Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7830167 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.04.2014. u 16:43 - pre 122 meseci
Evo posle tacno mesec dana umesto potvrde da su primili moju molbu i papire ja dobio priznanje od UDIR-a da mogu da predajem u No skolama!!!
Na sajtu UDIR-a kada popunjavas semu pise lepo da nakon mesec dana obavestavaju pismom da su primili papire i molbu i dostavljaju papir ako ti nesto fali od papira sta je to sto fali... a potrebno je do 4 meseca, ne vise, za punu obradu... medjutim izgleda da su svuda ubrzali proces... SAK, NOKUT, UDIR...

Da ne bi bilo mnogo pitanja napisacu kako je sve to islo pa koga zanima neka pogleda!

Dakle ja sam profesor fizicke kulture... zavrsio faks po starom programu od 4 god... i od NOKUT-a jos prosle godine dobio generalno priznanje moje diplome (Physical education teacher, bechlorgrad 180 stud.poeng + 60 stud.poeng på bechlorgradsnivå)!

Pre dva meseca odlucio se da saljem papire u UDIR... prikupio sta sam mislio da treba... kosnsultovao se sa nekim ljudima sa foruma oko papira i popunjavanja seme... popunio semu na sajtu UDIR-a i poslao papire pre tacno mesec dana sa molbom za priznavnje mog obrazovanja!
A ovo je spisak papira koje sam ja poslao:

- popunjena sema na sajtu udir-a za priznavanje strane uciteljske diplome(ako je to dobar prevod)
Søknad om godkjenning av utenlandsk lærerutdanning,
posto sam ja jelte profesor, dok na toj stranici takodje mozete naci semu za pedagoge, predskolske ucitelje(spisak dokumentacije ili potrebnih papira se razlikuje, koliko ja znam, samo u tome da za pedagoge i predskolske ucitelje moras da imas Bergens test polozen,
- potvrdu iz policije iz Srbije(politiatest)... ja ziveo samo u Srbiji pre No tako da mi je samo to i trebalo, a onaj ko je ziveo u vise zemalja sveta mora iz svake pojedinacno da dostavi istu potvrdu iz policije,
- priznatu diplomu iz NOKUT-a... dakle generalno priznanje iz NOKUT-a,
- kopiju pasosa(strana sa slikom),
- fakultetsku diplomu,
- skraceni plan i program(dakle ne onaj od 60 i vise strana vec skraceni),
- i prepis predmeta i ocena.

To je ono sto se trazi, s tim sto osobe koje su menjale prezime moraju i to da dokumentuju!

Svi papiri su mi bili prevedene kopije kod sudskog tumaca(bez overe u opstini), sem pasosa i papira iz NOKUT-a cije sam fotokopije overio u biblioteci u No!

Sve to poslao na adresu UDIR-a pre tacno mesec dana i evo danas stiglo pismo gde izmedju ostalog pise da mogu da predajem i budem stalno zaposljen u No grunnopplæring-u kao lærer!
Procenili su da imam 240 poena i mogu u Srbiji da predajem kroppsøving(fizicko obrazovanje), da sam imao minimum 60 poena na pedagoskim predmetima, minimalno 30 poena na odredjeni predmet(i et fag eller fagområde) i da sam proveren preko politiatesta da nisam osudjivan i tako to!
Poslodavcu ostavljaju da proceni koji predmet u kom razredu mogu sve da predajem, da proceni moje znanje, znanje No jezika, zajednice i odnosa u No skolama, visinu plate!


I sve je to ok, samo i meni malo nejasno, ali sam zadovoljan u globalu sa dostavljenim!
Nejasne su stvari:
- da sam ja u molbi naveo da u Srbiji mogu da predajem fizicko u vrticima, osnovnoj i srednjoj skoli a ovde dobio, koliko ja shvatam, pravo samo za rad u osnovnoj skoli(grunnopplæring),
- i da poslodavac moze da proceni sta sve od predmeta mogu ja da predajem(pa valjda sam ja samo prof fizicke kulture, necu valjda matis ili sta vec da predajem!
Ali ja nisam bas upucen u njihov skolski program pa taj da kazem problem ostavljam za kasnije!

Sad je valjda sve na meni... mislim na jezik... posto konkursa za lærere konkretno fizickog ima trenutno... ne u toj meri kao za medicinare(ni priblizno) ali ok je!
Ja cu probati pa sta mi onaj odozgo da, kao i dosad!

Eto toliko od mene za kolege Profesore i one koje zanima to sto sam pisao!
Veliki pozdrav za sve!
 
Odgovor na temu

kaca88
Katarina Limani
beograd,srbija

Član broj: 306186
Poruke: 22
*.215.93.145.getinternet.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.04.2014. u 16:50 - pre 122 meseci
Svaka cast... Gde si polagao? Odakle si se spremao ako nije tajna....Ja bih da polazem jer mi svi traze polozgde god sam pitala u Oslu.
 
Odgovor na temu

zali meleni

Član broj: 322543
Poruke: 4
82.117.203.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.04.2014. u 16:58 - pre 122 meseci
Moze li ovaj vredni Nesh-co ili bilo ko drugi da mi odgovori kako da skidam filmove sa ovih linkova koji su postavljeni! Dakle,ja vec sto godina unazad skidam filmove sa torenta,a ovi norveski filmovi mi ne idu od ruke!Eto,neka se nadje neki dobar covek da pomogne ovom neukom i primitivnom coveku da skine film!

Hvala!
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.04.2014. u 18:02 - pre 122 meseci
Citat:
OMGWTF:
I na stipendiju, jer ima firmu ?
A daaaaaj! lol
Stvarno su nemoguci. Pa jel ga na kraju oporezuju sa 7% (studentskih) ili 36-37% (standarnih) na sve ukupno ?

Jel mozes da mi prosledis mejl ili nesto, da pitam coveka direkt ?

Na žalost loše vesti za tebe, on ima sređenu boravišnu dozvolu, nije ovde sa studentskom vizom. Izvini, nisam znao, znam da je student sad već na 2-om fakultetu ali nisam imao pojma da je sredio boravište. Koliko se on seća sa studentskom vizom se moglo raditi svega 20% radnog vremena pa je to još jedna loša vest. Izvini još jednom
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.04.2014. u 18:06 - pre 122 meseci
Citat:
kaca88:
Cao,
Zanima me kako mogu da se ulogujem na UDI? Posto pokusavam ali mi ne uspeva. Treba mi mali savet ako mi neko moze objasniti. Inace zivim u Oslu vec mesec dana i trazim posao kao hjelpepleier i mnogo je tesko. Imam autorizaciju i salje non sto cv i molbu ali nista :(. Da li neko ima neki savet. Hvala svima

Na UDI ćeš moći da se uloguješ tek kada dođeš u NO pre toga ništa. Mislim da imaju neku blokadu ili kako li se to već zove
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.connect.netcom.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.04.2014. u 20:37 - pre 122 meseci
Citat:
mada77:
Evo posle tacno mesec dana umesto potvrde da su primili moju molbu i papire ja dobio priznanje od UDIR-a da mogu da predajem u No skolama!!!
Na sajtu UDIR-a kada popunjavas semu pise lepo da nakon mesec dana obavestavaju pismom da su primili papire i molbu i dostavljaju papir ako ti nesto fali od papira sta je to sto fali... a potrebno je do 4 meseca, ne vise, za punu obradu... medjutim izgleda da su svuda ubrzali proces... SAK, NOKUT, UDIR...

Da ne bi bilo mnogo pitanja napisacu kako je sve to islo pa koga zanima neka pogleda!

Dakle ja sam profesor fizicke kulture... zavrsio faks po starom programu od 4 god... i od NOKUT-a jos prosle godine dobio generalno priznanje moje diplome (Physical education teacher, bechlorgrad 180 stud.poeng + 60 stud.poeng på bechlorgradsnivå)!

Pre dva meseca odlucio se da saljem papire u UDIR... prikupio sta sam mislio da treba... kosnsultovao se sa nekim ljudima sa foruma oko papira i popunjavanja seme... popunio semu na sajtu UDIR-a i poslao papire pre tacno mesec dana sa molbom za priznavnje mog obrazovanja!
A ovo je spisak papira koje sam ja poslao:

- popunjena sema na sajtu udir-a za priznavanje strane uciteljske diplome(ako je to dobar prevod)
Søknad om godkjenning av utenlandsk lærerutdanning,
posto sam ja jelte profesor, dok na toj stranici takodje mozete naci semu za pedagoge, predskolske ucitelje(spisak dokumentacije ili potrebnih papira se razlikuje, koliko ja znam, samo u tome da za pedagoge i predskolske ucitelje moras da imas Bergens test polozen,
- potvrdu iz policije iz Srbije(politiatest)... ja ziveo samo u Srbiji pre No tako da mi je samo to i trebalo, a onaj ko je ziveo u vise zemalja sveta mora iz svake pojedinacno da dostavi istu potvrdu iz policije,
- priznatu diplomu iz NOKUT-a... dakle generalno priznanje iz NOKUT-a,
- kopiju pasosa(strana sa slikom),
- fakultetsku diplomu,
- skraceni plan i program(dakle ne onaj od 60 i vise strana vec skraceni),
- i prepis predmeta i ocena.

To je ono sto se trazi, s tim sto osobe koje su menjale prezime moraju i to da dokumentuju!

Svi papiri su mi bili prevedene kopije kod sudskog tumaca(bez overe u opstini), sem pasosa i papira iz NOKUT-a cije sam fotokopije overio u biblioteci u No!

Sve to poslao na adresu UDIR-a pre tacno mesec dana i evo danas stiglo pismo gde izmedju ostalog pise da mogu da predajem i budem stalno zaposljen u No grunnopplæring-u kao lærer!
Procenili su da imam 240 poena i mogu u Srbiji da predajem kroppsøving(fizicko obrazovanje), da sam imao minimum 60 poena na pedagoskim predmetima, minimalno 30 poena na odredjeni predmet(i et fag eller fagområde) i da sam proveren preko politiatesta da nisam osudjivan i tako to!
Poslodavcu ostavljaju da proceni koji predmet u kom razredu mogu sve da predajem, da proceni moje znanje, znanje No jezika, zajednice i odnosa u No skolama, visinu plate!


I sve je to ok, samo i meni malo nejasno, ali sam zadovoljan u globalu sa dostavljenim!
Nejasne su stvari:
- da sam ja u molbi naveo da u Srbiji mogu da predajem fizicko u vrticima, osnovnoj i srednjoj skoli a ovde dobio, koliko ja shvatam, pravo samo za rad u osnovnoj skoli(grunnopplæring),
- i da poslodavac moze da proceni sta sve od predmeta mogu ja da predajem(pa valjda sam ja samo prof fizicke kulture, necu valjda matis ili sta vec da predajem!
Ali ja nisam bas upucen u njihov skolski program pa taj da kazem problem ostavljam za kasnije!

Sad je valjda sve na meni... mislim na jezik... posto konkursa za lærere konkretno fizickog ima trenutno... ne u toj meri kao za medicinare(ni priblizno) ali ok je!
Ja cu probati pa sta mi onaj odozgo da, kao i dosad!

Eto toliko od mene za kolege Profesore i one koje zanima to sto sam pisao!
Veliki pozdrav za sve!


Čekaj stani malo, hoćeš da mi kažeš da si dobio nostrifgikaciju od UDIR bez priloženog položenog ijednog testa? Pre svega čestitam! A posle svega (hehehehe) pitam jer mi nije jasno dal i to važi za učiteljice(vaspitačice) ja sam učiteljica inače...
 
Odgovor na temu

kaca88
Katarina Limani
beograd,srbija

Član broj: 306186
Poruke: 22
*.215.93.145.getinternet.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.04.2014. u 22:35 - pre 122 meseci
Ja sam vec u Oslu mesec dana.
 
Odgovor na temu

zali meleni

Član broj: 322543
Poruke: 4
82.117.203.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.04.2014. u 23:56 - pre 122 meseci
joj,tacno znam taj odvratni osecaj!Ja takodje imam autorizovanu diplomu i polozen nørsk prøve 3.Bio sam do pre mesec dana 3 meseca u Kristiansandu,cak sam i volontirao u nekom domu mesec i po,i opet nista.Obisao sam tamo sve domove i bolnice,od vrata do vrata,i svi te gledaju kao da nisi normalan.Moj ti je savet da juris neku vezu,jer je navala ogromna.Mislim,ne treba ti ,kao u Srbiji,veza ministra zdravlja da bi se zaposlila u trafici,vec bilo ko, ko ce te preporuciti.I naravno treba ti sreca,jer nekom uspe iz keca da nadje sljaku!
Ali nije nemoguce!Samo guraj!
 
Odgovor na temu

zali meleni

Član broj: 322543
Poruke: 4
82.117.203.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 00:08 - pre 122 meseci
Nesh-co,rodjeni moj brate,pomagaj! Dvesta godina skidam filmove sa torenta,ali one linkove sa filmovima koje si postavi pre par godina ne umem da skinem.Trazi mi neke gluposti!Daj pomozi ovoj neukoj sirotinji! ;)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 01:24 - pre 122 meseci
Citat:
zali meleni: Nesh-co,rodjeni moj brate,pomagaj! Dvesta godina skidam filmove sa torenta,ali one linkove sa filmovima koje si postavi pre par godina ne umem da skinem.Trazi mi neke gluposti!Daj pomozi ovoj neukoj sirotinji! ;)

Nema filmova na njegovom linku. Registrujes se na sajtu i mozes da skidas, ne znam šta te muči konkretno.
Neki folderi su sa greškom tj.neće da se otpakuju, neki sadrze isto, ali sve u svemu uspes sve da slozis.
Hvala Nesku na materijalu.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 01:35 - pre 122 meseci
Te gluposti koje ti trazi su da ukucas kodove (da nisi mašina ili kako već) i sa čekaš 20 sec ako si na free download, tako nešto. Otvara glupe prozore sa reklamama, to pogasis. Ne znam šta drugo bi zezalo...
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 01:44 - pre 122 meseci
Citat:
mada77:
Evo posle tacno mesec dana umesto potvrde da su primili moju molbu i papire ja dobio priznanje od UDIR-a da mogu da predajem u No skolama!!!
Na sajtu UDIR-a kada popunjavas semu pise lepo da nakon mesec dana obavestavaju pismom da su primili papire i molbu i dostavljaju papir ako ti nesto fali od papira sta je to sto fali... a potrebno je do 4 meseca, ne vise, za punu obradu... medjutim izgleda da su svuda ubrzali proces... SAK, NOKUT, UDIR...

Da ne bi bilo mnogo pitanja napisacu kako je sve to islo pa koga zanima neka pogleda!

Dakle ja sam profesor fizicke kulture... zavrsio faks po starom programu od 4 god... i od NOKUT-a jos prosle godine dobio generalno priznanje moje diplome (Physical education teacher, bechlorgrad 180 stud.poeng + 60 stud.poeng på bechlorgradsnivå)!

Pre dva meseca odlucio se da saljem papire u UDIR... prikupio sta sam mislio da treba... kosnsultovao se sa nekim ljudima sa foruma oko papira i popunjavanja seme... popunio semu na sajtu UDIR-a i poslao papire pre tacno mesec dana sa molbom za priznavnje mog obrazovanja!
A ovo je spisak papira koje sam ja poslao:

- popunjena sema na sajtu udir-a za priznavanje strane uciteljske diplome(ako je to dobar prevod)
Søknad om godkjenning av utenlandsk lærerutdanning,
posto sam ja jelte profesor, dok na toj stranici takodje mozete naci semu za pedagoge, predskolske ucitelje(spisak dokumentacije ili potrebnih papira se razlikuje, koliko ja znam, samo u tome da za pedagoge i predskolske ucitelje moras da imas Bergens test polozen,
- potvrdu iz policije iz Srbije(politiatest)... ja ziveo samo u Srbiji pre No tako da mi je samo to i trebalo, a onaj ko je ziveo u vise zemalja sveta mora iz svake pojedinacno da dostavi istu potvrdu iz policije,
- priznatu diplomu iz NOKUT-a... dakle generalno priznanje iz NOKUT-a,
- kopiju pasosa(strana sa slikom),
- fakultetsku diplomu,
- skraceni plan i program(dakle ne onaj od 60 i vise strana vec skraceni),
- i prepis predmeta i ocena.

To je ono sto se trazi, s tim sto osobe koje su menjale prezime moraju i to da dokumentuju!

Svi papiri su mi bili prevedene kopije kod sudskog tumaca(bez overe u opstini), sem pasosa i papira iz NOKUT-a cije sam fotokopije overio u biblioteci u No!

Sve to poslao na adresu UDIR-a pre tacno mesec dana i evo danas stiglo pismo gde izmedju ostalog pise da mogu da predajem i budem stalno zaposljen u No grunnopplæring-u kao lærer!
Procenili su da imam 240 poena i mogu u Srbiji da predajem kroppsøving(fizicko obrazovanje), da sam imao minimum 60 poena na pedagoskim predmetima, minimalno 30 poena na odredjeni predmet(i et fag eller fagområde) i da sam proveren preko politiatesta da nisam osudjivan i tako to!
Poslodavcu ostavljaju da proceni koji predmet u kom razredu mogu sve da predajem, da proceni moje znanje, znanje No jezika, zajednice i odnosa u No skolama, visinu plate!


I sve je to ok, samo i meni malo nejasno, ali sam zadovoljan u globalu sa dostavljenim!
Nejasne su stvari:
- da sam ja u molbi naveo da u Srbiji mogu da predajem fizicko u vrticima, osnovnoj i srednjoj skoli a ovde dobio, koliko ja shvatam, pravo samo za rad u osnovnoj skoli(grunnopplæring),
- i da poslodavac moze da proceni sta sve od predmeta mogu ja da predajem(pa valjda sam ja samo prof fizicke kulture, necu valjda matis ili sta vec da predajem!
Ali ja nisam bas upucen u njihov skolski program pa taj da kazem problem ostavljam za kasnije!

Sad je valjda sve na meni... mislim na jezik... posto konkursa za lærere konkretno fizickog ima trenutno... ne u toj meri kao za medicinare(ni priblizno) ali ok je!
Ja cu probati pa sta mi onaj odozgo da, kao i dosad!

Eto toliko od mene za kolege Profesore i one koje zanima to sto sam pisao!
Veliki pozdrav za sve!

Čestitke! Možda probas da radiš u nekom fitness centru, teretani, pa budeš trener potom. Ili to kao drugi posao. Meni je možda taj sektor više obećavajući. Naučiš jezik i pratiš trening seminare i sl. Lepo je biti profa, ali .. ne znam, uvek se setim one rečenice iz "Tesne kože" - Odakle jednom profesoru onoliki stan...
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 04:47 - pre 122 meseci
I ti i dalje u svojoj glavi živiš u Srbiji i nećeš se odmaći od nje dok neodeš. Koliko puta smo već pisali da se ovde sve manje više upakovano u platne razrede i da je plata u okvirima obrazovanja. A mi naravno po starom dobrom običaju i dalje podcenjujemo neka zanimanja jer bože mili pa kod nas je to BLJAK raditi.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

OMGWTF

Član broj: 322535
Poruke: 5
*.studby.uia.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 08:12 - pre 122 meseci
@ Boban

Moze da se radi 50% radnog vremena na studentskoj vizi, a u toku praznika i raspusta full time. Nista, otici cu do UDI-ja da vidim za otvaranje firme na studentskoj vizi pa cu sheram ovde info, mozda nekom zatreba :)
Hvala u sv.sl. :))))
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.bb.online.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 09:00 - pre 122 meseci
Mada77 cestitke.
boban
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 09:05 - pre 122 meseci
Citat:
boban 13:
I ti i dalje u svojoj glavi živiš u Srbiji i nećeš se odmaći od nje dok neodeš. Koliko puta smo već pisali da se ovde sve manje više upakovano u platne razrede i da je plata u okvirima obrazovanja. A mi naravno po starom dobrom običaju i dalje podcenjujemo neka zanimanja jer bože mili pa kod nas je to BLJAK raditi.

Evo i ja da se jednom slozim sa tobom, da ne bude kako samo nesto stalno kritikujem ;)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 09:08 - pre 122 meseci
Citat:
kaca88:
Cao,
Zanima me kako mogu da se ulogujem na UDI? Posto pokusavam ali mi ne uspeva. Treba mi mali savet ako mi neko moze objasniti. Inace zivim u Oslu vec mesec dana i trazim posao kao hjelpepleier i mnogo je tesko. Imam autorizaciju i salje non sto cv i molbu ali nista :(. Da li neko ima neki savet. Hvala svima

Imas dve opcije. Ili da trazis van Osla i to cak van zona jer i tamo traze NP3 ili da polozis NP3, treceg nema i nema tu neke filozofije velike. Doduse mozda bi mogla da upadnes za letnju zamenu ali to ti je samo dva meseca maks. posla.
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
..9-247-133.customer.lyse.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 09:11 - pre 122 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
boban 13:
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Ako imaš opšti smer srednje Medicinske škole, šalji za bolničara. Inače, osim opšteg smera tj. medicinske sestre/tehničara priznati su i pedijatrijski i vaspitački smer.

E sad, ono što mene zanima koliko su u Norveškoj u upotrebi platne kartice, da li mnogo više nego papir, da li ima kao kod nas da kad kupuješ karticom u prodavnici možeš da platiš baš taj iznos bez kamate i koliko je u Norveškoj prisutna trgovina putem interneta tj. da li se npr. preko interneta mogu naručiti proizvodi iz prodavnica na švedskoj strani granice i koji se sve računi mogu platiti preko interneta?

[Ovu poruku je menjao IVAN DIREKTOR dana 10.04.2014. u 02:21 GMT+1]

kartice su u mnogo široj upotrebi od gotovine, retko kada neko ima keš kod sebe uglavnom plastika i sa njom plaćam ček i HOT DOG na pumpi, i većinom i moje kolega sa kojima radim.
Trgovina preko neta je prilično zastupljena i ljudi kopaju po netu kada im nešto treba počev od delova za auto, patika i svega čega se setiš. Ja sam nedavno kupio patike preko neta i uštedeo 600nok.
Kupovina u Švedskoj je ok s tim da računaš da ćeš platiti carinu na robu koju uvoziš pa treba sabrati ima li računice ili ne.

Ja baš planiram da prvi put idem za klopu u Švedsku sa čovekom koji je ovde dugo godina. Kaže da on ide na 2-3 meseca i dovuče brdo svega. Jednom su ga samo zaustavili, prekontrolisali i pustili da ide. A malopre mi je bio stariji čovek u gostima, Norvežanin, pitam ga ide li on, kaže ide isto tako sa nekom ekipom 5-6 drugara, podele troškove, idu nekim velikim kombijem i kaže da ga nikad nisu čak ni zaustavili.
Realno, to jeste granica i čovek treba da računa na carinu, ali praktično izgleda da tu niko nikog ne dira ukoliko je u pitanju "domaća radinost".
Kakogod, kad se vratim, pisaću kako je bilo.


Nesh, nije bas da treba racunati na carinu srecom.. Na ovom linku ima to pojasnjeno na norsk, a na srpskom mu to znaci da moze da se bez carine unese robe vrednosti do 6.000 NOK/osobi, kao pod uslovom da si bio duze od 24h u toj zemlji, sto u praksi znaci da bas ako neko uzme da te zaustavi i pita - znas koji je jadac pa mu lepo odgovoris. I nije to granica u tom smislu koji mi koji smo dosli iz Srbije (Balkana) poimamo - samo tabla stoji sa natpisom u koju zemlju ulazis. Svega jednom (od nekih 10ak puta koliko sam bio) su imali na autoputu policiju koja je napravila suzenje obe trake autoputa na 1 traku i mrko gledala sva vozila koja su polako (obzirom na kolonu koja se stvorila) prolazila, kontam da su nekog i zaustavili verovatno, tako da eto - moj savet je da se ipak sacuvaju racuni i pripazi na ukupan iznos kupovine.
ps. imaju posebna pravila za alkohol i cigarete, stoji sve na tom linku
 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 09:27 - pre 122 meseci
Pozdrav svima!

evo nešto što može koristiti pri učenju jezika.

Knjiga sofijin svet na norveškom:
http://en.bookza.org/book/920679/f0fa87
Naš prevod, tačnije hrvatski, ijekavica: http://www.pshg.net/download/filozofija/sofijin_svijet.pdf
Audio zapis na norveškom, sa profesionalnim spikerom:
http://kickass.to/jostein-gaar...den-norsk-lydbok-t1096878.html


Erlan Lu -Prohujalo sa ženom
knjiga na norveškom http://en.bookza.org/book/1263299/8121d8
audio https://torrentz.eu/0b4a67b181e153a595b0590c931a5bd43e294eab
na srpskom http://filelisting.com/erlend-...7d7d8a92358cfb86c7b43b1ce.html

Dakle, nije baš napravljena paralelna knjiga, ali može se isprintati i jedna i druga pa čitati uporedo.

Oni koji su u toku sa učenjem preko paralelnih knjiga znaju o čemu je reč.
Ukoliko neko ima još neku od Erland Lua na norveškom neka stavi link. Sjajan pisac zaista.

Uživajte!

[Ovu poruku je menjao segrtlaza dana 12.04.2014. u 11:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao segrtlaza dana 12.04.2014. u 11:46 GMT+1]
-
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 09:31 - pre 122 meseci
Citat:
Gasterbajter: Čestitke! Možda probas da radiš u nekom fitness centru, teretani, pa budeš trener potom. Ili to kao drugi posao. Meni je možda taj sektor više obećavajući. Naučiš jezik i pratiš trening seminare i sl. Lepo je biti profa, ali .. ne znam, uvek se setim one rečenice iz "Tesne kože" - Odakle jednom profesoru onoliki stan... :D


Kao prvo hvala... a kao drugo ovo za fitnes centre probao ja dosad vise puta... svaki fitnes centar ali ne ide!
Napisacu zasto pa mozda nekom zatreba ta informacija!

Jelte ovde u fitnes centrima teretanama ne mozes da radis kao instruktor, licni trener i slicno bez diplome(kursa) ove organizacije http://www.afpt.no/ ili njoj slicne!!!
To mu dodje kao neki kursic koji kosta odprilike sve zavisi sta oces od 40000 kruna pa navise!!!
I ti lepo sa 30-60 dana kursa postanes instruktor necega ili licni trener!!!
Tako da se ta prica zavrsava!

Daj da ja upadnem u neku skolicu bice to odlicno! A za sad i ovo sto imam dovoljno je, vazno oni priznali pa docice i to na naplatu kad tad! Kazem ponovo sve je na meni zbog jezika koji je tu problemcic... snakam ja fino, imam taj NP3 i snalazim se dobro ali ipak je to skola... ali nikad ne reci nikad... ipak sam ja ovde samo 6-7 meseci!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7830167 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.