Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nove komponente...da li znam sta radim?

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Nove komponente...da li znam sta radim?

[ Pregleda: 1919 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

simka
Jasmina Stanojevic
BEOGRAD

Član broj: 38321
Poruke: 116
91.143.218.*



Profil

icon Nove komponente...da li znam sta radim?03.09.2007. u 11:03 - pre 201 meseci
Pozdrav ljudi...
Imam malo pitanjce za vas...Nameravam da "osvezim" kompjuter novim komponentama.Izmedju ostalog menjam procesor i dodajem RAM memorije.Sada imam AMD-ov procesor,nameravam da kupim INTEL Core 2 Quad,znaci moram da menjam i maticnu plocu.Posto ce mi trebati i novo napajanje da taj Quad moze da fercera ocigledno je da mi treba dosta novca.Ono sto me zanima posto nameravam da kupujem deo po deo (finansijke mogucnosti) je,da l mogu da uzmem sada RAM memoriju...recimo HEWLETT PACKARD 512MB 667MHz DDR2 i da budem sigurna da mi nece praviti kasnije nekih problema sa novim procesorom i novom maticnom plocom.Ne razumem se bas najbolje oko ovih stvari zato ne zamerite ako pitam nesto skroz bezvezno.Hvala!
 
Odgovor na temu

simka
Jasmina Stanojevic
BEOGRAD

Član broj: 38321
Poruke: 116
91.143.218.*



Profil

icon Re: Nove komponente...da li znam sta radim?03.09.2007. u 11:07 - pre 201 meseci
Jos nesto..koje biste mi napajanje preporucili?
Hvala!
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
77.74.231.*

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Nove komponente...da li znam sta radim?04.09.2007. u 23:04 - pre 201 meseci
ako mozes uzmi RAM na 800MHz, mala je razlika u cijeni, u odnosu na 667, ali je osjetna razlika u brzini, a i 667 je vec stara memorija, ili ako imas novca, onda uzmi ram na 1066, ako ga budes mogla naci.
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Nove komponente...da li znam sta radim?05.09.2007. u 01:06 - pre 201 meseci
Dva pitanja?
Zašto HP memorija (bez obzira na ime, nije to ništa "specijalnija" memorija od Corsaira, Kingstona ili Geila, a posebno ako je samo 667). Inače, odabir memorije je danas prilično veliki problem sa stanovišta nekog ko se "ne druži" sa kompjuterima dan i noć. Preporučujem da svakako konsultuješ prodavce za konkretan primerak, jer će oni umeti da Te posavetuju oko kompatibilnosti. U svakom slučaju, na sceni je smena generacija memorije, gde DDR3 zauzima mesto "stare" DDR2 memorije. Međutim, ovo ne treba da Te brine, jer ćeš najverovatnije kupiti ploču koja radi sa DDR2 memorijom. Od ovoga ne trebaš da bežiš, jer su DDR2 memorije itekako dobro zastupljene i kvalitetne i premda ništa sporije, ipak MNOOOGO jeftinije od nadolazeće DDR3.

Postoje i ploče koje podržavaju obe vrste memorije (neke od ploča sa P35 čipsetom), ali ćeš se za raspoloživost takođe obratiti prodavcima.

Zašto quad core, konkretno, osim što "lepo zvuči"?

Napajanje zavisi od previđene finansijske konstrukcije, ali sam ubeđen (i sam se time rukovodim) da ništa no-name ne dolazi u obzir. Corsair HX, neko Silverstone, ThermalTake, Antec, Tagan, Enermax, Cooler Master itd. Snaga, ne manja od 450w, jer je kvalitet ovakvih napajanja sa većom snagom bolji, a napajanje i tako troši samo onoliko koliko se od njega traži.

Bitno je da u ovom slučaju nikako ne zakineš na kućištu, jer se takve situacije obično završavaju sa primetno povišenom temperaturom "enterijera" konfiguracije, jer snažno napajanje nema dovoljno provetravanje. Znači, poželjno je i tu uzeti nešto "ljudsko", u klasi Chieftec midi, CM, TT, Antec i tome slično. Većina ovih kućišta dolazi već uparena sa nekim napajanjem, pa pogledaj i tu varijantu.

Svestan sam da je pružen odgovor više uopšten nego konkretan, ali je i pitanje takvo. Malo više detalja oko toga - čemu bi konfiguracija konkretno služila ili okviri u kojima bi komponente trebale da se kreću po kvalitetu i ceni, mnogo bi pomogle u daljem savetovanju.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Nove komponente...da li znam sta radim?05.09.2007. u 07:53 - pre 201 meseci
Planovi na koje se pitanje odnosi nemaju nikakve logike. Kad su "finansijke mogucnosti" kritican faktor, onda se ne kupuje Core2Quad cija je cena ~250eur, a ako se i kupuje, onda se ne kupuje deo po deo, vec se skupi koliko se moze, proda staro i to doda na ustedjevinu i za te pare se vidi sta moze da se dobije. Ovako, dok ti skupis pare za poslednju komponentu, paj procesor nece biti vise ~250 vec ~150 EUR-a, znaci bacas 100 EUR-a bez potrebe.... da ne duzim pricu, ne radi se to tako, cekaj, raspitaj se, ne trci pred rudu itd.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

simka
Jasmina Stanojevic
BEOGRAD

Član broj: 38321
Poruke: 116
91.143.218.*



Profil

icon Re: Nove komponente...da li znam sta radim?05.09.2007. u 19:38 - pre 201 meseci
Da trcim pred rudu vec bih pazarila.Zato i pitam...kako ovde na ES tako i na drugim mestima.Slusam savete,obracam paznju na to sta kazu pametniji od mene.
Inace konfiguracija treba da posluzi za video obradu i post produkcijske poslove.Rad se konkretno odnosi na Adobe Premier,After Effects,Maxon Cinema 4D...
Hvala najlepse svima koji su mi objasnili na sta treba da obracam paznju!
Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Nove komponente...da li znam sta radim?

[ Pregleda: 1919 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.