Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7930 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mishkom

Član broj: 146698
Poruke: 193
91.150.120.*



Profil

icon Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik31.08.2007. u 15:37 - pre 202 meseci
Znaci zelim fm predajnik, stereo pod obavezno!!
Najbolje bi bilo da imate neku semu, kako bi ga ja sam napravio, pa kasnije mozda i iskoristio za maturski rad. . .(imam 17god)
Jos nesto. . . Ovo se ja malo igram i zelim svoju radio stanicu, koja bi bila amaterska, cisto da se zezam malo i da vidim kako radi. . . E, sad zasto extra jak, iz razloga sto mi je prilicno otezano da postavljam antene, pa zato trazim nesto jako, koje bi zadovoljilo krug od 10-20km u precniku, a da izbacim kroz prozor zicu, kao antenu, ako moze to tako naravno. . .
U obzir dolaze i digitalni predanici, i pozeljno je da imaju stereo chinceve za ulaz. . .

Uz svaku semu, bih zeleo da mi neko kaze i koliko kostaju delovi za to, barem odokativno, po slobodnoj proceni. . .
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.yu.



+13 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik31.08.2007. u 17:57 - pre 202 meseci
Zaboravi, nemoguća misija...
 
Odgovor na temu

mishkom

Član broj: 146698
Poruke: 193
77.46.203.*



Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik31.08.2007. u 19:45 - pre 202 meseci
Zasto?

Imam sve sto mi treba za radio, i treba mi jos jedan stereo predajnik. . .

Kako nemoguce, ako napravim predajnik od 1000w?
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik31.08.2007. u 21:08 - pre 202 meseci
1KW na komad zice!??? Jesi li svestan sta je to? Ubile bi te komsije k'o zeca! Ako te pre toga ne ubije struja...
 
Odgovor na temu

Vladokv
Vladimir Knezevic
Svuda po gradu
Sopstvena Gewerbe
Berlin

Član broj: 31521
Poruke: 478
212.62.39.*

Sajt: goo.gl/ZbvDC


+16 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik31.08.2007. u 21:17 - pre 202 meseci
2W će ti biti dovoljno za 20km. 1000W jedino ako ti treba za prizivanje vanzemaljaca :)

Evo ti link:

http://www.elektronika.ba/el.s...;idshema=390&iz_idgrupa=20

A evo jači i kvalitetniji:

http://www.virtualx.50megs.com/veronica1w.htm
(dole ima i dodatak za do 5W)

 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik01.09.2007. u 00:35 - pre 202 meseci
2W (pa ni 20) nikako nije dovoljno za 20Km. Ovde radi o normama za prosecan prijem na klasicnim FM kucnim prijemnicima a ne profesionalnim komunikacijskim uredjajima! I, po ko zna koji put, mema predajnika bez antene! Antena je najbolji pojacavac i to upamtite za sva vremena. 25W (sto je neka optimalna snaga za osnovni uredjaj visestruke namene) na antenskom sistemu sa dobitkom 6-7dB dace izracenu snagu od skoro 100W. Isti taj uredjaj na spomenutom komadu zice dace 20W smetnji na svim opsezima sve do 2GHz pa i vise! Svako ko je resio da se upusti u avanturu pravljenja radio stanice mora ispostovati makar osnovne norme, a pre svega sakupiti neki osnovni minimum znanja. Shema, PCB i delovi za gradnju uredjaja su, mislim da necu preterati, samo 15-20 posto onoga sto je potrebno da bi se tako nesto uradilo. Najcesce se to zavrsi polovicnim uspehom, neuspehom ili totalnom stetom. Takodje, da bi se takav uredjaj doveo u red, potrebna je gomila drugih sprava i uredjaja za podesavanje (da ne spominjem iskustvo) za ciju izradu je potrebno mnogo vise vremena nego za izradu jednog "predajnika" sa navedenih linkova. Zato, u ovom slucaju, slazem se sa konstatacijom...
Citat:
yu1ny:...nemoguća misija...

Doduse, kriterijumi su razliciti...
 
Odgovor na temu

marinbnm

Član broj: 19868
Poruke: 256
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.fmdream.net


+2 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik21.09.2007. u 22:46 - pre 202 meseci
Evo 20W sa linkom na XXXMHz ;-)







frffr
 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.PPPoE-5186.sa.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik21.09.2007. u 22:57 - pre 202 meseci
ja sam pravio veronica 1W
hvatao sa mp3 playerom i nakon 300m signal pocne sumiti ,nakon 500m nema ga nikako
koristio antenu otvoreni dipol , koji je bio na balkonu
i 10m TV kabla 75 omskog.
garant je kabal problem , a trebao sam praviti gp antenu ,jer je ona bolja za ovakav slucaj.

A veronica 1W vukla oko 160 ili 190mA nesjecam se sad tacno
a koliko bi 1000W vuklo ne znam ,heheheh, kakvo bi napajanje trebalo pogotovo ne znam.
ustvari te snage idu sa cijevima ,jesam u pravu.

@marinbnm
ej sto stavljas xxx MHz kad se na slici fino vidi gdje stoji kazaljka , na tom gore uredjaju
hahahah
ajd zivio
 
Odgovor na temu

marinbnm

Član broj: 19868
Poruke: 256
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.fmdream.net


+2 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik21.09.2007. u 23:05 - pre 202 meseci
Citat:
ja sam pravio veronica 1W
hvatao sa mp3 playerom i nakon 300m signal pocne sumiti ,nakon 500m nema ga nikako
koristio antenu otvoreni dipol , koji je bio na balkonu
i 10m TV kabla 75 omskog.
garant je kabal problem , a trebao sam praviti gp antenu ,jer je ona bolja za ovakav slucaj.

A veronica 1W vukla oko 160 ili 190mA nesjecam se sad tacno
a koliko bi 1000W vuklo ne znam ,heheheh, kakvo bi napajanje trebalo pogotovo ne znam.



Kolega ja išao iz RBT20 sa 15W u dipol antenu sa 50ohm RG58 kabelom....nekih 20ak metara....sve uredno spojenu...i nije se čuo dalje od 50metara......nije ni refleksije bilo....uzeo RG213 kad ono 15 kilometara se čulo u daljinu ;-)


1000W bi "vuklo" oko 1800W ;-)





frffr
 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
89.146.180.*

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik22.09.2007. u 22:16 - pre 202 meseci
koji kabal onda koristiti
moze li onaj mrc-200 koji se koristi za wireless mreze
na 2,4GHz gubitak je oko 0,55dB po metru.

 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik22.09.2007. u 23:12 - pre 202 meseci
Citat:
marinbnm: Kolega ja išao iz RBT20 sa 15W u dipol antenu sa 50ohm RG58 kabelom....nekih 20ak metara....sve uredno spojenu...i nije se čuo dalje od 50metara......nije ni refleksije bilo....uzeo RG213 kad ono 15 kilometara se čulo u daljinu ;-)

Ovo, i sam znas, ne moze biti realno objasnjenje, kabal (slabljenje) sigurno nije krivac za to! Sigurno ti je poznato da i kabal BEZ ANTENE moze u nekim slucajevima pokazivati SWR 1:1. RG-58 je za manje snage zadovoljavajuce resenje, za snage 100-300W zadovoljava RG-213.

Citat:
marinbnm: Evo 20W sa linkom na XXXMHz ;-)


Ne razumem ovu konfiguraciju. Dva excitera u jednom sistemu? Cemu sluzi jedan a cemu drugi?
 
Odgovor na temu

marinbnm

Član broj: 19868
Poruke: 256
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.fmdream.net


+2 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik23.09.2007. u 17:00 - pre 202 meseci
Citat:
Ne razumem ovu konfiguraciju. Dva excitera u jednom sistemu? Cemu sluzi jedan a cemu drugi?


hehe...nikome to nije bilo jasno zato sam i stavio tu sliku....situacija je bila takva da se nešto moralo na brzinu iskemijati....inače iz studia je iša odašiljač na 110MHz, a ovaj ga je tuner prima (malo razvukao lokalni u njemu i izvukao MPX sa demodulatora), e sad je problem bio što ORFM-15 ima loš zvuk, uz 75KHz modulaciju zvuk mu je loš, a i PLL ne drži, imali smo i RBT ali mu je bilo krepano 12V napajanje za pojačalo, tako da je ORFM glumio 12V ispravljač.



Citat:
Citat:
marinbnm: Kolega ja išao iz RBT20 sa 15W u dipol antenu sa 50ohm RG58 kabelom....nekih 20ak metara....sve uredno spojenu...i nije se čuo dalje od 50metara......nije ni refleksije bilo....uzeo RG213 kad ono 15 kilometara se čulo u daljinu ;-)

Ovo, i sam znas, ne moze biti realno objasnjenje, kabal (slabljenje) sigurno nije krivac za to! Sigurno ti je poznato da i kabal BEZ ANTENE moze u nekim slucajevima pokazivati SWR 1:1. RG-58 je za manje snage zadovoljavajuce resenje, za snage 100-300W zadovoljava RG-213.


E mislim da je ipak bio problem u kabelu....jer sve je bilo bez problema spojeno od konktora na odašilajču do antene...još sam, jednostavno neki škart od kabela.....
frffr
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik23.09.2007. u 23:52 - pre 202 meseci
Bio je problem u tom komadu kabla zato sto je bio skart a ne zato sto je RG-58! I drugi komad RG-58 bi resio problem (umesto RG-213). Kako si napisao, shvatio sam da RG-58 iskljucujes iz svake kombinacije. Isto to je moglo da ti se desi i sa RG-213.

PS. Ne mislis da ima neko sretnije resenje nego drzati ORFM kao ispravljac? Umesto nesretnog MELCHER napajanja mogao si sklepati neko switcher napajanje koja staje u taj (dosta skuceni) prostor.
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik24.09.2007. u 08:42 - pre 202 meseci
Kabl i antena....mnogo priče bi oko toga moglo da se raspreda, a jedna od najvećih grešaka konstruktora predajnih sistema je 90% obraćanje pažnje na predajnik, a "smandrljaju" antenski kabl i antenu, samo da radi...
Uvek kupujte kvalitetan kabl, sa najmanjim gubicima, može da vam "pojede" gomilu snage predajnika, teškom mukom napravljenog i podešenog. Cellflex, Aircell ili nešto slično odlično obavlja posao.

Buljko, onim postom sam mislio na početnike u ovom VF-u
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik24.09.2007. u 18:40 - pre 202 meseci
Shvatio sam te i slozio se sa tobom. Verovatno ti mene nisi shvatio...moja aluzija se odnosi na ljude sa jako niskim kriterijumima kojima je bitno samo da nesto izadje iz napravljene skalamerije i svako djubre tretiraju kao "predajnik". Morate shvatiti da se to vec sada (a bice jos gore) tretira kao jako opasna stvarcica i da su kazne dosta neprijatne.
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.yu.



+13 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik24.09.2007. u 21:54 - pre 202 meseci
Situacija se veoma zaoštrila u pravnom i regulacionom smislu, otkad je "proradio" Ratel, za emitovanje programa bez silnih dozvola sledi krivična prijava i oduzimanje "svega što je priključeno u struju" :) , većinom.
Prema tome, pravljenje nekog predajnika male snage, čisto u edukativne svrhe još možda i može da prođe, ali već nekoliko vati može da napravi velike komplikacije...
 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
89.146.170.*

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik24.09.2007. u 23:43 - pre 202 meseci
aha tako znaci, ne znam kakva je situacija kod nas u BIH sa RAK-om
da li moze biti problema sa odasiljac-em 1-5 W snage
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik25.09.2007. u 06:59 - pre 202 meseci
Moze, i to velikih! Cak i podesavanje takvog stepena "na zivo" bez vestacke antene moze napraviti probleme na svim radio i TV uredjajima u krugu od nekoliko stotina metara. Ako se u blizini zadesi neki CATV pojacavac i smetnja uleti u njega, eto tebe u celom gradu. A sada, postoje sluzbe kojima je posao SAMO da se bave time i takvim slucajevima. Pa sad, Vi gledajte sta cete.
 
Odgovor na temu

mishkom

Član broj: 146698
Poruke: 193
77.46.203.*



Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik25.09.2007. u 23:02 - pre 202 meseci
Citat:
buljko: Shvatio sam te i slozio se sa tobom. Verovatno ti mene nisi shvatio...moja aluzija se odnosi na ljude sa jako niskim kriterijumima kojima je bitno samo da nesto izadje iz napravljene skalamerije i svako djubre tretiraju kao "predajnik". Morate shvatiti da se to vec sada (a bice jos gore) tretira kao jako opasna stvarcica i da su kazne dosta neprijatne.


Pa da, ali meni je zadovoljstvo, i ja ne mogu da vam opisem koliko sam srecan kad napravim neku bilo kakvu skalameriju. . .koja za divno cudo radi. . .

Umem da napravim bubicu, tj. predajnik male snage. . .

A ajde sad ozbiljno malo o antenama i predajnicima. . . Evo recimo predajnik snage 20W, i kakva antena? Kolko antena kosta? Kako treba da se postavlja? i kakav kabl, do koje duzine je bez vecih gubitaka?
 
Odgovor na temu

marinbnm

Član broj: 19868
Poruke: 256
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.fmdream.net


+2 Profil

icon Re: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik26.09.2007. u 18:10 - pre 202 meseci
Citat:
PS. Ne mislis da ima neko sretnije resenje nego drzati ORFM kao ispravljac? Umesto nesretnog MELCHER napajanja mogao si sklepati neko switcher napajanje koja staje u taj (dosta skuceni) prostor.



Ma naravno da bi, samo ovo je bilo pitanje biti ili ne biti....a daj reci mi imaš li akkvu shemu SMPS-a da bi stao tamo pa da ga napravim????


frffr
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Kupovina, pravljenje, extra jakog stereo fm predajnik

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7930 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.