Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7890979 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2014. u 11:40 - pre 118 meseci
Citat:
gogi77:
Hm... naslovna strana od danasnjeg Blica deluje krajnje "obecavajuce" http://www.blic.rs/naslovna-st...nje/1341/izdanje-za-25-08-2014
Bice zanimljivih pitanja ovde narednih par dana :P


Clanak je sklonjen, i trebalo je. Blic samo da skupi sto vise kliktaja dnevno. Pre sam sumnjala, sada to i znam.
 
Odgovor na temu

mina2202
Keca maja
sestra
bolnica
Dubica BIH

Član broj: 311021
Poruke: 3
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2014. u 12:16 - pre 118 meseci
>
Mina
 
Odgovor na temu

mina2202
Keca maja
sestra
bolnica
Dubica BIH

Član broj: 311021
Poruke: 3
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2014. u 12:22 - pre 118 meseci
>
Mina
 
Odgovor na temu

dejo nk
kuca
kuca

Član broj: 317776
Poruke: 14
*.minlos.no.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2014. u 21:12 - pre 118 meseci
Zove me lik,hoce da zaposli sina
M sta radis,kako si,citao sam ovo za norvesku,pa bih da zaposlim sina gore,pa aj mu sredi neki posao
D bih rado,ali ne ide to tek tako,ne moze se sa nasim pasosem dobiti posao ovdje,mora da nauci jezik...
M ma nauci se to brzo kad radis,ajde mi zavrsi to...
D kazem ti ne mogu,pa ni sebi ne mogu da nadjem posao...
M neces da mi zaposlis sina,je li
D ali ne ide to tako...
M neces je li...
D necu,necu da ti zaposlim sina
M e pa mi smo zavrsili
BIP,BIP,BIP.....
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2014. u 21:49 - pre 118 meseci
Stvarno bre Dejo, nikakav si čovek :P
Elem, glede one rasprave od pre neku godinu u vezi izlaska iz zemlje dok se čeka dozvola. Dečko je umalo nagrabusio, maltretirali su ga satima na aerodromu.
Rečeno mu je da mu ne pada na pamet da počne da radi dok dozvolu ne dobije i da će ga 100% proveravati. Upravo mi se ispovedio.
Znam da će sad neki reći kako su prošli X puta bez problema, ali čisto informacija da može nekom da padne na pamet na granici i da proveri i da je pravilo da sediš u zemlji do dozvole i dalje aktuelno.

[Ovu poruku je menjao Nesh-co dana 26.08.2014. u 23:18 GMT+1]

 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-203-56.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2014. u 21:52 - pre 118 meseci
Nazalost kad jednom odes iz Srbije, nisi vise "nas" nego automatski postajes "njihov", odnosno kad dodjes ovde postajes nas ili bese obrnuto, jer to je manje vise cena odlaska koju svi unapred placamo.
U svakom slucaju uskoro ces verovatno zavrsiti i sa ostalim slovima azbecede, ali je to tako oduvek bilo jer se zainteresovani na temu dele na one koji bi voleli da odu i one koji jos nisu otisli, a te dve grupe ne mogu da koegzistiraju i da se pomazu zbog sukoba interesa i direktnog medjusobnog kocenja.
Ja recimo zelim da dobijem na kladionicu al to tesko da ce da se desi jer ne igram a ne znam bas ni pravila. Ali zato ima ko dobije jer taj bukvalno zivi za to svaki dan
 
Odgovor na temu

beavision
Beavision
Fredrikstad,Norwey

Član broj: 296409
Poruke: 19



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.08.2014. u 23:54 - pre 118 meseci
Gasterbajter tvojim repostom link je jos ostao aktivan!
Ako vam treba para?



Prokuvajte vodu!!!!
 
Odgovor na temu

alex i alex
aleksandra
medicinska sestra
kcs
beograd,srbija

Član broj: 324756
Poruke: 18
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 09:38 - pre 118 meseci
 
Odgovor na temu

alex i alex
aleksandra
medicinska sestra
kcs
beograd,srbija

Član broj: 324756
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 10:07 - pre 118 meseci
pre svega zelim da se zahvalim na podacima! ali imam jos par pitanja vezanih za finansije,jel-sta bih drugo? dakle, po nekoj vasoj slobodnoj proceni, koliko je novca potrebno za skroman zivot na mesecnom nivou? platiti stan, troskove tipa struja, voda, grejanje, prevoz do posla... i naravno hrana za tih prvih mesec dana do prve plate?
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 10:19 - pre 118 meseci
Moja supruga je u Kongsbergu plaćala sobu sa zajedničkom kuhinjom i kupatilom 3500 kruna, što je oko 400 eura i još toliko za hranu.
Ako se dobro spremiš (poneseš sa sobom neku hranu i sl.) i pratiš popuste po prodavnicama i kupuješ "first price", teoretski možeš da prodješ sa 1000 eura. Kažem teoretski, jer i to što poneseš platiš neke pare, a i treba da platiš dozvolu i verovatno još po neki izdatak (ne)očekivan, ne mogu sad svega da se setim.
Ovo važi samo ako se dobro organizuješ i ako si baš vispren i voljan da zujiš okolo.
Po meni, u najgorem slučaju, računaj da poneseš 1500 eura po mesecu. I da, treba da ostaviš depozit (koji ti se naravno vrati) pa ga i ne računam ovde, ali svakako trebaš da ga imaš. To je reda veličine dve mesečne kirije.
Dakle prvi mesec 1200 eura za kiriju i depozit samo, posle se uklapa ova matematika.
Po meni.

 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 10:31 - pre 118 meseci
Teško da ćeš dobiti stan, bez da si u radnom odnosu. Ja sam morao priložiti radni ugovor stanodavcu. Ipak nije vjerovao, pa je zvao u firmu da provjeri. Osim toga ovde se obično moraju uplatiti 2 do 3 stanarine unaprijed, kao garancija. Ja plaćam za mali stan 5000NOK. Račun za struju sam dobio tek par mjeseci poslije. Za hranu.. ako nemaš frižider ili još bolje zamrzivač može biti skupo. Prevoz je dosta skup, ovisi o kilometraži. Pizza dr.Oettker košta oko 6€, norveške su skuplje, ali i veće. Mlijeko 1,75 lit oko 16Nok. Hljeb se moze naći za oko 20NOK.
Obično su produkti FirstPrice najpovoljniji, ali i tada je skupo..

Sretno..
 
Odgovor na temu

alex i alex
aleksandra
medicinska sestra
kcs
beograd,srbija

Član broj: 324756
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 10:52 - pre 118 meseci
ako dvoje stanuje u istom stanu,cena je po osobi ili je sve jedno da li na adresi stanuje jedna ili dve osobe? kada vracaju depozit? jos jedno bitno pitanje-sta se desava ako sam zaposlena,ali tokom trajanja ugovora ostanem u drugom stanju? kako to funkcionise?
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 11:01 - pre 118 meseci
Depozit se vraća kad napustiš stan, pod uslovom da nema oštećenja. Za stanove možeš vidjeti na finn.no
Cijene hrane na kiwi.no npr.
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.bb.online.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 11:28 - pre 118 meseci
Citat:
nomadd:
Teško da ćeš dobiti stan, bez da si u radnom odnosu. Ja sam morao priložiti radni ugovor stanodavcu. Ipak nije vjerovao, pa je zvao u firmu da provjeri. Osim toga ovde se obično moraju uplatiti 2 do 3 stanarine unaprijed, kao garancija. Ja plaćam za mali stan 5000NOK. Račun za struju sam dobio tek par mjeseci poslije. Za hranu.. ako nemaš frižider ili još bolje zamrzivač može biti skupo. Prevoz je dosta skup, ovisi o kilometraži. Pizza dr.Oettker košta oko 6€, norveške su skuplje, ali i veće. Mlijeko 1,75 lit oko 16Nok. Hljeb se moze naći za oko 20NOK.
Obično su produkti FirstPrice najpovoljniji, ali i tada je skupo..

Sretno..


Pize imas i za 20nok(frist price) u kiwiu ili remi. Hleb imas i za 7nok, ako se kupuje ranije. A zanima me gde nalazis to mleko od 1.75l za 16nok? Meni se cini da je od litre toliko, a 1.75 oko 28nok. To je samo pitanje, nije provokacija.
boban
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 12:11 - pre 118 meseci
Evo linka
http://www.blic.rs/Vesti/Drust...o-plate-od-7000-evra/komentari
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 12:12 - pre 118 meseci
Citat:
beavision:
Gasterbajter tvojim repostom link je jos ostao aktivan!


Link za naslovno izdanje Blica, pa trk u biblioteku da nađe onaj M članak i iščupa stranu krišom, ako ga neko nije preduhitrio
Eto, bolje prodat taj broj novina, tiraž u skoku, sada da odahnu.

Pravi uspeh članka: Dejo je sada slobodniji za jedan kukolj manje, a verujem i drugi. Živele novine!
 
Odgovor na temu

beavision
Beavision
Fredrikstad,Norwey

Član broj: 296409
Poruke: 19



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 12:17 - pre 118 meseci
Citat:
alex i alex:
ako dvoje stanuje u istom stanu,cena je po osobi ili je sve jedno da li na adresi stanuje jedna ili dve osobe? kada vracaju depozit? jos jedno bitno pitanje-sta se desava ako sam zaposlena,ali tokom trajanja ugovora ostanem u drugom stanju? kako to funkcionise?


1. Sve zavisi od dogovora izmedju vas i onoga sto vam iznajmljuje, zavisi isto dali aplicirate zajedno za jednu sobu ili stan.
Obicno sve ide na pola.
Niko od norvezana ne ostavlja da se nezna koje duzan za depozit ili ko je odgovaran ako se nesto desi.
svako ima svoju odgovornost i to se istice u ugovoru.
2. Vracaju depozit kada provere dali je soba, stan u stanju kojem ste zatekli (moja preporuka vam je snimite detaljno da ima te dokaz, tako na kraju necete morati placati za stetu koju niste naneli )

P.S. Nekoliko vaznih detalja i to je samo moje tumacenje!
3.0. Ako trazite posao a u drugom ste stanju onda imate slabije sanse jer bicete uskoro teret firme i drzave.
3.1. Moje misljenje je : Idite na to da se pokazete da ste vi vredni i dostojni i da zasluzujete vase radno mesto vasim radom, U dogovoru sa vasim partnerom uskladite po mogucstvu osnivanje porodice.
3.2. Mora da ste bili zaposleni na najmanje četiri nedelje da biste imali pravo na naknade za porodiljsko odsustvo. Vaš prihod mora na godišnjoj osnovi predstavljati najmanje polovinu iznosa osnovice koja je za 2014(88.370 nok). Možete dobiti naknade za porodiljsko odsustvo od vremena kada morate prekinuti svoj ​​rad pa sve do tri nedelje pred porod.
3.3.Pravo na odsustvo.
Prema Zakonu o radnom okruženju, poglavlje 12, svako ima pravo na roditeljsko odsustvo dali vi bili stalno zaposleni, privremene ili angažovani na odredjeno vreme.
Poslodavac mora biti obavešten o odsustvu unapred, najkasnije tri meseca pre pocetka odsustva.
3.4.ZAPAMTITE popunite zahtev na vreme!
 Trebali bi podnijeti zahtjev za roditeljske naknade u roku od četiri do šest nedelja pre pocetka odsustva. To je, najkasnije u 33-oj nedelji. Prijava mora biti dostavljena u lokalnoj kancelariji NAV-a.
Ako vam treba para?



Prokuvajte vodu!!!!
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 13:00 - pre 118 meseci
nije prob bobane, zato sam i postavio link, može sama pogledati.
 
Odgovor na temu

alex i alex
aleksandra
medicinska sestra
kcs
beograd,srbija

Član broj: 324756
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 13:17 - pre 118 meseci
nismo planirali prosirenje porodice pre odlaska u norvesku, ali mi je jako bitno sa cime se mozemo suociti u trenutku ako budem radila na odredjeno. da ne budem u situaciji da ostanem bez posla ili da se moram vratiti u srbiju zbog trudnoce. znate kako kazu-bolje spreciti nego leciti. :-) suprug je elektronski inzinjer, trenutno radi kao programer, ja med. sestra pa se nadamo da ce uz dobro znanje jezika biti posla za oboje. hvala vam na svim informacijama!
 
Odgovor na temu

alex i alex
aleksandra
medicinska sestra
kcs
beograd,srbija

Član broj: 324756
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 13:20 - pre 118 meseci
nikada mi ne bi palo na pamet da slikam ili snimim stan! :-) hvala na savetu i linkovima!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7890979 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.