboka umstvena izostanalost ili sъdova i senilna demenciя;

Cl. 146. (1) Lica sa mentalnim poremećajima kojima je potrebna posebna zdravstvena zaštita biće:
1. mentalno oboljeli sa utvrđenim ozbiljnim kršenjem mentalnih funkcija (psihoza ili teški poremećaj ličnosti) ili sa izraženom trajnom mentalnom oštećenjom kao posljedicom mentalne bolesti;
2. osobe sa umerenom, teškom ili dubokom mentalnom retardacijom ili vaskularnom i senilnom demencijom;
 
Odgovor na temu

daca80
Negotin

Član broj: 32787
Poruke: 272
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo31.01.2021. u 16:38 - pre 39 meseci
Koliko klinci imaju godina?
 
Odgovor na temu

Sima19

Član broj: 331955
Poruke: 102



+16 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo31.01.2021. u 17:07 - pre 39 meseci
Jedan maloletan, a drugi punoletan.
Za mladjeg znam da ne treba lekarsko, potvrda iz supa i suda.
 
Odgovor na temu

daca80
Negotin

Član broj: 32787
Poruke: 272
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo31.01.2021. u 17:59 - pre 39 meseci
Da, zato i pitam, da su maloletni lakse bi bilo.
 
Odgovor na temu

Stefan_13
Medicinski tehnicar

Član broj: 338688
Poruke: 558
*.cpe.sn.co.rs.



+30 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo31.01.2021. u 18:05 - pre 39 meseci
Imam ja posrednika za PCR test da se uradi za 3000 dinara , ako budete hteli pišite
 
Odgovor na temu

BoJaNa Brb
Deutschland

Član broj: 346055
Poruke: 11
*.46.114.pool.telefonica.de.



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo02.02.2021. u 10:33 - pre 39 meseci
Jel se nekom mijenjao status u zadnje vrijeme?
 
Odgovor na temu

Redfox

Član broj: 337093
Poruke: 132
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo02.02.2021. u 13:52 - pre 39 meseci
Kako ide procedura oko podizanja drzavljanstva preko ambasade, jel treba da se zakaze preko maila?
 
Odgovor na temu

gtc
Beograd

Član broj: 345608
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo02.02.2021. u 20:27 - pre 39 meseci
Da li je neko prilikom prvog apliciranja bio odbijen tj da su mu dokumenti vraceni od stranice DABC nazad? Koji su moguci razlozi


Jos jedna stvar, da li ce mi Bugari praviti problem zato sto je moj deda 80ih godina promenio prezime, prezivao se na OV a sada je na IC. Ja sam zadrzao prezime na OV.
 
Odgovor na temu

Dunav29
Novi Sad

Član broj: 343804
Poruke: 45
147.91.198.*



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.02.2021. u 10:22 - pre 39 meseci
Razloga može da bude milion.


Moraš da imaš niz gde se ne vidi nikakva nedoslednost.
Dakle ista prezimena od početka do kraja. Kod mene je bio problem jer su dedi vremenom promenili ime za jedno slovo. Deda je u međuvremenu umro, podneo sam zahteve za ispravku u matičnim knjigama i tako ispravljene izvode sam predao jer su me u ambasadi upozorili da ne sme postojati razlika na izvodima.

U tvom slučaju moraš možda da predaš dokaz o promeni prezimena da dokažeš da je to ista osoba ili ako možeš da izvadiš dokumenta na ista prezimena.
 
Odgovor na temu

gtc
Beograd

Član broj: 345608
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.02.2021. u 11:55 - pre 39 meseci
Upravo sam se vratio iz ambasade, shvatio sam da nisam dostavio papir koji govori da su baba i deda promenili prezime, ne mogu dokazati srodstvo sa njima jer se u dokumentima razlicita prezimena. Sad moram nabaviti taj papir o promeni prezimena, jer oni na to gledaju kao da su 4. osobe u pitanju.

Informisao sam se da nije veliki problem sto su menjali prezime na IC, jer to moze da se tumaci na vise razloga ( pritisci drustva, politika itd )

Da li je neko ko se preziva na IC a ima poreklo, uspeo da dobije drzavljanstvo?
 
Odgovor na temu

Leania

Član broj: 344300
Poruke: 25



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.02.2021. u 12:39 - pre 39 meseci
Mislim da je više puta naglašeno ovde da kod naših Bugara ništa nemojte da se " podrazumeva" i da se vodite onom- "mislim da može tako". Realno, ali ni u Srbiji nije bolja situacija i ovde zbog jednog slova napravi se veliki problem kad je dokumentacija u pitanju.

Uvek, ali uvek niz sa pretkom MORA da se jasno vidi, a ne da smatrate da će neko da kaže: "Ej, verovatno je promenio prezime/ili ispustili su slovo pa nije Borisav nego je BorisLav i hajde to je to, neka prođe".
Sve što je do vas odradite i ne ostavljajte mogućnost da se neko od službenika, kod koga vaš predmet dospe, uhvati za slovo ili za neku "sitnu" grešku i na taj način vas odbije.

1 slovo u prezimenu ili imenu automatski može da znači i drugu osobu.

Naravno da su ljudi dobijali sa prezimenom na "-IC", mnogi su potomci ženska deca ili deca/unuci ženske dece i nose srpska prezimena na -IC.
Za slučajeve da su svi na -IC (muška linija), lično ne poznajem i ne znam takve.
No, Vaš slučaj nije takav i dovoljno da nabavite papir da je menjano prezime i sve je ok.


Kad sam već ovde. Da pišem o lekarskom uverenju i cenama, kao i o potvrdama iz suda i policije.

Privatna klinika/laboratorija:
U "Medicini rada" u TC "Stadion" 2500dinara je lekarsko uverenje, ali lekarsko uverenje NE mogu da vam izdaju BEZ krvne analize (one obične analize krvi) koja je JOŠ 1800dinara.
Znači, suma sumarum- 4300 dinara je lekarsko uverenje.

Testovi (obični ELISA testovi) na HIV i Sifilis iznose 2100dinara (oba za tu cenu). Rezultati se dobijaju sutradan.

Ukupno 6400dinara.


Državna ustanova:

E sada. U domu zdravlja je lekarsko za dvojno državljanstvo 3000dinara i u to spada lekarsko sa analizama krvi i urina. Gotovo sve isti dan.
Možda cena po domovima zdravlja nije ista, pa možda uspete jeftinije da odradite u nekom.

Test na HIV i Sifilis (običan ELISA test) u Gradskom zavodu za javno zdravlje- Beograd ukupno iznosi oko 2330-2400dinara. Čeka se na rezultat nekoliko dana.
.

Uverenje iz MUP-a je 870 dinara +PTT i otprilike se dobija za 3,4 RADNA dana.

Potvrda iz suda je 190 dinara+ poštarina = 235dinara. Dobija se odmah.
 
Odgovor na temu

Swatar Malta
Swatar

Član broj: 346061
Poruke: 2



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.02.2021. u 13:47 - pre 39 meseci
Pozdrav,

Nova sam ovde. Zelim da dodjem do EU drzavljanstva jer zelim da zivot nastavim preko i da mi bude lakse. Nemam nikog ko je Bugarskog porekla niti sam rodjena na granici. Zanima me da li i kako moze da se dodje do potrebnih papira, fiktivnog braka ili sta vec jer za pocetak mi je dovoljno i da dobijem ID na pet godina po osnovu braka (interesuje me Malta). Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

Sima19

Član broj: 331955
Poruke: 102



+16 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.02.2021. u 15:17 - pre 39 meseci
Citat:
Leania:
Mislim da je više puta naglašeno ovde da kod naših Bugara ništa nemojte da se " podrazumeva" i da se vodite onom- "mislim da može tako". Realno, ali ni u Srbiji nije bolja situacija i ovde zbog jednog slova napravi se veliki problem kad je dokumentacija u pitanju.

Uvek, ali uvek niz sa pretkom MORA da se jasno vidi, a ne da smatrate da će neko da kaže: "Ej, verovatno je promenio prezime/ili ispustili su slovo pa nije Borisav nego je BorisLav i hajde to je to, neka prođe".
Sve što je do vas odradite i ne ostavljajte mogućnost da se neko od službenika, kod koga vaš predmet dospe, uhvati za slovo ili za neku "sitnu" grešku i na taj način vas odbije.:(

1 slovo u prezimenu ili imenu automatski može da znači i drugu osobu.

Naravno da su ljudi dobijali sa prezimenom na "-IC", mnogi su potomci ženska deca ili deca/unuci ženske dece i nose srpska prezimena na -IC.
Za slučajeve da su svi na -IC (muška linija), lično ne poznajem i ne znam takve.
No, Vaš slučaj nije takav i dovoljno da nabavite papir da je menjano prezime i sve je ok. :)


Kad sam već ovde. Da pišem o lekarskom uverenju i cenama, kao i o potvrdama iz suda i policije.

Privatna klinika/laboratorija:
U "Medicini rada" u TC "Stadion" 2500dinara je lekarsko uverenje, ali lekarsko uverenje NE mogu da vam izdaju BEZ krvne analize (one obične analize krvi) koja je JOŠ 1800dinara.
Znači, suma sumarum- 4300 dinara je lekarsko uverenje.

Testovi (obični ELISA testovi) na HIV i Sifilis iznose 2100dinara (oba za tu cenu). Rezultati se dobijaju sutradan.

Ukupno 6400dinara.


Državna ustanova:

E sada. U domu zdravlja je lekarsko za dvojno državljanstvo 3000dinara i u to spada lekarsko sa analizama krvi i urina. Gotovo sve isti dan.
Možda cena po domovima zdravlja nije ista, pa možda uspete jeftinije da odradite u nekom.

Test na HIV i Sifilis (običan ELISA test) u Gradskom zavodu za javno zdravlje- Beograd ukupno iznosi oko 2330-2400dinara. Čeka se na rezultat nekoliko dana.
.

Uverenje iz MUP-a je 870 dinara +PTT i otprilike se dobija za 3,4 RADNA dana.

Potvrda iz suda je 190 dinara+ poštarina = 235dinara. Dobija se odmah.


Svaka cast za detaljan odgovor.
Ovde svi deru, samo da im se ukaze prilika, vadjenje krvi nema nikakve veze sa lekarskim uverenjem za drzavljanstvo, bas me zanima gde te podatke upisuju. To je klasicna pljacka. Drugo, rezultati testova, ako uopste i treba da se rade na sidu i sifilis, treba da se upisu u lekarsko uverenje u rubliku "Laboratorisjki i optali nalazi", tako da bi oni trebalo da ti izdaju lekarsko uverenje tek kad dobijes i te rezultate.
 
Odgovor na temu

Leania

Član broj: 344300
Poruke: 25



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.02.2021. u 17:45 - pre 39 meseci
Jeste pljačka.
Pogotovo što te dodatni trošak 1800dinara sačeka na šalteru kada tamo odete. Telefonski vam kažu da košta 4600dinara (lekarsko+testovi na HIV i Sifilis) i to nekoliko puta ponovljeno i pitano da li sve ulazi u to i da li je to to.

Ako ćemo realno, svuda u domovima zdravlja kada čitate na internetu stoji da lekarsko obuhvata i biohemijske analize (krv i urin).
Samo kod ovih privatnika je to posebno, a jedno bez drugo NEĆE/NE MOGU da vam daju, nego MORA i to.

Uvek postoji varijanta da se kombinuje i da trčite u dom zdravlja kod dr opšte prakse po uput da vadite krv besplatno, pa da onda sa tim nalazom idete u privatnu i da tamo vam dodatno upišu.

Zato sam i napisala cene, da ljudi znaju koliko šta košta, pa možda nađu jeftinije negde u nekoj privatnoj ustanovi/nekom od domova zdravlja ili naprave kombinaciju kako njima najviše odgovara finansijski ili vremenski.

I da, još jedan savet!
Da znate da se testovi na ove gore pomenute bolesti mogu uraditi na 2 načina:
1. Jeftiniji je i radi se o običnoj ELISA analizi
2. Skuplji je i radi se WESTERN Blot analiza

Za nas sve je DOVOLJNA najobičnija analiza! Znači, ova prva varijanta koja košta 2100-2400dinara za oba testa.

Neke su, mogu da se kladim, navukli po privatnim laboratorijama na ove skuplje testove, pa im lekarsko+testovi izađe preko 120 evra jer me je prevodilac upozorio da ne radim analizu jer ima da me izađe preko 100evra...Znači, pričali ljudi da ih mnogo koštalo.

U Zavodu za javno z. recimo ova skuplja varijanta za HIV košta 5900dinara + 4900 din za Sifilis= 10 800dinara, pa vidite koliko je onda u privatnim.
Ko je bezobrazan radiće vam ove skuplje ili će da naplati kao da je radio skuplje, a uradiće obične.

No, budite pametni, pa ne nasedajte jer imate okvirne cene kako se sve kreće.

Srećno svima!
 
Odgovor na temu

Sima19

Član broj: 331955
Poruke: 102



+16 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.02.2021. u 18:12 - pre 39 meseci
@Leania ..... Da li ti upisi i misljenje neuropsihijatra u lekarskom uverenju, kod tih u TC Stadion ?
 
Odgovor na temu

Leania

Član broj: 344300
Poruke: 25



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.02.2021. u 18:26 - pre 39 meseci
Ne znam jer lekarsko kod njih neću da radim.

U domu zdravlja sve pišu kad radite lekarsko.

 
Odgovor na temu

NNN86

Član broj: 345506
Poruke: 9



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.02.2021. u 18:39 - pre 39 meseci
Ljudi samo da vam nesto porucim... imao sam pre nekoliko dana intervju u konzulatu u Beogradu i nosio sam lekarsko bez testa na sidu, sifilis, itd. Dakle uradjen obican pregled u Medicini rada u Vojvode Vuka i kosta 2400din. Po instrukciji prevodioca uopste nisam to radio jer se ne trazi i samo cete baciti pare. Zvao sam jednu privatnu, ne znam dal bese Belmedic ili Euromedic i samo za ovo na zarazne bolesti naplacuju cak 10 000din.

Moram da vas upozorim da probate da pregovarate. Iz Krivolacke su me vratili iz Medicine rada i rekli da mi nece izdati lekarsko dok ne donesem i test na zarazne bolesti a za to salju u Gradski zavod. Na drugom mestu sam uz pomoc poznanika zavrsio i dobio uverenje bez tog dodatnog troska koji nije zanemarljiv. Kapiram da bi u ambasadi pravili problem da je trebalo i to uraditi ali sve je proslo glatko. Ponavljam, hvala prevodiocu koji me postedeo troskova i smaranja sa time, nadam se da sam i ja nekome pomogao. Pozdrav i srecno!!
 
Odgovor na temu

Leania

Član broj: 344300
Poruke: 25



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.02.2021. u 19:04 - pre 39 meseci
Super ako može i tako!
Kako ko želi on neka radi.


Ne znam za ambasadu/konzulat kako je, ali da znate da tamo u Sofiji ljudima uzimaju NEPOTPUNU dokumentaciju bez da odmah na intervjuu onaj ko vas ispituje kaže da fali nešto...
Vi mislite sve je ok i onda vas posle nekoliko godina samo odbiju.
Jedino ako se od ove godine nešto promenilo, pa kažu odmah.


--------------------
Kako je bilo na intervjuu?
Išli ste sami ili sa prevodiocem?
Pitali Vas sva pitanja? Da li je bilo nekih van spiska koji ste dobili?


Za lekarsko pročitah pogrešno. Dom zdravlja je u pitanju.
Pa da, cene se očito razlikuju po opštinama.




[Ovu poruku je menjao Leania dana 03.02.2021. u 20:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

NNN86

Član broj: 345506
Poruke: 9



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.02.2021. u 19:16 - pre 39 meseci
Pa uradjena je laboratorija samo obicna analiza - sedimentacija ili kako vec. Osim toga, trazi se i na zarazne bolesti ali kao sto rekoh ima svakakvih iskustva. Moje sam preneo pa ko kako odluci... Slazem se da mi niko ne garantuje da je to sada sve ok ako je proslo u ambasadi, ali kako obaraju za svaku sitnicu necu mnogo ni razmisljati 😉
 
Odgovor na temu

kobaya74

Član broj: 338657
Poruke: 110
78.90.138.*



+7 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.02.2021. u 19:17 - pre 39 meseci
To u Sofiji mislim da je promenjeno. Sada (valjda) na intervju kada nemas potpunu dokumentaciju napomenu ti odmah (ili te vrate da ponovo zakazes). Ne znam sta je od ova dva tacno. I ranije je zavisilo od ispitivaca. Zena koja je mene intervjuisala je napomenula da "fali jedan papir". Ja sam znao sta fali, potvrda da nisam krivicno gonjen u Bugarskoj. Nisam stigao da je izvadim na vreme. Dosavio je advokat kasnije, nisam imao nikakvih problema. Predao sam kopije (overene) svih izvoda. I tu je pitala "gde su originali", kada sam rekao "U DABC", ona vrti glavom. Kaze "Uzecu ja ove kopije, ali dostavi originale bolje". Ja dostavio originale naknadno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Bugarsko drzavljanstvo

Strane: << < .. 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3500955 | Odgovora: 15726 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.