Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7959102 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2013. u 18:11 - pre 126 meseci
Citat:
MARTIN.CO:
Molio bih nekog od forumasa ako zna da mi objasni postupak o produzenju boravisne dozvole zbog trazenja posla ?Hvala unapred .


Martine,sreco skokni na UDI portal i zakazi termin.Onda se daj u skupljanje dokumentacije koja ti pise pod delom sjekkeliste for dokumenter.
Treba ti ugovor o radu novi i tri isecka od plate kao glavnica od svih dokumenata.Kosta 3000 nok predas papre cekas na obradu,slikanje kasnije za karticu i to je to.Skokni na UDI,jako lepo objasnjeno a ima i ovde na forumu.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2013. u 18:14 - pre 126 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
MARTIN.CO:
Molio bih nekog od forumasa ako zna da mi objasni postupak o produzenju boravisne dozvole zbog trazenja posla ?Hvala unapred .


Vidim da si u Norveškoj. Zar nije najlakše da se prošeta do policije i pitaš? To je najsigurnije.


To je najlakse i sansa za netacnu informaciju je izmedju 95-99%.Nazalost.
Sajt UDI-a je najsigurnije mesto.I stampanje svega sto zelis da pitas.Pa sa tim papirima na salter.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.cust.tele2.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2013. u 20:24 - pre 126 meseci
Sad sam video na REMA 1000 u Tani da su počeli da rade radnim danom i subotom do ponoći a nedeljom od 14 do 20h. Nešto mislim ako je to u Tani mora biti i u drugim mestima pa vredi proveriti. Konkretno mislim na ove što traže posao
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2013. u 22:40 - pre 126 meseci
Bobane,to je zbog praznika.Jul je...Mnogi soping centri rade sada nedeljom subotom stalno...jer se kupuju julegave...
Cim euforija prodje vracaju se na staro lenjo radno vreme
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 11:09 - pre 126 meseci
Skandinavija.....

http://forum.b92.net/topic/73509-skandinavija/
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.80-202-41.nextgentel.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 11:59 - pre 126 meseci
Cao svima,
Treba mi jedna mala pomoc. Da li svi imaju umanjen porez ( pola poreza) za decembarsku platu!? Danas je bila plata ali sa normalnim porezom, bez ikakvih umanjenja!
Hvala unapred
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 12:08 - pre 126 meseci
Obicno imaju ali kartica 7350 npr.je jedna od kartica koja naplacuje pun decembarski porez.To je bila moja kartica prve godine u Finnmarku,pa zato znam za nju.
Ipak,proveri to jer se moze dogoditi i greska.Npr.meni u bolnici je u personalportal-u napisana bila pogresna sifra za decembarski skatt i nisu mi obracunali umanjenje za pola poreza ali sam otisla u HR centar i ispravili su mi to odmah uplatom direktnom na racun u iznosu koji su proracunali i nije bilo problema.
Dakle,prvo u poresku proveri karticu jer to moze biti uzrok jedan a ako to nije,onda u platno odeljenje i proveri ko je zakazao.
Ipak treba da znas ko god da je zakazao ti ne treba da se sekiras,kroz selvangivelsen ces dobiti nazad povracaj za ono sto si pretplatio.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.80-202-41.nextgentel.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 12:11 - pre 126 meseci
Ok,
hvala ti, moja tablica je 7100, i racunao sam da je pola poreza, kad ono ....
Provericu, nadam se da je greska, a ako ne, onda ova druga solucija sto si napisala.
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
...22.217.tmi.telenormobil.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 12:43 - pre 126 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
MARTIN.CO:
Molio bih nekog od forumasa ako zna da mi objasni postupak o produzenju boravisne dozvole zbog trazenja posla ?Hvala unapred .


Martine,sreco skokni na UDI portal i zakazi termin.Onda se daj u skupljanje dokumentacije koja ti pise pod delom sjekkeliste for dokumenter.
Treba ti ugovor o radu novi i tri isecka od plate kao glavnica od svih dokumenata.Kosta 3000 nok predas papre cekas na obradu,slikanje kasnije za karticu i to je to.Skokni na UDI,jako lepo objasnjeno a ima i ovde na forumu.

Micka dobro nam dosla nazad .Evo mi smo tu vec nekih mesec ipo u norge i mozda sam ja lose formulisao pitanje ali ono bi glasilo ovako : ako nebismo pronasli posao za ovo preostalo vreme od nekih cetrdesetak dana sta je potrebno uraditi da bi ostali jos tri meseci a da ne prekrsimo pravilo boravka od 90 dana ?Hvala i jos jednom dobro dosla .
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 12:45 - pre 126 meseci
Citat:
vujkeeeee:
Cao svima,
Treba mi jedna mala pomoc. Da li svi imaju umanjen porez ( pola poreza) za decembarsku platu!? Danas je bila plata ali sa normalnim porezom, bez ikakvih umanjenja!
Hvala unapred

----------------------------------

100% zakazala administracija u tvojoj firmi.Kad budes dobio selvangivelse za 2013 dobro proveri da li su ti vratili taj porez za novembar posto svake godine bude milijarde kruna gresaka na obracunima, pa ako sam ne reagujes nikom nista ostase drzavi tvoje pare.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 12:53 - pre 126 meseci
Tri godine imas pravo da ispravis greske unazad i ako zaboravis da trazis standardfradrag...ali ne treba cekati nista.
7100 bi trebalo da ima umanjenje...vidi sa administracijom...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 13:00 - pre 126 meseci
Citat:
MARTIN.CO:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
MARTIN.CO:
Molio bih nekog od forumasa ako zna da mi objasni postupak o produzenju boravisne dozvole zbog trazenja posla ?Hvala unapred .


Martine,sreco skokni na UDI portal i zakazi termin.Onda se daj u skupljanje dokumentacije koja ti pise pod delom sjekkeliste for dokumenter.
Treba ti ugovor o radu novi i tri isecka od plate kao glavnica od svih dokumenata.Kosta 3000 nok predas papre cekas na obradu,slikanje kasnije za karticu i to je to.Skokni na UDI,jako lepo objasnjeno a ima i ovde na forumu.

Micka dobro nam dosla nazad .Evo mi smo tu vec nekih mesec ipo u norge i mozda sam ja lose formulisao pitanje ali ono bi glasilo ovako : ako nebismo pronasli posao za ovo preostalo vreme od nekih cetrdesetak dana sta je potrebno uraditi da bi ostali jos tri meseci a da ne prekrsimo pravilo boravka od 90 dana ?Hvala i jos jednom dobro dosla .


Dobro si ti formulisao pitanje nego sam ja brzo procitala...to je ona verzija da se pokaze autorizacija i kao faglært imas pravo na jos tri meseca.
E sada posto se negde zakazuje razgovor za to,onda zakazati razgovor (sve zavisi od policije do policije) i obavezno odstampati sa stranice UDI-a o faglærtima pravilo da imaju pravo da borave ovde 6 meseci i traze posao.Nikada neznas na koga ces tamo naleteti i nema tu nista vise od toga.To ce dozvoliti samo gledaj da taj razgovor bude zakazan u roku tih prvih 3 meseca.
Na sajtu ne pise da se zakazuje razgovor ali kazem to zavisi od mesta do mesta...
Nista drugo...drzimo fige za posao sto pre...

Pa ja nisam bila mesec dana van Norge,samo 10 dana isla u Indiju turisticki,ostalo vreme bila u Norge ali radno bilo pa se nije stiglo zvirnuti na portal,a bila i bolesna od klimatske razlike...pa mi cudno ovo :"dobrodosla" Drzim fige za posao.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

odisey2013beggining
mesija
nemaniko
oslo

Član broj: 319889
Poruke: 11
*.208.58.212.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 13:10 - pre 126 meseci
zdravo na svi koi ste na ovaj forum a posebno Mirjana, Boban 13,zoran, slatka mala gasterbajterka,.... moja je muka velika. A i nije samo moja vec jos na 2drugovi koi su sad sa mnom u oslo.Moja je prica duga i holivudska, i mislim da smo zrtve neke prevare.Momentalno smo u Oslu vec 12 dana a neznamo jer to regularna procedura ili samo neka veca frka. Jel ima neko ko bi mogao da saslusha pricu i da kaze dali je ili nije prevara, Hvala vam A i ne znam dal je pametno da okacujem pricu tu
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
*.124.34.95.customer.cdi.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 13:20 - pre 126 meseci
Okaci, mozda nekom pomognes ili tebi neko pomogne ako je moguce...
 
Odgovor na temu

odisey2013beggining
mesija
nemaniko
oslo

Član broj: 319889
Poruke: 11
*.208.58.212.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 13:27 - pre 126 meseci
zdravo svima. Slucajno sam pronashao forum i juce potroshio citav dan citati dobre 1oo strane unazad, ludnica! Vidim da ima neko ko moze da da' onako bash prave odgovore. Ovako sad, ja sam iz Makedonije i sam sa EU pasos i trenutno sam tu u Oslu sa josh 2 druga. Sve je pocelo u avgustu kad je mene drug nazvao i reko, znam da trazis posao u inostranstvo pa sam sreo jedan covek koji trazi radnike sa EU pasos za rad u Norvesku, Bio ja kod tog coveka i on kaze da se radi o Moleraj ili Gipskarton i da treba da dam samo kolor kopija od pasos i da ce on sve da organizuje na negov racun,(kod nas se naprimer ta usluga debelo naplacuje od posrednika koj ti nadze posao u Nemacku na pr.) av.karte stan, hrana za par dana koliko treba biti gore u Norvesku dok ne zavrshimo prijave za radne dozvole i personal number. i da ce on da nazove kada bi trebao otici. I nazove on nas 29.08.2013 i kaze evo vam av.karte povratne letite iz beogradu do sandefjord i tamo vas ceka neko ko ce da vas odvede u stan, nabaviti hranu i sprovoditi kroz institucije, ali kaze morate vas 3je da ostavite meni po 50 eur. kako bi bio siguran da cete otici a pare ce da vam se vrate u Oslu. Bili mi ovde 01.09.2013 i bas kao sto rece covek to i bi.Dodje tip litvanac sa auto pokupi nas sa aerodroma i smesti u stan, donese vrece jela i pice ostavi kluc sa stana i mobitel da bi komunicirali.Valjali se po stanu 2 dana a on samo dodje proveri dal ima jelo,pice i dopuni frizider.Rece da i on sam je moler i da radi skoro svakog dana od 7 ujutro do 5 popodne. Na 04.09.2013 kada je i bila nas povratna karta(uvecoko 20) Dodje taj isti momak pokupi nas, dade nam dokumente za potpis: *skatteetaten*(application for tax deduction card for foreign citizens and others) i od *UDI* (ansettelsesbevis for EØS/EFTA-borgere) i oveo nas do Lunner-a do policiske stanice i rece da moramo unutra licno da se prijavimo na shalter,to i bi, dade zena neki papiri i mi opet u koli i sad idemo do LILLESTRØM-a i predamo dokumente u SKATT-a, vrati nas covek u stan rece da se malo odmorimo pa da krenemo na aerodromi dade nam po 800nkr svakog a troshkove. Vratili se mi u Makedoniji i isti taj covek kaze dokumenti ce da izadje a 21 dan, nakon toga odlazite da radite. Prosli su 20dana i 50 i izgubio ja nadu i kad ono nakon tri meseca na 06.12.2013 opet tel.me pozvao isti covek i kaze sutra u 2po podne imate rezervisani let Bgd-Oslo, i da mora veceras da krenemo kako bi stigli na vreme za let i da opet idemo zbog sredjivanje papire, nece da bude za dugo i opet sve placeno!!!! Doshao u skoplju drugi covek i kaze, meni su poslali da vam izvadim avtobuske karte do Beograd, i to uradi covek i ode. Mi, opet u fazonu vracam se za 2-3dana stigli u Oslo. Ovaj put ne u nekom dr. aerodromu vec i Oslu i opet pokupi nas ovaj put drugi latvijac i odvede nas u dr. stana. Donese jelo, pice ali ne i kluc od stana, kako bi mogli i da malo izlazimo. sutradan idemo u SKATT-u u Oslo ovaj put bog dokumenata za promenu adrese i D-number confirmation. i od tada, samo lezimo po celog dana,sreca ima tv.i internet pa na tel. ubijam dosadu na Fejsu. Nakon 1 nedlju javljam se ja kuci da objasnim da cekamo neke papire ne znamo od kog i ne znamo josh kolkiko to bi trajalo objasnuvshi da samo lezimo po celi dan i nishta ne radimo ono samo Kavu i Cigarete i sreca da je svetsko rukometno prvenstvo pa josh imali i neki fudbal liga prvaka idr.nordiske sportovi pa nacekali i filmoviziji i Sestra na to odman meni kaze: joj brate pa to mora da je neki Realni Shou,jer ko bi vas hranio tako dugo onako i bez ikakvog razumnog razloga, pa ja se tada uozbilih kukajuci kako su nas prevarili a nismo ni rec znali od Norveskoga samo moj Engleski je bio nada da se pronadje nesto na interent. U medjuvremeno dodje decko pokupi nas u auto i odvrede do Crnca u centru grada da bi uzeli besplatne tel.brojeve 'Lyca..' i to kaze svako po 2. i da ce nam to trebati kad pocnemo da radimo. I opet sutradan dodje i odvede nas kod crnaca zbog tel.brojeve, a ja kao mu kukam kakoje dosadno nema sta da se radi i decko ostavi nas u stan,ostavi i kluceve i nakon sat vremena donosi nam laptop kako bi ubijali dosadu. UHhhh.... E sad da ja pitam jel je to prevara, jel moze biti prevara, Sta mogu da nas zloupotrebe i kraj krajeva jer je ta standardna procedura za svi koi zele da rade u Norvesku sa EU pasosom ili opsto sa bilo kom drugi. Hvala vam puno i znajte da zaista cenim vase mislenje jer je u ovom trenutku jedina moja NADA!!!!! P.S.Povelite na Kavu i muabet i onako nemamo nista u planu !!! :)
 
Odgovor na temu

odisey2013beggining
mesija
nemaniko
oslo

Član broj: 319889
Poruke: 11
*.208.58.212.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 13:28 - pre 126 meseci
Citat:
kreza26:
Okaci, mozda nekom pomognes ili tebi neko pomogne ako je moguce...
evo pa mi reci molim te
 
Odgovor na temu

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
*.31.189.109.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 13:48 - pre 126 meseci
Mirka,prvo dobrodosla nazad! E sad,po pitanju ovog za Martinom,bojim se da si ovog puta u krivu...

Pogledaj moju poruku-odgovor na njegovo pitanje od pre neki dan. Tacnije link koji sam mu dala,stranica UDI-ja. Daj Boze da sam ja pogresno protumacila,ali kao sto i tamo napisah,zena koju sam upoznala je upravo ovu proceduru imala kad se javila u policiju. Ne znam kad se promenilo,ali je isto tako moguce da ako je neko u skorije vreme prosao samo sa autorizacijom,da je uspeo samo zahvaljujuci neinformisanosti salterusa!

Baci bas pogled kad budes imala vremena pa da razjasnimo to oko 6 meseci,da ljudi u buduce znaju!
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
...22.217.tmi.telenormobil.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 16:12 - pre 126 meseci
Marijana hvala ti na odgovorima , kada budemo to odradili u vezi produzetka javicemo , mozda nekom pomogne prava informacija.
 
Odgovor na temu

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
*.31.189.109.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 16:34 - pre 126 meseci
Ma nema na cemu! Prava informacija je po nekad zlata vredna! Imas ti jos vremena... Najbolje bi bilo kada uopste ne bi morao da proveravas!

Imas ti jos vremena. ja sam posao ''ubola'' posle dva meseca tako da...imas ti jos vremena!
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
...22.217.tmi.telenormobil.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 16:51 - pre 126 meseci
Arbeid
EU/EØS/EFTA
Studier
Visum
Statsborgerskap
Familie
Beskyttelse (asyl)
Asylmottak
Retur
In English Tips en venn tips en venn Skriv ut skriv ut denne siden Abonnere skriv ut denne siden
Faglært arbeidssøker - opphevet!

Regelen om faglærte arbeidssøkere ble opphevet 15.01.2013, og du kan derfor ikke lenger få oppholdstillatelse som faglært arbeidssøker. Dette gjelder også dersom du søkte om oppholdstillatelse før 15.01.2013.Dersom du er visumfri og har faglært kompetanse, har du rett til å være i Norge uten oppholdstillatelse i seks måneder for å søke arbeid som faglært.

Ovo je rekao UDI videcemo postupak u policiji .
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7959102 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.